Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Asgari ücrette kritik gün      Konyaspor'un rakibi belli oluyor      Özaltun, Beyşehir’in şampiyon milli sporcularını ağırladı      Eylül ayında işsizlik oranı yüzde 10,6 oldu      Metin Topuz’a Adil Öksüz sorgusu      Konya'da cezaevi firarisi iki yıl sonra yakalandı!      Mevlana'nın "vasiyeti" insanlığa yol gösteriyor      Öğretmen doluluk oranı yüzde 90'ı geçti      Gasp şüphelisi kardeşler Konya'da yakalandı      Konya'da inşaattan hırsızlık! 3 kişi gözaltına alındı      Konya'da DEAŞ şüphelisi 11 Iraklı yakalandı      Külünk'ten Halkbank'a destek! "Türkiye dimdik ayaktadır"      Metin Külünk: Doğu Kudüs kararı tarihi bir adımdır      Konya'nın bin 48 dersliğe ihtiyacı var!      Konya, söz sende!..      Konyaspor revire döndü!      Beyhekim'in yeni başhekimi belli oldu      Şeb-i Arûs tescillendi! Artık izinsiz kullanılamayacak      Ömer Ünal'dan TBMM'de 'Konya' açıklaması! "Bu tesis dünyanın en büyüğü olacak"      Konya’da şüpheli ölüm! Otomobil içerisinde yarı çıplak halde bulundu     

Orhan Erdem açıkladı: Bazı dersler zorunlu oldu

26.09.2017
  
 
Erdem, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlenen "Trafik Genel Eğitim Planı Çalıştayı"nın açılışında konuşma yaptı.

Türkiye'de trafik kazalarının yaygın ve bu kazalar sonucunda meydana gelen kayıpların ciddi boyutlarda olduğunu ifade eden Erdem, bu sorunun ancak ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte bireylerin güvenli trafik için bilinç kazanmalarıyla çözümlenebileceğine dikkati çekti.

Haziran sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 25 milyona yakın taşıt bulunduğunu dile getiren Erdem, sadece Türkiye'de değil, dünyada da her yıl binlerce vatandaşın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini vurguladı.

Trafik kazalarına ilişikin TÜİK verilerini paylaşan Erdem, "Maalesef trafik kazalarının büyük mesuliyeti insana aittir. 2016 yılı istatistiklerine göre meydana gelen kazaların yüzde 89,6'sı sürücü, yüzde 8,7'si yaya, binde 4'ü yolcu olmak üzere toplamda yüzde 98,7'si insan kaynaklıdır." dedi.

Eğitimle insanların bilinçlendirilmesinin bu kazaların önlenmesindeki önemine dikkati çeken Erdem, "Evlatlarımız olsun tüm yaya, sürücü olsun, insanımızda trafik kurallarıyla ilgili gerekli bilinci oluşturabilirsek inşallah trafik güvenliği konusunda yeterli seviyeye yakın zamanda geliriz." dedi.

- Trafik adabı derslerde okutulacak

Milli Eğitim Bakanlığı olarak, okul öncesinden orta öğretimin sonuna kadar örgün eğitimin her kademesinde ve yaygın eğitim kurumlarında trafik güvenliği konusunda pek çok farklı çalışma yaptıklarını dile getiren Erdem, bu kapsamda Bakanlık tarafından "Trafik Genel Eğitim Planı" hazırlandığını bildirdi.

Erdem, "Daha ilkokula başlamadan okul öncesi eğitimdeyken çocuklarımıza cezbedici etkinliklerle onların zihinlerinde kalıcı bir trafik bilinci oluşmasını sağlamaya çalışıyoruz. İlkokul dördüncü sınıflarda trafik ve ilkyardım dersi, dokuzuncu sınıflarda ise sağlık bilgisi ve trafik kültürü dersi olarak zorunlu dersler arasında yer almaktadır." diye konuştu.

2016 yılı başından itibaren özel motorlu taşıt sürücü kurslarında zorunlu dört saat trafik adabı dersi konulduğunu anımsatan Erdem, bu dersin birçok konusunun 2017-2018 öğretim yılından itibaren dokuzuncu sınıflarda okutulmaya başlandığını belirtti. Erdem, bu derslere ilişkin, "Bu derslerde sürücülere trafikte sakin ve kibar olarak, empati ve iletişim ile diğer sürücülere tolerans göstererek trafik kazalarının, kavgaların ve diğer tüm olumsuzlukları engellenebileceği konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu çalışmaların yanında 2013'ten bu zamana kadar sürücü kurslarındaki eğitim ve sınavların AB ülkelerinde uygulanan standartlara uygun hale getirildiğini bildiren Erdem, bu çalışmalara ilişkin bilgiler aktardı.

- Servis şoförlerine eğitim çalışmaları

Orhan Erdem, çocukları okullara taşıyan okul servis araç şoförlerinde trafik kültürü oluşturmak ve güvenli sürücülük farkındalığının artırılması konusunda da çalışmalar yaptıklarını anlattı.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu arasında 2015'te bir protokol imzalandığını ve bu kapsamda, 108 bin okul servis aracı şoförünün hizmet içi eğitiminden geçirildiğini kaydetti.

Bakanlığın 12 Eylül'de "Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı" ile de okul ve taşımalı eğitim servis araçları için alınacak güvenlik tedbirlerini görüştüklerini aktaran Erdem, şöyle konuştu:

"Toplumun bir parçası olan, geleceğimize yön verecek değerli öğrencilerimizde güvenli trafik hakkında farkındalık oluşturmak ve konunun önemine dikkat çekmek için yürüttüğümüz çalışmalarla öğrencilerimize ve aslında toplumumuza yatırım yaptığımızın bilincindeyiz. Bizlere teslim edilen ve yarınlarımızın sahipleri olan çocuklarımızın eğitimi bizim için ne kadar önemliyse şüphesiz onların can güvenliği de bizim için bir o kadar önemli. Toplumdaki her birey trafik kurallarına uymanın kendisinin ve başkalarının güvenliği için olmazsa olmaz olduğu bilinciyle hareket etmelidir. Kurallara uymak, insanın hem kendisine hem de topluma karşı bir yükümlülüğüdür. "

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu da trafik kazalarının önlenmesi için sürücü kurslarında verilen derslerin kalitesinin artırılması yönünde yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Asgari ücrette kritik g
» Eylül ayında işsizlik
» Konya'ya turist getirene
» Kırsal kalkınmaya hibe
» Asgari Ücret Komisyonunu
» Kira geliri vergisi artt
»  Traktör sayısında art
»  Emekliler büyümeden pa
» Özselek’ten SGS son ba
» Fakıbaba'dan et fiyatı
» Türkiye büyümede düny
» Ömer Faruk Okka: 3. çey
»  ESK dondurulmuş tavuk s
» Türkiye ekonomisi 3. çe
» "Batı, Mevlana'nın İsl
» "Türkiye ekonomisi istik
» Hükümetin taşeron mesa
» Şimşek'ten şirketlere
» Naylon poşetler yasaklan
» Koyun keçi yetiştiricil
» Toplu iğne başına çin
»  İthalata damping önlem
» OSB’lerde hedef 2.5 mil
»  İcra takibi "elektronik
» YÖK'ten "üniversiteli i
»  Esnaf sayısı arttı
» Erdoğan'dan taşeron aç
» Tarımsal sulama yatırı
» Kadroya alınan taşerona
» Konya'da doğalgaz kamula
» İşte beş maddelik taş
» "KOP tamamlanınca tarım
» Otomobil ve hafif ticari
»  Çeyrek altında fiyat a
» Konya ihracatı 2017'de r
» Okka: Konya, ülke ekonom
» Emekliye vergi de yok hac
»  Asgari ücrette 9 talep
» Arpa üretiminde Konya yi
» Ekmekteki düzenleme resm
» Asgari ücretlileri ilgil
» Elektrikte 3,6 milyon abo
» Konya'nın ihracatında b
» 10 mesleğin standardı b
» Emlak vergisinde son gün
» Asgari ücretin zam pazar
» Konya'daki konut satışl
» Konya'dan flaş öneri: E
» Asgari ücret bin 404 lir
»  Afetzede çiftçilerin k
» Yaz saati kalıcı hale g
» TESK'ten "kira ödemeleri
» "Konya savunma sanayinde
»  Türkiye'nin ilk milli y
» İnşaat sektöründe ist
»  Çalışan anneye devlet
» Antep fıstığını Kony
» Tarım arazilerini koruma
»  Konya'da Türk-Mısır
» Çiftçiye dev destek
»  "Türkiye artık akıll
» Meclis'te "torba tasarın
» 'Irak'tan tonlarca altın
»  Yargıtaydan kiracılar
»  Asgari ücrette yeni gel
» "KDV düzenlemesi yıl bi
»  Madencilikte yeni dönem
»  Elektrik borcu olan çif
» Maaşının geçmiş değ
» Kamuda 30 yılın üzerin
» Konyalı iş adamları M
»  Altında yeni rekorlar b
» Konya'daki konut satış
» 1 Ocak'tan itibaren yeni
»  5 milyon abone "güvenli
»  Yeni nesil yazar kasalar
» Konya'daki kömür rezerv
» Emeklilik e-devlet'le yap
» Konya'da 3 bin kişi bir
» Emekliler sağlıkta katk
» Bakan Sarıeroğlu'dan ta
» "Yerli otomobil fabrikas
» Hükümetten asgari ücre
»  Bakan Zeybekci'den kadı
» Konya'da ekmeğin gramaj
»  Asgari ücretin zam paza
» Bakan Jülide Sarıeroğl
» Liselere geçişte yeni s
»  İşsizlik oranı açık
» Anneye 4 bin 857 TL veril
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com