Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
PYD/PKK’nın eski başkanı Salih Müslim, Prag’da yakalandı      Anket      Karamercan: Kadın esnaf sayısındaki artış sevindirici      Konya'da şehir içine giren tıra ceza! Plakaya tıraş köpüğü      Meram’da, “Dilimiz Kimliğimizdir” yarışmasının finalistleri belirlendi      "Üvey evlat muamelesi gördük"      Konya’dan Mehmetçik Vakfı’na 53 bin lira!      Salih Müslim'in gözaltına alınmasına ilişkin detaylar netleşti      Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin'de 2021 terörist etkisiz hale getirildi      Afrin şehidi Ünlü, son yolculuğuna uğurlandı      Başbakan Yıldırım'dan 'yerli otomobil' açıklaması      Konya'da otomobil elektrik direğine çarptı: 3 yaralı      BMGK, Suriye'de bir ay 'insani ateşkes' kararı aldı      Afrin'de 2018 terörist etkisiz hale getirildi      Konya'ya yağmur ve kar uyarısı!      Afrin'de YPG/PKK'ya ait kamp ele geçirildi      Konya'dan Mehmetçiğe destek!      Fakıbaba "300 koyun" projesine açıklık getirdi      Konya Müftüsü Akpınar şehadet ve vatan sevgisini anlattı      Konya’da hayvanlar için acil müdahale ekibi     

Ombudsman Konyalılar ile buluştu

09.11.2017
  
 
Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) Kurumsal Yönetiminin Geliştirilmesine Destek Projesi kapsamında Konya'da bir otelde düzenlenen toplantıda, yeni bir kurum olmalarına rağmen kısa zamanda önemli ölçüde yol aldıklarını söyledi.

Vatandaşın sorunlarını, dertlerini ve sıkıntılarını mahkemeye gitmesine gerek kalmadan çözdüklerine işaret eden Malkoç, "Biz vatandaşın avukatıyız ama idarenin hasmı değiliz. Verdiğimiz kararlarla idareye danışmanlık yapıyoruz, yardımcı oluyoruz, yol gösteriyoruz." diye konuştu.

- "İşlemleri hızlı çözüyoruz"

Malkoç, kamu görevlilerin vatandaşa verdiği hizmette bir hata, eksiklik ya da idarenin aldığı kararlarda hukuka aykırılık varsa devreye girdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Vatandaş mahkemeye de gidebilir ama idarenin eylem ve işlemleriyle ilgili mahkemeye giderse mahkeme süreçlerini biliyorsunuz. Mahkemenin yüzü biraz soğuktur. İnsanlar birine kızdığında, 'Mahkeme duvarı gibi yüzü var' derler ya, bizim kurumun yüzü biraz sıcak. Çünkü müracaatlar kolay oluyor, vatandaşın müracaatında harç, pul parası gibi paralar alınmıyor. İşlemleri hızlı çözüyoruz."

Müracaatları 6 ay içinde karara bağladıklarını anlatan Malkoç, idarenin şeffaflığı, hukuka uygunluk ve vatandaşın hak arama kültürünü geliştirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Malkoç, ÖSYM’nin 15 dakika kuralına ilişkin aldıkları kararın çok sayıda öğrenciyi etkilediğine dikkati çekerek, "Bireysel başvuru geneli ilgilendiriyorsa, verdiğimiz karar emsal kararın ötesinde, idarenin uygulamasını değiştiriyor. ÖSYM’nin o günkü Başkanı, ‘Ben buna uymayacağım.’ dedi. Biz de gayet açık ve net, ‘Biz halkın avukatıyız. Biz hukuk kurumuyuz, kamunun vicdanıyız.' dedik. Bizim kararımıza uymayan bürokrat veya yönetici, hukukun dışına çıkmış olur. Hukukun dışına çıkanlar da o makamlarda kalamaz." ifadelerini kullandı.

Malkoç, KDK’ya bu yıl en çok başvurunun eğitim alanında olduğunun altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğitim konusunda Türkiye’nin epey çalışma yapması gerekiyor. Türkiye’de 7 milyon 250 bin üniversite, 17 milyon ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi var. Yani Türkiye’deki üniversitede okuyan öğrencilerin sayısı Birleşmiş Milletler'e kayıtlı 100 ülkenin nüfusundan fazla. Dolayısıyla bu alanda sıkıntının olmaması mümkün değil. Önemli olan, bizim gibi kurumların veya eğitimle ilgilenen özel veya bireysel çalışanların iyi organize olup, Türkiye’de eğitim sorunu varsa buna çözüm üretmesidir. Bunun öncülüğünü de YÖK, ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı yapacaktır. Türkiye’de bunu çözecek yetişmiş insan sayısı az değil."

- "Dünya ortalamasını bulmuş olacağız"

Kısa zamanda, çok geniş bir alanda önemli çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Malkoç, "İlk zamanlarda idarenin kararlarımıza uyma oranı yüzde 20’ydi. Bu sene çok sıkı bir takip yaptık ve bu yüzde 53’e çıktı. Avrupa’da bunun ortalaması yüzde 80. Öyle zannediyorum bu tempoyla devam edersek bir müddet sonra dünya ortalamasını bulmuş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Malkoç, KDK’nın yargının yükünü hafiflettiğine, binlerce dosyanın mahkemeye intikalini önlediklerine dikkati çekti.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) nedeniyle kamudan ihraçlara ilişkin başvurulara değinen Malkoç, şunları kaydetti:

"Bizim bakamadığımız alanlardan biri yasama faaliyetleri. İhraçların önemli bir kısmı Kanun Hükmünde Kararname ile oldu. Kanun Hükmündeki Kararname de yasama faaliyetidir. Onlara bakamıyoruz ama idari kararla ihraç edilenler bize geliyor, onlar inceleme aşamasında."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise “Bizim kültürümüzde, medeniyetimizde bir bilgelik makamı, bir çözüm makamı rolü oynayan insanlar, büyükler, kuruluşlar her zaman bulunmuştu” diyerek başladığı konuşmasında, hükümetin 2012 yılında Ombudsmanlık müessesini hayata geçirerek, Türk-İslam geleneğinden gelen bu kurumu faaliyete geçirdiğini aktardı. Yönetici olarak kendi sorumluluklarını yerine getirme şeklini tarif eden Başkan Akyürek, “Olmaz demek yerine ‘nasıl olabileceğini’ anlatan, çözüm üreten bir yaklaşımla hareket etmeliyiz. Böylece yerel yöneticiler olarak Ombudsmanlığın da yükünü azaltmalıyız. Bazı insanlar, kurumlar vardır. Onlar tamamen ‘hayır’ demeye programlanmışlardır. Yük almak istemezler. Ama biz, Büyük Türkiye hedefine ulaşabilmemiz için Lider Ülke Türkiye idealini gerçekleştirebilmemiz için hep çözüm mercii olmaya çalışmalıyız. Biz Konya olarak öyle bir bakış açısıyla hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» PYD/PKK’nın eski başk
» Anket
» Konya'da şehir içine gi
»  Meram’da, “Dilimiz K
»  "Üvey evlat muamelesi g
» Konya’dan Mehmetçik V
» Salih Müslim'in gözalt
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
»  Afrin şehidi Ünlü, so
» Başbakan Yıldırım'dan
» Konya'da otomobil elektri
» Afrin'de 2018 terörist e
» Konya'ya yağmur ve kar u
» Afrin'de YPG/PKK'ya ait k
» Konya'dan Mehmetçiğe de
» Konya Müftüsü Akpınar
» Konya’da hayvanlar içi
» Şehit babası: Beni ça
» Beyşehir'de haşere ile
»  Konya'nın da aralarınd
» TOKİ'nin inşa ettiği k
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Teröristler ihtiyar köy
» Afrin'de öldürülen ter
» Konya'da yağmur bekleniy
» "Bilinmeyen numaralara" h
» Zeytin Dalı Harekatında
» Erdoğan: Bu yaz terör
» ANKET
» KOMEK’te tarih yeniden
» Meram'a kentsel dönüş
» Mehmet Oğuz yatırımlar
»  Konya'da 350 öğrencide
» Konya Valiliğinden uyar
» Konya'da öğrencilerden
» Konya'daki cezaevinden fi
» Yasin Bulduklu Müsiad'ı
»  TSK, Afrin'e ilerleyen t
» Konya-Beyşehir yolundaki
» Afrin'de 1873 terörist
»  Balık ve arı sevkiyat
»  Mehmetçik teröristleri
»  Vefatının ardından ya
» Konya'dan gönüllü UMKE
» Konya Uluslararası Yeşi
»  Online anket
» Çelik kanatların "opera
» Mehmet Oğuz'un ziyaretle
» Konyalı şehit toprağa
» Yardımcı doçentlik kad
» Konya'da hırsızlık ş
»  Online Anket
» JÖH ve PÖH TSK emrinde
»  Afrin'de 1829 terörist
»  Ehliyet sınavı görevl
»  28 Şubat'ın sembol isi
» Konya'da üç araç kazay
»  Online Anket
» Konyalı askerimiz şehit
»  Konya'daki FETÖ operasy
» Erdoğan, Selçuklu'nun d
» Konyalı şehit Antalya'd
» Konya ve Samsun'da aranan
» Erdoğan: İnsansız tank
» Atatürk Spor Kompleksind
» Konya'da yerli ve milli
» Konya'daki FETÖ/PDY çat
» Konya'da küçükbaş hay
» Konya'da yağış bekleni
» Zeytin Dalı Harekatı'nd
»  Beyşehir ‘katlı otop
» Şeker fabrikalarının
» Aracın kilometresini dü
»  Konya'da şüpheli ölü
» Meram'dan Mehmetçiğe me
» Lise öğrencilerinden Me
»  Anket
» Konya 'il imamı' yakalan
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Konya'da binlerce kişi
» Konya merkezli FETÖ oper
» CHP'nin eski Konya Gençl
» Zekai Aksakallı'nın, ş
»  At ve eşeklere kimlik g
»  Önce yayaya çarptı ar
»  Esed'in katliam fotoğra
»  Sorani ve Heyyani köyle
»  Anket
» Konya'da şehit ailesi ve
» Yapı ruhsatı verilen bi
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com