Konyada ek iş imkanları shrink makinası
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
AK Parti'nin ilk mitingi yeri belli oldu      Adalet Bakanlığının 'e-Devlet' uygulamalarına yoğun ilgi      Meram ailesi iftarda buluştu      Konya'dan Filistin'e 500 bin liralık destek      Torosların zirvesine bahar yeni geliyor      Selçuklu'da teravih buluşmaları sürüyor      "Türkiye’nin geleceği kaynakları ve teknolojidir"      Yoksul ailelere "çoklu doğum" yardımı başlıyor      Konya'da iki otomobil çarpıştı: 9 yaralı      Irak'ın kuzeyinde teröristlere ait 6 hedef imha edildi      Ülke genelinde güven huzur uygulaması yapılıyor      Konya'da köpeğe çarpan otomobil takla attı      AK Parti'den Erdoğan'ın seçim kampanyasına destek çağrısı      Konya'da şehit aileleri ve gazilere iftar verildi      Konya merkezli FETÖ operasyonu: 70 gözaltı kararı      Dünya Bankası'ndan 600 milyon dolarlık "Tuz Gölü" finansmanı      Cumhurbaşkanlığı için bir ilk: Karar çıktı kuruluyor      PTT'de çalışmak için rekor başvuru      Beyşehir’de mahalle iftarları başladı      Veysel Eroğlu Konya'ya geliyor     

Tarıma büyük destek! 14,5 milyar lira

02.05.2018
  
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in tarımsal üretimde desteklemelere ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı. 

Yanıtta, bakanlıkça tarım sektörünün geliştirilmesi, üreticilerin gelir seviyesinin artırılması ve gıda güvenliğinin güçlendirilmesi amacıyla tarımsal desteklerin artırıldığı ve sektöre yönelik yeni projelerin uygulamaya geçtiği belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2017 yılından itibaren bitkisel ve hayvansal üretimde ülke potansiyelini etkin kullanmak, planlı üretime geçmek ve tarımsal yeterliliği üst seviyeye çıkarmak için önemli projeler başlatıldığı aktarılan yanıtta, bu çerçevede ülke için önemli tarımsal ürünlerde kendi kendine yeten planlı üretim için yeni ve etkin bir destekleme modeline geçişin hedeflendiği ve gerekli çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

Bu kapsamda Havza Bazlı Tarımsal Üretimi Destekleme Modeli uygulamasına geçildiği, 941 havzada 21 ürünün en uygun olduğu havzalarda desteklendiği vurgulanarak, hayvancılıkta ise Yerli Üretimi Destekleme Modeli kapsamında; Mera Hayvancılığı Yetiştirici Bölgeleri, Damızlık Düve Üretim Merkezleri Kurulması, Damızlık Koç-Teke Üretim Merkezleri Kurulması, Damızlık Manda Üretim Merkezleri Kurulması, Hastalıktan Ari Bölgelerin Genişletilmesi projelerinin hazırlandığı ve uygulamaya geçildiği bildirildi.

Söz konusu destekleme modeli ile artan kırmızı et talebini karşılamanın, damızlık üretimini geliştirmenin, meraları rasyonel kullanmanın, hayvan hastalıklarıyla etkin mücadele etmenin, buzağı ölümlerini önlemenin, süt üretiminde sürdürülebilirliği sağlayarak ihracat bazlı büyümenin hedeflendiği bilgisine yer verilen yanıtta, şöyle denildi:

"Tarım sektörüne sağlanan destekler son 15 yılda önemli oranda artırılmış ve sektörün geliştirilmesi temelinde çeşitlendirilmiştir. 2002 yılında 1,8 milyar lira olan toplam tarımsal destekler, 2017 yılında 12,8 milyar liraya ulaşmıştır. 2003-2017 döneminde tarım sektörüne Bakanlığımız cari transfer bütçesinden karşılıksız ve nakit olarak verilen tarımsal destek miktarı toplamda 103 milyar lira olmuştur. 2018 yılında ise 14,5 milyar lira tarımsal destek verilecektir."

- Üretim giderlerine yönelik destekler

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca üretim girdilerine de önemli destek verildiğinin altı çizilen yanıtta, bu kapsamda mazot desteğinin 2003 yılında, kimyevi gübre desteğinin 2005 yılında başlatıldığı, 2003-2017 döneminde çiftçilere toplam 15 milyar lira mazot ve gübre destekleme ödemesi yapıldığı aktarıldı.

Yanıtta, şunlar kaydedildi:

"2017 yılı üretim sezonundan itibaren ise mazot maliyetinin yüzde 50'si desteklenmeye başlanmıştır. Ayrıca 2016 yılında ise gübre ve yemde KDV kaldırılmıştır. Sertifikalı tohum kullanım desteği 2005 yılında, sertifikalı tohum üretim desteği ise 2008 yılında başlatılmış olup, bugüne kadar 1 milyar lira sertifikalı tohum kullanımı desteği, 330 milyon lira sertifikalı tohum üretim desteği ödemesi yapılmıştır. Bakanlığımızca 2006 yılında başlatılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, ambalajlanması ve depolanması gibi ekonomik yatırımlar ile damla-yağmurlama sulama yatırımları için yüzde 50 hibe desteği verilmektedir."

- 42 ilde proje bazlı yatırımlara destek

 Ayrıca, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2016 yılında başlatılan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesinin de devam ettiği aktarılan yanıtta, "Kırsal Kalkınma Programı (IPARD Programı) kapsamında AB hibe fonlarından yararlanan 42 İlimizde proje bazlı yatırımlara destek verilmektedir." bilgisine yer verildi. 

Yanıtta, çiftçilerin bilgi ve becerilerini artırmaya yönelik eğitim filmleri, basılı yayınlar ve elektronik yayınlarla daha az girdi ile verimi artırabilecek uygulamalar önerildiği belirtilerek, şu değerlendirme yapıldı:

"Tarım sektörü son 15 yılda sağlanan destekler ve başlatılan yeni projelerle önemli bir ilerleme sağlamıştır. Tarımsal hasılamız bu dönemde 36,9 milyar liradan yaklaşık 161,3 milyar liraya, tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 3,7 milyar dolardan 16,9 milyar dolara yükselmiştir. Türkiye tarımsal hasıla bakımından 2005 yılından bugüne Avrupa'da birinci sırada yer almaktadır. Bakanlığımızca tarım sektörünün geliştirilmesi, üreticilerimizin gelir seviyesinin artırılması ve gıda güvenliğimizin güçlendirilmesi amacıyla tarımsal destekler ve sektöre yönelik yeni projeler artarak devam edecektir."
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Yoksul ailelere "çoklu d
»  Dünya Bankası'ndan 600
» Tuz Gölü'ndeki gaz depo
» Esnaf ve sanatkâra torba
» Konya'ya 134 milyon liral
» Genç çiftçilere 503 mi
» 4C'den 4B kadrosuna geçe
» Güneş gözlüğüne 5 y
» Beyannameyi Erdoğan aç
» KOBİ'lerin alacakların
» Günlük kurda direten AV
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» İş yeri teslimlerinde K
» Konya'daki konut satış
»  Beyşehir Belediyesi’n
» Emeklileri sevindiren kan
» "Akaryakıtta zam konusu
»  Memurlar da bayram ikram
» Türkiye'de bulunan genç
» Bakan Ağbal’dan “ek
» Gıda Bakanlığı'na 10
» İş kurana 8 bin 400 lir
» Konya'da ortaokul öğren
»  UKON'dan ramazan ayı ö
»  Türkiye ilk çeyrekte 4
» Emekliye bayram ikramiyes
» Başbakan Binali Yıldır
» Otomotiv sektörüne ÖTV
» Emekliye bayram ikramiyes
» Beştepe'nin 9 maddelik e
» Yakup Canbolat: Konya ço
»  Bakan Ağbal "Varlık Ba
»  SGK'dan işveren ve sigo
» "Yerel zincir marketlerde
» 'Mali disiplinden asla ta
» Belediyelere 6 ay kesinti
» Konya Havalimanı’nda 1
» Yaşlılık aylığındak
» "Borç yapılandırması
» Üniversitelilere af düz
» Sigortacılıkta yatırı
» Bankalardaki altın hesap
» Otomotiv ihracatı 27 ayd
»  250 Bin Düve Projesi'nd
» Bankacılık sektörünü
» Konya'daki araç sayısı
» İşte Konya'nın zam şa
»  Tarıma büyük destek!
» Velesbit Bisiklet ikinci
» Konya'nın ihracatı ve i
» Konya Teknik Üniversites
» Çiftlik Bank itirafları
»  Dövizle borçlanmaya "y
»  Fakıbaba'dan ucuz et a
» Akaryakıtta ÖTV indirim
»  Elektrikte sayaçların
» "Kıdem tazminatı ortak
» Elektrikte yeni dönem
» İslam Düşünce Atlası
» Genç çiftçi desteği i
»  Cebe 91 milyon liralık
» Tarım Kredi gıda fiyatl
» Bakan açıkladı! Öğre
» Yumurta üreticileri kod
» İşte Memiş Kütükcü'
» Çalışma hayatı Konya'
» Hayvan ithalatında "kont
» "Erken seçim kararından
» YKS sonuçlarının açı
» Konyalılara şiir ziyafe
» İşe yerleştirmede cumh
» Konya 2. Yapı Fuarı aç
» Üniversite hastanelerini
» Kamuya akaryakıtta sabit
» Elektrik ve su faturalar
» "Süper teşvik"te teknol
» Trafik sigortasına kökt
» İşsizlik rakamları aç
» KOP sosyal gelişim atöl
» Zeytin Dalı Harekatı'nd
» Binlerce vatandaş konut
»  Tarımda 5,5 milyon kiş
»  Lüks otomobil satışla
» Ahmet Eşref Fakıbaba: E
»  TOKİ'nin 38 ilde 6 bin
» Üniversite hastanelerini
» Ekonomi Bakanı: Zam yapm
» Ziya Altunyaldız: Dünya
» Seyahat acentalarının d
» Konya'dan başvuru yapıl
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com