Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Çiftçi Kayıt Sistemi başvuruları için son gün uyarısı      Ahmet Sorgun: Bu seçim, asırlık ve tarihi bir seçimdir      Akşehir'de kiraz festivali düzenlendi      Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun seçim mesaisi      Aymanas Evleri Konut Yapı Kooperatifi’ne yoğun ilgi      Mustafa Akış Çumra'yı ziyaret etti      Selçuklu’da sandık müşahitleri toplandı      Konya'da bir kişinin öldüğü kaza anı güvenlik kamerasında! VİDEO      Abdülmetin Balkanlıoğlu için Konya'da gıyabi cenaze namazı kılındı      Uluslararası Mevlana Bisiklet Turu sona erdi      İstanbul Yeni Havalimanı'na ilk uçuşu Erdoğan'ın uçağı yaptı      Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü      Konya'da silahlı kavga: 9 yaralı      Konya'ya yağış uyarısı! Sıcaklık 3 derece artacak      Beyşehir’de bağış kitaplarından mini kütüphane      JÖH-PÖH Kandil'e hazırlanıyor      Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulaları sayılacak      Kritik seçime 3 gün kaldı      Saraç'tan ALES açıklaması      Konya Şehir Hastanesi’nde çalışmalar devam ediyor!     

Ombudsman Konyalılar ile buluştu

09.11.2017
  
 
Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) Kurumsal Yönetiminin Geliştirilmesine Destek Projesi kapsamında Konya'da bir otelde düzenlenen toplantıda, yeni bir kurum olmalarına rağmen kısa zamanda önemli ölçüde yol aldıklarını söyledi.

Vatandaşın sorunlarını, dertlerini ve sıkıntılarını mahkemeye gitmesine gerek kalmadan çözdüklerine işaret eden Malkoç, "Biz vatandaşın avukatıyız ama idarenin hasmı değiliz. Verdiğimiz kararlarla idareye danışmanlık yapıyoruz, yardımcı oluyoruz, yol gösteriyoruz." diye konuştu.

- "İşlemleri hızlı çözüyoruz"

Malkoç, kamu görevlilerin vatandaşa verdiği hizmette bir hata, eksiklik ya da idarenin aldığı kararlarda hukuka aykırılık varsa devreye girdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Vatandaş mahkemeye de gidebilir ama idarenin eylem ve işlemleriyle ilgili mahkemeye giderse mahkeme süreçlerini biliyorsunuz. Mahkemenin yüzü biraz soğuktur. İnsanlar birine kızdığında, 'Mahkeme duvarı gibi yüzü var' derler ya, bizim kurumun yüzü biraz sıcak. Çünkü müracaatlar kolay oluyor, vatandaşın müracaatında harç, pul parası gibi paralar alınmıyor. İşlemleri hızlı çözüyoruz."

Müracaatları 6 ay içinde karara bağladıklarını anlatan Malkoç, idarenin şeffaflığı, hukuka uygunluk ve vatandaşın hak arama kültürünü geliştirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Malkoç, ÖSYM’nin 15 dakika kuralına ilişkin aldıkları kararın çok sayıda öğrenciyi etkilediğine dikkati çekerek, "Bireysel başvuru geneli ilgilendiriyorsa, verdiğimiz karar emsal kararın ötesinde, idarenin uygulamasını değiştiriyor. ÖSYM’nin o günkü Başkanı, ‘Ben buna uymayacağım.’ dedi. Biz de gayet açık ve net, ‘Biz halkın avukatıyız. Biz hukuk kurumuyuz, kamunun vicdanıyız.' dedik. Bizim kararımıza uymayan bürokrat veya yönetici, hukukun dışına çıkmış olur. Hukukun dışına çıkanlar da o makamlarda kalamaz." ifadelerini kullandı.

Malkoç, KDK’ya bu yıl en çok başvurunun eğitim alanında olduğunun altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğitim konusunda Türkiye’nin epey çalışma yapması gerekiyor. Türkiye’de 7 milyon 250 bin üniversite, 17 milyon ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi var. Yani Türkiye’deki üniversitede okuyan öğrencilerin sayısı Birleşmiş Milletler'e kayıtlı 100 ülkenin nüfusundan fazla. Dolayısıyla bu alanda sıkıntının olmaması mümkün değil. Önemli olan, bizim gibi kurumların veya eğitimle ilgilenen özel veya bireysel çalışanların iyi organize olup, Türkiye’de eğitim sorunu varsa buna çözüm üretmesidir. Bunun öncülüğünü de YÖK, ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı yapacaktır. Türkiye’de bunu çözecek yetişmiş insan sayısı az değil."

- "Dünya ortalamasını bulmuş olacağız"

Kısa zamanda, çok geniş bir alanda önemli çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Malkoç, "İlk zamanlarda idarenin kararlarımıza uyma oranı yüzde 20’ydi. Bu sene çok sıkı bir takip yaptık ve bu yüzde 53’e çıktı. Avrupa’da bunun ortalaması yüzde 80. Öyle zannediyorum bu tempoyla devam edersek bir müddet sonra dünya ortalamasını bulmuş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Malkoç, KDK’nın yargının yükünü hafiflettiğine, binlerce dosyanın mahkemeye intikalini önlediklerine dikkati çekti.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) nedeniyle kamudan ihraçlara ilişkin başvurulara değinen Malkoç, şunları kaydetti:

"Bizim bakamadığımız alanlardan biri yasama faaliyetleri. İhraçların önemli bir kısmı Kanun Hükmünde Kararname ile oldu. Kanun Hükmündeki Kararname de yasama faaliyetidir. Onlara bakamıyoruz ama idari kararla ihraç edilenler bize geliyor, onlar inceleme aşamasında."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise “Bizim kültürümüzde, medeniyetimizde bir bilgelik makamı, bir çözüm makamı rolü oynayan insanlar, büyükler, kuruluşlar her zaman bulunmuştu” diyerek başladığı konuşmasında, hükümetin 2012 yılında Ombudsmanlık müessesini hayata geçirerek, Türk-İslam geleneğinden gelen bu kurumu faaliyete geçirdiğini aktardı. Yönetici olarak kendi sorumluluklarını yerine getirme şeklini tarif eden Başkan Akyürek, “Olmaz demek yerine ‘nasıl olabileceğini’ anlatan, çözüm üreten bir yaklaşımla hareket etmeliyiz. Böylece yerel yöneticiler olarak Ombudsmanlığın da yükünü azaltmalıyız. Bazı insanlar, kurumlar vardır. Onlar tamamen ‘hayır’ demeye programlanmışlardır. Yük almak istemezler. Ama biz, Büyük Türkiye hedefine ulaşabilmemiz için Lider Ülke Türkiye idealini gerçekleştirebilmemiz için hep çözüm mercii olmaya çalışmalıyız. Biz Konya olarak öyle bir bakış açısıyla hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Aymanas Evleri Konut Yap
» Konya'da bir kişinin öl
» Abdülmetin Balkanlıoğl
» İstanbul Yeni Havaliman
» Konya'da otomobilin çarp
» Konya'da silahlı kavga:
» Konya'ya yağış uyarıs
»  Beyşehir’de bağış
» JÖH-PÖH Kandil'e hazır
» Saraç'tan ALES açıklam
» Konya Şehir Hastanesi’
»  Kamu binalarını tasarl
» Darbeciler silah ve mühi
»  Yerköprü Şelalesi'ne
» "Tüm Türkiye’yi Yerk
» Konya'daki kazada ölen a
»  Kalehan - Ecdat Bahçesi
» Akşehir'de sağlıklı y
» Konya'da baraj gölüne g
»  Beyşehir’de ekili ala
» Konya'nın projeleri...
» Tuğgeneral Turan'ın dar
» Konya'da FETÖ evinde yak
» Başkan Altay bedesten es
» Başkan Altay bilgehanede
» Başbakan Yıldırım: Ay
» Konya’ya yeni araç mua
» Milli Eğitim Bakanlığ
» Konya’da tarlada çalı
» İşte Konya'da musluklar
» Başkan Altay müjdeyi ve
» İşte Konya merkezli ope
» Konya'da elektrik panosu
»  Şırnak'ta yola tuzakla
» "Sabahın seherinde haydi
» "25 bin öğretmenin atam
»  YHT'lerde yolcu sayısı
» Konya'da uyuşturucu oper
» Konya merkez ile bazı il
»  Akşehir Belediyesi'nde
» Konya belediyelerinde ort
» Konya'da otomobil şaramp
» Başkan Karabacak'tan Kon
» Sertavul Geçidi'nde devr
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Konya'da korkutan yangın
» Tatilciler dönüş yolun
» Sarıeroğlu: Bu yıl hed
»  Konya'da trafik kazası:
» Terör örgütü PKK/KCK
» "Millet Bahçeleri karar
» Konya'da iş ve siyaset d
» Başbakan Yardımcısı B
» Konya-Antalya yolunda bay
» İstanbul’da dev miting
» Konya'da ekmek fırının
» Karaman'da yolcu otobüs
» Konya'da gölete giren ik
»  Kandil'de 35 terörist e
»  Karaman’da ilk kez olu
»  Bisiklet yolu yapanlara
» Beyşehir'de kaza: 3 yara
»  Gülen'in yeğeni, FETÖ
»  "Vatanı korumaktan şer
» Konya'da uluslararası ba
»  Turistleri taşıyan oto
» Patileri kesilen yavru k
»  Kazalara bağlı can kay
» Erdoğan Konya'yı Antaly
» Konya'da feci kaza! Arız
»  "Adil Öksüz gerçekten
» Konya ve çevresine yağ
» "Terörle mücadele çok
» Akar: Terörle mücadele
» Çumra’da bayramlaşma
»  Mehmetçik'ten Afrin'de
»  "Bayramda eliniz telefon
» Bayram coşkusuna Cuma se
» Beyşehir Gölü’nde ye
»  İki duygu bir arada...
» Konya'da trafik kazası:
»  PKK'nın İkiyaka Dağla
» Tahir Akyürek, şehit ai
» Mevlana Meydanında bayra
» 3'ü sözde lider 93 ter
» Konya protokolü bayramla
»  Şehit Ramazan’sız il
» Propaganda serbestliği v
» SunExpreess, Stockholm’
»  "Bayram için tüm tedb
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com