Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Elektrik faturalarında yeni dönem başlıyor      Erdoğan işareti vermişti! Yüzlerce asker konuşlandı      Vergide yeni dönem! Çalışmalar başladı...      Yapılandırma ilk taksidi için son gün      18 ilde dev operasyon! 36 kişi hakkında gözaltı kararı      İşsizlik rakamları açıklandı      Atlar Konya sokaklarında ‘dörtnala’ koştu!      TESK'ten "mesleki eğitim" vurgusu      Türkiye'den enflasyona karşı ortak mücadele      Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Kötü dönemi geride bıraktık      Türkiye'nin tank avcıları attığını vurdu      Şehit eşi için çeşme yaptırdı      Beyşehir Gölü’nde kaçak avlanmaya karşı denetimler      TESK'ten tasarruf fırsatı vurgusu      TSK'ya 22 yeni Anka geliyor      Meclis, Karayolları Trafik Kanunu Teklifi için yoğun mesai yapacak      9 bin 500 sürücüye ceza kesildi!      Konyaspor antrenmanına U19'dan 3 oyuncu      Küspe fiyatı 90 liradan 60 liraya indirildi      Facianın yaşandığı kamyonun sürücüsü "B" sınıfı ehliyetli çıktı     

"Konya’nın potansiyeli bundan daha fazla"

18.03.2018
  
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, 
“Makine sektörü, ihracatta en fazla döviz kazandıran sektörlerin başında gelmektedir. Diğer yandan, ithalatta da en fazla döviz ödediğimiz sektör konumundadır. Bu da sektörün hala ciddi büyüme fırsatları barındırdığını ortaya koymaktadır. Makine ihracatında ilerlemenin yolu iyi yetişmiş insan gücünün olmasıdır. Yetişmiş insan gücü olmaması, sadece yerli üretimi değil, yabancı yatırımcının ülkeye gelmesini de engellemektedir. Makine üretiminde Çin ve Hindistan’a giden yabancı sermayeyi ülkemize çekebilmek için, üniversitelerde üst düzey eğitimin verilmesi gerekmektedir.
 
Dünya pazarında yarışabilmek, rekabet gücünü artırmak için üniversite-sanayi işbirliği olmazsa olmazdır. Üniversitelerin ihtiyacı olan maddi kaynak sanayide, sanayinin ihtiyacı olan bilgi de üniversitede bulunmaktadır. Bu işbirliği sağlanırsa tasarımı, teknolojisi, üretimi, markası ve pazarlamasıyla yerli ve milli makine sanayisi yüksek seviyelere gelecektir. Ancak, Ar-Ge altyapısı olmadan bir işletme ürünlerini küresel rekabete açamamaktadır. İmalat sanayinde teknolojinin gelişmesi için vazgeçilmez bir olgu olan Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısının ivedilikle artırılması gerekmektedir. Dünya akıllı üretim ve insansız üretim devriminin eşiğindeyken, Türkiye teknoloji üretiminde istenilen seviye de değildir. Yüksek teknolojide Türkiye’nin büyük zaafiyet ve ekonomik kayıp yaşadığı, bütünüyle üretemediği birçok ileri teknoloji ürünü için her yıl milyarlarca doları yurt dışına akıttığı ortadır. Endüstrideki dijital dönüşümü anlayamayan ve buna ayak uyduramayan işletmeler zamanla tarih sahnesinden kaybolup gideceği de kaçınılmaz bir gerçektir. Her geçen gün daha fazla dijitalleşen, insansızlaşarak Endüstri 4.0’a ve yapay zekaya entegre olan makine sektöründe rekabetçi olabilmek ve değişime ayak uydurabilmek adına bu teknolojilerin ülkemizde üretilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede sektörün temeli olan makine yazılımı sektörü de desteklenerek dışa bağımlılığa son verilmelidir. İşletmelerimiz dünya ile rekabet edilebilir ölçeğe taşınırken modern işletmecilik kuralları uygulanmaya başlanması uluslararası, finansman kuruluşlarıyla ilişkiler kurulması, yönetimde profesyonelleşme kavramları ile birlikte finansal okuryazarlık kavramı işletmelerin gündeminde ilk sıralara yerleşmiştir. Özellikle işletme sahipleri ve yöneticilerinin, şirketin mevcut durumunu, gelecekte ihtiyaçlarının tespitini, bilanço ve hesap tablolarından anlayabilecek, bu veriler doğrultusunda çözüm yolları bulabilecek bilgiye, birikime ve çözüm yeteneğine sahip olmalıdırlar. Küçük işletme mali bilgileriyle büyük işletmeleri yürütmek, telafisi olmayan hatalara mutlak olarak sebebiyet verecektir. Bu konuda izlenmesi gereken yol ise hem işletme sahipleri hem de yöneticilerin bu yetkinliğe hızla sahip olmalarıdır. MÜSİAD Konya olarak bu konuda yapılacak olan her türlü eğitim çalışmalarına destek vermeye hazırız” dedi. 
MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkanı Faruk Kömürcü ise “Bir çok ülke, Endüstri 4.0 başta olmak üzere, teknolojinin itici güç olduğu süreçlere hızla adapte olmaya ve bu doğrultuda stratejiler belirlemeye başladı. Ülkeler, bir yandan teknolojik gelişmeleri yakından takip ederken, diğer yandan elindeki insan gücünü, bu yeni döneme göre geliştirme yoluna gitti. Türkiye’de gelecekte büyük hedefleri olan her ülke gibi, yönünü gelişime ve inovasyona çevirdi. Biliyoruz ki, Türkiye olarak elimizde bulundurduğumuz avantajları doğru şekilde değerlendirirsek, dünyada istediğimiz noktaya erişeceğimiz zamanlar uzak değil. Bizim ülke olarak avantajlarımızdan en önemlisi, genç nüfusumuz. Gençler sadece dinamik iş gücü olarak değil, teknolojiye yüksek uyum potansiyelleri dolayısıyla da bu çağda ülkelere önemli bir üstünlük sağlıyor” diye konuştu.
 
MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı da “Konya, Türkiye’mizin hem kültürel hem de ticari anlamda en önemli illerin arasında yer almaktadır. İhracat anlamında performansına baktığımız zaman memnuniyet verici ama yeterli değildir. Konya’nın potansiyelinin bundan daha fazla olduğunu düşünüyorum. Dünyada teknolojinin geldiği aşama artık hiçbir sektörün kayıtsız kalamadığı bir noktadadır. Sanayi başta olmak üzere birçok alanda gelecek planlamaları teknolojinin itici gücünden faydalanarak yapılmaktadır. Bilgi teknolojilerindeki gelişmeye dikkat çekerken, bunları en doğru biçimde kullanacak nitelikli insan gücüne de öncelemeliyiz. İnsanımızın her alanda gelişimine yatırım yapmayı hiçbir koşulda ihmal etmemeliyiz. Çünkü bu bir bütündür” ifadelerine yer verdi. 
AK Parti Konya Milletvekili Ömer Ünal ise, “Türkiye’mizin makine sektörü daha da gelişmelidir. Yerli ve milli savunma sanayimiz daha da yukarı çıkarılmalıdır. Dünya ölçeğinde söz sahibi olmalıyız ki dışa bağımlılığımız sona erdirmeliyiz” dedi. 
 
Açılış konuşmaların ardından “Teknolojik Gelişimin ve Finansal Okuryazarlığın Firma Gelişimine Etkileri” konulu panele geçildi.

Moderatörlüğünü MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ayhan Etyemez’in yaptığı panelde, TOBB Başkan Yardımcısı ve KTO Başkanı Selçuk Öztürk, KTO-Karatay Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Okka, Selçuk Üniversitesi Bölgesel Gelişme Uygulama ve araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Tekin, İnfoma Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ceran makine sektörünün sorunları, Teknolojik Gelişimin ve Finansal Okuryazarlığın Firma Gelişimine Etkileri konularında birer sunum yaptı. 
 
Panelin ardından panelistlere ve sponsor firmalara plaketleri verildi. Programa AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Milletvekilleri Muhammed Uğur Kaleli, Ömer Ünal, TOBB Başkan Yardımcısı ve KTO Başkanı Selçuk Öztürk, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı ile çok sayıda MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyesi katıldı.  
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
»  Elektrik faturalarında
» Vergide yeni dönem! Çal
» Yapılandırma ilk taksid
» İşsizlik rakamları aç
»  Atlar Konya sokaklarınd
»  TESK'ten "mesleki eğiti
»  Türkiye'den enflasyona
» Hazine ve Maliye Bakanı
»  TESK'ten tasarruf fırsa
» Küspe fiyatı 90 liradan
»  Vatandaş satın aldığ
»  Tarım Kredi'den 100 ür
»  E-ticaret 50 milyar lira
»  Türkiye’ye yatırımc
» Bakan duyurdu! O ödeme a
»  KOSGEB'den işletmelere
»  Enflasyonla Topyekun Mü
» Yeni 'hal yasası' geliyo
»  Ticaret Bakanlığından
» Konya'da tarla gününde
»  Piyasaya KDV iadesi dopi
» Yıl sonuna kadar elektri
» "Bize haklarımızı vers
» Çelikkayalar'dan dev bir
»  Lüks araç satışına
»  Milyoner sayısı 8 ayda
» "Ekonomide dengelenme sü
»  Gençlere müjde: Bunu y
» Ticaret Bakanlığından
»  Ve taslak hazırlandı!
» Çoğu kişi bilmiyor! G
» Enflasyon arttı
» Ekmekte 'kar marjı'nın
» Konya'nın zam şampiyonu
»  "Zamların sorumlusu kü
» TMO'dan mısır üreticis
» Konya'da trafiğe kayıtl
» Karabacak’tan birlik ve
» İhracatta eylül ayında
» Anadolu'nun gururu: AYD
» Elektrik ve doğalgaz zam
» "Enflasyon problemini en
»  Konya'da mali müşavir
»  Ayda ortalama 442 dakika
»  Gram altın eylülde yak
» Küçük esnafa büyük k
»  Merkez bankaları altın
»  Sosyal yardımda 'artı'
»  Akfen'in Konya'daki 3 g
» Konya'nın ihracat rakaml
» Rüzgardan elektrik üret
»  Bakan Selçuk'tan, bir m
» Bakan açıkladı: Milyon
»  100 bin liralık tarla y
» OSB’ler imar barışıy
»  TESK'ten "naylon poşet"
»  Basit usule tabi mükell
»  Vatandaşa 2 müjde
» Otomobile ödenen ÖTV'de
»  Tüm çalışanları ilg
» Memura 3 zam
»  İnşaat maliyet endeksi
»  İşsizlik Fonu'ndan iş
»  Bakan Pekcan, yeni döne
»  İşleri aynı kazançla
» Kıdem tazminatı yine g
» Mali müşavir olmak iste
»  TESK'ten "fırsatçılı
» Konya'ya yeni sanayi site
»  Harun Aydın'dan 'yerli
»  TESK'ten "pos cihazı ko
» Albayrak: Türkiye kur kr
»  Dev konut kampanyasında
»  Son dakika: 500 bin dola
» SGK borcu yapılandırmas
»  O kural değişti! Artı
»  Sosyal yardımlara çeki
»  Konya-İzmir uçuşları
»  TESK'ten sicil affı tal
» Mahkemeden, milyonlarca e
» Sanayicilere 300 bin lira
»  85 bin şirkete ceza kap
» İşsizlik rakamları aç
» Sanayi üretimi arttı
»  İcra tehdidiyle gönder
»  Patronun hakareti üzeri
»  Otomobilde ilk tercih "R
»  Hurda araçta "teşvik"
»  Konya OSB’de 5. kısm
»  'Borca batık' şirketle
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com