Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Tarihin yazılacağı gün      Konya'da oynanacak Süper Kupa maçının tarihi belli oldu      Cuma hutbesinde "yaz Kur'an kursları" çağrısı      Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bilinmeyen yönleri belgesel oluyor      Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde esnafla buluştu      RTÜK Başkanı Yerlikaya'dan CHP'li üyelere 'tarafsızlık' uyarısı      Ahmet Sorgun: AK Parti bütün oyların gözlemcisidir, takipçisidir      MHP'li Kalaycı: "HDP aslında Millet İttifakı'nın tam da göbeğinde"      Konya'da üzerine mermer kayası düşen işçi öldü      Yeniceoba'da AK Parti buluşması      BayMedya'dan bisiklet kampanyasına destek      Seçime saatler kala Abdullah Büyük Hocaefendi'den dikkat çekici açıklama!      Cumhurbaşkanı Erdoğan: Erbakan Hoca mezardan çıksa, bunları mezara gömer      Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçimin asla kazası olmaz      Akyürek: Türkiye’yi ileriye götürebilmek için Erdoğan’a ihtiyaç var      KOBİ'lere devlet destekli alacak sigortası      Köylerde birlikte üretime ilave destek      Konyaspor'da Serkan Kırıntılı hamlesi!      TSK'ya altıncı "uçan kale"      Bedelli askerlikte hazırlıklar tamam     

Ankara'daki Konya'yı nasıl büyütürüz?

08.06.2018
  
 
İşte Nurettin Bay'ın yazısı:

Ankara'daki Konya'yı nasıl büyütürüz?


Basın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün “Yerel Medya Buluşmaları” adıyla tertip ettiği toplantılar serisinin Konya bölümü dün yapıldı. Buluşmaya sadece Konya’dan değil, komşu illerden de medya mensupları katıldı. Bölge müdürü Abdurahman Fidancı güzel bir organizasyon yapmış. 


Yerel Medya Buluşmaları’na konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, önemli tespit ve tahminlerde bulundu. 2002 yılının Türkiye kalkınma tarihi açısından çok önemli bir milat olduğunu ifade eden Akış, 16 yılda her alanda en az üç kat büyümenin olduğunu söyledi. 10-15 kat büyümenin olduğu alanlardan da bahsetti. 

Türkiye’nin bu yönüyle dünya ortalamalarının çok üzerinde bir gelişme gösterdiğini hatırlatan Akış; “şimdi dövizle, kurla, notla bu büyümeyi engellemeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar, tüm dalgalanmalar seçimden sonra durulacak” dedi. 

Akış’ı dinlerken Külliye’de Konya olarak temsil edilmenin önemini düşündüm. Yakın zamana kadar Konya’nın Külliye’de başdanışman sıfatı ile üç temsilcisi bulunuyordu. Mustafa Akış, Ayşe Türkmenoğlu ve Gülay Samancı.  Samancı’nın yeniden milletvekili adayı olması ile bu sayı ikiye indi. Külliye’de bulunmak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte daha çok önem kazanacak. 

Herkesin milletvekili aday listesini konuştuğu şu günlerde, milletvekilliğinden daha önemli makamları hatırlamakta fayda var. Konya’nın kabineden yana pek fazla şansı olmadı. Yeni sistemde Bakanlar Kurulu farklı oluşacak. Daha da önemli olacak. Çünkü Türkiye gerçek güçler ayrılığı ile tanışacak. Bakanlar büyük oranda dışarıdan atanacak. Cumhurbaşkanı yardımcıları da…  Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü televizyon programında meclis sandalye sayısına göre hareket edeceklerini, belki de tüm bakanları dışarıdan atayacaklarını söyledi. 

Şimdi gönül ister ki, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçeceğimiz bu yeni dönemde Konyalı Cumhurbaşkanı yardımcıları veya bakanları bulunsun. Yeni dönemde Bakan’ı bulunan bir il olmak fevkalade önemli. Konya her dönem Ak Parti’ye ve cumhurbaşkanımıza verdiği destekle bunu hak ediyor. 24 Haziran seçimlerinde hem Cumhurbaşkanımıza vereceği desteğin oranı hem de milletvekilliğinde Ak Parti’ye vereceği desteğin oranı bize bakan veya bakanlar ve hatta Cumhurbaşkanı Yardımcılığı getirebilir. Konyalılara oy verirken bunu da düşünmelerini tavsiye ediyorum. Büyükşehirler arasında ve hatta tüm iller arasında ipi birinci olarak göğüslemek çok da zor bir durum değil. Bunu başardığımız zaman bakan ve cumhurbaşkanlığı yardımcılığı konusunda daha güçlü bir talebimiz söz konusu olacaktır. 

Hep altını çizdiğim bir durum var.  Evet, Meclis’te iktidar partisinden çok sayıda milletvekili çıkarmak önemli, Konyalı bakan veya bakanlar çıkarmak da önemli. Bu herkesin üzerinde görüş birliği yaptığı bir konu. Ancak bir önemli konu daha var. Üst düzey bürokrat.  Birçok yatırım ve çalışma bu bürokrat ve teknokratların eliyle yürüyor. İnanın bazen bakanlardan daha fazla iş üretebiliyorlar. 

Konya maalesef geçmiş dönemlerde bu konuda fazla şanslı olmadı.  Bu yüzden de, Konya’nın başkentteki işleri hızlı yürümüyor. Konyalı bürokrat ve teknokrat sayısını artırmamız gerekiyor. Bu görev yeni dönemde meclise göndereceğimiz vekillere düşüyor. Şimdiden bir yere not etsinler. Ankara’daki Konya’yı daha da büyütmemiz gerekiyor. Orası büyürse Konya kendiliğinden büyür. 

İşin özeti, tüm duygusallıklardan arınarak Konya’mızın menfaati için çalışmamız gerekiyor. Marifet iltifata tabi. Siyasette en büyük iltifat seçimdir. Yani oydur. İltifat hangi siyasi partiye olursa, hizmet ondan beklenir. Diyorum ki, yöneleceğiniz partiyi seçerken Konya’yı düşünün. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Tarihin yazılacağı gü
»  Cuma hutbesinde "yaz Kur
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Başkan Altay BÜSAN Sana
» RTÜK Başkanı Yerlikaya
» Konya'da üzerine mermer
» BayMedya'dan bisiklet kam
» Seçime saatler kala Abdu
»  TSK'ya altıncı "uçan
»  Bedelli askerlikte hazı
» Elkart bakiyeleri artık
» Konya'da 11 kişinin yara
» Eğiste Viyadüğü ihti
» Aymanas Evleri Konut Yap
» Konya'da bir kişinin öl
» Abdülmetin Balkanlıoğl
» İstanbul Yeni Havaliman
» Konya'da otomobilin çarp
» Konya'da silahlı kavga:
» Konya'ya yağış uyarıs
»  Beyşehir’de bağış
» JÖH-PÖH Kandil'e hazır
» Saraç'tan ALES açıklam
» Konya Şehir Hastanesi’
»  Kamu binalarını tasarl
» Darbeciler silah ve mühi
»  Yerköprü Şelalesi'ne
» "Tüm Türkiye’yi Yerk
» Konya'daki kazada ölen a
»  Kalehan - Ecdat Bahçesi
» Akşehir'de sağlıklı y
» Konya'da baraj gölüne g
»  Beyşehir’de ekili ala
» Konya'nın projeleri...
» Tuğgeneral Turan'ın dar
» Konya'da FETÖ evinde yak
» Başkan Altay bedesten es
» Başkan Altay bilgehanede
» Başbakan Yıldırım: Ay
» Konya’ya yeni araç mua
» Milli Eğitim Bakanlığ
» Konya’da tarlada çalı
» İşte Konya'da musluklar
» Başkan Altay müjdeyi ve
» İşte Konya merkezli ope
» Konya'da elektrik panosu
»  Şırnak'ta yola tuzakla
» "Sabahın seherinde haydi
» "25 bin öğretmenin atam
»  YHT'lerde yolcu sayısı
» Konya'da uyuşturucu oper
» Konya merkez ile bazı il
»  Akşehir Belediyesi'nde
» Konya belediyelerinde ort
» Konya'da otomobil şaramp
» Başkan Karabacak'tan Kon
» Sertavul Geçidi'nde devr
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Konya'da korkutan yangın
» Tatilciler dönüş yolun
» Sarıeroğlu: Bu yıl hed
»  Konya'da trafik kazası:
» Terör örgütü PKK/KCK
» "Millet Bahçeleri karar
» Konya'da iş ve siyaset d
» Başbakan Yardımcısı B
» Konya-Antalya yolunda bay
» İstanbul’da dev miting
» Konya'da ekmek fırının
» Karaman'da yolcu otobüs
» Konya'da gölete giren ik
»  Kandil'de 35 terörist e
»  Karaman’da ilk kez olu
»  Bisiklet yolu yapanlara
» Beyşehir'de kaza: 3 yara
»  Gülen'in yeğeni, FETÖ
»  "Vatanı korumaktan şer
» Konya'da uluslararası ba
»  Turistleri taşıyan oto
» Patileri kesilen yavru k
»  Kazalara bağlı can kay
» Erdoğan Konya'yı Antaly
» Konya'da feci kaza! Arız
»  "Adil Öksüz gerçekten
» Konya ve çevresine yağ
» "Terörle mücadele çok
» Akar: Terörle mücadele
» Çumra’da bayramlaşma
»  Mehmetçik'ten Afrin'de
»  "Bayramda eliniz telefon
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com