Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Hacı adayları güzel ülkemiz için dua ediyor      Türkiye Motodrag Şampiyonası Konya'da başladı      İşte Süper Lig'de en ucuz bileti satan takımlar      ​Sorgun: AK Parti’nin bir neferi olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz      İkinci nakil dönemi sonunda öğrencilerin yüzde 98,5'i yerleşti      Konya'da kurbanlıklar alıcılarını bekliyor      Liderlerin bayram programları belli oldu      TESK'ten yatırım çağrısı      İmar Barışı'na başvuru sayısı 4 milyonu aştı      Jandarma 30 bin personelle bayram mesaisine hazır      FETÖ ihanetine 204 davada ceza yağdı      Biçerdöverin göl üzerinde dönüş yolculuğu      Bayram sonrası 50 bin küçükbaş dağıtımı başlıyor      AK Parti'nin yeni MKYK listesi belli oldu      Başkan Özaltun’dan Sorgun ve Usta’ya kutlama      'Bayram tatilinde uykusuz yola çıkmayın'      Kongre sonrası Erdoğan’a anlamlı hediye      Bedellide ilk 3 döneme ait celp planlaması yapıldı      Erdoğan yeniden AK Parti Genel Başkanı      Konya'da otomobil sulama kanalına düştü: 4 yaralı     

Tarıma büyük destek! 14,5 milyar lira

02.05.2018
  
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in tarımsal üretimde desteklemelere ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı. 

Yanıtta, bakanlıkça tarım sektörünün geliştirilmesi, üreticilerin gelir seviyesinin artırılması ve gıda güvenliğinin güçlendirilmesi amacıyla tarımsal desteklerin artırıldığı ve sektöre yönelik yeni projelerin uygulamaya geçtiği belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2017 yılından itibaren bitkisel ve hayvansal üretimde ülke potansiyelini etkin kullanmak, planlı üretime geçmek ve tarımsal yeterliliği üst seviyeye çıkarmak için önemli projeler başlatıldığı aktarılan yanıtta, bu çerçevede ülke için önemli tarımsal ürünlerde kendi kendine yeten planlı üretim için yeni ve etkin bir destekleme modeline geçişin hedeflendiği ve gerekli çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

Bu kapsamda Havza Bazlı Tarımsal Üretimi Destekleme Modeli uygulamasına geçildiği, 941 havzada 21 ürünün en uygun olduğu havzalarda desteklendiği vurgulanarak, hayvancılıkta ise Yerli Üretimi Destekleme Modeli kapsamında; Mera Hayvancılığı Yetiştirici Bölgeleri, Damızlık Düve Üretim Merkezleri Kurulması, Damızlık Koç-Teke Üretim Merkezleri Kurulması, Damızlık Manda Üretim Merkezleri Kurulması, Hastalıktan Ari Bölgelerin Genişletilmesi projelerinin hazırlandığı ve uygulamaya geçildiği bildirildi.

Söz konusu destekleme modeli ile artan kırmızı et talebini karşılamanın, damızlık üretimini geliştirmenin, meraları rasyonel kullanmanın, hayvan hastalıklarıyla etkin mücadele etmenin, buzağı ölümlerini önlemenin, süt üretiminde sürdürülebilirliği sağlayarak ihracat bazlı büyümenin hedeflendiği bilgisine yer verilen yanıtta, şöyle denildi:

"Tarım sektörüne sağlanan destekler son 15 yılda önemli oranda artırılmış ve sektörün geliştirilmesi temelinde çeşitlendirilmiştir. 2002 yılında 1,8 milyar lira olan toplam tarımsal destekler, 2017 yılında 12,8 milyar liraya ulaşmıştır. 2003-2017 döneminde tarım sektörüne Bakanlığımız cari transfer bütçesinden karşılıksız ve nakit olarak verilen tarımsal destek miktarı toplamda 103 milyar lira olmuştur. 2018 yılında ise 14,5 milyar lira tarımsal destek verilecektir."

- Üretim giderlerine yönelik destekler

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca üretim girdilerine de önemli destek verildiğinin altı çizilen yanıtta, bu kapsamda mazot desteğinin 2003 yılında, kimyevi gübre desteğinin 2005 yılında başlatıldığı, 2003-2017 döneminde çiftçilere toplam 15 milyar lira mazot ve gübre destekleme ödemesi yapıldığı aktarıldı.

Yanıtta, şunlar kaydedildi:

"2017 yılı üretim sezonundan itibaren ise mazot maliyetinin yüzde 50'si desteklenmeye başlanmıştır. Ayrıca 2016 yılında ise gübre ve yemde KDV kaldırılmıştır. Sertifikalı tohum kullanım desteği 2005 yılında, sertifikalı tohum üretim desteği ise 2008 yılında başlatılmış olup, bugüne kadar 1 milyar lira sertifikalı tohum kullanımı desteği, 330 milyon lira sertifikalı tohum üretim desteği ödemesi yapılmıştır. Bakanlığımızca 2006 yılında başlatılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, ambalajlanması ve depolanması gibi ekonomik yatırımlar ile damla-yağmurlama sulama yatırımları için yüzde 50 hibe desteği verilmektedir."

- 42 ilde proje bazlı yatırımlara destek

 Ayrıca, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2016 yılında başlatılan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesinin de devam ettiği aktarılan yanıtta, "Kırsal Kalkınma Programı (IPARD Programı) kapsamında AB hibe fonlarından yararlanan 42 İlimizde proje bazlı yatırımlara destek verilmektedir." bilgisine yer verildi. 

Yanıtta, çiftçilerin bilgi ve becerilerini artırmaya yönelik eğitim filmleri, basılı yayınlar ve elektronik yayınlarla daha az girdi ile verimi artırabilecek uygulamalar önerildiği belirtilerek, şu değerlendirme yapıldı:

"Tarım sektörü son 15 yılda sağlanan destekler ve başlatılan yeni projelerle önemli bir ilerleme sağlamıştır. Tarımsal hasılamız bu dönemde 36,9 milyar liradan yaklaşık 161,3 milyar liraya, tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 3,7 milyar dolardan 16,9 milyar dolara yükselmiştir. Türkiye tarımsal hasıla bakımından 2005 yılından bugüne Avrupa'da birinci sırada yer almaktadır. Bakanlığımızca tarım sektörünün geliştirilmesi, üreticilerimizin gelir seviyesinin artırılması ve gıda güvenliğimizin güçlendirilmesi amacıyla tarımsal destekler ve sektöre yönelik yeni projeler artarak devam edecektir."
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» İkinci nakil dönemi son
»  Konya'da kurbanlıklar a
» TESK'ten yatırım çağr
»  İmar Barışı'na başv
»  Bayram sonrası 50 bin k
» İnşaat maliyet bedeller
» Bakan açıkladı: 1274 p
»  Vergi Dairesi Başkanı
» Bakan Albayrak: Mali disi
»  Staj ücretine devlet ka
» İşte Türkiye'nin kurba
» Sebze ve meyve satışın
»  Şirketlerin kredi borç
» Konya iş dünyasından b
» Konya Vergi Dairesi Başk
» "Konya iş dünyası olar
»  Tarım ürünleri ithala
»  ASELSAN'ın sipariş bü
» Perakende ticarette taksi
»  "ALO 170" milyonlarca ba
» Başkan Özselek: Bu sava
»  Esnaf Kurban Bayramı'nd
» Konya’dan Türk lirası
» Sanayicilere 1,2 milyarl
»  Anadolu yayıncılarınd
» Konya'da ekmek zammının
»  75 bin öğrenci ilk kez
»  Esnaf sayısı arttı
»  Ticaret istişareyle yol
» Aselsan'ın Konya yatır
» Hazine ve Maliye Bakanı
» "Çeyrek altın" en fazla
»  Ekonomik saldırıya kar
»  Tüketici "nişasta bazl
» Arsa satışlarında Kony
» Erdoğan: Ekonomik savaş
» "Faturalarda esnafa özel
»  Yumurta fiyatından ne
»  Erdoğan'dan 10 milyar T
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  İmar Barışı'nda mür
»  65 yaş aylığı 1 Eyl
»  Yerliler dolar oyununa g
»  TESK'ten "sicil affı" t
»  TDK'dan "doğru Türkçe
»  "SOLTER" güneş enerji
» BorsaKonya'yı örnek ala
»  Takvim netleşti: Devlet
»  Plastik poşetler ücret
»  2018 Yılı Programı ka
» KSO'da istihdam teşvikle
»  Elektrikte serbest tüke
»  Seyahat için üç ayda
»  Bakan Pakdemirli kurbanl
»  Tarım Kredi'nin arpa al
» Ticaret Bakanlığından
»  Kurban Bayramı için 10
» Bakan Pekcan ticaretin ye
»  Sanayi ve teknolojide '1
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  Yeni sistemle 'ekonomiye
» İŞKUR'dan yarım milyon
»  "Süper teşvikler" cari
» Konya’da otomobil fiyat
» Otobüslere uçak standar
» İşte Konya'nın zam şa
»  Otobüs firmalarına ek
» Konya'da kentten köye g
» Markette 15, üreticide 1
»  Akaryakıtta ÖTV ayarla
»  YKS istatistikleri açı
»  Şeker kotaları belirle
»  Yatırımcıya Erdoğan
» Konya ayçiçeği üretim
» Ekmeğe zam yapana ceza!
»  "Ayçiçeğinde piyasay
»  AK Parti'den tarım ve h
» Konya, Dış Ticaret Merk
»  Danıştay, "hesap işle
»  '633 bin 740 sigortalım
» Sütte açıklanan fiyat,
» Konya'da ekmeğe zam kap
»  Ekmek zammına bakanlık
» Selçuk Öztürk: Türkiy
» Selçuklu'nun kültür pr
» Konya SGK hafta sonu da a
»  "Yeni emekli aylığı h
»  OSBÜK’ten Enerji Baka
» Öğrencisine en fazla pa
» KOP’tan sanayide kaynak
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com