Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
"KDV düzenlemesi yıl bitmeden Meclis'te olacak"      Konya'da 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı      Şehit askerimizin naaşı Konya'ya getirildi      Konya'da sıcaklık 3 derece artacak! Sise dikkat      Madencilikte yeni dönem      Elektrik borcu olan çiftçilere fark ödemesi desteği yok      Atiker Konyaspor çıkış için sahada!      KPSS'nin 130 şüphelisine daha dava      İstenmeyen mesajlar yeni sistemle engellenecek      Araç sahipleri dikkat! Zorunluluk başlıyor, cezası 715 lira      Hüsnüye Erdoğan mezun olduğu okulda duygusal anlar yaşadı      Konya'da gece yarısı İpone X yoğunluğu      79 eski öğretmen hakkında gözaltı kararı      RTÜK Başkanlığına İlhan Yerlikaya yeniden seçildi      Başbakan müjdeyi verdi! 500 engelli öğretmen ataması yapılacak      İzzet öğretmen engeline rağmen meslek aşkını kaybetmedi      Çumra Belediyesi Öğretmenler Günü      Mustafa-Adile Kağnıcı Camii Konya'da ibadete açıldı      "KOBİ Bilgi Pazarı"nda devlet teşvikleri anlatıldı      Şehit Aybüke Öğretmen Konya'da anıldı     

Ombudsman Konyalılar ile buluştu

09.11.2017
  
 
Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) Kurumsal Yönetiminin Geliştirilmesine Destek Projesi kapsamında Konya'da bir otelde düzenlenen toplantıda, yeni bir kurum olmalarına rağmen kısa zamanda önemli ölçüde yol aldıklarını söyledi.

Vatandaşın sorunlarını, dertlerini ve sıkıntılarını mahkemeye gitmesine gerek kalmadan çözdüklerine işaret eden Malkoç, "Biz vatandaşın avukatıyız ama idarenin hasmı değiliz. Verdiğimiz kararlarla idareye danışmanlık yapıyoruz, yardımcı oluyoruz, yol gösteriyoruz." diye konuştu.

- "İşlemleri hızlı çözüyoruz"

Malkoç, kamu görevlilerin vatandaşa verdiği hizmette bir hata, eksiklik ya da idarenin aldığı kararlarda hukuka aykırılık varsa devreye girdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Vatandaş mahkemeye de gidebilir ama idarenin eylem ve işlemleriyle ilgili mahkemeye giderse mahkeme süreçlerini biliyorsunuz. Mahkemenin yüzü biraz soğuktur. İnsanlar birine kızdığında, 'Mahkeme duvarı gibi yüzü var' derler ya, bizim kurumun yüzü biraz sıcak. Çünkü müracaatlar kolay oluyor, vatandaşın müracaatında harç, pul parası gibi paralar alınmıyor. İşlemleri hızlı çözüyoruz."

Müracaatları 6 ay içinde karara bağladıklarını anlatan Malkoç, idarenin şeffaflığı, hukuka uygunluk ve vatandaşın hak arama kültürünü geliştirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Malkoç, ÖSYM’nin 15 dakika kuralına ilişkin aldıkları kararın çok sayıda öğrenciyi etkilediğine dikkati çekerek, "Bireysel başvuru geneli ilgilendiriyorsa, verdiğimiz karar emsal kararın ötesinde, idarenin uygulamasını değiştiriyor. ÖSYM’nin o günkü Başkanı, ‘Ben buna uymayacağım.’ dedi. Biz de gayet açık ve net, ‘Biz halkın avukatıyız. Biz hukuk kurumuyuz, kamunun vicdanıyız.' dedik. Bizim kararımıza uymayan bürokrat veya yönetici, hukukun dışına çıkmış olur. Hukukun dışına çıkanlar da o makamlarda kalamaz." ifadelerini kullandı.

Malkoç, KDK’ya bu yıl en çok başvurunun eğitim alanında olduğunun altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğitim konusunda Türkiye’nin epey çalışma yapması gerekiyor. Türkiye’de 7 milyon 250 bin üniversite, 17 milyon ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi var. Yani Türkiye’deki üniversitede okuyan öğrencilerin sayısı Birleşmiş Milletler'e kayıtlı 100 ülkenin nüfusundan fazla. Dolayısıyla bu alanda sıkıntının olmaması mümkün değil. Önemli olan, bizim gibi kurumların veya eğitimle ilgilenen özel veya bireysel çalışanların iyi organize olup, Türkiye’de eğitim sorunu varsa buna çözüm üretmesidir. Bunun öncülüğünü de YÖK, ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı yapacaktır. Türkiye’de bunu çözecek yetişmiş insan sayısı az değil."

- "Dünya ortalamasını bulmuş olacağız"

Kısa zamanda, çok geniş bir alanda önemli çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Malkoç, "İlk zamanlarda idarenin kararlarımıza uyma oranı yüzde 20’ydi. Bu sene çok sıkı bir takip yaptık ve bu yüzde 53’e çıktı. Avrupa’da bunun ortalaması yüzde 80. Öyle zannediyorum bu tempoyla devam edersek bir müddet sonra dünya ortalamasını bulmuş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Malkoç, KDK’nın yargının yükünü hafiflettiğine, binlerce dosyanın mahkemeye intikalini önlediklerine dikkati çekti.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) nedeniyle kamudan ihraçlara ilişkin başvurulara değinen Malkoç, şunları kaydetti:

"Bizim bakamadığımız alanlardan biri yasama faaliyetleri. İhraçların önemli bir kısmı Kanun Hükmünde Kararname ile oldu. Kanun Hükmündeki Kararname de yasama faaliyetidir. Onlara bakamıyoruz ama idari kararla ihraç edilenler bize geliyor, onlar inceleme aşamasında."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise “Bizim kültürümüzde, medeniyetimizde bir bilgelik makamı, bir çözüm makamı rolü oynayan insanlar, büyükler, kuruluşlar her zaman bulunmuştu” diyerek başladığı konuşmasında, hükümetin 2012 yılında Ombudsmanlık müessesini hayata geçirerek, Türk-İslam geleneğinden gelen bu kurumu faaliyete geçirdiğini aktardı. Yönetici olarak kendi sorumluluklarını yerine getirme şeklini tarif eden Başkan Akyürek, “Olmaz demek yerine ‘nasıl olabileceğini’ anlatan, çözüm üreten bir yaklaşımla hareket etmeliyiz. Böylece yerel yöneticiler olarak Ombudsmanlığın da yükünü azaltmalıyız. Bazı insanlar, kurumlar vardır. Onlar tamamen ‘hayır’ demeye programlanmışlardır. Yük almak istemezler. Ama biz, Büyük Türkiye hedefine ulaşabilmemiz için Lider Ülke Türkiye idealini gerçekleştirebilmemiz için hep çözüm mercii olmaya çalışmalıyız. Biz Konya olarak öyle bir bakış açısıyla hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Konya'da 24 Kasım Öğre
»  Şehit askerimizin naaş
» Konya'da sıcaklık 3 der
»  KPSS'nin 130 şüphelisi
»  İstenmeyen mesajlar yen
» Araç sahipleri dikkat! Z
» Hüsnüye Erdoğan mezun
» Konya'da gece yarısı İ
» 79 eski öğretmen hakkı
» RTÜK Başkanlığına İ
»  Başbakan müjdeyi verdi
» İzzet öğretmen engelin
»  Çumra Belediyesi Öğre
» Mustafa-Adile Kağnıcı
» "KOBİ Bilgi Pazarı"nda
»  Şehit Aybüke Öğretme
» Konya'da otomobilin çarp
» Konya'da Ak Partilileri t
» Konya'da hafif ticari ara
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» FETÖ'nün 22 ülkeye fir
»  Çumra Belediyesi Öğre
»  Jandarma'nın yemek duas
»  Öğretmen olmak
» "Beyşehir’in yıldız
»  Öğretmeni, şehit Öme
»  Necmettin öğretmensiz
»  Konya'da görme engelli
» Konya'da 7 aylık bebeği
» Konya'da tilki kurtarma o
» Başbakan Yardımcısı B
» KONYA FM, yılın en iyi
»  Bakan Eroğlu’ndan ya
» ByLock'cu 3 ayda 3 hat de
» Konya'daki silahlı kavga
» Beyşehir'den yurt dış
» Konya'da kar yağışı b
»  Kış lastiği "ticari a
»  Aybüke'siz ilk Öğretm
» Kıbrıs 43 yıl sonra Ko
» Yerli sistemler TSK'nın
»  Çocuklu ailelere "mobil
» Karatay Belediyesi kışa
» Konya'nın bazı ilçeler
» Konya'daki FETÖ'nün ask
»  FETÖ'cüler kurbanı ba
» Konya'da ilginç görünt
» Konya'da balkondan düşe
» Çumra'nın 54.mahallesin
» Konya'daki "hayvan otlatm
» Konya'daki FETÖ/PDY çat
» TSK'daki memurların disi
» Tuz Gölü'nde atış iç
» Bu kadarına da pes! Kony
» Meram’da parklar kışa
» Fahrünnisa Sosyal Tesisi
» Konya dahil 7 ilde "ByLoc
» 'Rahatsız olsanız da ol
» Konya'da "hayvan otlatma"
» "Konya yerli otomobil ür
» Mustafa Konyalı toprağa
» Konya'daki FETÖ/PDY çat
» Çumra kışa hazır
» Selçuklu Belediyesi'nden
» Kahraman yiğitler operas
» Beyşehir'deki parklara
»  Aralarında Konya'nın d
»  ÖSYM'den engelli adayla
» 'FETÖ/PDY HIV virüsü g
»  Belgeli çalışan sayı
» Konya'da üç kişi arac
» Konya dahil 20 ildeki ope
» Yeni KHK'lar geliyor: İk
» Konya'da şaka gibi kaza!
» Sanatçı Mustafa Konyal
» Konya'da aranan eski verg
» Beyşehir'de otomobil dev
» Konya geneline kar uyarı
» Konya, İzmir'de tanıtı
» NATO’daki skandalı Bin
» Kabe imamı Abdurrahman E
» ByLock mesajları FETÖ'n
» Konya projeleri konuşuld
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Konya'da park halindeki o
» Konya'da polis merkezinin
» '2019'da bir reform gerç
»  Çumra'da aynı gece iki
» Konya ve çevresine yağ
»  TSK'nın İdlib'e intika
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com