Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Sayıştay Başkanı Baş’tan Başkan Altay’a ziyaret      Çaldıkları çeklerin parasıyla tatile gitmişler      Konya'da direksiyon başında kalp krizi geçiren sürücü hayatını kaybetti      Devletin kasasına ÖTV'den 164 milyar lira girecek      Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ellerini ovuşturanlar hüsrana uğradı      Konya'da kaza anı!      Salih Akkaya muhtarlarla buluştu      Başkan Altay: Milletimizden güç alıyoruz      Rıza Hoca'dan oyuncularına uyarılar      Başkan Altay: Yönetim anlayışımızda muhtarlarımızın yeri ayrı      Konya'da otomobilden çanta hırsızlığı!      Konya’da erkek cesedi bulundu      Konya'da otomobil devrildi: 1 ölü, 3 yaralı      Hayvan hakları talimatı: Yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın      Suudi Prens'in yardımcısı, Kaşıkçı'dan saatler önce konsolosluğa girmiş      Beyşehir Belediyesi’nden parka kitap ve oyuncak kumbarası      "Çevre Etiketi" dönemi başladı      Karatay Hobi Bahçelerinde kura heyecanı      AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş Konya'ya geliyor      Ev yemeklerini seven oğlak kaşıkla besleniyor     

Tarıma büyük destek! 14,5 milyar lira

02.05.2018
  
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in tarımsal üretimde desteklemelere ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı. 

Yanıtta, bakanlıkça tarım sektörünün geliştirilmesi, üreticilerin gelir seviyesinin artırılması ve gıda güvenliğinin güçlendirilmesi amacıyla tarımsal desteklerin artırıldığı ve sektöre yönelik yeni projelerin uygulamaya geçtiği belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2017 yılından itibaren bitkisel ve hayvansal üretimde ülke potansiyelini etkin kullanmak, planlı üretime geçmek ve tarımsal yeterliliği üst seviyeye çıkarmak için önemli projeler başlatıldığı aktarılan yanıtta, bu çerçevede ülke için önemli tarımsal ürünlerde kendi kendine yeten planlı üretim için yeni ve etkin bir destekleme modeline geçişin hedeflendiği ve gerekli çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

Bu kapsamda Havza Bazlı Tarımsal Üretimi Destekleme Modeli uygulamasına geçildiği, 941 havzada 21 ürünün en uygun olduğu havzalarda desteklendiği vurgulanarak, hayvancılıkta ise Yerli Üretimi Destekleme Modeli kapsamında; Mera Hayvancılığı Yetiştirici Bölgeleri, Damızlık Düve Üretim Merkezleri Kurulması, Damızlık Koç-Teke Üretim Merkezleri Kurulması, Damızlık Manda Üretim Merkezleri Kurulması, Hastalıktan Ari Bölgelerin Genişletilmesi projelerinin hazırlandığı ve uygulamaya geçildiği bildirildi.

Söz konusu destekleme modeli ile artan kırmızı et talebini karşılamanın, damızlık üretimini geliştirmenin, meraları rasyonel kullanmanın, hayvan hastalıklarıyla etkin mücadele etmenin, buzağı ölümlerini önlemenin, süt üretiminde sürdürülebilirliği sağlayarak ihracat bazlı büyümenin hedeflendiği bilgisine yer verilen yanıtta, şöyle denildi:

"Tarım sektörüne sağlanan destekler son 15 yılda önemli oranda artırılmış ve sektörün geliştirilmesi temelinde çeşitlendirilmiştir. 2002 yılında 1,8 milyar lira olan toplam tarımsal destekler, 2017 yılında 12,8 milyar liraya ulaşmıştır. 2003-2017 döneminde tarım sektörüne Bakanlığımız cari transfer bütçesinden karşılıksız ve nakit olarak verilen tarımsal destek miktarı toplamda 103 milyar lira olmuştur. 2018 yılında ise 14,5 milyar lira tarımsal destek verilecektir."

- Üretim giderlerine yönelik destekler

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca üretim girdilerine de önemli destek verildiğinin altı çizilen yanıtta, bu kapsamda mazot desteğinin 2003 yılında, kimyevi gübre desteğinin 2005 yılında başlatıldığı, 2003-2017 döneminde çiftçilere toplam 15 milyar lira mazot ve gübre destekleme ödemesi yapıldığı aktarıldı.

Yanıtta, şunlar kaydedildi:

"2017 yılı üretim sezonundan itibaren ise mazot maliyetinin yüzde 50'si desteklenmeye başlanmıştır. Ayrıca 2016 yılında ise gübre ve yemde KDV kaldırılmıştır. Sertifikalı tohum kullanım desteği 2005 yılında, sertifikalı tohum üretim desteği ise 2008 yılında başlatılmış olup, bugüne kadar 1 milyar lira sertifikalı tohum kullanımı desteği, 330 milyon lira sertifikalı tohum üretim desteği ödemesi yapılmıştır. Bakanlığımızca 2006 yılında başlatılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, ambalajlanması ve depolanması gibi ekonomik yatırımlar ile damla-yağmurlama sulama yatırımları için yüzde 50 hibe desteği verilmektedir."

- 42 ilde proje bazlı yatırımlara destek

 Ayrıca, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2016 yılında başlatılan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesinin de devam ettiği aktarılan yanıtta, "Kırsal Kalkınma Programı (IPARD Programı) kapsamında AB hibe fonlarından yararlanan 42 İlimizde proje bazlı yatırımlara destek verilmektedir." bilgisine yer verildi. 

Yanıtta, çiftçilerin bilgi ve becerilerini artırmaya yönelik eğitim filmleri, basılı yayınlar ve elektronik yayınlarla daha az girdi ile verimi artırabilecek uygulamalar önerildiği belirtilerek, şu değerlendirme yapıldı:

"Tarım sektörü son 15 yılda sağlanan destekler ve başlatılan yeni projelerle önemli bir ilerleme sağlamıştır. Tarımsal hasılamız bu dönemde 36,9 milyar liradan yaklaşık 161,3 milyar liraya, tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 3,7 milyar dolardan 16,9 milyar dolara yükselmiştir. Türkiye tarımsal hasıla bakımından 2005 yılından bugüne Avrupa'da birinci sırada yer almaktadır. Bakanlığımızca tarım sektörünün geliştirilmesi, üreticilerimizin gelir seviyesinin artırılması ve gıda güvenliğimizin güçlendirilmesi amacıyla tarımsal destekler ve sektöre yönelik yeni projeler artarak devam edecektir."
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Devletin kasasına ÖTV'd
» Yeni iş kuran gençlere
»  TESK'ten "yerli üretim
»  Hayvancılık destekleri
»  TOKİ'nin indirim kampan
»  Motodrag sezonu Konya'da
»  Söylentisi bile yetti!
» Sanayi üretimi arttı
» Milyonlarca veliyi ilgile
»  "Kira artışları enfla
»  Konya Ticaret Borsası,
»  Elektrik faturalarında
» Vergide yeni dönem! Çal
» Yapılandırma ilk taksid
» İşsizlik rakamları aç
»  Atlar Konya sokaklarınd
»  TESK'ten "mesleki eğiti
»  Türkiye'den enflasyona
» Hazine ve Maliye Bakanı
»  TESK'ten tasarruf fırsa
» Küspe fiyatı 90 liradan
»  Vatandaş satın aldığ
»  Tarım Kredi'den 100 ür
»  E-ticaret 50 milyar lira
»  Türkiye’ye yatırımc
» Bakan duyurdu! O ödeme a
»  KOSGEB'den işletmelere
»  Enflasyonla Topyekun Mü
» Yeni 'hal yasası' geliyo
»  Ticaret Bakanlığından
» Konya'da tarla gününde
»  Piyasaya KDV iadesi dopi
» Yıl sonuna kadar elektri
» "Bize haklarımızı vers
» Çelikkayalar'dan dev bir
»  Lüks araç satışına
»  Milyoner sayısı 8 ayda
» "Ekonomide dengelenme sü
»  Gençlere müjde: Bunu y
» Ticaret Bakanlığından
»  Ve taslak hazırlandı!
» Çoğu kişi bilmiyor! G
» Enflasyon arttı
» Ekmekte 'kar marjı'nın
» Konya'nın zam şampiyonu
»  "Zamların sorumlusu kü
» TMO'dan mısır üreticis
» Konya'da trafiğe kayıtl
» Karabacak’tan birlik ve
» İhracatta eylül ayında
» Anadolu'nun gururu: AYD
» Elektrik ve doğalgaz zam
» "Enflasyon problemini en
»  Konya'da mali müşavir
»  Ayda ortalama 442 dakika
»  Gram altın eylülde yak
» Küçük esnafa büyük k
»  Merkez bankaları altın
»  Sosyal yardımda 'artı'
»  Akfen'in Konya'daki 3 g
» Konya'nın ihracat rakaml
» Rüzgardan elektrik üret
»  Bakan Selçuk'tan, bir m
» Bakan açıkladı: Milyon
»  100 bin liralık tarla y
» OSB’ler imar barışıy
»  TESK'ten "naylon poşet"
»  Basit usule tabi mükell
»  Vatandaşa 2 müjde
» Otomobile ödenen ÖTV'de
»  Tüm çalışanları ilg
» Memura 3 zam
»  İnşaat maliyet endeksi
»  İşsizlik Fonu'ndan iş
»  Bakan Pekcan, yeni döne
»  İşleri aynı kazançla
» Kıdem tazminatı yine g
» Mali müşavir olmak iste
»  TESK'ten "fırsatçılı
» Konya'ya yeni sanayi site
»  Harun Aydın'dan 'yerli
»  TESK'ten "pos cihazı ko
» Albayrak: Türkiye kur kr
»  Dev konut kampanyasında
»  Son dakika: 500 bin dola
» SGK borcu yapılandırmas
»  O kural değişti! Artı
»  Sosyal yardımlara çeki
»  Konya-İzmir uçuşları
»  TESK'ten sicil affı tal
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com