Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Spor müsabakalarındaki güvenlik önlemleri artıyor      "Emekli hekim maaşlarına 500-600 liralık artışı sağladık"      Başkan Erdoğan Afrika turuna çıkıyor      Kulaksız ve Tekbaş ailelerinin mutlu günü      Mehmetçik'ten dağcılara yardım eli      Bakan Kurum'dan yeni CSO binasında inceleme      ÖSYM'nin yaptığı sınavlara 2 milyonun üzerinde aday katıldı      Eski Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci'nin acı günü      Eteğini patos makinesine kaptıran işçi yaralandı! Konya'ya sevk edildi      Konya'da minibüsle motosiklet çarpıştı: 2 ölü      İsveç'teki seçimlerin kampanyası Konya'da yürütülüyor      FETÖ'nün asker ve polis sınavlarına hazırlama taktiği ifadelere yansıdı      Gazze şehidini Türk bayrağıyla uğurladı      Yanlışlıkla tüfekle arkadaşını yaraladığı iddiası      NEÜ'den İsrail'e tepki      FETÖ mağduru bürokratlar göreve hazır      Meclis bedelli askerlik için yoğun mesai yapacak      Fatma Toru, askerleri uğurladı      Çelebi Kurs Merkezi açıldı      İnmelerin yüzde 30'u hava kirliliğinden kaynaklanıyor     

Ne olacak bu CHP'nin hali?

29.06.2018
  
 
İşte KONTV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay'ın yazısı:

Ne olacak bu CHP'nin hali?

24 Haziran seçimleri Türk demokrasi tarihinin önemli bir dönüm noktasıdır. Önemi ilerleyen yıllarda daha iyi anlaşılacaktır. Türkiye 16 Nisan 2017 tarihinde referandum ile kabul ettiği başkanlık sisteminin ilk seçimini bu tarihte yapmıştır. 

24 Haziran seçimleri iktidar için ayrı, muhalefet için ayrı bir önem taşımaktadır. İktidar için önemini ve seçimin iktidar partisi Ak Parti’ye ne mesajlar verdiğini önceki yazılarımızda dile getirmiştik. 

Peki bu seçimlerin Ana Muhalefet Partisi CHP için önemi nedir? 

CHP Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bu ilk seçiminde, sistemin savunucusu Ak Parti’yi mağlup ederek, yeni bir başlangıç yapmak istemiştir. Bunun için elindeki tüm güçleri kullanmıştır. Hatta elinde olmayan güçler de CHP’nin  hizmetine verilmiştir. 

Peki CHP’nin seçim öncesi stratejisi doğru mudur? 

Doğrudur. CHP, Ak Parti’yi tek başına alt edemeyeceğini anlamış ve güçlü bir ittifak kurmuştur. Saadet Partisi gibi ezeli bir rakibini refik yapmayı başarmıştır. Üstelik terör damgası yememek için ittifak dışında olmasına rağmen HDP ve HDP seçmeni ile çok doğru bir iletişim kurmuştur. 

Peki, bu akıl sadece CHP aklı mıdır? 

Az önce CHP’nin elinde olmayan güçleri bile bu seçimde kullandığını söylemiştim. Daha doğrusu, bu güç  CHP’ye verilmiştir. CHP’ye hem seçim öncesinde, hem de seçim sürecinde sınır ötesinden akıl da verilmiştir, imkân da verilmiştir. CHP’nin ezeli düşmanı kapitalist batı ülkeleri bu seçimde hep CHP’nin yanında olmuşlardır. 

Peki, Muharrem İnce CHP için doğru bir isim midir? 

İnce, konjonktür gereği CHP için en doğru isimdir. Aslında Abdullah Gül kabul etseydi, İnce’den daha iyi bir isim olabilirdi. Malum hadiseler nedeni ile Gül’ün teklifi kabul etmemesi ve önceki seçimlerde yaşanan Ekmeleddin tecrübesi CHP’yi İnce’ye yöneltmiştir. İnce hem CHP için hem de Kemal Kılıçdaroğlu için en doğru isim olmuştur. 

Peki, başarılı bir seçim stratejisi uygulanmış mıdır? 

Kılıçdaroğlu ile İnce arasında derinden bir kavganın olduğu gerçektir. Bu gerçek bertaraf edilememiş, seçmen bunu hissetmiştir. Bunun dışında seçim boyunca kendi parti politikaları açısından ciddi bir hata yapılmamıştır. 

Peki, İnce başarılı olmuş mudur? 

İnce ve İnce’nin yanındakilere göre ve çoğu siyaset uzmanlarına göre evet başarılı olmuştur. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu ve bana göre başarılı değildir. Neden mi? Rakamlar yalan söylemez. Bu seçimde İnce yüzde 30.64, CHP ise yüzde 22.64 oy almıştır. İnce CHP’den ondalık oranlarına varıncaya kadar tamı tamına yüzde 8 fazla oy almış gibi görünmektedir. Ancak bu yanıltıcı bir fazlalıktır. Bu fazlalığı anlamak için Millet İttifakı ve bu ittifaka oy veren adayların da oylarına bakmak gerekmektedir. Baktığımızda şunları görüyoruz. İyi Parti, Meral Akşener’den yüzde 3, HDP, Selahattin Demirtaş’tan yüzde 3.5, Saadet Partisi ise Temel Karamollaoğlu’dan yüzde 0.5 fazla oy almıştır.  Bunları topladığımızda yüzde 7 etmektedir. Perinçek ve diğer marjinal oyları da üzerine koyduğumuzda İnce ile CHP’nin arasındaki yüzde 8’lik fark kendiliğinden kapanmaktadır. Yani İnce CHP’den daha fazla oy almamıştır. Zaten seçimden sonra basının karşısına çıkan İnce’de hedefinin en az yüzde 35 olduğunu itiraf etmiştir. Eğer hedefine ulaşmış olsaydı başarılı sayılırdı. Rakamlar İnce ile CHP arasında bir farkın olmadığını söylemektedir. Ben Kemal Kılıçdaroğlu’na katılıyorum. 

Peki, CHP bundan sonra ne yapacaktır, ne yapmalıdır? 

CHP bölünmenin eşiğine gelmiştir. Bölünmeyi şimdilik 4 eski genel başkan devreye girerek önlemiştir. CHP’de genel başkanlık kavgasının bitmesi mümkün değildir. Bu sürecin sonunda ya İnce genel başkan olacak, ya da yeni parti kuracaktır. İnce’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Belediye Başkanlığı adaylığı teklifini kabul edeceğini tahmin etmiyorum. Sorunun ikinci bölümü olan “ne yapmalıdır?” bölümüne benim de vereceğim bir cevabım maalesef yoktur. 

Peki, CHP’deki gerçek hastalık nedir? 

CHP mazisinin gölgesinden kurtulamamaktadır. Halkın inancı ve değerleriyle verdikleri kavgalar her platformda karşılarına çıkmaktadır. CHP’lilerin tamamı her gün Cuma namazına gitseler dahi  halkı yaşattıkları bu travmayı unutturamamaktadırlar. 1990’dan sonra Avrupa solunda başlayan değişim rüzgârları CHP’ye uğramamıştır. CHP’nin kemikleşen yüzde 20’lik  seçmeni de, CHP’nin kendisini yenilemesine müsaade etmemektedir. CHP’nin bu yüzde 20’lik bloku karşısına alma cesareti bulunmamaktadır. CHP’nin yapacağı en büyük reform, akılcı politikalarla bu yüzde 20’lik bloğu günümüz dünya gerçeklerine adapte etmektir. Bu da deveye hendek atlatmaktan zor bir iştir. Sol, Erdoğan gibi bir lider bulamadığı sürece aynı sorunlarla boğuşmaya devam edecektir. 

Peki, CHP’nin Konya stratejisi doğru muydu? 

Adayların şahsiyetlerine saygı duymak şartıyla, ilk iki sırada hem CHP’li hem de Konyalı olmayan isimleri aday gösterme stratejisinin neresi doğru olabilir ki? CHP Konya’da 2 değil 1 milletvekili çıkardı. İkinci sırada yer alan aday Saadet Partisi’nin CHP kontenjanından seçilen adaydır. Dolayısıyla CHP Konya’da 1 vekil çıkarmıştır. Daha önce de 1 vekili bulunmaktaydı. Bu durumda CHP adına değişen bir şey yoktur. (Abdüllatif Şener’in CHP’de kalacağını var sayıyoruz) CHP kendi adayları ile yarışsaydı, 2 vekil çıkarma şansı yüksekti. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Siyaset
» Başkan Erdoğan Afrika t
» Bakan Kurum'dan yeni CSO
» Meclis bedelli askerlik i
»  100 günlük eylem plan
»  İşte FETÖ’nün ilk
»  Bahçeli'den Başkent ca
»  Cumhurbaşkanlığı Sö
»  AK Parti'den bedelli ask
» MHP Genel Başkanı Bahç
» Konya milletvekillerine k
»  AK Parti'den flaş açı
»  Erdoğan tek tuşla heps
»  Bedelli askerlik TBMM ba
» AK Partili Turan: Bedelli
» Tahir Akyürek, komisyon
» 24 Haziran sonrası CHP
» AK Parti Konya milletveki
» TBMM Başkanı Yıldırı
»  Erdoğan, belediyelerin
»  Belli oldu! AK Parti: 22
» "Bundan sonra sadece zafe
»  Kılıçdaroğlu'na soğ
»  ABD basını: Trump, Erd
»  Meclis'in 28. başkanı
»  Genelkurmay bakanlığa
»  58 yıl sonra bir ilk! H
»  İçişleri ve Dışişl
»  En çok merak edilen isi
»  Ülke yönetiminde yeni
» Murat Kurum, görevi Mehm
» " Korkuyorlar ama müthi
» Başkan Erdoğan yeni sis
»  Cumhurbaşkanlığı Kü
» AK Parti'nin meclis başk
»  Başbakan Yıldırım, k
» Yeni dönem resmen başl
» Erdoğan, yeni dönem mes
»  İşte Erdoğan’ın yo
»  Yükseköğretim kurumla
»  AK Parti'nin Meclis kadr
»  Başbakan Yıldırım'da
»  Belediye başkan adaylar
»  AK Parti'de duygusal anl
» Erdoğan: "En çok vesaye
» Başbakan Yıldırım'dan
»  Dışişleri Bakanı Ça
»  Milletvekilleri için b
» Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Milli Eğitim Bakanı İs
»  Kesin seçim sonuçları
»  Cumhurbaşkanı'ndan Min
»  Resmen başlıyor! 'İlk
» Başbakan Yıldırım'dan
»  Biz sana vekil olamazsı
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  ABD'ye yol gösterdiler:
» Kesin seçim sonuçları
» YKS'de soru iptali yok
» Orhan Erdem’den Akşehi
»  AK Parti'de gözler 7 Te
» Erdoğan'ın yemin edece
» Yeni kabine pazartesi gü
» Başbakan Yıldırım ved
» Meclis 7 Temmuz'da toplan
» Yokuş İP'e dizdi
» İP'li vekilden skandal
»  Recep Konuk'tan Çumra'y
» Barış Bektaş: İstifa
» AK Parti kongre tarihi be
» İP Konya milletvekili il
» Ne olacak bu CHP'nin hali
» AK Parti’den sandık sa
»  Liselerde kapasite yüzd
»  Gıda fiyatlarına fren
»  Seçim sonuçlarına iti
» Konya milletvekilleri maz
» Ahmet Sorgun: Bu seçim y
» TBMM Başkanlık seçimin
» Konya milletvekilleri maz
» CHP sayesinde Meclis'e gi
» Oylar neden düştü?
» Mahir Ünal'dan yeni kabi
» LGS sonuçları açıklan
»  Konya'dan LGS'de Türkiy
» Hasan Angı: Bu sonuç bi
» CHP'nin Saadeti
» Sorgun: Bu seçimin asıl
» Konya'da bu sandıktaki o
» Dışişleri Bakanı Çav
» AK Parti'nin yeni yüzler
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com