Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      Hafız kızlar Konya'yı gururlandırdı! Çin'deki robot yarışmasında ödül aldılar      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

Ankara'daki Konya'yı nasıl büyütürüz?

08.06.2018
  
 
İşte Nurettin Bay'ın yazısı:

Ankara'daki Konya'yı nasıl büyütürüz?


Basın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün “Yerel Medya Buluşmaları” adıyla tertip ettiği toplantılar serisinin Konya bölümü dün yapıldı. Buluşmaya sadece Konya’dan değil, komşu illerden de medya mensupları katıldı. Bölge müdürü Abdurahman Fidancı güzel bir organizasyon yapmış. 


Yerel Medya Buluşmaları’na konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, önemli tespit ve tahminlerde bulundu. 2002 yılının Türkiye kalkınma tarihi açısından çok önemli bir milat olduğunu ifade eden Akış, 16 yılda her alanda en az üç kat büyümenin olduğunu söyledi. 10-15 kat büyümenin olduğu alanlardan da bahsetti. 

Türkiye’nin bu yönüyle dünya ortalamalarının çok üzerinde bir gelişme gösterdiğini hatırlatan Akış; “şimdi dövizle, kurla, notla bu büyümeyi engellemeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar, tüm dalgalanmalar seçimden sonra durulacak” dedi. 

Akış’ı dinlerken Külliye’de Konya olarak temsil edilmenin önemini düşündüm. Yakın zamana kadar Konya’nın Külliye’de başdanışman sıfatı ile üç temsilcisi bulunuyordu. Mustafa Akış, Ayşe Türkmenoğlu ve Gülay Samancı.  Samancı’nın yeniden milletvekili adayı olması ile bu sayı ikiye indi. Külliye’de bulunmak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte daha çok önem kazanacak. 

Herkesin milletvekili aday listesini konuştuğu şu günlerde, milletvekilliğinden daha önemli makamları hatırlamakta fayda var. Konya’nın kabineden yana pek fazla şansı olmadı. Yeni sistemde Bakanlar Kurulu farklı oluşacak. Daha da önemli olacak. Çünkü Türkiye gerçek güçler ayrılığı ile tanışacak. Bakanlar büyük oranda dışarıdan atanacak. Cumhurbaşkanı yardımcıları da…  Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü televizyon programında meclis sandalye sayısına göre hareket edeceklerini, belki de tüm bakanları dışarıdan atayacaklarını söyledi. 

Şimdi gönül ister ki, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçeceğimiz bu yeni dönemde Konyalı Cumhurbaşkanı yardımcıları veya bakanları bulunsun. Yeni dönemde Bakan’ı bulunan bir il olmak fevkalade önemli. Konya her dönem Ak Parti’ye ve cumhurbaşkanımıza verdiği destekle bunu hak ediyor. 24 Haziran seçimlerinde hem Cumhurbaşkanımıza vereceği desteğin oranı hem de milletvekilliğinde Ak Parti’ye vereceği desteğin oranı bize bakan veya bakanlar ve hatta Cumhurbaşkanı Yardımcılığı getirebilir. Konyalılara oy verirken bunu da düşünmelerini tavsiye ediyorum. Büyükşehirler arasında ve hatta tüm iller arasında ipi birinci olarak göğüslemek çok da zor bir durum değil. Bunu başardığımız zaman bakan ve cumhurbaşkanlığı yardımcılığı konusunda daha güçlü bir talebimiz söz konusu olacaktır. 

Hep altını çizdiğim bir durum var.  Evet, Meclis’te iktidar partisinden çok sayıda milletvekili çıkarmak önemli, Konyalı bakan veya bakanlar çıkarmak da önemli. Bu herkesin üzerinde görüş birliği yaptığı bir konu. Ancak bir önemli konu daha var. Üst düzey bürokrat.  Birçok yatırım ve çalışma bu bürokrat ve teknokratların eliyle yürüyor. İnanın bazen bakanlardan daha fazla iş üretebiliyorlar. 

Konya maalesef geçmiş dönemlerde bu konuda fazla şanslı olmadı.  Bu yüzden de, Konya’nın başkentteki işleri hızlı yürümüyor. Konyalı bürokrat ve teknokrat sayısını artırmamız gerekiyor. Bu görev yeni dönemde meclise göndereceğimiz vekillere düşüyor. Şimdiden bir yere not etsinler. Ankara’daki Konya’yı daha da büyütmemiz gerekiyor. Orası büyürse Konya kendiliğinden büyür. 

İşin özeti, tüm duygusallıklardan arınarak Konya’mızın menfaati için çalışmamız gerekiyor. Marifet iltifata tabi. Siyasette en büyük iltifat seçimdir. Yani oydur. İltifat hangi siyasi partiye olursa, hizmet ondan beklenir. Diyorum ki, yöneleceğiniz partiyi seçerken Konya’yı düşünün. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Irak'ın kuzeyinde 7 ter
» YHT kazasında flaş geli
»  Bayraktar Deniz Kuvvetle
»  TSK'nın göz bebeği MP
» Hafız kızlar Konya'yı
» Cahit Turhan'dan Konya ra
» Hulusi Akar: Terör örg
» Mevlana'nın "Mesnevi"si
»  Bir tıkla zenginlik hed
»  Mini Ada’ya 3 bini aş
»  Terör örgütü PKK'ya
» Abdurrahman Büyükkörü
» Fatih Çıtlak: Hz. Mevla
» Bakan Kurum'dan Dicle Bar
» Konya'da otomobilin çarp
» Şehr-ül Eminler belli
» Başkan Altay için duygu
»  Ankara'da YHT kazasını
» Hacı Ahmet Özdemir: Kon
»  Fırat'ın doğusuna ope
»  İlahi aşka adanmış b
» Meclis'te bütçe mesaisi
» Akın İpek'in şirketind
» "Tren kazasına ilişkin
»  Mevlana'nın kadim dostu
» Güvenlik güçleri tefec
» Başkan Altay İslam Sana
» Japonlar yapsa herkes duy
» Bakan Kurum: Projeleri h
» Saldırı hazırlığınd
» Nuri Odacı toprağa veri
» Meram Millet Bahçesi Erd
» Su tasarrufuna atıksu ar
» Ankara-Konya treninin kaz
» PKK'lı teröristlerin ba
» Dışişleri: Terör örg
» Yargıtay ByLock'un tekni
» Adalet Bakanlığı suç
» Rumi'nin insanlığa aç
»  "Mevlana, Konya'nın şe
»  FETÖ sabıkası olmayan
» Türkiye sınırına yak
» Başkan Altay’dan taziy
» İçişleri Bakanı Soylu
»  Antalya Emniyet Müdür
» SOBE açılıyor
» Afrin'de 1 askerimiz şeh
» Konyalı iş adamı Nuri
» Bakan Kurum: 2023 yılın
» Karacak Dağı’nı vura
»  Konya'da aydınlatma dir
» Sincar harekatında 30 he
»  Konya’da uyuşturucu o
» Mehmet Koç: Türkiye’n
» Konya'da tehlikeli yolcul
»  "Mevlana'nın torunu olm
»  Çumra’da şampiyon Me
» "SOBE önemli bir sosyal
» Konya'da görev yapan dok
» Erdoğan ikinci 100 günl
»  Konya’dan Ankara’ya
» YHT kazasına ilişkin ol
» İkinci eylem planında "
» Tren kazasında hayatın
» Dicle Barajı'nın kapakl
» Hafızlık öğrencileri
» Türkiye Uzay Ajansı kur
» Kaza yapan trende KTO-Kar
» İbrahim Kalın'dan Ankar
» Futbol camiasından Ankar
» Trende bulunan KONTV Spor
» Murat Kurum'dan başsağl
» 17-25 Aralık belgeleri A
» Konya'da hırsızlık! 2
» Erdoğan yeni ismi açık
»  Türkiye'nin gökyüzün
» Milli Eğitim Bakanı Sel
» Minikler, Beyşehir Beled
»  Meram’a dev spor yatı
» "Mevlana, Anadolu insanı
» 'İklim değişikliğiyle
» Mehmetçik karla kaplı d
» ​Konya'da minibüsün
» Konya'da kar bekleniyor!
» Konya'da dolmuş şoför
» Konya'da "isteseydim öld
»  "Bakım kalesi" 100 mily
»  Akşehir Akademisi Vakf
» 'İş davalarında arabul
»  “SOBE Konya’ya değe
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com