Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
18. Anadolu Odaları Eğitim Semineri düzenlendi      İçişleri Bakanı Soylu: Muhtarlar en önemli ve öncelikli hassasiyetimiz oldu      Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kaşıkçı' açıklaması: Suudi Arabistan Kralı ile görüştüm ve...      Bakan Varank 6,8 milyon liralık KOP sosyal projelerini onayladı      Konya ve çevresine sağanak uyarısı!      Neden gastronomi şehri değiliz?      Leyla Şahin Usta'dan 'Cemal Kaşıkçı' açıklaması      Memurun fazla mesai ücreti 2,13 liraya çıkacak      TESK'ten "gıdada israf" uyarısı      Sayıştay Başkanı Baş’tan Başkan Altay’a ziyaret      Çaldıkları çeklerin parasıyla tatile gitmişler      Konya'da direksiyon başında kalp krizi geçiren sürücü hayatını kaybetti      Devletin kasasına ÖTV'den 164 milyar lira girecek      Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ellerini ovuşturanlar hüsrana uğradı      Konya'da kaza anı!      Salih Akkaya muhtarlarla buluştu      Başkan Altay: Milletimizden güç alıyoruz      Rıza Hoca'dan oyuncularına uyarılar      Başkan Altay: Yönetim anlayışımızda muhtarlarımızın yeri ayrı      Konya'da otomobilden çanta hırsızlığı!     

Ankara'daki Konya'yı nasıl büyütürüz?

08.06.2018
  
 
İşte Nurettin Bay'ın yazısı:

Ankara'daki Konya'yı nasıl büyütürüz?


Basın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün “Yerel Medya Buluşmaları” adıyla tertip ettiği toplantılar serisinin Konya bölümü dün yapıldı. Buluşmaya sadece Konya’dan değil, komşu illerden de medya mensupları katıldı. Bölge müdürü Abdurahman Fidancı güzel bir organizasyon yapmış. 


Yerel Medya Buluşmaları’na konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, önemli tespit ve tahminlerde bulundu. 2002 yılının Türkiye kalkınma tarihi açısından çok önemli bir milat olduğunu ifade eden Akış, 16 yılda her alanda en az üç kat büyümenin olduğunu söyledi. 10-15 kat büyümenin olduğu alanlardan da bahsetti. 

Türkiye’nin bu yönüyle dünya ortalamalarının çok üzerinde bir gelişme gösterdiğini hatırlatan Akış; “şimdi dövizle, kurla, notla bu büyümeyi engellemeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar, tüm dalgalanmalar seçimden sonra durulacak” dedi. 

Akış’ı dinlerken Külliye’de Konya olarak temsil edilmenin önemini düşündüm. Yakın zamana kadar Konya’nın Külliye’de başdanışman sıfatı ile üç temsilcisi bulunuyordu. Mustafa Akış, Ayşe Türkmenoğlu ve Gülay Samancı.  Samancı’nın yeniden milletvekili adayı olması ile bu sayı ikiye indi. Külliye’de bulunmak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte daha çok önem kazanacak. 

Herkesin milletvekili aday listesini konuştuğu şu günlerde, milletvekilliğinden daha önemli makamları hatırlamakta fayda var. Konya’nın kabineden yana pek fazla şansı olmadı. Yeni sistemde Bakanlar Kurulu farklı oluşacak. Daha da önemli olacak. Çünkü Türkiye gerçek güçler ayrılığı ile tanışacak. Bakanlar büyük oranda dışarıdan atanacak. Cumhurbaşkanı yardımcıları da…  Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü televizyon programında meclis sandalye sayısına göre hareket edeceklerini, belki de tüm bakanları dışarıdan atayacaklarını söyledi. 

Şimdi gönül ister ki, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçeceğimiz bu yeni dönemde Konyalı Cumhurbaşkanı yardımcıları veya bakanları bulunsun. Yeni dönemde Bakan’ı bulunan bir il olmak fevkalade önemli. Konya her dönem Ak Parti’ye ve cumhurbaşkanımıza verdiği destekle bunu hak ediyor. 24 Haziran seçimlerinde hem Cumhurbaşkanımıza vereceği desteğin oranı hem de milletvekilliğinde Ak Parti’ye vereceği desteğin oranı bize bakan veya bakanlar ve hatta Cumhurbaşkanı Yardımcılığı getirebilir. Konyalılara oy verirken bunu da düşünmelerini tavsiye ediyorum. Büyükşehirler arasında ve hatta tüm iller arasında ipi birinci olarak göğüslemek çok da zor bir durum değil. Bunu başardığımız zaman bakan ve cumhurbaşkanlığı yardımcılığı konusunda daha güçlü bir talebimiz söz konusu olacaktır. 

Hep altını çizdiğim bir durum var.  Evet, Meclis’te iktidar partisinden çok sayıda milletvekili çıkarmak önemli, Konyalı bakan veya bakanlar çıkarmak da önemli. Bu herkesin üzerinde görüş birliği yaptığı bir konu. Ancak bir önemli konu daha var. Üst düzey bürokrat.  Birçok yatırım ve çalışma bu bürokrat ve teknokratların eliyle yürüyor. İnanın bazen bakanlardan daha fazla iş üretebiliyorlar. 

Konya maalesef geçmiş dönemlerde bu konuda fazla şanslı olmadı.  Bu yüzden de, Konya’nın başkentteki işleri hızlı yürümüyor. Konyalı bürokrat ve teknokrat sayısını artırmamız gerekiyor. Bu görev yeni dönemde meclise göndereceğimiz vekillere düşüyor. Şimdiden bir yere not etsinler. Ankara’daki Konya’yı daha da büyütmemiz gerekiyor. Orası büyürse Konya kendiliğinden büyür. 

İşin özeti, tüm duygusallıklardan arınarak Konya’mızın menfaati için çalışmamız gerekiyor. Marifet iltifata tabi. Siyasette en büyük iltifat seçimdir. Yani oydur. İltifat hangi siyasi partiye olursa, hizmet ondan beklenir. Diyorum ki, yöneleceğiniz partiyi seçerken Konya’yı düşünün. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» 18. Anadolu Odaları Eği
» Bakan Varank 6,8 milyon l
»  Konya ve çevresine sağ
» Neden gastronomi şehri d
»  TESK'ten "gıdada israf"
» Sayıştay Başkanı Baş
»  Çaldıkları çeklerin
» Konya'da direksiyon baş
» Konya'da kaza anı!
» Salih Akkaya muhtarlarla
» Başkan Altay: Yönetim a
» Konya'da otomobilden çan
» Konya’da erkek cesedi b
» Konya'da otomobil devrild
»  Hayvan hakları talimat
»  Suudi Prens'in yardımc
»  Beyşehir Belediyesi’n
» Karatay Hobi Bahçelerind
»  Ev yemeklerini seven oğ
» Hadzici Belediye Başkan
» Başkan Altay, AK Parti K
» Akşehir'den enflasyonla
» İşyurtları Kurumu’nu
» "Kuruluşunun yeni aşama
» Konya için 'acil' toz ta
» Elektrikli yerli otomobil
»  Beyşehir tam entegre mo
»  Adalet Bakanı Gül: "29
»  TSK'ya 7'nci "uçan kale
» Konya Şehir Tiyatrosu ye
» TSK'ya 3 yeni modüler ü
»  Toros Dağlarındaki Had
» Konya'da el sanatları fu
»  NEÜ’den Türk Havacı
»  Firari FETÖ şüphelisi
» Sabah namazı bereketi!
» Şehit için yaptırılan
»  Sarıkeçili Yörükleri
» Konya'da tarla kavgası!
» Sağlık Bakanlığına K
» Konya'da FETÖ/PDY operas
» Rektör Özçelik’ten T
»  Hayvancılık destekleme
» Beyşehir'in 11 mahallesi
» Konya'nın da aralarında
» 160 kişilik yatılı haf
» Selçuklu'da eğitime oku
» Konya'da oğluyla görü
» Başkan Altay: Gençliği
» Konya ve çevresine toz t
» Konya'da kalp krizi geçi
» Trafik Kanunuyla ilgili t
»  Şırnak'ta öldürülen
» Cumhurbaşkanlığı'na k
» Türkmenkarahüyük Mahal
»  TMO 2018 yılı mısır
» Uğur İbrahim Altay Kara
» Şehit aileleri SOBE'yi g
» Meram'da tasarrufun adı;
»  Okçu Mahallesinde tüm
»  Karatay Belediyesi Celal
» "Konya şanslı bir şehi
»  Konya’da seyir halinde
» FETÖ itirafçısı Küll
» Görme engelliler ve gaze
»  Erdoğan işareti vermi
» 18 ilde dev operasyon! 36
»  Türkiye'nin tank avcıl
»  Şehit eşi için çeşm
» Beyşehir Gölü’nde ka
»  TSK'ya 22 yeni Anka geli
» 9 bin 500 sürücüye cez
»  Facianın yaşandığı
» Konya'da sivil memur demi
» Doğal gaz sayaç bağlan
» Konya sağlık sektörün
»  Konya'da ambulans şaram
»  Bakan Soylu'dan "hafta s
»  Münbiç için ABD ile o
» "Hırsız Kapanı-4" oper
» Savunma ve güvenlik öde
» Konya'da telefon dolandı
» Ortaokul öğrencilerinde
» Alibeyhüyüğü Mahalles
» Konya Büyükşehir Beled
» 'Yazın Konuşalım'ın a
» Konya'da trafik kazası:
» Konya'da Jandarmadan Huzu
» Papaz Brunson serbest bı
» Konya'da denetimli serbes
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com