Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Beyşehir'de polis göl sularında tabanca aradı      Konya'da 'Aşıklar Bayramı' başlıyor      Müftülüklere nikah kıyma yetkisi veren düzenleme kabul edildi      'Torba Tasarı'da 16 madde daha kabul edildi! İşte getirdiği yenilikler      Harçlara zam geliyor!      Süper Lig'de 9. haftanın perdesi açılıyor      Sürücü Kursu Yönetmeliğinde değişiklik      Konya'da kaçak sigara operasyonu      Konya'da uyuşturucu için hırsızlık iddiası!      Tahir Akyürek'ten Mevlüt Uysal'a 'hayırlı olsun' ziyareti      Sözleşmeli öğretmenlere eşlerinin yanına tayin hakkı      Konya'da bıçaklı kavga! 'Mustafam nasıl' diye sordu      Selçuk İletişim önemli başarılara imza atıyor      Konya'da operasyon! Binlerce uyuşturucu hap ele geçirildi      Selçuklu'ya yeni sosyal tesis      En ucuz Konya, en pahalı Kayseri      Adil Öksüz'ün yeni görüntüleri ortaya çıktı VİDEO      Çelikkayalar'dan eğitime destek!      Taşeronlarla ilgili düzenleme yıl sonu Meclis'te      Mustafa Reşit Akçay: Avrupa'daki yerimiz neresidir belli edeceğiz     

Orhan Erdem açıkladı: Bazı dersler zorunlu oldu

26.09.2017
  
 
Erdem, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlenen "Trafik Genel Eğitim Planı Çalıştayı"nın açılışında konuşma yaptı.

Türkiye'de trafik kazalarının yaygın ve bu kazalar sonucunda meydana gelen kayıpların ciddi boyutlarda olduğunu ifade eden Erdem, bu sorunun ancak ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte bireylerin güvenli trafik için bilinç kazanmalarıyla çözümlenebileceğine dikkati çekti.

Haziran sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 25 milyona yakın taşıt bulunduğunu dile getiren Erdem, sadece Türkiye'de değil, dünyada da her yıl binlerce vatandaşın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini vurguladı.

Trafik kazalarına ilişikin TÜİK verilerini paylaşan Erdem, "Maalesef trafik kazalarının büyük mesuliyeti insana aittir. 2016 yılı istatistiklerine göre meydana gelen kazaların yüzde 89,6'sı sürücü, yüzde 8,7'si yaya, binde 4'ü yolcu olmak üzere toplamda yüzde 98,7'si insan kaynaklıdır." dedi.

Eğitimle insanların bilinçlendirilmesinin bu kazaların önlenmesindeki önemine dikkati çeken Erdem, "Evlatlarımız olsun tüm yaya, sürücü olsun, insanımızda trafik kurallarıyla ilgili gerekli bilinci oluşturabilirsek inşallah trafik güvenliği konusunda yeterli seviyeye yakın zamanda geliriz." dedi.

- Trafik adabı derslerde okutulacak

Milli Eğitim Bakanlığı olarak, okul öncesinden orta öğretimin sonuna kadar örgün eğitimin her kademesinde ve yaygın eğitim kurumlarında trafik güvenliği konusunda pek çok farklı çalışma yaptıklarını dile getiren Erdem, bu kapsamda Bakanlık tarafından "Trafik Genel Eğitim Planı" hazırlandığını bildirdi.

Erdem, "Daha ilkokula başlamadan okul öncesi eğitimdeyken çocuklarımıza cezbedici etkinliklerle onların zihinlerinde kalıcı bir trafik bilinci oluşmasını sağlamaya çalışıyoruz. İlkokul dördüncü sınıflarda trafik ve ilkyardım dersi, dokuzuncu sınıflarda ise sağlık bilgisi ve trafik kültürü dersi olarak zorunlu dersler arasında yer almaktadır." diye konuştu.

2016 yılı başından itibaren özel motorlu taşıt sürücü kurslarında zorunlu dört saat trafik adabı dersi konulduğunu anımsatan Erdem, bu dersin birçok konusunun 2017-2018 öğretim yılından itibaren dokuzuncu sınıflarda okutulmaya başlandığını belirtti. Erdem, bu derslere ilişkin, "Bu derslerde sürücülere trafikte sakin ve kibar olarak, empati ve iletişim ile diğer sürücülere tolerans göstererek trafik kazalarının, kavgaların ve diğer tüm olumsuzlukları engellenebileceği konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu çalışmaların yanında 2013'ten bu zamana kadar sürücü kurslarındaki eğitim ve sınavların AB ülkelerinde uygulanan standartlara uygun hale getirildiğini bildiren Erdem, bu çalışmalara ilişkin bilgiler aktardı.

- Servis şoförlerine eğitim çalışmaları

Orhan Erdem, çocukları okullara taşıyan okul servis araç şoförlerinde trafik kültürü oluşturmak ve güvenli sürücülük farkındalığının artırılması konusunda da çalışmalar yaptıklarını anlattı.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu arasında 2015'te bir protokol imzalandığını ve bu kapsamda, 108 bin okul servis aracı şoförünün hizmet içi eğitiminden geçirildiğini kaydetti.

Bakanlığın 12 Eylül'de "Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı" ile de okul ve taşımalı eğitim servis araçları için alınacak güvenlik tedbirlerini görüştüklerini aktaran Erdem, şöyle konuştu:

"Toplumun bir parçası olan, geleceğimize yön verecek değerli öğrencilerimizde güvenli trafik hakkında farkındalık oluşturmak ve konunun önemine dikkat çekmek için yürüttüğümüz çalışmalarla öğrencilerimize ve aslında toplumumuza yatırım yaptığımızın bilincindeyiz. Bizlere teslim edilen ve yarınlarımızın sahipleri olan çocuklarımızın eğitimi bizim için ne kadar önemliyse şüphesiz onların can güvenliği de bizim için bir o kadar önemli. Toplumdaki her birey trafik kurallarına uymanın kendisinin ve başkalarının güvenliği için olmazsa olmaz olduğu bilinciyle hareket etmelidir. Kurallara uymak, insanın hem kendisine hem de topluma karşı bir yükümlülüğüdür. "

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu da trafik kazalarının önlenmesi için sürücü kurslarında verilen derslerin kalitesinin artırılması yönünde yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» 'Torba Tasarı'da 16 madd
» Harçlara zam geliyor!
» Taşeronlarla ilgili düz
» Elektrik bağlantı bedel
» Memurun fazla mesai ücre
» Binali Yıldırım'dan es
» Başbakan Yıldırım'dan
» Konya şeker pancarında
» Memur sayısı azaldı, s
» İşsizlik rakamları aç
» İstihdam arttı İşsizl
» "Yaz bitti diye ikinci el
» MÜSİAD Konya Şubesi Ta
» Konya araba pazarında ha
» "Sistemde kaçak akaryak
»  Bakanlıktan 315 bin gü
» Naylon poşette "ücret"
»  TESK'ten esnafa elektrik
» Bakan Fakıbaba: Fakir fu
»  Maliye Bakanı Naci Ağb
» 200 milyar dolarlı 'Merk
» ÖSYS'den YKS'ye "üniver
» İşvereni zorda olan iş
» Asgari ücretliye yılın
» Yaz saati düzenlemesi Me
» 'Emlak Vergisi' tasarıs
» Konya'da eğitime hayırs
» "KOP Bölgesi yakın gele
»  Cep telefonunda fatura h
» Havucun memleketi Konya!
» Sıfır araçlara talep a
» Meyve ve sebzelerin üzer
» Otomobil üretimi tüm za
» Konya Havalimanına 104 b
» EPDK Başkanı Yılmaz'da
» İşçiye garanti maaş
» Varlık Fonundan sıfır
» "Otomotivde bu yıl tüm
» İstifa edene tazminat
» Altının gramı tüm zam
» 10,3 milyon emekliye 3,9
» Memiş Kütükcü'den ba
» "Perakende yasası yenide
» Emekliye 3 ayrı zam tale
» Ucuz gıda için vergi ha
» Tarımsal destekleme öde
» Bozdağ: MTV zammı aşa
» 6 ayda 238 bin kişiye ay
» Mısırlı iş adamların
» Kuru fasulyenin başkenti
» Ödenekte "aslan payı" M
» Konya Ovası'nda mısır
» Esnafa düz KDV formülü
» "Vergilendirilmeler yasal
» Erdoğan'dan çağrı: Ya
» Erdoğan'dan faiz tepkisi
» 2B arazisi işlemlerinde
» Yerli otomobil vergiden m
» 100 milyar dolarlık alt
» İşte Konya'nın zam şa
» "Konya'nın ekonomik dina
»  Tazminata hızlı çöz
» Konya ihracatına 3. çey
» Dünya traktör üreticil
» Cepte internete yüzde 50
» Bürokrasiyle zaman kayb
» ÖTV indirimi beyaz eşya
» Türk lirası ile ihracat
» "Taşeron işçisi ve ge
» Fakıbaba: İsrail'e doma
» "Arazi bankacılığı" g
» Vergi indirimlerinde son
» Konya'da konut satışın
» Konya'nın ihracatı yüz
» Pahalı araçlara daha y
» Buluş yapan çalışana
» Kamu görevlerine ilk def
» TOKİ'nin indirim kampany
» "MTV artışı araç sat
» Gayrimenkulde yeni dönem
» Konya iş dünyası açı
» Devletten 2,5 milyon aile
» Yapılandırmalarda peşi
» YGS-LYS ayrımı kalkıyo
» TESK'ten akaryakıtta tav
» Orhan Erdem açıkladı:
» Başbakan Yıldırım'dan
» Başbakan Yıldırım'dan
»  Hükümet düğmeye bast
» "Esnafa özel teşvik sis
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com