Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Tarım ürünleri ithalatında tarife kontenjanı      Kabe Sergi Salonunu'nda Osmanlı eserleri      ASELSAN'ın sipariş büyüklüğü 8,1 milyar doları buldu      Perakende ticarette taksit düzenlemesi      Karatay Belediyesi kurban kesim yerlerini belirledi      Uğur İbrahim Altay, Kaşınhanı otobüsünde vatandaşla sohbet etti      Konya'da otomobili tavanına oturarak kullanan sürücü: Niye yaptığımı ben de bilmiyorum      "ALO 170" milyonlarca başvuruya çözüm üretti      Süper Lig'de haftanın görünümü      Başkan Özselek: Bu savaştan da galip çıkacağız      Fatma Toru, 3 mahallede vatandaşlarla buluştu      Beyşehir Gölü’ne yavru sazan dopingi      Esnaf Kurban Bayramı'ndan umutlu      Konya'da orman yangını!      İçişleri Bakanlığından yoğun bayram tedbiri      Karabacak: Bu bir ekonomik savaş ve bu savaşı kazanacağız      Hacı adaylarının “Hira” heyecanı      Konya’dan Türk lirasına destek! Döviz ve altın bozdurdular      Atiker Konyaspor'da Antalyaspor maçı hazırlıkları      Okul servis araçları yönetmeliğinde değişiklik     

Ankara'daki Konya'yı nasıl büyütürüz?

08.06.2018
  
 
İşte Nurettin Bay'ın yazısı:

Ankara'daki Konya'yı nasıl büyütürüz?


Basın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün “Yerel Medya Buluşmaları” adıyla tertip ettiği toplantılar serisinin Konya bölümü dün yapıldı. Buluşmaya sadece Konya’dan değil, komşu illerden de medya mensupları katıldı. Bölge müdürü Abdurahman Fidancı güzel bir organizasyon yapmış. 


Yerel Medya Buluşmaları’na konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, önemli tespit ve tahminlerde bulundu. 2002 yılının Türkiye kalkınma tarihi açısından çok önemli bir milat olduğunu ifade eden Akış, 16 yılda her alanda en az üç kat büyümenin olduğunu söyledi. 10-15 kat büyümenin olduğu alanlardan da bahsetti. 

Türkiye’nin bu yönüyle dünya ortalamalarının çok üzerinde bir gelişme gösterdiğini hatırlatan Akış; “şimdi dövizle, kurla, notla bu büyümeyi engellemeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar, tüm dalgalanmalar seçimden sonra durulacak” dedi. 

Akış’ı dinlerken Külliye’de Konya olarak temsil edilmenin önemini düşündüm. Yakın zamana kadar Konya’nın Külliye’de başdanışman sıfatı ile üç temsilcisi bulunuyordu. Mustafa Akış, Ayşe Türkmenoğlu ve Gülay Samancı.  Samancı’nın yeniden milletvekili adayı olması ile bu sayı ikiye indi. Külliye’de bulunmak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte daha çok önem kazanacak. 

Herkesin milletvekili aday listesini konuştuğu şu günlerde, milletvekilliğinden daha önemli makamları hatırlamakta fayda var. Konya’nın kabineden yana pek fazla şansı olmadı. Yeni sistemde Bakanlar Kurulu farklı oluşacak. Daha da önemli olacak. Çünkü Türkiye gerçek güçler ayrılığı ile tanışacak. Bakanlar büyük oranda dışarıdan atanacak. Cumhurbaşkanı yardımcıları da…  Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü televizyon programında meclis sandalye sayısına göre hareket edeceklerini, belki de tüm bakanları dışarıdan atayacaklarını söyledi. 

Şimdi gönül ister ki, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçeceğimiz bu yeni dönemde Konyalı Cumhurbaşkanı yardımcıları veya bakanları bulunsun. Yeni dönemde Bakan’ı bulunan bir il olmak fevkalade önemli. Konya her dönem Ak Parti’ye ve cumhurbaşkanımıza verdiği destekle bunu hak ediyor. 24 Haziran seçimlerinde hem Cumhurbaşkanımıza vereceği desteğin oranı hem de milletvekilliğinde Ak Parti’ye vereceği desteğin oranı bize bakan veya bakanlar ve hatta Cumhurbaşkanı Yardımcılığı getirebilir. Konyalılara oy verirken bunu da düşünmelerini tavsiye ediyorum. Büyükşehirler arasında ve hatta tüm iller arasında ipi birinci olarak göğüslemek çok da zor bir durum değil. Bunu başardığımız zaman bakan ve cumhurbaşkanlığı yardımcılığı konusunda daha güçlü bir talebimiz söz konusu olacaktır. 

Hep altını çizdiğim bir durum var.  Evet, Meclis’te iktidar partisinden çok sayıda milletvekili çıkarmak önemli, Konyalı bakan veya bakanlar çıkarmak da önemli. Bu herkesin üzerinde görüş birliği yaptığı bir konu. Ancak bir önemli konu daha var. Üst düzey bürokrat.  Birçok yatırım ve çalışma bu bürokrat ve teknokratların eliyle yürüyor. İnanın bazen bakanlardan daha fazla iş üretebiliyorlar. 

Konya maalesef geçmiş dönemlerde bu konuda fazla şanslı olmadı.  Bu yüzden de, Konya’nın başkentteki işleri hızlı yürümüyor. Konyalı bürokrat ve teknokrat sayısını artırmamız gerekiyor. Bu görev yeni dönemde meclise göndereceğimiz vekillere düşüyor. Şimdiden bir yere not etsinler. Ankara’daki Konya’yı daha da büyütmemiz gerekiyor. Orası büyürse Konya kendiliğinden büyür. 

İşin özeti, tüm duygusallıklardan arınarak Konya’mızın menfaati için çalışmamız gerekiyor. Marifet iltifata tabi. Siyasette en büyük iltifat seçimdir. Yani oydur. İltifat hangi siyasi partiye olursa, hizmet ondan beklenir. Diyorum ki, yöneleceğiniz partiyi seçerken Konya’yı düşünün. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
»  Kabe Sergi Salonunu'nda
» Karatay Belediyesi kurban
» Uğur İbrahim Altay, Ka
» Konya'da otomobili tavan
» Beyşehir Gölü’ne yav
» Konya'da orman yangını!
» İçişleri Bakanlığın
» Karabacak: Bu bir ekonomi
» Hacı adaylarının “Hi
»  Okul servis araçları y
»  Polis ve jandarmadan 81
» 7 terörist etkisiz hale
»  ÖSYM'den üniversite ad
» Konya'da terör operasyon
»  Eflatunpınar Hitit Su A
» Selçuklu'da kurban satı
» Erdoğan: ABD'nin ürünl
» Bilgehane öğrencilerine
» "Selçuklu'da daha yapıl
» Diyanet: "Kredi kartı ku
» Konya'da tehlikeli yolcul
»  Başkan Hançerli Esnaf
» "Bağımsızlık mücadel
» Sınırda yakalanan eski
» Konya Valiliğinden önem
»  İşte Konya İl Jandarm
» Beyşehir’de otomobil d
»  'Hatıra olsun' demişti
» Meslek liselerine destek
» Ekonomik güvenliği tehd
» Konya trafiğinde 'yok ar
» Bir haftada 47 terörist
» 'Provoke edici 346 hesaba
» Çumra İmam Hatip Lisesi
» Konya’da “Perseid Gö
» Konya'nın iki ilçesinde
» LGS önümüzdeki sene de
»  Konya'da silahlı kavga:
» Konya'da kayıp kişi bir
»  ROKETSAN'a 3 farklı mü
»  Acılı annenin bebeğin
» Konya'da orman yangını!
» Meram'a millet kıraathan
» Konya'da iki ayrı trafik
»  Kurbanlıklarda 'sağlı
»  "Binlerce Eren'ler bu va
»  Türkiye'den 16 hacı ad
» Prof. Dr. Orhan Çeker: S
»  Kırmızı kategoride ar
» Bedelli askerliğe başvu
»  "Kutsal mekanlar, siyasi
»  "Yabancı Şahıslara Y
» Başkan Kale'nin mahalle
» Çaldığı telefonu satm
»  Teröristlerin nefesi ha
» Konya'da uyuşturucu oper
» Akşehir bir parka daha k
» Konya'nın mahalle yollar
»  "Kurban, Allah'a yakınl
» Konya'da kaçak silah ope
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Başkan Kale'den mahalle
» Şenalp: Bazı isimlerin
» "Güle oynaya camiye gel"
» Karatay Belediyesi'nin ta
» Konya'daki FETÖ/PDY dava
» FETÖ'nün TSK yapılanma
»  Beyşehir Belediyesi, i
»  Beyşehir Gölü'nde bal
» Kadı İzzetin Camii rest
» Akşehir’de asfalt çal
» Başkan Oğuz: Halkımız
»  Trafik kazasında ölen
» PKK'lı hainler domuz yer
» Afyon-Konya karayolunda f
»  Teröre karşı yeni 'A
» Kapatılan FETÖ okullar
» Türk Tarih Kurumu'ndan '
»  Konya'da trafik kazası:
» "Festivali, belediye büt
» Leyla Şahin Usta: “Bü
» "Bütün Müslümanlar Ku
» Türkiye Bisiklet Federas
» Akşehir'den Başkan Alta
» Konya'daki büyük oba ç
» Etliekmeğe zam geldi!
»  Karaman'da trafik kazas
»  TSK’da 121 general ve
» Konya'da seyyar satıcı
»  Bedelli askerlik ödemel
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com