Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Şehit aileleri SOBE'yi gezdi      Meram'da tasarrufun adı; Akıllı Depo Sistemi      Okçu Mahallesinde tüm yatırımlar tamamlandı      MHP’den çiftçinin temel girdilerinden vergi alınmaması için 2 kanun teklifi      Karatay Belediyesi Celaleddin Karatay Gençlik Merkezi gençlerin ilgi odağı oldu      "Konya şanslı bir şehir"      Konya’da seyir halindeki tır yandı      "FETÖ ile gerçek anlamda mücadele sadece bizim dönemimizde yapıldı"      FETÖ itirafçısı Külliye'yi bombalayan pilotun kod adını açıkladı      Görme engelliler ve gazeteciler farkındalık için buluştu      Elektrik faturalarında yeni dönem başlıyor      Erdoğan işareti vermişti! Yüzlerce asker konuşlandı      Vergide yeni dönem! Çalışmalar başladı...      Yapılandırma ilk taksidi için son gün      18 ilde dev operasyon! 36 kişi hakkında gözaltı kararı      İşsizlik rakamları açıklandı      Atlar Konya sokaklarında ‘dörtnala’ koştu!      TESK'ten "mesleki eğitim" vurgusu      Türkiye'den enflasyona karşı ortak mücadele      Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Kötü dönemi geride bıraktık     

Cumhuriyet Saadet Partisi...

08.06.2018
  
 
Nurettin Bay'ın yazısı:

Cumhuriyet Saadet Partisi

İdeoloji, siyasi etik, dünya görüşü ve benzeri tüm siyasi argümanlar bazen yerle bir olur. Düşünürsün, düşünürsün bir türlü anlamlandıramazsın. Anlayamazsın. Ne yapmak istediklerini, neye ulaşmak istediklerini, niçin yaptıklarını… 


Politika böyle bir şey. 

Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu ile farklı bir kimliğe büründü. Ne Saadetliler anladılar, ne diğerleri… 

Bu durum şimdi hangi partide olurlarsa olsunlar Milli Görüş geçmişinden gelen herkesi üzüyor.  Saadet Partisi bir siyasi parti. İlla, Ak Parti ile birlikte hareket etmek zorunda değil. Siyasi bir parti olarak kendi yolunu kendi temel ilkeleri doğrultusunda çizer. 

İşte zaten sorun da bu ‘temel ilkeler” dediğimiz konuda başlıyor. ‘Temel İlkeler’ dendiğinde yapılanları izah etmek mümkün olmuyor. 

Yeni sistemde yüzde 10 barajına takılmamak için tek yol ittifak kurmak. Her parti gibi Saadet Partisi’nin de bir ittifak içerisinde yer alması gayet normal bir durum. Normal olmayan ittifak kurdukları partiler… Kırk yıl düşünsem, Saadet Partisi’nin CHP ile ittifak kurarak seçime gireceği aklıma gelmezdi. Kimsenin aklına gelmezdi. 

Şimdi oluşan denklem içerisinde Konya’yı sayılarla anlamaya çalışalım. 

CHP, 7 Haziran seçimlerinde Konya’da 123 bin oy almış. 1 Kasım’da ise oyları 115 bine düşmüş. Saadet Partisi’nin 7 Haziran oy miktarı 36 bin iken, bu sayı 1 Kasım’da 11 bine düşmüş. 

Hangi seçimi esas alırsan al, iki partinin oylarını üst üste koyduğumuzda 2 milletvekili etmiyor. Ancak, bazen artık oylarla da bir milletvekili alınabiliyor.  CHP’nin de hedefi bu. 

İttifak sayesinde artık oylarla CHP bir milletvekili kazanabilir mi bilinmez. Ancak anlaşılamayan durum şu.  Amaç CHP’ye bir milletvekili daha kazandırmak ise ikinci sıra neden bir Saadetli’ye verildi. Madem ikinci sıra Saadet kontenjanından olacaktı, o zaman neden Konya’nın tanıdığı birisi bu sıraya konulmadı. Günlerdir cevabı bulunamayan soru buydu. Ben de bu konuya bir hayli kafa yordum. Sonunda aşağıdaki bilgiye ulaştım. 

CHP ve Saadet Genel Merkezlerinin hedefi bu yolla CHP’den 1, SP’den 1 milletvekilini meclise göndermekti.  Ancak Konya’yı ikna edemediler. CHP, ikinci sıra için Saadet Konya denildiğinde ilk çırpıda ismi aklınıza gelebilecek birkaç kişiye burayı teklif etti. Hatta ısrar etti. Ancak, Saadetin Konya kaleleri zinhar CHP çatısı altında aday olmayacaklarını söylediler. Son ana kadar beklendi. Teklif kabul edilmeyince CHP son dakika aceleciliği ve acemiliği ile Konyalı olmayan bir Saadetliyi bu sıraya yerleştirdi. 

Bu durum haklı olarak CHP tabanını çok rahatsız etti. Birinci sıra da Abdüllatif Şener’e verilince CHP’de seçilebilecek sıralarda parti tabanından gelen kimse kalmadı. Bazı teşkilatlar basın açıklamaları yaparak aleni bir şekilde bu duruma tepki gösterdiler. 

Anlayacağınız Millet İttifakı’nın Konya cenahında her iki parti de durumdan memnun değil. Bir taşla iki kuş vurulmak üzere çıkılan yolda, iki taşla bir kuş vurulabilecek mi bilmiyorum. 

Bu durum başka bir gerçeği de ortaya çıkardı. Saadet Partisi’nin en önemli merkezlerinden birisi olan Konya ile genel merkezin birçok konunda görüşü uyuşmuyor. Konyalı Saadetlilerin CHP amblemi altında seçime girmemeleri bu rahatsızlığın bir tezahürü… Seçim nedeni ile ses çıkarılmadığına bakmayın. Seçimden sonra Saadet Partisi’ni önemli gelişmeler bekliyor. 

Bu durumdan en fazla rahatsız olan ise Saadet tabanı. Taban şimdi iki ateş arasında kavruluyor. Saadetli birisinin meclise gitmesini isteseler de elleri evet mührünü CHP’ye vurmaya gitmiyor. Saadet Partisine oy verdiklerinde ise zaten bir vekil çıkarma şansları yok. 

Saadet ile Ak Parti arasındaki geçirgenlik göz önüne alındığında, Saadet tabanının tıpkı 1 Kasım’da olduğu gibi Ak Parti’ye kayacağı konuşuluyor. 


 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Siyaset
»  MHP’den çiftçinin te
» "FETÖ ile gerçek anlamd
»  Meclis, Karayolları Tra
»  MHP'den kritik adım: Af
» Erdoğan'dan İş Bankas
» 2023 Eğitim Vizyonu 23 E
»  Yerel seçimlere iki kol
» Erdoğan: Münbiç'te ger
»  Hasan Angı: Ulaşmadı
» Hasan Angı: Geleceği d
» Beyşehir'de Danışma Me
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» AK Parti Cihanbeyli'de da
» Ahmet Sorgun: Ekonomik bi
» Bahçeli: Uzman çavuşla
» Ak Parti'den ittifak aç
» Erdoğan'dan CHP'ye sert
»  İttifakta hassas çalı
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» CHP Konya Milletvekili Ab
»  "Bu topraklarda terörü
» İşte Erdoğan’ın Mer
»  Halil Etyemez ve Toru es
» Erdoğan: Hedefimiz Sinca
» TBMM İçtüzüğü deği
»  AK Parti’nin aday krit
» 'Beklenen bahar havası
»  AK Parti Genel Başkan Y
» Erdoğan: PKK'nın Almany
»  AK Parti ile MHP arasın
»  AK Parti’den af teklif
» Orhan Erdem'den Akşehir'
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» "Konya savunma sanayinin
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» "İç tüzük Cumhurbaşk
» Bahçeli: ABD'nin amacı
» Oktay: Geleneği olmayan
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Ak Parti her seçim bölg
»  İdlib mutabakatını d
» AK Partili Özboyacı : B
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» AK Parti'den "tebdili kı
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
»  İttifakta tek aday form
» Adnan Menderes idamının
» İdlib için silahsız b
» Abdullah Ağralı: Şehir
»  Erdoğan ile Putin'in "S
» Erdoğan'dan Ermenilere Y
» Erdoğan'dan sert sözler
» Leyla Şahin Usta'dan KON
»  Cumhurbaşkanı Recep Ta
» AK Parti’den ‘tele’
» "Türkiye yeni yönetim s
»  "100 günlük eylem plan
» Hasan Angı: Devir artık
»  Yeni yönetim milat olac
» "Milletimiz yönetimde s
»  MEB eğitim öğretim is
» Erdoğan'dan Ertuğrul Ga
» "Ekonomimiz üzerinden ya
» AK Parti-MHP ittifakı ye
» Cumhurbaşkanlığı Söz
» Ahmet Sorgun: Allah bir k
» Türkiye Cumhurbaşkanı
»  Tahran'daki tarihi zirve
» AK Parti Konya İl Teşk
» Kırgızistan’a 130 ki
»  Özhaseki'den AK Parti'n
» Erdoğan: Kendi para biri
» Erdoğan'dan yargı mensu
»  "Belediye başkanının
» Erdoğan: Kırgızistan i
» "Konya’yı en iyi şeki
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Erdoğan'dan dikkat çeke
» Mevlüt Çavuşoğlu: Kov
» İçişleri Bakanı Soylu
» 'BM'nin talebinin takipç
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  TBMM Başkanı Yıldır
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
»  Türk savunma sanayisind
»  MHP'den 8 maddelik af te
» Leyla Şahin Usta: Tüm m
»  AK Parti’de yerel seç
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com