Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /home/haberliyorum/public_html/class/online.php on line 10

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/haberliyorum/public_html/class/online.php on line 11
Konya Haber - Ne olacak bu CHP'nin hali?
Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Konya’da 3 gün sürecek uluslararası sempozyum başladı      Konya'nın 13 ilçesine kuvvetli kar yağışı uyarısı!      Konya'da kaçak avla mücadele! 25 kişiye 42 bin lira ceza      Kış gelmeden kapıları siz çalın!      Konya'da cinayet! 20 yerinden bıçaklanmış      Konya'daki "gaybubet evi" yapılanması davası sanık savunmalarıyla devam etti      Konya'da üst geçit merdiveninin bir bölümü çöktü      Atiker Konyaspor, Galatasaray maçı hazırlıklarına başladı      Sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi yasalaştı      ​Konya’ya beklenen kar düştü! Seydişehir-Antalya yolu ulaşıma kapandı      Yargıtay'dan ticari hayatı etkileyecek karar!      Dikkat! İkinci emeklilik şansı geliyor      Kadın ve çocuk cinayetine 50 yıl      "Konya taraftarı gerçekten çok coşkulu"      Afrin'in güvenliği özel harekata emanet      İyi Parti Konya İl Başkanı Tozoğlu, gündeme dair soruları cevapladı      İşsizlik rakamları açıklandı      İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Bugüne kadar 62 bin 730 FETÖ operasyonu yapıldı"      SEDEP paydaşları istişare toplantısında bir araya geldi      Millilerin Konya'da bileği bükülmüyor     

Ne olacak bu CHP'nin hali?

29.06.2018
  
 
İşte KONTV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay'ın yazısı:

Ne olacak bu CHP'nin hali?

24 Haziran seçimleri Türk demokrasi tarihinin önemli bir dönüm noktasıdır. Önemi ilerleyen yıllarda daha iyi anlaşılacaktır. Türkiye 16 Nisan 2017 tarihinde referandum ile kabul ettiği başkanlık sisteminin ilk seçimini bu tarihte yapmıştır. 

24 Haziran seçimleri iktidar için ayrı, muhalefet için ayrı bir önem taşımaktadır. İktidar için önemini ve seçimin iktidar partisi Ak Parti’ye ne mesajlar verdiğini önceki yazılarımızda dile getirmiştik. 

Peki bu seçimlerin Ana Muhalefet Partisi CHP için önemi nedir? 

CHP Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bu ilk seçiminde, sistemin savunucusu Ak Parti’yi mağlup ederek, yeni bir başlangıç yapmak istemiştir. Bunun için elindeki tüm güçleri kullanmıştır. Hatta elinde olmayan güçler de CHP’nin  hizmetine verilmiştir. 

Peki CHP’nin seçim öncesi stratejisi doğru mudur? 

Doğrudur. CHP, Ak Parti’yi tek başına alt edemeyeceğini anlamış ve güçlü bir ittifak kurmuştur. Saadet Partisi gibi ezeli bir rakibini refik yapmayı başarmıştır. Üstelik terör damgası yememek için ittifak dışında olmasına rağmen HDP ve HDP seçmeni ile çok doğru bir iletişim kurmuştur. 

Peki, bu akıl sadece CHP aklı mıdır? 

Az önce CHP’nin elinde olmayan güçleri bile bu seçimde kullandığını söylemiştim. Daha doğrusu, bu güç  CHP’ye verilmiştir. CHP’ye hem seçim öncesinde, hem de seçim sürecinde sınır ötesinden akıl da verilmiştir, imkân da verilmiştir. CHP’nin ezeli düşmanı kapitalist batı ülkeleri bu seçimde hep CHP’nin yanında olmuşlardır. 

Peki, Muharrem İnce CHP için doğru bir isim midir? 

İnce, konjonktür gereği CHP için en doğru isimdir. Aslında Abdullah Gül kabul etseydi, İnce’den daha iyi bir isim olabilirdi. Malum hadiseler nedeni ile Gül’ün teklifi kabul etmemesi ve önceki seçimlerde yaşanan Ekmeleddin tecrübesi CHP’yi İnce’ye yöneltmiştir. İnce hem CHP için hem de Kemal Kılıçdaroğlu için en doğru isim olmuştur. 

Peki, başarılı bir seçim stratejisi uygulanmış mıdır? 

Kılıçdaroğlu ile İnce arasında derinden bir kavganın olduğu gerçektir. Bu gerçek bertaraf edilememiş, seçmen bunu hissetmiştir. Bunun dışında seçim boyunca kendi parti politikaları açısından ciddi bir hata yapılmamıştır. 

Peki, İnce başarılı olmuş mudur? 

İnce ve İnce’nin yanındakilere göre ve çoğu siyaset uzmanlarına göre evet başarılı olmuştur. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu ve bana göre başarılı değildir. Neden mi? Rakamlar yalan söylemez. Bu seçimde İnce yüzde 30.64, CHP ise yüzde 22.64 oy almıştır. İnce CHP’den ondalık oranlarına varıncaya kadar tamı tamına yüzde 8 fazla oy almış gibi görünmektedir. Ancak bu yanıltıcı bir fazlalıktır. Bu fazlalığı anlamak için Millet İttifakı ve bu ittifaka oy veren adayların da oylarına bakmak gerekmektedir. Baktığımızda şunları görüyoruz. İyi Parti, Meral Akşener’den yüzde 3, HDP, Selahattin Demirtaş’tan yüzde 3.5, Saadet Partisi ise Temel Karamollaoğlu’dan yüzde 0.5 fazla oy almıştır.  Bunları topladığımızda yüzde 7 etmektedir. Perinçek ve diğer marjinal oyları da üzerine koyduğumuzda İnce ile CHP’nin arasındaki yüzde 8’lik fark kendiliğinden kapanmaktadır. Yani İnce CHP’den daha fazla oy almamıştır. Zaten seçimden sonra basının karşısına çıkan İnce’de hedefinin en az yüzde 35 olduğunu itiraf etmiştir. Eğer hedefine ulaşmış olsaydı başarılı sayılırdı. Rakamlar İnce ile CHP arasında bir farkın olmadığını söylemektedir. Ben Kemal Kılıçdaroğlu’na katılıyorum. 

Peki, CHP bundan sonra ne yapacaktır, ne yapmalıdır? 

CHP bölünmenin eşiğine gelmiştir. Bölünmeyi şimdilik 4 eski genel başkan devreye girerek önlemiştir. CHP’de genel başkanlık kavgasının bitmesi mümkün değildir. Bu sürecin sonunda ya İnce genel başkan olacak, ya da yeni parti kuracaktır. İnce’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Belediye Başkanlığı adaylığı teklifini kabul edeceğini tahmin etmiyorum. Sorunun ikinci bölümü olan “ne yapmalıdır?” bölümüne benim de vereceğim bir cevabım maalesef yoktur. 

Peki, CHP’deki gerçek hastalık nedir? 

CHP mazisinin gölgesinden kurtulamamaktadır. Halkın inancı ve değerleriyle verdikleri kavgalar her platformda karşılarına çıkmaktadır. CHP’lilerin tamamı her gün Cuma namazına gitseler dahi  halkı yaşattıkları bu travmayı unutturamamaktadırlar. 1990’dan sonra Avrupa solunda başlayan değişim rüzgârları CHP’ye uğramamıştır. CHP’nin kemikleşen yüzde 20’lik  seçmeni de, CHP’nin kendisini yenilemesine müsaade etmemektedir. CHP’nin bu yüzde 20’lik bloku karşısına alma cesareti bulunmamaktadır. CHP’nin yapacağı en büyük reform, akılcı politikalarla bu yüzde 20’lik bloğu günümüz dünya gerçeklerine adapte etmektir. Bu da deveye hendek atlatmaktan zor bir iştir. Sol, Erdoğan gibi bir lider bulamadığı sürece aynı sorunlarla boğuşmaya devam edecektir. 

Peki, CHP’nin Konya stratejisi doğru muydu? 

Adayların şahsiyetlerine saygı duymak şartıyla, ilk iki sırada hem CHP’li hem de Konyalı olmayan isimleri aday gösterme stratejisinin neresi doğru olabilir ki? CHP Konya’da 2 değil 1 milletvekili çıkardı. İkinci sırada yer alan aday Saadet Partisi’nin CHP kontenjanından seçilen adaydır. Dolayısıyla CHP Konya’da 1 vekil çıkarmıştır. Daha önce de 1 vekili bulunmaktaydı. Bu durumda CHP adına değişen bir şey yoktur. (Abdüllatif Şener’in CHP’de kalacağını var sayıyoruz) CHP kendi adayları ile yarışsaydı, 2 vekil çıkarma şansı yüksekti. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Siyaset
» İyi Parti Konya İl Baş
» Cumhurbaşkanı Erdoğan,
» Bakan Kurum: "Yüksek bin
» Hasan Kılca Karatay Bele
» Erdoğan: Üç dönem ba
» AK Parti'den kritik 'af'
» AK Parti'de aday adaylı
»  AK Parti'de aday adaylı
»  AK Parti’de son gün
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  Başkan Erdoğan: 7 şeh
» Meclis'in yoğun mesaisi!
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Veli Tolu Karatay Belediy
» Trump’la masada 7 günd
» Cumhurbaşkanı Yardımc
» AK Parti'den bir ilke imz
» AK Parti 18 Kasım'da top
» CHP'li Öztürk Yılmaz:
» Kritik tarih! 18 Kasım'd
» "Konya davanın kalesi ve
» "Gençler siyasette risk
» AK Parti'de başvurular b
» Ak Parti'de temayül yokl
» Mustafa Kalaycı Konya me
»  AK Parti'de 79 belediye
»  "AK Parti 16 yılda 13 s
»  AK Parti'de yerel seçim
» MHP'de ilçe başkanları
»  TBMM'de bu hafta
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
»  'Kaçak yapıların nas
» AK Parti'de aday adaylı
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Kılıçdaroğlu, Erdoğa
» Yerli ve Milli! KARAOK'ta
» Fatma Toru: Eksiklerimizi
» Uğur İbrahim Altay'dan
»  Adalet Bakanı açıklad
»  Türkiye yerel seçim at
» Erdoğan: Müdahale etmek
»  "Terörle mücadelede he
»  AK Parti'de adaylık ba
» Erdoğan: 'Ekonomi kozlar
» Normalleşmede ilk yüz y
» Erdoğan'dan ittifak aç
»  Erdoğan: Yeniden dirili
»  Meclisin yaklaşık iki
» Kurtulmuş Konya'da konu
» AK Parti Genel Başkanvek
» İçişleri Bakanı Soylu
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Leyla Şahin Usta'dan 'C
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Başkan Altay: Milletimiz
» AK Parti Genel Başkan Ve
» AK Parti’nin aday krite
» Başkan Erdoğan'dan Amer
»  MHP'den teşkilatlara "p
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Erdoğan'dan EYT açıkla
»  MHP’den çiftçinin te
» "FETÖ ile gerçek anlamd
»  Meclis, Karayolları Tra
»  MHP'den kritik adım: Af
» Erdoğan'dan İş Bankas
» 2023 Eğitim Vizyonu 23 E
»  Yerel seçimlere iki kol
» Erdoğan: Münbiç'te ger
»  Hasan Angı: Ulaşmadı
» Hasan Angı: Geleceği d
» Beyşehir'de Danışma Me
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» AK Parti Cihanbeyli'de da
» Ahmet Sorgun: Ekonomik bi
» Bahçeli: Uzman çavuşla
» Ak Parti'den ittifak aç
» Erdoğan'dan CHP'ye sert
»  İttifakta hassas çalı
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» CHP Konya Milletvekili Ab
»  "Bu topraklarda terörü
» İşte Erdoğan’ın Mer
»  Halil Etyemez ve Toru es
» Erdoğan: Hedefimiz Sinca
» TBMM İçtüzüğü deği
»  AK Parti’nin aday krit
» 'Beklenen bahar havası
»  AK Parti Genel Başkan Y
» Erdoğan: PKK'nın Almany
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com