Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Gelir dağılımında çok iyi seviyelere geldik      "Türkiye ile olan ilişkimiz kardeş gibidir"      Konya'da bıçaklı kavga: 1 yaralı      Emniyette önemli çalışma! En geç bir saat içinde bitecek      Afyonkarahisar'daki otobüs kazasında kahreden tesadüf      "Her Tacikistan vatandaşının Konya’ya gelme arzusu var"      Havzan Sosyal Tesisi ve Çocuk Sokağı törenle açıldı      Konya'da Ahilik Haftası kutlamaları başladı      Anne ve çocuklarının üzerine kimyasal madde attığı iddia edilen kadın tutuklandı      Atiker Konyaspor'da Kayserispor maçı hazırlıkları      Adnan Menderes idamının yıl dönümünde Konya'da anıldı      Afyonkarahisar'da yolcu otobüsü devrildi: 7 ölü, 28 yaralı      İdlib için silahsız bölge uzlaşması      O kural değişti! Artık yetim aylığı kesilmeyecek      Sosyal yardımlara çekidüzen geliyor      Konya-İzmir uçuşları başladı      KOSKİ'den sağlıklı su hizmeti      Beyşehir’de Masal Kahramanları Parkı’na yoğun ilgi      Esnaftan emeklilik için borçlanma istemi      Adalet Bakanı Gül'den "tasarruf" genelgesi     

Ne olacak bu CHP'nin hali?

29.06.2018
  
 
İşte KONTV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay'ın yazısı:

Ne olacak bu CHP'nin hali?

24 Haziran seçimleri Türk demokrasi tarihinin önemli bir dönüm noktasıdır. Önemi ilerleyen yıllarda daha iyi anlaşılacaktır. Türkiye 16 Nisan 2017 tarihinde referandum ile kabul ettiği başkanlık sisteminin ilk seçimini bu tarihte yapmıştır. 

24 Haziran seçimleri iktidar için ayrı, muhalefet için ayrı bir önem taşımaktadır. İktidar için önemini ve seçimin iktidar partisi Ak Parti’ye ne mesajlar verdiğini önceki yazılarımızda dile getirmiştik. 

Peki bu seçimlerin Ana Muhalefet Partisi CHP için önemi nedir? 

CHP Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bu ilk seçiminde, sistemin savunucusu Ak Parti’yi mağlup ederek, yeni bir başlangıç yapmak istemiştir. Bunun için elindeki tüm güçleri kullanmıştır. Hatta elinde olmayan güçler de CHP’nin  hizmetine verilmiştir. 

Peki CHP’nin seçim öncesi stratejisi doğru mudur? 

Doğrudur. CHP, Ak Parti’yi tek başına alt edemeyeceğini anlamış ve güçlü bir ittifak kurmuştur. Saadet Partisi gibi ezeli bir rakibini refik yapmayı başarmıştır. Üstelik terör damgası yememek için ittifak dışında olmasına rağmen HDP ve HDP seçmeni ile çok doğru bir iletişim kurmuştur. 

Peki, bu akıl sadece CHP aklı mıdır? 

Az önce CHP’nin elinde olmayan güçleri bile bu seçimde kullandığını söylemiştim. Daha doğrusu, bu güç  CHP’ye verilmiştir. CHP’ye hem seçim öncesinde, hem de seçim sürecinde sınır ötesinden akıl da verilmiştir, imkân da verilmiştir. CHP’nin ezeli düşmanı kapitalist batı ülkeleri bu seçimde hep CHP’nin yanında olmuşlardır. 

Peki, Muharrem İnce CHP için doğru bir isim midir? 

İnce, konjonktür gereği CHP için en doğru isimdir. Aslında Abdullah Gül kabul etseydi, İnce’den daha iyi bir isim olabilirdi. Malum hadiseler nedeni ile Gül’ün teklifi kabul etmemesi ve önceki seçimlerde yaşanan Ekmeleddin tecrübesi CHP’yi İnce’ye yöneltmiştir. İnce hem CHP için hem de Kemal Kılıçdaroğlu için en doğru isim olmuştur. 

Peki, başarılı bir seçim stratejisi uygulanmış mıdır? 

Kılıçdaroğlu ile İnce arasında derinden bir kavganın olduğu gerçektir. Bu gerçek bertaraf edilememiş, seçmen bunu hissetmiştir. Bunun dışında seçim boyunca kendi parti politikaları açısından ciddi bir hata yapılmamıştır. 

Peki, İnce başarılı olmuş mudur? 

İnce ve İnce’nin yanındakilere göre ve çoğu siyaset uzmanlarına göre evet başarılı olmuştur. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu ve bana göre başarılı değildir. Neden mi? Rakamlar yalan söylemez. Bu seçimde İnce yüzde 30.64, CHP ise yüzde 22.64 oy almıştır. İnce CHP’den ondalık oranlarına varıncaya kadar tamı tamına yüzde 8 fazla oy almış gibi görünmektedir. Ancak bu yanıltıcı bir fazlalıktır. Bu fazlalığı anlamak için Millet İttifakı ve bu ittifaka oy veren adayların da oylarına bakmak gerekmektedir. Baktığımızda şunları görüyoruz. İyi Parti, Meral Akşener’den yüzde 3, HDP, Selahattin Demirtaş’tan yüzde 3.5, Saadet Partisi ise Temel Karamollaoğlu’dan yüzde 0.5 fazla oy almıştır.  Bunları topladığımızda yüzde 7 etmektedir. Perinçek ve diğer marjinal oyları da üzerine koyduğumuzda İnce ile CHP’nin arasındaki yüzde 8’lik fark kendiliğinden kapanmaktadır. Yani İnce CHP’den daha fazla oy almamıştır. Zaten seçimden sonra basının karşısına çıkan İnce’de hedefinin en az yüzde 35 olduğunu itiraf etmiştir. Eğer hedefine ulaşmış olsaydı başarılı sayılırdı. Rakamlar İnce ile CHP arasında bir farkın olmadığını söylemektedir. Ben Kemal Kılıçdaroğlu’na katılıyorum. 

Peki, CHP bundan sonra ne yapacaktır, ne yapmalıdır? 

CHP bölünmenin eşiğine gelmiştir. Bölünmeyi şimdilik 4 eski genel başkan devreye girerek önlemiştir. CHP’de genel başkanlık kavgasının bitmesi mümkün değildir. Bu sürecin sonunda ya İnce genel başkan olacak, ya da yeni parti kuracaktır. İnce’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Belediye Başkanlığı adaylığı teklifini kabul edeceğini tahmin etmiyorum. Sorunun ikinci bölümü olan “ne yapmalıdır?” bölümüne benim de vereceğim bir cevabım maalesef yoktur. 

Peki, CHP’deki gerçek hastalık nedir? 

CHP mazisinin gölgesinden kurtulamamaktadır. Halkın inancı ve değerleriyle verdikleri kavgalar her platformda karşılarına çıkmaktadır. CHP’lilerin tamamı her gün Cuma namazına gitseler dahi  halkı yaşattıkları bu travmayı unutturamamaktadırlar. 1990’dan sonra Avrupa solunda başlayan değişim rüzgârları CHP’ye uğramamıştır. CHP’nin kemikleşen yüzde 20’lik  seçmeni de, CHP’nin kendisini yenilemesine müsaade etmemektedir. CHP’nin bu yüzde 20’lik bloku karşısına alma cesareti bulunmamaktadır. CHP’nin yapacağı en büyük reform, akılcı politikalarla bu yüzde 20’lik bloğu günümüz dünya gerçeklerine adapte etmektir. Bu da deveye hendek atlatmaktan zor bir iştir. Sol, Erdoğan gibi bir lider bulamadığı sürece aynı sorunlarla boğuşmaya devam edecektir. 

Peki, CHP’nin Konya stratejisi doğru muydu? 

Adayların şahsiyetlerine saygı duymak şartıyla, ilk iki sırada hem CHP’li hem de Konyalı olmayan isimleri aday gösterme stratejisinin neresi doğru olabilir ki? CHP Konya’da 2 değil 1 milletvekili çıkardı. İkinci sırada yer alan aday Saadet Partisi’nin CHP kontenjanından seçilen adaydır. Dolayısıyla CHP Konya’da 1 vekil çıkarmıştır. Daha önce de 1 vekili bulunmaktaydı. Bu durumda CHP adına değişen bir şey yoktur. (Abdüllatif Şener’in CHP’de kalacağını var sayıyoruz) CHP kendi adayları ile yarışsaydı, 2 vekil çıkarma şansı yüksekti. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Siyaset
» Adnan Menderes idamının
» İdlib için silahsız b
» Abdullah Ağralı: Şehir
»  Erdoğan ile Putin'in "S
» Erdoğan'dan Ermenilere Y
» Erdoğan'dan sert sözler
» Leyla Şahin Usta'dan KON
»  Cumhurbaşkanı Recep Ta
» AK Parti’den ‘tele’
» "Türkiye yeni yönetim s
»  "100 günlük eylem plan
» Hasan Angı: Devir artık
»  Yeni yönetim milat olac
» "Milletimiz yönetimde s
»  MEB eğitim öğretim is
» Erdoğan'dan Ertuğrul Ga
» "Ekonomimiz üzerinden ya
» AK Parti-MHP ittifakı ye
» Cumhurbaşkanlığı Söz
» Ahmet Sorgun: Allah bir k
» Türkiye Cumhurbaşkanı
»  Tahran'daki tarihi zirve
» AK Parti Konya İl Teşk
» Kırgızistan’a 130 ki
»  Özhaseki'den AK Parti'n
» Erdoğan: Kendi para biri
» Erdoğan'dan yargı mensu
»  "Belediye başkanının
» Erdoğan: Kırgızistan i
» "Konya’yı en iyi şeki
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Erdoğan'dan dikkat çeke
» Mevlüt Çavuşoğlu: Kov
» İçişleri Bakanı Soylu
» 'BM'nin talebinin takipç
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  TBMM Başkanı Yıldır
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
»  Türk savunma sanayisind
»  MHP'den 8 maddelik af te
» Leyla Şahin Usta: Tüm m
»  AK Parti’de yerel seç
» Ahmet Sorgun: Aklımızı
» Mustafa Kalaycı'dan Kony
» İlk atamalar bayram sonu
»  Yeniden diriliş Malazgi
» Bahçeli'den Yunanistan'a
» Yunanistan’daki karara
» TBMM Başkanı Binali Yı
» "Konya’yı en iyi şeki
» "Bu zor dönemi fırsata
» MHP Lideri Bahçeli: Zorb
»  Bahçeli: Erken seçimi
»  Yeni ‘A Takımı’na
»  "Seçimler Mart 2019'da
» ​Sorgun: AK Parti’nin
»  Liderlerin bayram progra
» AK Parti'nin yeni MKYK li
» Başkan Özaltun’dan So
» Erdoğan yeniden AK Parti
» AK Parti'de yeni MYK üye
»  Üye sayısı 11 milyona
» Konya’ya gelen Japon ç
» İsveç seçimleri için
» Fatma Toru, 3 mahallede v
»  Trump'ın F-35 kararın
» Hasan Angı: Bu oyunu hep
» TBMM Başkanı Yıldırı
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Erdoğan: Oyununuzu görd
»  Cumhurbaşkanlığı Sö
»  Binali Yıldırım'dan A
» Çevre ve Şehircilik Bak
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  AK Parti, seçim kampın
»  AK Parti Kongresi'ne 52
»  Milletvekili Selman Özb
» Ak Parti Selçuklu’da 7
»  Erdoğan, "teşekkür" z
»  2000 rapor Erdoğan'a su
»  Bakan Albayrak, borcu ol
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Erdoğan: 2019 yerel seç
» Bakan Koca'dan 'Konya Şe
» Bahçeli: 'ABD kırmızı
»  TBMM'deki 4 partiden ort
»  Adalet Bakanı Gül: Tü
»  AK Parti'den ABD'ye tepk
» Özboyacı: Daha güçlü
» Bakanlardan Türkiye Diya
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com