Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Şehit aileleri SOBE'yi gezdi      Meram'da tasarrufun adı; Akıllı Depo Sistemi      Okçu Mahallesinde tüm yatırımlar tamamlandı      MHP’den çiftçinin temel girdilerinden vergi alınmaması için 2 kanun teklifi      Karatay Belediyesi Celaleddin Karatay Gençlik Merkezi gençlerin ilgi odağı oldu      "Konya şanslı bir şehir"      Konya’da seyir halindeki tır yandı      "FETÖ ile gerçek anlamda mücadele sadece bizim dönemimizde yapıldı"      FETÖ itirafçısı Külliye'yi bombalayan pilotun kod adını açıkladı      Görme engelliler ve gazeteciler farkındalık için buluştu      Elektrik faturalarında yeni dönem başlıyor      Erdoğan işareti vermişti! Yüzlerce asker konuşlandı      Vergide yeni dönem! Çalışmalar başladı...      Yapılandırma ilk taksidi için son gün      18 ilde dev operasyon! 36 kişi hakkında gözaltı kararı      İşsizlik rakamları açıklandı      Atlar Konya sokaklarında ‘dörtnala’ koştu!      TESK'ten "mesleki eğitim" vurgusu      Türkiye'den enflasyona karşı ortak mücadele      Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Kötü dönemi geride bıraktık     

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Selçuklu'dan dev eser

30.04.2018
  
 
Cumhurbaşkanlığı himayesinde Selçuklu Belediyesi tarafından hazırlatılan "Anadolu Selçuklu Çağı Mirası" kitabının tanıtım toplantısı İstanbul Bahariye Mevlevihanesi'nde yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımlarıyla gerçekleşen programda üçü mimari, ikisi müze eserleri olmak üzere, beş ciltten oluşan eserin ve hazırlanan belgeselin tanıtımı yapıldı. 

Toplantıda, kitabın tanıtımına ilişkin gösterilen belgeselde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşlerine de yer verilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Selçuklu Çağı Mirası kitabına ilişkin, "Kuşlara bile yuva yapan o merhametli ecdadın kemiklerini sızlatmamak için Bosna'da, Filistin'de, Irak'ta, Suriye'de, Türkistan'da ve ecdadın nerede bir emaneti varsa, ona sahip çıkmayı ve orada olmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Selçuklu Belediyesi’ne ve kitapta emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Ülke ve millet olarak, güçlü ve müreffeh geleceğimizin yolu, kendi tarihimize sahip çıkarak, oradan elde edeceğimiz dersler ışığında hedeflerimize yürümemizden geçiyor. İşte bu sebeple, 'kökü mazide bir ati' şuuruyla hayata geçirilen çalışmaları destekliyor, teşvik ediyoruz. Kuşlara bile yuva yapan o merhametli ecdadın kemiklerini sızlatmamak için Bosna'da, Filistin'de, Irak'ta, Suriye'de, Türkistan'da ve ecdadın nerede bir emaneti varsa, ona sahip çıkmayı ve orada olmayı sürdüreceğiz. Hep söylüyoruz, bizim kimsenin topraklarında gözümüz olmadığı gibi, gönüllerimize sınır çizmeye de hakkımız yoktur. İşte bu anlayışla ecdadımızın mirasına sahip çıkmayı amaçlayan her çabayı önemli görüyorum. Anadolu Çağı Mirası adlı bu eserin de Selçuklu mirasının yaşatılması, tanıtılması ve geleceğe aktarılması konusunda örnek bir çalışma olduğuna inanıyorum."

 "Eser 2 bin 520 sayfadan oluştu"

Selçuklu Belediye Başkan Vekili Ali Sönmez de Selçukluların bin yıl önce, görkemli ve ihtişamlı kültürleriyle bir medeniyet inşa ettiğini dile getirerek, "Orta Asya steplerinden, Doğu Roma İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul yakınlarına kadar gelen Selçuklular, kültürel değerlerini ve İslam'ın hoşgörüsünü bu topraklara taşıdı. 11. yüzyılda İslam dünyasının en büyük gücü olan Selçuklular, Orta Asya'dan batıya esen kuvvetli bir Bozkır rüzgarı gibi, geniş topraklarda yaklaşık 300 yıl etkisini hissettirdi ve İslam tarihinin en büyük imparatorluklarından biri oldu" ifadelerine yer verdi.

Selçukluları; Anadolu Selçuklu Çağı Mirası eseri ile keşfetmeyi sürdürüyor, Selçuklu medeniyetinin açılan kapısından yürümeye devam ediyoruz diyen Sönmez, "İslâm coğrafyası, bin yıl önce tarihinin en büyük imparatorluklarından biri olan Selçukluların görkemli kültürüne nasıl tanıklık etti ise bin yıl sonra bu görkemli kültürün mirasına, Selçuklu Belediyesi tarafından yürütülen projelerle bizlerde tanıklık ediyoruz. Selçuklu Belediyesi; adını aldığı kadim medeniyeti tanıtmak üzere büyük bir misyon yüklendi. T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, özgün ve nitelikli projeler gerçekleştirdi" dedi.

Anadolu Selçuklu Çağı Mirası eseri hakkında bilgiler veren Sönmez, "T.C. Cumhurbaşkanlığınca himaye edilen ve belediyemizce yürütülen bu çalışma ile Mimari ve Müze Eserlerini içeren Türkçe-İngilizce yayınlanan toplam 5 ciltlik bu eser ortaya çıktı. Eser, toplam 2.520 sayfadan oluşmaktadır. 80 mimari eserin kamera ile çekimleri yapıldı ve 30 dakikalık belgesel, yayın hayatımıza kazandırıldı. Sadece defter kayıtlarında yer alan ve her müzede ayrı ayrı bulunan, Anadolu Selçuklu müze eserleri envanterleri birleştirildi ve ilk defa dijital ortama aktarıldı.Anadolu Selçuklu Çağı Mirası Müze Eserleri çalışmasında, 39 ilde bulunan 54 müzedeki eserlerin fotoğrafları çekilerek görsel arşiv oluşturuldu. Anadolu Selçuklu Çağı Mirası: Mimari eserler alışmasında ise 46 ilde 666 adet eserin fotoğrafları çekildi, görsel arşiv oluşturuldu. Bilim adamlarımız tarafından özgün metinler hazırlandı, bilinmezliklerin birçoğu aydınlatıldı, doğru bilinen yanlışlar tespit edilerek düzeltildi" dedi.

Sönmez konuşmasının sonunda, "Kadim medeniyetimize yönelik çalışmalarımıza her zaman destek veren ve himaye eden, “Anadolu Selçuklu Çağı Mirası Projesi” çalışmasının her aşamasını takip ederek ilgilerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye engin muhabbet ve şükranlarımı arz ediyorum" dedi.

 "Türkiye toprakları hakikaten başından sonuna, büyük bir kültür hazinesidir"

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, eserin, Türkiye'nin değerlerinin ortaya çıkarılması bakımından önemli bir proje olduğunu ifade ederek, "Türkiye toprakları hakikaten başından sonuna, büyük bir kültür hazinesidir ve her tarafında fevkalade önemli tarihsel birikimlere sahip olduğumuz bir coğrafyadır. Bütün büyük, geçmiş medeniyetlerin ve özellikle İslam medeniyetlerinin şaheserlerinin yer aldığı, ayak izlerinin Anadolu coğrafyasının dört bir tarafına yayılmış olduğu bir ülkedeyiz ve bu ülkenin evlatları, çocukları olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Allah'a şükrediyor, iftihar ediyoruz." diye konuştu.

Bakan Kurtulmuş, son dönemde tarih araştırmalarına gösterilen ilgiyi "sevindirici ve ümit verici" olarak değerlendirerek, şunları kaydetti:

"Ülkeler, milletler, geçmişlerini ne kadar iyi bilirse, geleceğine o kadar iyi hazırlanabilir. Hiçbir ağaç kendi gövdesinin dışında bir yerde gelişmez. Her ağaç kendi gövdesi üzerinde yeniden yükselir, her bahar gelişinde yeniden ayağa kalkar, canlanır ve ileriye doğru büyür. Kollarını, dallarını budasanız bile gövdesinden aldığı güçle yeniden ileriye, gökyüzüne doğru yükselerek dal verir. Bu çerçevede biz gerçekten köklerimize, tarihi olarak geçmişimize bakarak, sadece övünmek değil, oradan ders almak ve oradan aldığımız ilhamla da ileriye doğru hazırlanmak mecburiyetindeyiz. Anadolu topraklarının sahip olduğu bu büyük kültürel miras ve tarihi birikim, herkesin üzerinde hassasiyetle çalışması gereken bir alandır. Üniversitelerimizin, araştırma merkezlerimizin, kültürle ilgili gerek kamu gerek özel kuruluşların, müzelerimizin, her türlü kurum ve kuruluşumuzun, bu topraklar üzerindeki tarihi birikimi ortaya çıkarması bir sorumluluk olduğu gibi, hiç kuşkusuz yerel yönetimlerimizin de önemli sorumluluklarından biridir."

Tarihi birikimin her alanının gün yüzüne çıkarılması gerektiğinin altını çizen Kurtulmuş, "Millet ya da medeniyet varlığımız dediğimiz şey, çok büyük bir birikimdir, parantezdir. Sadece 780 bin kilometrekarelik Anadolu coğrafyasından, bugünkü adıyla söyleyelim, Selçuklular buraya gelirken, arz-ı Rum yani Rumeli diye geldiler. Rumeli başka bir medeniyet. Bizim medeniyetimizin en önemli özelliklerinden birisi, yüzünü sürekli Batı'ya döndürmüş olmasıdır. Batı'ya doğru ilerlemiştir hem Selçuklu hem Osmanlı. Batı'ya doğru ilerledikçe hem gazavat ehlinin bu nezaketine ve neşvesine sonuç sağlayacak imkanlarla karşılaşmış hem de buralarda karşılaştığı farklı medeniyetlerin birikiminden de istifade edebilme ali cenaplığını ve zekasını göstermişlerdir. Selçuklu'nun Anadolu topraklarına getirdiği, bize ait çok önemli hususiyetler olduğu gibi, Rumeli olarak adlandırılan bu topraklardan ve buradaki eski medeniyetlerden aldığı, özümsediği çok sayıda değer vardır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Selçuklu Belediyesi tarafından yayın hayatına kazandırılan "Anadolu Selçuklu Çağı Mirası" eserinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  bu topraklara ve milletimize verdiği değerin de bir göstergesi olduğunu ifade eden  AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, "Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Yine  Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş Beyefendiye, bu değerli mekanda bizlere toplantı imkanı sunan İnsan ve Medeniyet Hareketi Başkanı Mehmet ağabeyimize şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Prof. Dr. Ziya Kenan Bilici, Doç. Dr. Muharrem Çeken, Doktor Öğretim Üyesi Rüstem Bozer'in görev aldığı eserin 2 bin 520 sayfadan oluştuğuna işaret eden Sönmez, görüntü, fotoğraf, tasarım ve yayın aşamasında 17 kişilik ekip çalıştığını aktardı.

İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney de toplantıda yaptığı konuşmada Selçuklu Belediyemiz tarih sahnesindeki bu mükemmel birikimleri vesika haline getirerek hazırunun huzuruna da 5 ciltle birlikte bunu takdim etti. Buna emek veren başta Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Beye, hocalarımıza, medya mensuplarına ve bu işin basımından tanıtımına kadar buna emek verenlere huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyor, saygı ile selamlıyorum" dedi. 

"Anadolu Selçuklu Çağı Mirası" eserinin tanıtım toplantısına Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un yanı sıra Ak Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, Selçuklu Belediyesi Başkan Vekili Ali Sönmez, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Eyüp Sultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker,  Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney, Ak Parti Selçuklu İlçe Teşkilatı üyeleri, Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri ve birim müdürleri,  ulusal ve yerel basın temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Siyaset
»  MHP’den çiftçinin te
» "FETÖ ile gerçek anlamd
»  Meclis, Karayolları Tra
»  MHP'den kritik adım: Af
» Erdoğan'dan İş Bankas
» 2023 Eğitim Vizyonu 23 E
»  Yerel seçimlere iki kol
» Erdoğan: Münbiç'te ger
»  Hasan Angı: Ulaşmadı
» Hasan Angı: Geleceği d
» Beyşehir'de Danışma Me
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» AK Parti Cihanbeyli'de da
» Ahmet Sorgun: Ekonomik bi
» Bahçeli: Uzman çavuşla
» Ak Parti'den ittifak aç
» Erdoğan'dan CHP'ye sert
»  İttifakta hassas çalı
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» CHP Konya Milletvekili Ab
»  "Bu topraklarda terörü
» İşte Erdoğan’ın Mer
»  Halil Etyemez ve Toru es
» Erdoğan: Hedefimiz Sinca
» TBMM İçtüzüğü deği
»  AK Parti’nin aday krit
» 'Beklenen bahar havası
»  AK Parti Genel Başkan Y
» Erdoğan: PKK'nın Almany
»  AK Parti ile MHP arasın
»  AK Parti’den af teklif
» Orhan Erdem'den Akşehir'
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» "Konya savunma sanayinin
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» "İç tüzük Cumhurbaşk
» Bahçeli: ABD'nin amacı
» Oktay: Geleneği olmayan
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Ak Parti her seçim bölg
»  İdlib mutabakatını d
» AK Partili Özboyacı : B
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» AK Parti'den "tebdili kı
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
»  İttifakta tek aday form
» Adnan Menderes idamının
» İdlib için silahsız b
» Abdullah Ağralı: Şehir
»  Erdoğan ile Putin'in "S
» Erdoğan'dan Ermenilere Y
» Erdoğan'dan sert sözler
» Leyla Şahin Usta'dan KON
»  Cumhurbaşkanı Recep Ta
» AK Parti’den ‘tele’
» "Türkiye yeni yönetim s
»  "100 günlük eylem plan
» Hasan Angı: Devir artık
»  Yeni yönetim milat olac
» "Milletimiz yönetimde s
»  MEB eğitim öğretim is
» Erdoğan'dan Ertuğrul Ga
» "Ekonomimiz üzerinden ya
» AK Parti-MHP ittifakı ye
» Cumhurbaşkanlığı Söz
» Ahmet Sorgun: Allah bir k
» Türkiye Cumhurbaşkanı
»  Tahran'daki tarihi zirve
» AK Parti Konya İl Teşk
» Kırgızistan’a 130 ki
»  Özhaseki'den AK Parti'n
» Erdoğan: Kendi para biri
» Erdoğan'dan yargı mensu
»  "Belediye başkanının
» Erdoğan: Kırgızistan i
» "Konya’yı en iyi şeki
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Erdoğan'dan dikkat çeke
» Mevlüt Çavuşoğlu: Kov
» İçişleri Bakanı Soylu
» 'BM'nin talebinin takipç
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  TBMM Başkanı Yıldır
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
»  Türk savunma sanayisind
»  MHP'den 8 maddelik af te
» Leyla Şahin Usta: Tüm m
»  AK Parti’de yerel seç
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com