Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Konya'da yağmur etkili oldu      Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kudüs Filistin'in başkentidir      Konya'nın bazı noktalarına yağış uyarısı      TSK'dan videolu anma mesajı      25 gün askerliğin devlete maliyeti      Konyalı bakanın yerine gelen isim belli oldu      TESK'ten "sahte altın" uyarısı      4 bin avro maaşla iş hayalleri Antalya'da suya düştü      Bozkır’da çekilen film, kültürü yeniden canlandıracak!      Konya'da hükümlüler “süt inekçiliği” projesi ile meslek ediniyor      Acılı ailelere ikinci şok!      İmar Barışı'nda en çok başvuru İstanbul, İzmir ve Konya'dan      Başkan Toru: Meram’da herkes ev sahibi olacak      Konya Çocuk Film Festivali başlıyor      İl Müftüsü Poçanoğlu yaz kampındaki öğrencilerle buluştu      Konya'da bir iş hanında ceset bulundu      "Ülkemize yönelik saldırıların ekonomiye etkisi kısa sürede bertaraf edilecektir"      Karatay Hobi Bahçelerinde hasat zamanı      Ereğli'de 346 polis adayı mezun oldu      Konyaspor, Marko Jevtovic’i renklerine bağladı     

Orhan Erdem açıkladı: Bazı dersler zorunlu oldu

26.09.2017
  
 
Erdem, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlenen "Trafik Genel Eğitim Planı Çalıştayı"nın açılışında konuşma yaptı.

Türkiye'de trafik kazalarının yaygın ve bu kazalar sonucunda meydana gelen kayıpların ciddi boyutlarda olduğunu ifade eden Erdem, bu sorunun ancak ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte bireylerin güvenli trafik için bilinç kazanmalarıyla çözümlenebileceğine dikkati çekti.

Haziran sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 25 milyona yakın taşıt bulunduğunu dile getiren Erdem, sadece Türkiye'de değil, dünyada da her yıl binlerce vatandaşın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini vurguladı.

Trafik kazalarına ilişikin TÜİK verilerini paylaşan Erdem, "Maalesef trafik kazalarının büyük mesuliyeti insana aittir. 2016 yılı istatistiklerine göre meydana gelen kazaların yüzde 89,6'sı sürücü, yüzde 8,7'si yaya, binde 4'ü yolcu olmak üzere toplamda yüzde 98,7'si insan kaynaklıdır." dedi.

Eğitimle insanların bilinçlendirilmesinin bu kazaların önlenmesindeki önemine dikkati çeken Erdem, "Evlatlarımız olsun tüm yaya, sürücü olsun, insanımızda trafik kurallarıyla ilgili gerekli bilinci oluşturabilirsek inşallah trafik güvenliği konusunda yeterli seviyeye yakın zamanda geliriz." dedi.

- Trafik adabı derslerde okutulacak

Milli Eğitim Bakanlığı olarak, okul öncesinden orta öğretimin sonuna kadar örgün eğitimin her kademesinde ve yaygın eğitim kurumlarında trafik güvenliği konusunda pek çok farklı çalışma yaptıklarını dile getiren Erdem, bu kapsamda Bakanlık tarafından "Trafik Genel Eğitim Planı" hazırlandığını bildirdi.

Erdem, "Daha ilkokula başlamadan okul öncesi eğitimdeyken çocuklarımıza cezbedici etkinliklerle onların zihinlerinde kalıcı bir trafik bilinci oluşmasını sağlamaya çalışıyoruz. İlkokul dördüncü sınıflarda trafik ve ilkyardım dersi, dokuzuncu sınıflarda ise sağlık bilgisi ve trafik kültürü dersi olarak zorunlu dersler arasında yer almaktadır." diye konuştu.

2016 yılı başından itibaren özel motorlu taşıt sürücü kurslarında zorunlu dört saat trafik adabı dersi konulduğunu anımsatan Erdem, bu dersin birçok konusunun 2017-2018 öğretim yılından itibaren dokuzuncu sınıflarda okutulmaya başlandığını belirtti. Erdem, bu derslere ilişkin, "Bu derslerde sürücülere trafikte sakin ve kibar olarak, empati ve iletişim ile diğer sürücülere tolerans göstererek trafik kazalarının, kavgaların ve diğer tüm olumsuzlukları engellenebileceği konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu çalışmaların yanında 2013'ten bu zamana kadar sürücü kurslarındaki eğitim ve sınavların AB ülkelerinde uygulanan standartlara uygun hale getirildiğini bildiren Erdem, bu çalışmalara ilişkin bilgiler aktardı.

- Servis şoförlerine eğitim çalışmaları

Orhan Erdem, çocukları okullara taşıyan okul servis araç şoförlerinde trafik kültürü oluşturmak ve güvenli sürücülük farkındalığının artırılması konusunda da çalışmalar yaptıklarını anlattı.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu arasında 2015'te bir protokol imzalandığını ve bu kapsamda, 108 bin okul servis aracı şoförünün hizmet içi eğitiminden geçirildiğini kaydetti.

Bakanlığın 12 Eylül'de "Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı" ile de okul ve taşımalı eğitim servis araçları için alınacak güvenlik tedbirlerini görüştüklerini aktaran Erdem, şöyle konuştu:

"Toplumun bir parçası olan, geleceğimize yön verecek değerli öğrencilerimizde güvenli trafik hakkında farkındalık oluşturmak ve konunun önemine dikkat çekmek için yürüttüğümüz çalışmalarla öğrencilerimize ve aslında toplumumuza yatırım yaptığımızın bilincindeyiz. Bizlere teslim edilen ve yarınlarımızın sahipleri olan çocuklarımızın eğitimi bizim için ne kadar önemliyse şüphesiz onların can güvenliği de bizim için bir o kadar önemli. Toplumdaki her birey trafik kurallarına uymanın kendisinin ve başkalarının güvenliği için olmazsa olmaz olduğu bilinciyle hareket etmelidir. Kurallara uymak, insanın hem kendisine hem de topluma karşı bir yükümlülüğüdür. "

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu da trafik kazalarının önlenmesi için sürücü kurslarında verilen derslerin kalitesinin artırılması yönünde yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
»  TESK'ten "sahte altın"
» Bozkır’da çekilen fil
» Konya'da hükümlüler
» İmar Barışı'nda en ç
» "Ülkemize yönelik sald
» Kartlı ödemeler yılın
» Konya'da satılan konut s
» "Besi danasının kilosu
» Ticaret Bakanlığından
» Türkiye’nin ilk uçak
»  İşsizlik Fonu altı ay
» Selçuk Öztürk'ten Kony
»  Tütünle mücadelede ye
» Konya'da yeniden yapılan
»  Selçuk Öztürk: İş d
» Hazine ve Maliye Bakanı
» İkinci 500'e tarım damg
» Sanayi üretimi yüzde 6,
»  TESK'ten "yerel üretim"
» Bankalarda 98 milyon lira
»  Memura 3 bin 133 lira
» İşsizlik rakamları aç
»  Tütün ürünlerinde ve
»  Takasbank Altın Transfe
» Konya'nın büyüyen güc
»  Türk jeti dünya sahnes
» Erdoğan'dan emeklilere v
»  "Destekleme ödemelerini
» Konya Genç Mali Müşavi
» Ticarette yeni bakanlıkl
»  Bakan Albayrak'tan enfla
» Türkiye’nin e-ihracat
»  İlk 10’u hedefleyen e
»  Yeni sistemin ekonomi ku
» KOP'un bağlı olduğu ba
»  Maliye Bakanlığı "ver
» Konya'dan Çin ve Rusya'y
» Hububat hasadında servet
»  "İmar Barışı'nda 54
»  Anneye 1300 lira
»  Vatandaşa çağrı: Tar
»  Memura 3 ayrı zam
» Bağımsız yerel bir der
» Ortak ATM'lerin ücretsiz
» Sanayiciler KOS’taki ya
»  2 milyon kişi 'imar bar
» İkinci el oto satıcıla
»  Otomotivden "ilk yarı"d
»  Kurbanlık fiyatları be
»  Binlerce kişiyi ilgilen
» 15 milyon kişiye 14 yıl
» 100 bin kişiye emekli ol
»  Genç çiftçilere 2018
»  Otomobil ve hafif ticari
» Konya'da oda başkanları
» Konya’da havuç hasadı
»  Trafiğe 5 ayda 426 bin
» Konya ilk kez İstanbul'u
» Konya ihracatı Türkiye
»  Prim borcu nedeniyle eme
» 2 milyon kişi devletle b
»  Gram altın seçimin ard
» Emeklilere ömür boyu g
» Türk Lirası seçimin ar
» TCMB'den kredi kartı iş
» BES'ten emekli olanların
»  Konutta indirim kampanya
» Konya’da Tarla Günü e
» Dev doğalgaz deposu içi
» İmar Barışı'nda başv
» "Seçim gündemi geride b
»  Ayçiçeği tohumunda g
» Konya Genç Mali Müşavi
» Tohum ve fidan-fide deste
»  ÖSYM'nin eski soruları
»  Meclisin ekonomi vitrini
» MÜSİAD Konya seçim son
»  KOBİ'lere devlet destek
»  Köylerde birlikte üret
» Hurda araç teşvikinde
»  Çiftçi Kayıt Sistemi
» Yerli otomobilde tüketic
» Konya'da Mayıs ayında k
»  Meram’dan kadınlara t
» Bakan Ağbal: Bütçe may
» Cebimize giren "bozukluk"
» Konya Ovasında hasat haz
»  İkinci el araçta talep
»  YÖK Başarı Bursların
»  TZOB'dan "çölleşme" u
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com