Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      Hafız kızlar Konya'yı gururlandırdı! Çin'deki robot yarışmasında ödül aldılar      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

"Konya’nın potansiyeli bundan daha fazla"

18.03.2018
  
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, 
“Makine sektörü, ihracatta en fazla döviz kazandıran sektörlerin başında gelmektedir. Diğer yandan, ithalatta da en fazla döviz ödediğimiz sektör konumundadır. Bu da sektörün hala ciddi büyüme fırsatları barındırdığını ortaya koymaktadır. Makine ihracatında ilerlemenin yolu iyi yetişmiş insan gücünün olmasıdır. Yetişmiş insan gücü olmaması, sadece yerli üretimi değil, yabancı yatırımcının ülkeye gelmesini de engellemektedir. Makine üretiminde Çin ve Hindistan’a giden yabancı sermayeyi ülkemize çekebilmek için, üniversitelerde üst düzey eğitimin verilmesi gerekmektedir.
 
Dünya pazarında yarışabilmek, rekabet gücünü artırmak için üniversite-sanayi işbirliği olmazsa olmazdır. Üniversitelerin ihtiyacı olan maddi kaynak sanayide, sanayinin ihtiyacı olan bilgi de üniversitede bulunmaktadır. Bu işbirliği sağlanırsa tasarımı, teknolojisi, üretimi, markası ve pazarlamasıyla yerli ve milli makine sanayisi yüksek seviyelere gelecektir. Ancak, Ar-Ge altyapısı olmadan bir işletme ürünlerini küresel rekabete açamamaktadır. İmalat sanayinde teknolojinin gelişmesi için vazgeçilmez bir olgu olan Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısının ivedilikle artırılması gerekmektedir. Dünya akıllı üretim ve insansız üretim devriminin eşiğindeyken, Türkiye teknoloji üretiminde istenilen seviye de değildir. Yüksek teknolojide Türkiye’nin büyük zaafiyet ve ekonomik kayıp yaşadığı, bütünüyle üretemediği birçok ileri teknoloji ürünü için her yıl milyarlarca doları yurt dışına akıttığı ortadır. Endüstrideki dijital dönüşümü anlayamayan ve buna ayak uyduramayan işletmeler zamanla tarih sahnesinden kaybolup gideceği de kaçınılmaz bir gerçektir. Her geçen gün daha fazla dijitalleşen, insansızlaşarak Endüstri 4.0’a ve yapay zekaya entegre olan makine sektöründe rekabetçi olabilmek ve değişime ayak uydurabilmek adına bu teknolojilerin ülkemizde üretilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede sektörün temeli olan makine yazılımı sektörü de desteklenerek dışa bağımlılığa son verilmelidir. İşletmelerimiz dünya ile rekabet edilebilir ölçeğe taşınırken modern işletmecilik kuralları uygulanmaya başlanması uluslararası, finansman kuruluşlarıyla ilişkiler kurulması, yönetimde profesyonelleşme kavramları ile birlikte finansal okuryazarlık kavramı işletmelerin gündeminde ilk sıralara yerleşmiştir. Özellikle işletme sahipleri ve yöneticilerinin, şirketin mevcut durumunu, gelecekte ihtiyaçlarının tespitini, bilanço ve hesap tablolarından anlayabilecek, bu veriler doğrultusunda çözüm yolları bulabilecek bilgiye, birikime ve çözüm yeteneğine sahip olmalıdırlar. Küçük işletme mali bilgileriyle büyük işletmeleri yürütmek, telafisi olmayan hatalara mutlak olarak sebebiyet verecektir. Bu konuda izlenmesi gereken yol ise hem işletme sahipleri hem de yöneticilerin bu yetkinliğe hızla sahip olmalarıdır. MÜSİAD Konya olarak bu konuda yapılacak olan her türlü eğitim çalışmalarına destek vermeye hazırız” dedi. 
MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkanı Faruk Kömürcü ise “Bir çok ülke, Endüstri 4.0 başta olmak üzere, teknolojinin itici güç olduğu süreçlere hızla adapte olmaya ve bu doğrultuda stratejiler belirlemeye başladı. Ülkeler, bir yandan teknolojik gelişmeleri yakından takip ederken, diğer yandan elindeki insan gücünü, bu yeni döneme göre geliştirme yoluna gitti. Türkiye’de gelecekte büyük hedefleri olan her ülke gibi, yönünü gelişime ve inovasyona çevirdi. Biliyoruz ki, Türkiye olarak elimizde bulundurduğumuz avantajları doğru şekilde değerlendirirsek, dünyada istediğimiz noktaya erişeceğimiz zamanlar uzak değil. Bizim ülke olarak avantajlarımızdan en önemlisi, genç nüfusumuz. Gençler sadece dinamik iş gücü olarak değil, teknolojiye yüksek uyum potansiyelleri dolayısıyla da bu çağda ülkelere önemli bir üstünlük sağlıyor” diye konuştu.
 
MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı da “Konya, Türkiye’mizin hem kültürel hem de ticari anlamda en önemli illerin arasında yer almaktadır. İhracat anlamında performansına baktığımız zaman memnuniyet verici ama yeterli değildir. Konya’nın potansiyelinin bundan daha fazla olduğunu düşünüyorum. Dünyada teknolojinin geldiği aşama artık hiçbir sektörün kayıtsız kalamadığı bir noktadadır. Sanayi başta olmak üzere birçok alanda gelecek planlamaları teknolojinin itici gücünden faydalanarak yapılmaktadır. Bilgi teknolojilerindeki gelişmeye dikkat çekerken, bunları en doğru biçimde kullanacak nitelikli insan gücüne de öncelemeliyiz. İnsanımızın her alanda gelişimine yatırım yapmayı hiçbir koşulda ihmal etmemeliyiz. Çünkü bu bir bütündür” ifadelerine yer verdi. 
AK Parti Konya Milletvekili Ömer Ünal ise, “Türkiye’mizin makine sektörü daha da gelişmelidir. Yerli ve milli savunma sanayimiz daha da yukarı çıkarılmalıdır. Dünya ölçeğinde söz sahibi olmalıyız ki dışa bağımlılığımız sona erdirmeliyiz” dedi. 
 
Açılış konuşmaların ardından “Teknolojik Gelişimin ve Finansal Okuryazarlığın Firma Gelişimine Etkileri” konulu panele geçildi.

Moderatörlüğünü MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ayhan Etyemez’in yaptığı panelde, TOBB Başkan Yardımcısı ve KTO Başkanı Selçuk Öztürk, KTO-Karatay Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Okka, Selçuk Üniversitesi Bölgesel Gelişme Uygulama ve araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Tekin, İnfoma Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ceran makine sektörünün sorunları, Teknolojik Gelişimin ve Finansal Okuryazarlığın Firma Gelişimine Etkileri konularında birer sunum yaptı. 
 
Panelin ardından panelistlere ve sponsor firmalara plaketleri verildi. Programa AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Milletvekilleri Muhammed Uğur Kaleli, Ömer Ünal, TOBB Başkan Yardımcısı ve KTO Başkanı Selçuk Öztürk, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı ile çok sayıda MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyesi katıldı.  
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Sanayi üretimi ekimde bi
» Meram'da esnafa kira zamm
» 24 milyon metrekare arazi
» Esnaf siciline bağımsı
» Hazine ve Maliye Bakanı
» 1 Ocak'tan sonra ücretli
» Rekabet cezalarındaki al
»  Esnafa 2 bin 10 lira maa
» Bazı ürünlerin ithalat
» Türkiye ekonomisi yüzde
»  Dünyanın tek yüzer n
»  Konteynerler yerli X-ray
» Milyonları ilgilendiriyo
» Çelik üreticileri ihrac
» Türkiye’nin en büyük
» Bakan Pekcan: 2018'i reko
»  "Çiftçilerin yüzde 82
» Gümrük Genel Tebliğind
» Asgari Ücret Tespit Komi
»  Benzinli otomobiller "ge
»  222 ülkede Türk makine
» Konya'da yemeklere zam yo
»  "2018'de bir milyon 110
»  Otomobil ve hafif ticari
» Konya'daki araç sayısı
» Konya'nın zam şampiyonu
» Enflasyon rakamları aç
» Bunu yapmayanlar dikkat!
»  Beyşehir Belediyesi il
» Ücretli poşetle tasarru
» Cam ve plastik şişelere
»  Otomotiv ihracatında y
»  Asgari ücrette pazarlı
»  YÖK, ALES'ten muaf "uzm
»  Gram altın yaklaşık 4
»  Alışverişte "File, be
» Konya ihracat rekoru kır
» Bakan Pakdemirli'den KTB'
» Gençlerden üretim için
» "Varlık Barışı"nda s
»  "Mutlaka yerli tohum kul
» Murat Kurum: Hedef poşet
»  Gram altın son 4 ayın
» Konya İl Halk Kütüphan
» Vali Toprak: Konyalı san
» Cep telefonunda taksit d
» Cumhurbaşkanı Kararı R
» Elektronik ürün taksitl
»  Tarımsal üretim ve ihr
» Konya'da kalifiye elaman
» Gelecek hafta başlıyor!
»  Yapılandırma için 30
» Selçuklu Belediyesinden
» Konya Tanıtım Günleri
» Ev sahipleri dikkat! Boş
»  OSBÜK ve TİM arasında
» Pakdemirli'den ithal hayv
» Bir ilk olacak! Asgari ü
»  'TürkAkım'da Avrupa i
» Çelikkayalar'dan muhteş
» MÜSİAD EXPO'ya Konya ç
»  Bakan Albayrak'tan önem
» Murat Kurum: 592 bin konu
»  Orhan Erdem: 3600 ek gö
»  Milyonlar dikkat! 3 ay s
»  Bakanlıktan "pancar al
» Araç sahipleri dikkat! F
»  Konyalı KOBİ'lere sın
»  Beyaz ette yüzde 35'e v
» İşverenin 12 ayı geçm
» Cüzdanlarda ortalama 2,2
»  Hazineye ait bin 793 ta
» Kısa çalışma ödeneğ
» İşte fiyatları düşü
» Son gün 30 Kasım! O bor
»  "Ekmek fiyatlarında un
»  Tercih yapmayan adaylard
»  Bakım yaptırmak isterk
» 7 milyon gence cep harçl
» Gram altın 6 haftada yü
» MEB, ilkokullarda "özel
» Yeni dolar hamlesi! Bugü
»  İşsize kolay maaş gel
» Pakdemirli: "Türkiye'nin
»  Milyarlarca lira "poşet
» Akaryakıttan ÖTV feraga
» Dikkat! İkinci emeklilik
» İşsizlik rakamları aç
» ​Çumra Belediyesinde h
»  Devletten gençlere 20 b
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com