Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Konyalı şehidimizin baba evinde yas var      Regaip Kandili idrak edildi      Düşen uçağın enkazından ilk kare!      Beyşehir’e Selçuklu mimarisi ile yeni emniyet binası yapılacak      Selçuklu Kartalları seriyi sürdürmek istiyor      Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı      KOMEK’ten mezun olan görme engelli kursiyerler sertifikalarını aldı      Afrin'de 4 Grad füzesi ele geçirildi      Jandarma'dan muhteşem klip!      Konya bölgesindeki işsiz sayısı açıklandı      Mehmetçik Afrin'de terör örgütünün karargahını buldu      Meram’da pembe tırla kanser taraması      Akşehir'e Büyükşehir yatırımı      YPG/PKK'nın "çocuk teröristleri" eğittiği kamp görüntülendi      Konya'da fabrikaya baskın! 194 ton yağ ele geçirildi      Bedesten'den sonra en büyük restorasyon Arasta'ya      Konya'daki FETÖ/PDY çatı davası sürüyor      Binlerce Konyalıyı buluşturan etkinlik      Karatay yeşil alanlarla yaza hazırlanıyor      Konya'da 6 milyon fidan toprakla buluştu     

Orhan Erdem açıkladı: Bazı dersler zorunlu oldu

26.09.2017
  
 
Erdem, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlenen "Trafik Genel Eğitim Planı Çalıştayı"nın açılışında konuşma yaptı.

Türkiye'de trafik kazalarının yaygın ve bu kazalar sonucunda meydana gelen kayıpların ciddi boyutlarda olduğunu ifade eden Erdem, bu sorunun ancak ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte bireylerin güvenli trafik için bilinç kazanmalarıyla çözümlenebileceğine dikkati çekti.

Haziran sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 25 milyona yakın taşıt bulunduğunu dile getiren Erdem, sadece Türkiye'de değil, dünyada da her yıl binlerce vatandaşın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini vurguladı.

Trafik kazalarına ilişikin TÜİK verilerini paylaşan Erdem, "Maalesef trafik kazalarının büyük mesuliyeti insana aittir. 2016 yılı istatistiklerine göre meydana gelen kazaların yüzde 89,6'sı sürücü, yüzde 8,7'si yaya, binde 4'ü yolcu olmak üzere toplamda yüzde 98,7'si insan kaynaklıdır." dedi.

Eğitimle insanların bilinçlendirilmesinin bu kazaların önlenmesindeki önemine dikkati çeken Erdem, "Evlatlarımız olsun tüm yaya, sürücü olsun, insanımızda trafik kurallarıyla ilgili gerekli bilinci oluşturabilirsek inşallah trafik güvenliği konusunda yeterli seviyeye yakın zamanda geliriz." dedi.

- Trafik adabı derslerde okutulacak

Milli Eğitim Bakanlığı olarak, okul öncesinden orta öğretimin sonuna kadar örgün eğitimin her kademesinde ve yaygın eğitim kurumlarında trafik güvenliği konusunda pek çok farklı çalışma yaptıklarını dile getiren Erdem, bu kapsamda Bakanlık tarafından "Trafik Genel Eğitim Planı" hazırlandığını bildirdi.

Erdem, "Daha ilkokula başlamadan okul öncesi eğitimdeyken çocuklarımıza cezbedici etkinliklerle onların zihinlerinde kalıcı bir trafik bilinci oluşmasını sağlamaya çalışıyoruz. İlkokul dördüncü sınıflarda trafik ve ilkyardım dersi, dokuzuncu sınıflarda ise sağlık bilgisi ve trafik kültürü dersi olarak zorunlu dersler arasında yer almaktadır." diye konuştu.

2016 yılı başından itibaren özel motorlu taşıt sürücü kurslarında zorunlu dört saat trafik adabı dersi konulduğunu anımsatan Erdem, bu dersin birçok konusunun 2017-2018 öğretim yılından itibaren dokuzuncu sınıflarda okutulmaya başlandığını belirtti. Erdem, bu derslere ilişkin, "Bu derslerde sürücülere trafikte sakin ve kibar olarak, empati ve iletişim ile diğer sürücülere tolerans göstererek trafik kazalarının, kavgaların ve diğer tüm olumsuzlukları engellenebileceği konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu çalışmaların yanında 2013'ten bu zamana kadar sürücü kurslarındaki eğitim ve sınavların AB ülkelerinde uygulanan standartlara uygun hale getirildiğini bildiren Erdem, bu çalışmalara ilişkin bilgiler aktardı.

- Servis şoförlerine eğitim çalışmaları

Orhan Erdem, çocukları okullara taşıyan okul servis araç şoförlerinde trafik kültürü oluşturmak ve güvenli sürücülük farkındalığının artırılması konusunda da çalışmalar yaptıklarını anlattı.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu arasında 2015'te bir protokol imzalandığını ve bu kapsamda, 108 bin okul servis aracı şoförünün hizmet içi eğitiminden geçirildiğini kaydetti.

Bakanlığın 12 Eylül'de "Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı" ile de okul ve taşımalı eğitim servis araçları için alınacak güvenlik tedbirlerini görüştüklerini aktaran Erdem, şöyle konuştu:

"Toplumun bir parçası olan, geleceğimize yön verecek değerli öğrencilerimizde güvenli trafik hakkında farkındalık oluşturmak ve konunun önemine dikkat çekmek için yürüttüğümüz çalışmalarla öğrencilerimize ve aslında toplumumuza yatırım yaptığımızın bilincindeyiz. Bizlere teslim edilen ve yarınlarımızın sahipleri olan çocuklarımızın eğitimi bizim için ne kadar önemliyse şüphesiz onların can güvenliği de bizim için bir o kadar önemli. Toplumdaki her birey trafik kurallarına uymanın kendisinin ve başkalarının güvenliği için olmazsa olmaz olduğu bilinciyle hareket etmelidir. Kurallara uymak, insanın hem kendisine hem de topluma karşı bir yükümlülüğüdür. "

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu da trafik kazalarının önlenmesi için sürücü kurslarında verilen derslerin kalitesinin artırılması yönünde yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Konya bölgesindeki işsi
» 165 milyon avroluk hibeye
» E-devlet'ten büyük kola
» Konya'daki konut satış
» Nadasa bırakılan tarım
» Sigortada puan sistemi ge
»  TZOB'dan "patates tüket
»  Emekliler ek ödemenin y
» "Konya’nın potansiyeli
»  'Vergi bilinci' için 5,
»  "Milli Tarım Projesi'nd
» Çelikkayalar 16. şubesi
» Başbakan Yıldırım: T
»  Vergi kaçıranları ihb
» Arap yatırımcılar Kony
» Milyonları ilgilendiren
» Konya'da mevsimlik işçi
»  Maliye Bakanı KDV Kanun
» Konya Tarım Fuarı için
»  Kaskoda yarı yarıya ta
»  Tarım işçisinin günl
» Konya'da ekmeğe zam siny
» Bakan müjdeyi verdi! 'On
» Konya'da 'Tarımsal İnsa
» Konya göç verdi!
» Devletten kadınlara 400
» "Fiyatı artık Türkiye
»  Esnafın düğün sezonu
» "Torba tasarı"da 9 madde
» Her 10 kişiden 7'si kred
» TKDK'nin proje başvurula
» "Konya Ovası'nda son yı
»  Elektrikte serbest tüke
» 5 yıllık prime çift ma
»  Türkiye'nin kadın ista
» Konya'nın kadın istatis
» Konya 86 bin 944 traktör
»  "Direniş Karatay'ın Se
»  "İkinci el araçta KDV
» 2018 Mart ayı kira artı
»  Daire başına 2,4 bin l
» Emeklilerin gözü bu top
» İşte Konya'nın zam şa
»  Tarım sigortası yaptı
»  Otomobil tercihinde 10 y
»  "Türkiye 5G'yi hayata g
»  31 bin genç çiftçiye
» Ziya Altunyaldız: İşte
» “Konya ihracatı geliş
» Konyalı iş kadınları
» SGK'dan açıklama: Süre
»  Türkiye’de dakikada 1
» Konya'daki araç sayısı
»  Trafiğe 1 ayda 117 bin
»  "300 koyun projesi"nde b
»  Süt, et ve yumurta üre
» ​Konya'nın ihracatı y
»  Temassız kartlarda şif
»  İnşaat sektöründe is
»  Prim borçluları için
»  Asgari ücretle çalış
»  ATM'den para çekecekler
» "Mazot desteği 2002 önc
» Karamercan: Kadın esnaf
»  Fakıbaba "300 koyun" pr
» Vergiye uyumlu mükellefi
» Teşvik almayana toplu pa
»  Türkiye dünyada en ço
» Motorine 13 kuruş zam!
» Futbolda haftanın progra
»  Ağbal'dan şeker fabrik
» Erdoğan ve Yıldırım'a
»  SGK'dan şüpheli emekli
»  Otomobillerde beyaz ve s
»  "300 koyun projesi"nde b
»  Türkiye genelinde ocak
» Konya'daki konut satışl
»  Devlet 17 milyar liralı
»  Maliye Bakanlığı'ndan
» Özel okulların sorunlar
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Milyonlarca aileye doğum
» Enerjide 10 adım
» "Emeklilik bekleyen esnaf
»  Ocak yağışları tarı
» Bankalarda 117 milyon lir
»  2B arazileri için başv
» TOKİ, Konya'da 21 işyer
»  TESK'ten "çilingir" uya
» "Kıdem tazminatının BE
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com