Konyada ek iş imkanları shrink makinası
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
AK Parti'nin ilk mitingi yeri belli oldu      Adalet Bakanlığının 'e-Devlet' uygulamalarına yoğun ilgi      Meram ailesi iftarda buluştu      Konya'dan Filistin'e 500 bin liralık destek      Torosların zirvesine bahar yeni geliyor      Selçuklu'da teravih buluşmaları sürüyor      "Türkiye’nin geleceği kaynakları ve teknolojidir"      Yoksul ailelere "çoklu doğum" yardımı başlıyor      Konya'da iki otomobil çarpıştı: 9 yaralı      Irak'ın kuzeyinde teröristlere ait 6 hedef imha edildi      Ülke genelinde güven huzur uygulaması yapılıyor      Konya'da köpeğe çarpan otomobil takla attı      AK Parti'den Erdoğan'ın seçim kampanyasına destek çağrısı      Konya'da şehit aileleri ve gazilere iftar verildi      Konya merkezli FETÖ operasyonu: 70 gözaltı kararı      Dünya Bankası'ndan 600 milyon dolarlık "Tuz Gölü" finansmanı      Cumhurbaşkanlığı için bir ilk: Karar çıktı kuruluyor      PTT'de çalışmak için rekor başvuru      Beyşehir’de mahalle iftarları başladı      Veysel Eroğlu Konya'ya geliyor     

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Selçuklu'dan dev eser

30.04.2018
  
 
Cumhurbaşkanlığı himayesinde Selçuklu Belediyesi tarafından hazırlatılan "Anadolu Selçuklu Çağı Mirası" kitabının tanıtım toplantısı İstanbul Bahariye Mevlevihanesi'nde yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımlarıyla gerçekleşen programda üçü mimari, ikisi müze eserleri olmak üzere, beş ciltten oluşan eserin ve hazırlanan belgeselin tanıtımı yapıldı. 

Toplantıda, kitabın tanıtımına ilişkin gösterilen belgeselde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşlerine de yer verilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Selçuklu Çağı Mirası kitabına ilişkin, "Kuşlara bile yuva yapan o merhametli ecdadın kemiklerini sızlatmamak için Bosna'da, Filistin'de, Irak'ta, Suriye'de, Türkistan'da ve ecdadın nerede bir emaneti varsa, ona sahip çıkmayı ve orada olmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Selçuklu Belediyesi’ne ve kitapta emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Ülke ve millet olarak, güçlü ve müreffeh geleceğimizin yolu, kendi tarihimize sahip çıkarak, oradan elde edeceğimiz dersler ışığında hedeflerimize yürümemizden geçiyor. İşte bu sebeple, 'kökü mazide bir ati' şuuruyla hayata geçirilen çalışmaları destekliyor, teşvik ediyoruz. Kuşlara bile yuva yapan o merhametli ecdadın kemiklerini sızlatmamak için Bosna'da, Filistin'de, Irak'ta, Suriye'de, Türkistan'da ve ecdadın nerede bir emaneti varsa, ona sahip çıkmayı ve orada olmayı sürdüreceğiz. Hep söylüyoruz, bizim kimsenin topraklarında gözümüz olmadığı gibi, gönüllerimize sınır çizmeye de hakkımız yoktur. İşte bu anlayışla ecdadımızın mirasına sahip çıkmayı amaçlayan her çabayı önemli görüyorum. Anadolu Çağı Mirası adlı bu eserin de Selçuklu mirasının yaşatılması, tanıtılması ve geleceğe aktarılması konusunda örnek bir çalışma olduğuna inanıyorum."

 "Eser 2 bin 520 sayfadan oluştu"

Selçuklu Belediye Başkan Vekili Ali Sönmez de Selçukluların bin yıl önce, görkemli ve ihtişamlı kültürleriyle bir medeniyet inşa ettiğini dile getirerek, "Orta Asya steplerinden, Doğu Roma İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul yakınlarına kadar gelen Selçuklular, kültürel değerlerini ve İslam'ın hoşgörüsünü bu topraklara taşıdı. 11. yüzyılda İslam dünyasının en büyük gücü olan Selçuklular, Orta Asya'dan batıya esen kuvvetli bir Bozkır rüzgarı gibi, geniş topraklarda yaklaşık 300 yıl etkisini hissettirdi ve İslam tarihinin en büyük imparatorluklarından biri oldu" ifadelerine yer verdi.

Selçukluları; Anadolu Selçuklu Çağı Mirası eseri ile keşfetmeyi sürdürüyor, Selçuklu medeniyetinin açılan kapısından yürümeye devam ediyoruz diyen Sönmez, "İslâm coğrafyası, bin yıl önce tarihinin en büyük imparatorluklarından biri olan Selçukluların görkemli kültürüne nasıl tanıklık etti ise bin yıl sonra bu görkemli kültürün mirasına, Selçuklu Belediyesi tarafından yürütülen projelerle bizlerde tanıklık ediyoruz. Selçuklu Belediyesi; adını aldığı kadim medeniyeti tanıtmak üzere büyük bir misyon yüklendi. T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, özgün ve nitelikli projeler gerçekleştirdi" dedi.

Anadolu Selçuklu Çağı Mirası eseri hakkında bilgiler veren Sönmez, "T.C. Cumhurbaşkanlığınca himaye edilen ve belediyemizce yürütülen bu çalışma ile Mimari ve Müze Eserlerini içeren Türkçe-İngilizce yayınlanan toplam 5 ciltlik bu eser ortaya çıktı. Eser, toplam 2.520 sayfadan oluşmaktadır. 80 mimari eserin kamera ile çekimleri yapıldı ve 30 dakikalık belgesel, yayın hayatımıza kazandırıldı. Sadece defter kayıtlarında yer alan ve her müzede ayrı ayrı bulunan, Anadolu Selçuklu müze eserleri envanterleri birleştirildi ve ilk defa dijital ortama aktarıldı.Anadolu Selçuklu Çağı Mirası Müze Eserleri çalışmasında, 39 ilde bulunan 54 müzedeki eserlerin fotoğrafları çekilerek görsel arşiv oluşturuldu. Anadolu Selçuklu Çağı Mirası: Mimari eserler alışmasında ise 46 ilde 666 adet eserin fotoğrafları çekildi, görsel arşiv oluşturuldu. Bilim adamlarımız tarafından özgün metinler hazırlandı, bilinmezliklerin birçoğu aydınlatıldı, doğru bilinen yanlışlar tespit edilerek düzeltildi" dedi.

Sönmez konuşmasının sonunda, "Kadim medeniyetimize yönelik çalışmalarımıza her zaman destek veren ve himaye eden, “Anadolu Selçuklu Çağı Mirası Projesi” çalışmasının her aşamasını takip ederek ilgilerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye engin muhabbet ve şükranlarımı arz ediyorum" dedi.

 "Türkiye toprakları hakikaten başından sonuna, büyük bir kültür hazinesidir"

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, eserin, Türkiye'nin değerlerinin ortaya çıkarılması bakımından önemli bir proje olduğunu ifade ederek, "Türkiye toprakları hakikaten başından sonuna, büyük bir kültür hazinesidir ve her tarafında fevkalade önemli tarihsel birikimlere sahip olduğumuz bir coğrafyadır. Bütün büyük, geçmiş medeniyetlerin ve özellikle İslam medeniyetlerinin şaheserlerinin yer aldığı, ayak izlerinin Anadolu coğrafyasının dört bir tarafına yayılmış olduğu bir ülkedeyiz ve bu ülkenin evlatları, çocukları olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Allah'a şükrediyor, iftihar ediyoruz." diye konuştu.

Bakan Kurtulmuş, son dönemde tarih araştırmalarına gösterilen ilgiyi "sevindirici ve ümit verici" olarak değerlendirerek, şunları kaydetti:

"Ülkeler, milletler, geçmişlerini ne kadar iyi bilirse, geleceğine o kadar iyi hazırlanabilir. Hiçbir ağaç kendi gövdesinin dışında bir yerde gelişmez. Her ağaç kendi gövdesi üzerinde yeniden yükselir, her bahar gelişinde yeniden ayağa kalkar, canlanır ve ileriye doğru büyür. Kollarını, dallarını budasanız bile gövdesinden aldığı güçle yeniden ileriye, gökyüzüne doğru yükselerek dal verir. Bu çerçevede biz gerçekten köklerimize, tarihi olarak geçmişimize bakarak, sadece övünmek değil, oradan ders almak ve oradan aldığımız ilhamla da ileriye doğru hazırlanmak mecburiyetindeyiz. Anadolu topraklarının sahip olduğu bu büyük kültürel miras ve tarihi birikim, herkesin üzerinde hassasiyetle çalışması gereken bir alandır. Üniversitelerimizin, araştırma merkezlerimizin, kültürle ilgili gerek kamu gerek özel kuruluşların, müzelerimizin, her türlü kurum ve kuruluşumuzun, bu topraklar üzerindeki tarihi birikimi ortaya çıkarması bir sorumluluk olduğu gibi, hiç kuşkusuz yerel yönetimlerimizin de önemli sorumluluklarından biridir."

Tarihi birikimin her alanının gün yüzüne çıkarılması gerektiğinin altını çizen Kurtulmuş, "Millet ya da medeniyet varlığımız dediğimiz şey, çok büyük bir birikimdir, parantezdir. Sadece 780 bin kilometrekarelik Anadolu coğrafyasından, bugünkü adıyla söyleyelim, Selçuklular buraya gelirken, arz-ı Rum yani Rumeli diye geldiler. Rumeli başka bir medeniyet. Bizim medeniyetimizin en önemli özelliklerinden birisi, yüzünü sürekli Batı'ya döndürmüş olmasıdır. Batı'ya doğru ilerlemiştir hem Selçuklu hem Osmanlı. Batı'ya doğru ilerledikçe hem gazavat ehlinin bu nezaketine ve neşvesine sonuç sağlayacak imkanlarla karşılaşmış hem de buralarda karşılaştığı farklı medeniyetlerin birikiminden de istifade edebilme ali cenaplığını ve zekasını göstermişlerdir. Selçuklu'nun Anadolu topraklarına getirdiği, bize ait çok önemli hususiyetler olduğu gibi, Rumeli olarak adlandırılan bu topraklardan ve buradaki eski medeniyetlerden aldığı, özümsediği çok sayıda değer vardır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Selçuklu Belediyesi tarafından yayın hayatına kazandırılan "Anadolu Selçuklu Çağı Mirası" eserinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  bu topraklara ve milletimize verdiği değerin de bir göstergesi olduğunu ifade eden  AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, "Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Yine  Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş Beyefendiye, bu değerli mekanda bizlere toplantı imkanı sunan İnsan ve Medeniyet Hareketi Başkanı Mehmet ağabeyimize şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Prof. Dr. Ziya Kenan Bilici, Doç. Dr. Muharrem Çeken, Doktor Öğretim Üyesi Rüstem Bozer'in görev aldığı eserin 2 bin 520 sayfadan oluştuğuna işaret eden Sönmez, görüntü, fotoğraf, tasarım ve yayın aşamasında 17 kişilik ekip çalıştığını aktardı.

İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney de toplantıda yaptığı konuşmada Selçuklu Belediyemiz tarih sahnesindeki bu mükemmel birikimleri vesika haline getirerek hazırunun huzuruna da 5 ciltle birlikte bunu takdim etti. Buna emek veren başta Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Beye, hocalarımıza, medya mensuplarına ve bu işin basımından tanıtımına kadar buna emek verenlere huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyor, saygı ile selamlıyorum" dedi. 

"Anadolu Selçuklu Çağı Mirası" eserinin tanıtım toplantısına Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un yanı sıra Ak Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, Selçuklu Belediyesi Başkan Vekili Ali Sönmez, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Eyüp Sultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker,  Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney, Ak Parti Selçuklu İlçe Teşkilatı üyeleri, Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri ve birim müdürleri,  ulusal ve yerel basın temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Siyaset
» AK Parti'nin ilk mitingi
» AK Parti'den Erdoğan'ın
» İki yıllık ilahiyat me
» CHP Milletvekili Hüsnü
» İP'de deprem! Nazmi Sır
» Hükümetten beş bakan a
» AK Parti listelerinde dik
» CHP'nin Konya listesinde
» AK Parti Konya Seçim Koo
» İşte AK Parti'nin Konya
» İşte il il Ak Parti'nin
» Konya'dan 5 AK Parti Mill
» Hasan Angı'dan liste aç
» CHP toz duman! Listeye is
» MEB'den iki önemli deği
» Seçmen kütükleri yarı
»  MEB'den isteyen özel ok
»  Milletvekili aday listel
» Başbakan Binali Yıldır
» CHP'de liste depremi! Kon
» Başbakan Yıldırım: Fi
»  Aydın: Vatandaşlarım
» Süt üreticileri sektör
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» YSK'den oy yüzdelerinin
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» "Cumhur İttifakı ile ta
» "Türkiye'nin çıkarlar
» Altın Dokunuşlar sona e
» Erdoğan, seçimde oy pus
» Erdoğan: Bölgede bir s
»  Seyyar sandık için 2 b
» Erdoğan vekil listesini
» Cumhurbaşkanı seçimi k
» Meclis bu hafta tatile gi
» AK Parti Konya İl Kadın
» Başbakan Yıldırım: De
» Edip Yıldız: Hizmete de
» Milyonlarca sürücüye m
»  Çavuşoğlu: Türkiye F
» Mustafa Kalaycı: Cumhur
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» İçişleri Bakanlığın
» “Milli Su Planlanması
» AK Parti milletvekili ada
» AK Parti'nin Selçuklu Be
» "Beyşehir’de başarıy
» "24 Haziran'da milletimiz
» Tarım Bakanı Fakıbaba'
» Erdoğan: Kaybeden Amerik
» Erdoğan'dan Fransızlara
» Celil Çalış'ın ziyare
» 4 sandalyeye 106 aday
» "İsrail yönetiminden ik
» 100 bin imza için son ik
»  Seçmen sorgulama mobil
» "Bu seçim çok daha öne
» "24 Haziran Türkiye'de y
» Erdoğan: Operasyonlarım
»  Celi Çalış: 24 Hazir
» AK Parti Konya Milletveki
» Konya'da 20 yıllık muht
» Konya'da Ak Parti'den muh
» Yıldırım ile Bahçeli,
» Bahçeli'den '100 bin imz
» Ak Parti Konya milletveki
» Uğur İbrahim Altay'dan
» İşte AK Parti'den aday
» Ahmet Sorgun: Aday adayl
» Bahçeli'den 4 partinin i
» Orhan Erdem ilçe ziyaret
» Başvurular sona erdi! İ
» Başbakan Yardımcısı B
»  MHP Karatay İlçe Başk
» YSK, seyyar sandık kurul
» YSK Başkanı Güven: Ope
»  Özaltun, imam-hatipli k
» "Dört benzemezlerin itti
» Ramazan Yaşar'dan çağr
» İşte MHP Konya Milletve
» YSK seçim yasaklarını
» AK Parti’nin seçim str
»  YSK'den cumhurbaşkanı
» Seçim ittifakı için s
»  Cumhurbaşkanı adaylar
»  Doğan: Hizmet aşkıyla
» Milyonları ilgilendiren
» Cumhurbaşkanlığı hima
» Erdoğan'dan bedelli aske
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com