Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      Hafız kızlar Konya'yı gururlandırdı! Çin'deki robot yarışmasında ödül aldılar      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

Tarıma büyük destek! 14,5 milyar lira

02.05.2018
  
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in tarımsal üretimde desteklemelere ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı. 

Yanıtta, bakanlıkça tarım sektörünün geliştirilmesi, üreticilerin gelir seviyesinin artırılması ve gıda güvenliğinin güçlendirilmesi amacıyla tarımsal desteklerin artırıldığı ve sektöre yönelik yeni projelerin uygulamaya geçtiği belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2017 yılından itibaren bitkisel ve hayvansal üretimde ülke potansiyelini etkin kullanmak, planlı üretime geçmek ve tarımsal yeterliliği üst seviyeye çıkarmak için önemli projeler başlatıldığı aktarılan yanıtta, bu çerçevede ülke için önemli tarımsal ürünlerde kendi kendine yeten planlı üretim için yeni ve etkin bir destekleme modeline geçişin hedeflendiği ve gerekli çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

Bu kapsamda Havza Bazlı Tarımsal Üretimi Destekleme Modeli uygulamasına geçildiği, 941 havzada 21 ürünün en uygun olduğu havzalarda desteklendiği vurgulanarak, hayvancılıkta ise Yerli Üretimi Destekleme Modeli kapsamında; Mera Hayvancılığı Yetiştirici Bölgeleri, Damızlık Düve Üretim Merkezleri Kurulması, Damızlık Koç-Teke Üretim Merkezleri Kurulması, Damızlık Manda Üretim Merkezleri Kurulması, Hastalıktan Ari Bölgelerin Genişletilmesi projelerinin hazırlandığı ve uygulamaya geçildiği bildirildi.

Söz konusu destekleme modeli ile artan kırmızı et talebini karşılamanın, damızlık üretimini geliştirmenin, meraları rasyonel kullanmanın, hayvan hastalıklarıyla etkin mücadele etmenin, buzağı ölümlerini önlemenin, süt üretiminde sürdürülebilirliği sağlayarak ihracat bazlı büyümenin hedeflendiği bilgisine yer verilen yanıtta, şöyle denildi:

"Tarım sektörüne sağlanan destekler son 15 yılda önemli oranda artırılmış ve sektörün geliştirilmesi temelinde çeşitlendirilmiştir. 2002 yılında 1,8 milyar lira olan toplam tarımsal destekler, 2017 yılında 12,8 milyar liraya ulaşmıştır. 2003-2017 döneminde tarım sektörüne Bakanlığımız cari transfer bütçesinden karşılıksız ve nakit olarak verilen tarımsal destek miktarı toplamda 103 milyar lira olmuştur. 2018 yılında ise 14,5 milyar lira tarımsal destek verilecektir."

- Üretim giderlerine yönelik destekler

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca üretim girdilerine de önemli destek verildiğinin altı çizilen yanıtta, bu kapsamda mazot desteğinin 2003 yılında, kimyevi gübre desteğinin 2005 yılında başlatıldığı, 2003-2017 döneminde çiftçilere toplam 15 milyar lira mazot ve gübre destekleme ödemesi yapıldığı aktarıldı.

Yanıtta, şunlar kaydedildi:

"2017 yılı üretim sezonundan itibaren ise mazot maliyetinin yüzde 50'si desteklenmeye başlanmıştır. Ayrıca 2016 yılında ise gübre ve yemde KDV kaldırılmıştır. Sertifikalı tohum kullanım desteği 2005 yılında, sertifikalı tohum üretim desteği ise 2008 yılında başlatılmış olup, bugüne kadar 1 milyar lira sertifikalı tohum kullanımı desteği, 330 milyon lira sertifikalı tohum üretim desteği ödemesi yapılmıştır. Bakanlığımızca 2006 yılında başlatılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, ambalajlanması ve depolanması gibi ekonomik yatırımlar ile damla-yağmurlama sulama yatırımları için yüzde 50 hibe desteği verilmektedir."

- 42 ilde proje bazlı yatırımlara destek

 Ayrıca, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2016 yılında başlatılan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesinin de devam ettiği aktarılan yanıtta, "Kırsal Kalkınma Programı (IPARD Programı) kapsamında AB hibe fonlarından yararlanan 42 İlimizde proje bazlı yatırımlara destek verilmektedir." bilgisine yer verildi. 

Yanıtta, çiftçilerin bilgi ve becerilerini artırmaya yönelik eğitim filmleri, basılı yayınlar ve elektronik yayınlarla daha az girdi ile verimi artırabilecek uygulamalar önerildiği belirtilerek, şu değerlendirme yapıldı:

"Tarım sektörü son 15 yılda sağlanan destekler ve başlatılan yeni projelerle önemli bir ilerleme sağlamıştır. Tarımsal hasılamız bu dönemde 36,9 milyar liradan yaklaşık 161,3 milyar liraya, tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 3,7 milyar dolardan 16,9 milyar dolara yükselmiştir. Türkiye tarımsal hasıla bakımından 2005 yılından bugüne Avrupa'da birinci sırada yer almaktadır. Bakanlığımızca tarım sektörünün geliştirilmesi, üreticilerimizin gelir seviyesinin artırılması ve gıda güvenliğimizin güçlendirilmesi amacıyla tarımsal destekler ve sektöre yönelik yeni projeler artarak devam edecektir."
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Sanayi üretimi ekimde bi
» Meram'da esnafa kira zamm
» 24 milyon metrekare arazi
» Esnaf siciline bağımsı
» Hazine ve Maliye Bakanı
» 1 Ocak'tan sonra ücretli
» Rekabet cezalarındaki al
»  Esnafa 2 bin 10 lira maa
» Bazı ürünlerin ithalat
» Türkiye ekonomisi yüzde
»  Dünyanın tek yüzer n
»  Konteynerler yerli X-ray
» Milyonları ilgilendiriyo
» Çelik üreticileri ihrac
» Türkiye’nin en büyük
» Bakan Pekcan: 2018'i reko
»  "Çiftçilerin yüzde 82
» Gümrük Genel Tebliğind
» Asgari Ücret Tespit Komi
»  Benzinli otomobiller "ge
»  222 ülkede Türk makine
» Konya'da yemeklere zam yo
»  "2018'de bir milyon 110
»  Otomobil ve hafif ticari
» Konya'daki araç sayısı
» Konya'nın zam şampiyonu
» Enflasyon rakamları aç
» Bunu yapmayanlar dikkat!
»  Beyşehir Belediyesi il
» Ücretli poşetle tasarru
» Cam ve plastik şişelere
»  Otomotiv ihracatında y
»  Asgari ücrette pazarlı
»  YÖK, ALES'ten muaf "uzm
»  Gram altın yaklaşık 4
»  Alışverişte "File, be
» Konya ihracat rekoru kır
» Bakan Pakdemirli'den KTB'
» Gençlerden üretim için
» "Varlık Barışı"nda s
»  "Mutlaka yerli tohum kul
» Murat Kurum: Hedef poşet
»  Gram altın son 4 ayın
» Konya İl Halk Kütüphan
» Vali Toprak: Konyalı san
» Cep telefonunda taksit d
» Cumhurbaşkanı Kararı R
» Elektronik ürün taksitl
»  Tarımsal üretim ve ihr
» Konya'da kalifiye elaman
» Gelecek hafta başlıyor!
»  Yapılandırma için 30
» Selçuklu Belediyesinden
» Konya Tanıtım Günleri
» Ev sahipleri dikkat! Boş
»  OSBÜK ve TİM arasında
» Pakdemirli'den ithal hayv
» Bir ilk olacak! Asgari ü
»  'TürkAkım'da Avrupa i
» Çelikkayalar'dan muhteş
» MÜSİAD EXPO'ya Konya ç
»  Bakan Albayrak'tan önem
» Murat Kurum: 592 bin konu
»  Orhan Erdem: 3600 ek gö
»  Milyonlar dikkat! 3 ay s
»  Bakanlıktan "pancar al
» Araç sahipleri dikkat! F
»  Konyalı KOBİ'lere sın
»  Beyaz ette yüzde 35'e v
» İşverenin 12 ayı geçm
» Cüzdanlarda ortalama 2,2
»  Hazineye ait bin 793 ta
» Kısa çalışma ödeneğ
» İşte fiyatları düşü
» Son gün 30 Kasım! O bor
»  "Ekmek fiyatlarında un
»  Tercih yapmayan adaylard
»  Bakım yaptırmak isterk
» 7 milyon gence cep harçl
» Gram altın 6 haftada yü
» MEB, ilkokullarda "özel
» Yeni dolar hamlesi! Bugü
»  İşsize kolay maaş gel
» Pakdemirli: "Türkiye'nin
»  Milyarlarca lira "poşet
» Akaryakıttan ÖTV feraga
» Dikkat! İkinci emeklilik
» İşsizlik rakamları aç
» ​Çumra Belediyesinde h
»  Devletten gençlere 20 b
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com