Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Konya'da eğitim yardımı başvuruları başladı      Rıza Çalımbay: Bütün amacımız turu geçmek      "Konya savunma sanayinin merkezi oluyor"      Mendi, Akıncı Üssü davasında müşteki sıfatıyla beyanda bulundu      Armut ağacı eylülde çiçek açtı      Konya'ya soğuk hava uyarısı! Sıcaklık 12 derece düşecek      Karatay'a 2 yeni anaokulu      Konya Teknik Üniversitesi'nden başarı üstüne başarı      Otomobile ödenen ÖTV'de 17 bin TL'ye kadar düşüş olacak      Lübnanlı müzisyen Daline Jabbour Konya'da konser verdi      Konya'da 2 bina yıkılma tehlikesine karşı boşaltıldı      Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye olmasaydı felaket yaşanacaktı      Milyonlarca kamu çalışanına müjde! 1083 TL ikramiye...      İşte Konya'da salı günü bisiklet dağıtımı yapılacak yerler      Tüm çalışanları ilgilendiriyor! İşte yeni BES planı      Memura 3 zam      Son bir haftada 33 terörist etkisiz hale getirildi      İnşaat maliyet endeksi arttı      İlk 6 haftanın en iyi Konyaspor'u      İnternet yayınları için yeni dönem başlıyor     

Ombudsman Konyalılar ile buluştu

09.11.2017
  
 
Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) Kurumsal Yönetiminin Geliştirilmesine Destek Projesi kapsamında Konya'da bir otelde düzenlenen toplantıda, yeni bir kurum olmalarına rağmen kısa zamanda önemli ölçüde yol aldıklarını söyledi.

Vatandaşın sorunlarını, dertlerini ve sıkıntılarını mahkemeye gitmesine gerek kalmadan çözdüklerine işaret eden Malkoç, "Biz vatandaşın avukatıyız ama idarenin hasmı değiliz. Verdiğimiz kararlarla idareye danışmanlık yapıyoruz, yardımcı oluyoruz, yol gösteriyoruz." diye konuştu.

- "İşlemleri hızlı çözüyoruz"

Malkoç, kamu görevlilerin vatandaşa verdiği hizmette bir hata, eksiklik ya da idarenin aldığı kararlarda hukuka aykırılık varsa devreye girdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Vatandaş mahkemeye de gidebilir ama idarenin eylem ve işlemleriyle ilgili mahkemeye giderse mahkeme süreçlerini biliyorsunuz. Mahkemenin yüzü biraz soğuktur. İnsanlar birine kızdığında, 'Mahkeme duvarı gibi yüzü var' derler ya, bizim kurumun yüzü biraz sıcak. Çünkü müracaatlar kolay oluyor, vatandaşın müracaatında harç, pul parası gibi paralar alınmıyor. İşlemleri hızlı çözüyoruz."

Müracaatları 6 ay içinde karara bağladıklarını anlatan Malkoç, idarenin şeffaflığı, hukuka uygunluk ve vatandaşın hak arama kültürünü geliştirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Malkoç, ÖSYM’nin 15 dakika kuralına ilişkin aldıkları kararın çok sayıda öğrenciyi etkilediğine dikkati çekerek, "Bireysel başvuru geneli ilgilendiriyorsa, verdiğimiz karar emsal kararın ötesinde, idarenin uygulamasını değiştiriyor. ÖSYM’nin o günkü Başkanı, ‘Ben buna uymayacağım.’ dedi. Biz de gayet açık ve net, ‘Biz halkın avukatıyız. Biz hukuk kurumuyuz, kamunun vicdanıyız.' dedik. Bizim kararımıza uymayan bürokrat veya yönetici, hukukun dışına çıkmış olur. Hukukun dışına çıkanlar da o makamlarda kalamaz." ifadelerini kullandı.

Malkoç, KDK’ya bu yıl en çok başvurunun eğitim alanında olduğunun altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğitim konusunda Türkiye’nin epey çalışma yapması gerekiyor. Türkiye’de 7 milyon 250 bin üniversite, 17 milyon ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi var. Yani Türkiye’deki üniversitede okuyan öğrencilerin sayısı Birleşmiş Milletler'e kayıtlı 100 ülkenin nüfusundan fazla. Dolayısıyla bu alanda sıkıntının olmaması mümkün değil. Önemli olan, bizim gibi kurumların veya eğitimle ilgilenen özel veya bireysel çalışanların iyi organize olup, Türkiye’de eğitim sorunu varsa buna çözüm üretmesidir. Bunun öncülüğünü de YÖK, ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı yapacaktır. Türkiye’de bunu çözecek yetişmiş insan sayısı az değil."

- "Dünya ortalamasını bulmuş olacağız"

Kısa zamanda, çok geniş bir alanda önemli çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Malkoç, "İlk zamanlarda idarenin kararlarımıza uyma oranı yüzde 20’ydi. Bu sene çok sıkı bir takip yaptık ve bu yüzde 53’e çıktı. Avrupa’da bunun ortalaması yüzde 80. Öyle zannediyorum bu tempoyla devam edersek bir müddet sonra dünya ortalamasını bulmuş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Malkoç, KDK’nın yargının yükünü hafiflettiğine, binlerce dosyanın mahkemeye intikalini önlediklerine dikkati çekti.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) nedeniyle kamudan ihraçlara ilişkin başvurulara değinen Malkoç, şunları kaydetti:

"Bizim bakamadığımız alanlardan biri yasama faaliyetleri. İhraçların önemli bir kısmı Kanun Hükmünde Kararname ile oldu. Kanun Hükmündeki Kararname de yasama faaliyetidir. Onlara bakamıyoruz ama idari kararla ihraç edilenler bize geliyor, onlar inceleme aşamasında."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise “Bizim kültürümüzde, medeniyetimizde bir bilgelik makamı, bir çözüm makamı rolü oynayan insanlar, büyükler, kuruluşlar her zaman bulunmuştu” diyerek başladığı konuşmasında, hükümetin 2012 yılında Ombudsmanlık müessesini hayata geçirerek, Türk-İslam geleneğinden gelen bu kurumu faaliyete geçirdiğini aktardı. Yönetici olarak kendi sorumluluklarını yerine getirme şeklini tarif eden Başkan Akyürek, “Olmaz demek yerine ‘nasıl olabileceğini’ anlatan, çözüm üreten bir yaklaşımla hareket etmeliyiz. Böylece yerel yöneticiler olarak Ombudsmanlığın da yükünü azaltmalıyız. Bazı insanlar, kurumlar vardır. Onlar tamamen ‘hayır’ demeye programlanmışlardır. Yük almak istemezler. Ama biz, Büyük Türkiye hedefine ulaşabilmemiz için Lider Ülke Türkiye idealini gerçekleştirebilmemiz için hep çözüm mercii olmaya çalışmalıyız. Biz Konya olarak öyle bir bakış açısıyla hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
»  Mendi, Akıncı Üssü d
» Armut ağacı eylülde ç
» Konya'ya soğuk hava uyar
» Karatay'a 2 yeni anaokulu
»  Konya Teknik Üniversite
» Lübnanlı müzisyen Dali
» Konya'da 2 bina yıkılma
»  Milyonlarca kamu çalı
» İşte Konya'da salı gü
» Son bir haftada 33 terö
»  İnternet yayınları i
»  Müşteri iletişim merk
» "Güle Oynaya Camiye Gel"
» Akşehir Belediyesi’nde
»  Süt üreticilerinden 14
» KONESOB Başkanı Karabac
» Selçuk Roket Takımı, T
» Asansörlere sıkı takip
»  Konya'da vatandaşlara a
»  "Vatandaşın parasını
» Ankara-Konya yolunda zinc
» TBMM Başkanı Yıldırı
» Konya'da yol verme kavgas
» Faslı müzisyen Redwan E
»  Bilgehane Asımın Nesli
» Konya'da kalp krizi geçi
»  Yerli helikopter motorun
» Meram’ın kilit noktas
» Suriyeli muhaliflerden İ
» Yerel seçimde ittifak ol
» İşte Konya'da pazartesi
» Hürkuş teslimata gün s
»  Erdoğan'dan büyük sü
» Ahilik Haftasına Konya d
» Konya esnafı aşure bere
» Konya Büyükşehir'den h
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Cumhurbaşkanlığından
» Afgan müzisyen Konya'da
» FETÖ'nün izdivaç genel
»  Irak'ın kuzeyine hava h
»  Terör örgütlerinin ko
» Konya'da otomobilden 32 b
»  Enerji ve madencilikte a
»  İmar Barışı'na 'ayk
» "Yerli üretim ve tüketi
» Konya'da hırsızlık an
» Uğur İbrahim Altay çoc
» "Gören varsa Allah rıza
»  Türk Yıldızları ve T
» Konya'da 7 kilo esrar ele
» Aksaray-Konya karayolunda
» 15. Konya Uluslararası M
» Akşehir Belediyesi’nde
» Konya trafiğinde tehlike
» İşte Konya'da cumartesi
» Beyşehir’de sahil band
»  Dar gelirliye faizsiz kr
» 110 muvazzaf askere FETÖ
» Otomobilin motor bölüm
»  Hulusi Akar'dan Akıncı
»  Konya’da silah operasy
»  FETÖ, HSYK seçimlerine
»  Karapınar'da son bir ay
» Konya'da Uluslararası İ
» Uğur İbrahim Altay: Ye
» MGK bildirisinde 'İdlib'
» 15. Konya Uluslararası M
»  Türkiye’nin gururu d
»  İthalatta koruma önlem
» İşte Konya'da yarın b
» Dolara anlamlı tepki! Fi
» Kuzey Irak'ta 3 terörist
» Bekçilik için yazılı
»  Annelere özel Çanakkal
» Akşehir'deki törene gaz
» Konya'da Gaziler Günü e
» Başkan Altay: Bayrağım
»  Biçerdöverle hasat yap
»  İmar barışında 2 mil
»  Konya’daki uyuşturucu
» Gülay Samancı'dan KONTV
» Konya'daki dehşet anlar
» Konya'da otomobil ile tı
» Konya 10. Ağır Ceza Mah
» Konya'da ahilik çalışt
» "Adakale Mahallemizde tü
»  "İdlib kararı Erdoğan
»  Hatice Kübra Tongar, Be
» Et sorununa 'küçükbaş
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com