Konyada ek iş imkanları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Erdoğan: Genel Kurul'da yaşananlar rezalet      Konya'daki cinayetin şüphelisi tutuklandı! "Kadınları vurma niyetim yoktu"      Cumhurbaşkanı Erdoğan: Güneş Motel olayından öte bir durum söz konusu      'Anayasa değişikliği uyum paketi' Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi      Elektrikte yeni dönem      Akşener, firari hain Uslu ile yazışmalarını sildi      İslam Düşünce Atlası’na ödül      Genç çiftçi desteği için son gün 30 Nisan      Cebe 91 milyon liralık "bozukluk" eklendi      Bekir Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'na sert tepki      30 bin Selçuklu torunu ecdatla buluşuyor      Konya'da 23 Nisan coşkusu      Konya'da gıda zehirlenmesi şüphesi! 50 işçi hastaneye başvurdu      Bakanlıktan 'temizlik ürünleri' uyarısı      Beyşehir'de çocuklara bayram hediyesi      Başbakan'dan CHP'ye tokat gibi yanıt!      Seydişehir’de yazar Vehbi Vakkasoğlu konferans verdi      Bahçeli: Siyaset hile ve hülle kabul etmez      AK Parti'li kadın vekillerden Kılıçdaroğlu'na kınama!      Kirli ittifaka AK Parti ve MHP'den sert tepki!     

"Konya’nın potansiyeli bundan daha fazla"

18.03.2018
  
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, 
“Makine sektörü, ihracatta en fazla döviz kazandıran sektörlerin başında gelmektedir. Diğer yandan, ithalatta da en fazla döviz ödediğimiz sektör konumundadır. Bu da sektörün hala ciddi büyüme fırsatları barındırdığını ortaya koymaktadır. Makine ihracatında ilerlemenin yolu iyi yetişmiş insan gücünün olmasıdır. Yetişmiş insan gücü olmaması, sadece yerli üretimi değil, yabancı yatırımcının ülkeye gelmesini de engellemektedir. Makine üretiminde Çin ve Hindistan’a giden yabancı sermayeyi ülkemize çekebilmek için, üniversitelerde üst düzey eğitimin verilmesi gerekmektedir.
 
Dünya pazarında yarışabilmek, rekabet gücünü artırmak için üniversite-sanayi işbirliği olmazsa olmazdır. Üniversitelerin ihtiyacı olan maddi kaynak sanayide, sanayinin ihtiyacı olan bilgi de üniversitede bulunmaktadır. Bu işbirliği sağlanırsa tasarımı, teknolojisi, üretimi, markası ve pazarlamasıyla yerli ve milli makine sanayisi yüksek seviyelere gelecektir. Ancak, Ar-Ge altyapısı olmadan bir işletme ürünlerini küresel rekabete açamamaktadır. İmalat sanayinde teknolojinin gelişmesi için vazgeçilmez bir olgu olan Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısının ivedilikle artırılması gerekmektedir. Dünya akıllı üretim ve insansız üretim devriminin eşiğindeyken, Türkiye teknoloji üretiminde istenilen seviye de değildir. Yüksek teknolojide Türkiye’nin büyük zaafiyet ve ekonomik kayıp yaşadığı, bütünüyle üretemediği birçok ileri teknoloji ürünü için her yıl milyarlarca doları yurt dışına akıttığı ortadır. Endüstrideki dijital dönüşümü anlayamayan ve buna ayak uyduramayan işletmeler zamanla tarih sahnesinden kaybolup gideceği de kaçınılmaz bir gerçektir. Her geçen gün daha fazla dijitalleşen, insansızlaşarak Endüstri 4.0’a ve yapay zekaya entegre olan makine sektöründe rekabetçi olabilmek ve değişime ayak uydurabilmek adına bu teknolojilerin ülkemizde üretilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede sektörün temeli olan makine yazılımı sektörü de desteklenerek dışa bağımlılığa son verilmelidir. İşletmelerimiz dünya ile rekabet edilebilir ölçeğe taşınırken modern işletmecilik kuralları uygulanmaya başlanması uluslararası, finansman kuruluşlarıyla ilişkiler kurulması, yönetimde profesyonelleşme kavramları ile birlikte finansal okuryazarlık kavramı işletmelerin gündeminde ilk sıralara yerleşmiştir. Özellikle işletme sahipleri ve yöneticilerinin, şirketin mevcut durumunu, gelecekte ihtiyaçlarının tespitini, bilanço ve hesap tablolarından anlayabilecek, bu veriler doğrultusunda çözüm yolları bulabilecek bilgiye, birikime ve çözüm yeteneğine sahip olmalıdırlar. Küçük işletme mali bilgileriyle büyük işletmeleri yürütmek, telafisi olmayan hatalara mutlak olarak sebebiyet verecektir. Bu konuda izlenmesi gereken yol ise hem işletme sahipleri hem de yöneticilerin bu yetkinliğe hızla sahip olmalarıdır. MÜSİAD Konya olarak bu konuda yapılacak olan her türlü eğitim çalışmalarına destek vermeye hazırız” dedi. 
MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkanı Faruk Kömürcü ise “Bir çok ülke, Endüstri 4.0 başta olmak üzere, teknolojinin itici güç olduğu süreçlere hızla adapte olmaya ve bu doğrultuda stratejiler belirlemeye başladı. Ülkeler, bir yandan teknolojik gelişmeleri yakından takip ederken, diğer yandan elindeki insan gücünü, bu yeni döneme göre geliştirme yoluna gitti. Türkiye’de gelecekte büyük hedefleri olan her ülke gibi, yönünü gelişime ve inovasyona çevirdi. Biliyoruz ki, Türkiye olarak elimizde bulundurduğumuz avantajları doğru şekilde değerlendirirsek, dünyada istediğimiz noktaya erişeceğimiz zamanlar uzak değil. Bizim ülke olarak avantajlarımızdan en önemlisi, genç nüfusumuz. Gençler sadece dinamik iş gücü olarak değil, teknolojiye yüksek uyum potansiyelleri dolayısıyla da bu çağda ülkelere önemli bir üstünlük sağlıyor” diye konuştu.
 
MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı da “Konya, Türkiye’mizin hem kültürel hem de ticari anlamda en önemli illerin arasında yer almaktadır. İhracat anlamında performansına baktığımız zaman memnuniyet verici ama yeterli değildir. Konya’nın potansiyelinin bundan daha fazla olduğunu düşünüyorum. Dünyada teknolojinin geldiği aşama artık hiçbir sektörün kayıtsız kalamadığı bir noktadadır. Sanayi başta olmak üzere birçok alanda gelecek planlamaları teknolojinin itici gücünden faydalanarak yapılmaktadır. Bilgi teknolojilerindeki gelişmeye dikkat çekerken, bunları en doğru biçimde kullanacak nitelikli insan gücüne de öncelemeliyiz. İnsanımızın her alanda gelişimine yatırım yapmayı hiçbir koşulda ihmal etmemeliyiz. Çünkü bu bir bütündür” ifadelerine yer verdi. 
AK Parti Konya Milletvekili Ömer Ünal ise, “Türkiye’mizin makine sektörü daha da gelişmelidir. Yerli ve milli savunma sanayimiz daha da yukarı çıkarılmalıdır. Dünya ölçeğinde söz sahibi olmalıyız ki dışa bağımlılığımız sona erdirmeliyiz” dedi. 
 
Açılış konuşmaların ardından “Teknolojik Gelişimin ve Finansal Okuryazarlığın Firma Gelişimine Etkileri” konulu panele geçildi.

Moderatörlüğünü MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ayhan Etyemez’in yaptığı panelde, TOBB Başkan Yardımcısı ve KTO Başkanı Selçuk Öztürk, KTO-Karatay Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Okka, Selçuk Üniversitesi Bölgesel Gelişme Uygulama ve araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Tekin, İnfoma Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ceran makine sektörünün sorunları, Teknolojik Gelişimin ve Finansal Okuryazarlığın Firma Gelişimine Etkileri konularında birer sunum yaptı. 
 
Panelin ardından panelistlere ve sponsor firmalara plaketleri verildi. Programa AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Milletvekilleri Muhammed Uğur Kaleli, Ömer Ünal, TOBB Başkan Yardımcısı ve KTO Başkanı Selçuk Öztürk, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı ile çok sayıda MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyesi katıldı.  
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Elektrikte yeni dönem
» İslam Düşünce Atlası
» Genç çiftçi desteği i
»  Cebe 91 milyon liralık
» Tarım Kredi gıda fiyatl
» Bakan açıkladı! Öğre
» Yumurta üreticileri kod
» İşte Memiş Kütükcü'
» Çalışma hayatı Konya'
» Hayvan ithalatında "kont
» "Erken seçim kararından
» YKS sonuçlarının açı
» Konyalılara şiir ziyafe
» İşe yerleştirmede cumh
» Konya 2. Yapı Fuarı aç
» Üniversite hastanelerini
» Kamuya akaryakıtta sabit
» Elektrik ve su faturalar
» "Süper teşvik"te teknol
» Trafik sigortasına kökt
» İşsizlik rakamları aç
» KOP sosyal gelişim atöl
» Zeytin Dalı Harekatı'nd
» Binlerce vatandaş konut
»  Tarımda 5,5 milyon kiş
»  Lüks otomobil satışla
» Ahmet Eşref Fakıbaba: E
»  TOKİ'nin 38 ilde 6 bin
» Üniversite hastanelerini
» Ekonomi Bakanı: Zam yapm
» Ziya Altunyaldız: Dünya
» Seyahat acentalarının d
» Konya'dan başvuru yapıl
» Taşeron işçiye çifte
» Memiş Kütükcü’den s
»  Liselere girişte isteğ
» Vergi ödemeyene caydır
» Altının gramı güne re
» 'Yerli otomobil üretim y
»  BES'in büyüklüğü 80
»  Konya'da "böcü" toplam
»  Selçuklu'da kahramanlı
» "Pancar üretim alanları
» Kaçak elektrik kullanım
» Çiftçileri ve üreticil
» "Beyşehir Efsaneleri" k
»  "Yerli otomobil piyasaya
» TESK'ten "işlem ücretle
» Savunmaya yeni yerli ür
» Bakan Ağbal'dan KDV müj
» Milyoner sayısı 140 bin
» '2018 yatırım ve ihraca
» Özselek'ten son gün uya
» Güvensiz ürünlere 'ger
»  Mart ayı enflasyon raka
» 6.5 milyon kişinin borcu
» Konya'nın zam şampiyonu
» Konya'da 10 yılda satıl
» Çalışma hayatında kö
» "Konya ihracatı güçlü
» Taşeron işçiler kadroy
» Konya ihracatta yeni bir
» "Millileşmek istiyorsan
»  İndirim "tuzakları"na
» Başbakan Yıldırım: T
» Bazı prim borçlarına d
» Meclisten geçen yeni KDV
» 4 B'ye geçişte ücretle
» Elektrik fiyatlarına yü
» Veysel Eroğlu: Tarım ar
» İkinci el araç ticareti
»  Ömer Faruk Okka büyüm
» Maliye Bakanı Naci Ağba
» Türkiye ekonomisi yüzde
» TESK'ten Türkçe tabelal
» Büyümeye sanayiden büy
»  Selçuk Öztürk: Konya
» Altın tarihinin en yüks
» Konya Kitap Günleri'ne 1
» 500 bin koyun ve 250 bin
» Hisarcıklıoğlu: Konya
» Bitkisel üretime destekl
»  TOBB Başkanı Konya'da
»  Sağlıkta reform
» TESK'ten ÖTV ve KDV indi
» Konya Tarım Fuarı'na 30
» BES'ten cayanlara Hazined
» Otomotiv devleri Konya’
»  "Hedefimiz Türkiye'nin
» Genç çiftçilere 30 bin
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com