Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Enerji ve madencilikte ağustosta 78 şirket kuruldu      İmar Barışı'na 'aykırı alan' kolaylığı      "Yerli üretim ve tüketimle bunu da aşacağız"      Konya'da hırsızlık anı! 7 bin liralık telefon çalındı      Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı      Uğur İbrahim Altay çocuklarla birlikte pedal çevirdi      Konya'ya yeni sanayi sitesi!      "Gören varsa Allah rızası için bilgi versin"      Türk Yıldızları ve THY uçağı birlikte uçtu      Konya'da 7 kilo esrar ele geçirildi! Şüpheliler serbest bırakıldı      Aksaray-Konya karayolunda kaza: 2 ölü      15. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali sürüyor      Akşehir Belediyesi’nden aşure ikramı      Konya trafiğinde tehlikeli anlar! VİDEO      İsrail'den Filistin yönetiminin paralarının bir kısmına el koyma kararı      İşte Konya'da cumartesi günü bisiklet dağıtımı yapılacak yerler      Beyşehir’de sahil bandına bisiklet ve yürüyüş yolu      Dar gelirliye faizsiz kredi      110 muvazzaf askere FETÖ'den gözaltı kararı      Otomobilin motor bölümüne sıkışan yavru kedi böyle kurtarıldı     

Türk Lirası seçimin ardından pozitif ayrıştı

01.07.2018
  
 
Bu yıla 3,80 seviyelerinde başlayan ve yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, yılın ilk yarısında rekor üstüne rekor kırdı. Değer kazanan dolar endeksi ve seçim atmosferinin negatif etkisiyle yükseliş eğilimini koruyan dolar /TL, 23 Mayıs'ta 4,92 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.
 
Dolar, gelişen ülke para birimleri karşısında değer kazanmaya devam ederken, TL de 24 Haziran'daki seçimlerle siyasi belirsizliğin ortadan kalkması sonucu gelişen ülke para birimlerinden pozitif ayrıştı. TL, dolar karşısında bu hafta yüzde 1,86 değer kazandı.
 
 
- En çok Arjantin pezosu değer kaybetti
 
TL bu hafta gelişen ülke para birimleri arasında dolara karşı en iyi performansı gösteren para birimi olurken, gelişmekte olan ülke para birimleri ise dolar karşısında ortalama yaklaşık yüzde 1,5 değer kaybetti.Bu dönemde gelişen ülke para birimlerinin performansına bakıldığında, dolar karşısında en çok Arjantin pezosunun değer kaybettiği görüldü. Yüzde 7 değer kaybeden Arjantin pezosunu, yüzde 2,5 ile Şili pezosu, yüzde 2,4 ile Brezilya reali takip etti.
 
Analistler, TL'de seçim öncesi görülen negatif ayrışmanın, seçimlerin ardından azalan belirsizliklerle tersine döndüğünü, gelecek dönemde atılacak doğru adımlarla dolar kurlarındaki düşüşün ivme kazanabileceğini belirtti.
 
- "Dolar/TL, kısa vadede 4,80'i geçemez"
 
Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirme yapan Anadolu Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kocaman, yıl başından bu yana TL’de yaşanan hızlı değer kaybı sonrasında, TL'nin son günlerde diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştığını dile getirdi.
 
Bunda erken seçimin atlatılması sonrasındaki pozitif beklentilerin etkili olduğunu bildiren Kocaman,"Seçim politikaları ile birlikte mali disiplinde görülen bir miktar gevşemenin, yeni kabine ile yeniden sıkılaştırılacağına dair beklentiler, sıkı para politikasının devam ettirileceğine yönelik söylemlerin etkili olduğunu düşünmekteyiz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Kocaman, seçim sonrası yaşanan bu pozitif ayrışmanın devamı için piyasada beklentilerin karşılanması ve güvenin artırılması gerektiğine dikkati çekerek, bunun sağlanması halinde TL’de değer kazanımın devam edeceğini dile getirdi. Dolar/TL'nin 4,60’ın altında kalıcılık sağlaması halinde 4,56 ardından 4,50-4,45 bandına doğru geri çekilebileceğini ifade eden Kocaman, 4,70’in aşılması halinde ise 4,80'nin görülebileceğini ancak kısa vadede 4,80 seviyesinin kırılamayacağını dile getirdi.
 
-"Dolar/TL 4,25-4,30 bandına kadar gerileyebilir"
 
İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu da, seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının ve  ikinci tur  olmadan başkanlık yarışının sona ermesinin, TL varlıklar üzerinde daha önceden belirsizlik yüzünden oluşan değer kayıplarının geri alınmasını sağladığını kaydetti.
 
Turşucu, TL’deki değer kazancının kalıcı olmasının iki faktöre bağlı olduğunu belirterek şunları kaydetti:
 
"Birincisi dış faktörler ve güçlenen ABD doları. Dolarında güçlenmenin sürdürmesi durumunda bu yurt içinde TL üzerinde negatif baskı yaratmaya devam edebilir. Bir diğer dış faktör ise buna bağlı olarak gelişmekte olan ülkelerden para çıkışlarının devam edip etmeyeceği. İçeride ise piyasalar ekonomi yönetiminde hangi isimler olacağı ve nasıl adımlar atılıp nasıl bir söylem içerisinde olunacağını bekliyor. 8 Temmuz ‘da yeni bakanlar belli oluyor ve piyasalar için olumlu bir haber. Ancak bunun ardından söylemler belirleyici olacak görünüyor. Piyasaların aradığı güven ortamının oluşması durumunda TL’deki değer kazancı devam edebilir ve Dolar/TL düşüşünü sürdürebilir."  
Turşucu, teknik olarak dolar/TL'de 4,50 ve 4,45'in önemli  destek seviyeleri olduğunu, 4,45 seviyesinin altına gerilemelerin başlaması durumunda ise 4,25-4,30 bölgesine kadar düşüşün devam edebileceğini kaydetti.
 
-"Kabineye ilişkin olumlu beklentiler TL varlıklara yansıdı"
 
GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, seçimlerin ardından kabineye ilişkin olumlu beklentilerin TL varlıkların fiyatlarına yansıdığını kaydetti.
 
Türk varlıklarında seçim sonrası pozitif ayrışma devam ettiğini bildiren Erken, TL'nin değer kazanımı ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında ilk sırada yer aldığını dile getirdi. Erkan, seçim belirsizliğinin ortadan kalkması sonrasında yatırımcıların yeni kabine içerisinde ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve bu süreçte de maliye ve para politikası adımlarının nasıl olacağına dikkat ettiğini belirterek şunları kaydetti:
 
"Mali politikalarda oluşturulacak disiplin, kamu harcamalarında gerçekleşecek olası kısıntılar ile sıkı para politikası koşullarının desteklenmesi, kurda olumsuz yönde hareketleri engelleyebilir. Ayrıca özellikle enflasyon beklentilerinin yükseldiği ve gelişen ülke tahvillerindeki çıkışların dikkati çektiği bir ortamda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikasına yönelik atacağı adımlar da takip edilecek en önemli gündem maddeleri. Piyasa ilk etapta meclis ve hükümete ilişkin takvimi dikkate alacaktır. Yeni kabinede kimler olacak, ekonomi yönetimi kimlerden oluşacak ve ekonomik reformların uygulanabilirliği ne olacak, piyasa bunları merak ediyor."
 
Erkan, teknik açıdan dolar/TL'nin 4,5850- 4,5550 bölgesi üzerinde kaldığı sürece 4,66 başta olmak üzere 4,70 ve 4,74 dirençlerine doğru çıkışını sürdürmek isteyeceğini ifade etti.
 
Kurun 4,66 seviyesinden baskı görmesi durumunda ise 4,5850 - 4,5550 seviyelerine kadar gerileyebileceğini dile getiren Erkan, "Dolar/TL'ye yönelik kısa vadeli tepki düşüncesinin devam edebilmesi içinse, 4,5850 -4,5550 bölgesi altındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 4,5120 başta olmak üzere 4,48 ve 4,45 destekleri dikkat çekebilir." değerlendirmesinde bulundu.


 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Konya'ya yeni sanayi site
»  Harun Aydın'dan 'yerli
»  TESK'ten "pos cihazı ko
» Albayrak: Türkiye kur kr
»  Dev konut kampanyasında
»  Son dakika: 500 bin dola
» SGK borcu yapılandırmas
»  O kural değişti! Artı
»  Sosyal yardımlara çeki
»  Konya-İzmir uçuşları
»  TESK'ten sicil affı tal
» Mahkemeden, milyonlarca e
» Sanayicilere 300 bin lira
»  85 bin şirkete ceza kap
» İşsizlik rakamları aç
» Sanayi üretimi arttı
»  İcra tehdidiyle gönder
»  Patronun hakareti üzeri
»  Otomobilde ilk tercih "R
»  Hurda araçta "teşvik"
»  Konya OSB’de 5. kısm
»  'Borca batık' şirketle
» Seyit Faruk Özselek'ten
»  Anadolu'nun ilk ünivers
»  "Tüketicinin en büyük
»  Varlık Fonu yönetim ku
» ÖKC bildirim zorunluluğ
» Ambalajlı su fiyatların
» Çalınan kredi kartında
»  Milyonerlere 7 ayda 27 b
» Bakan Albayrak'tan büyü
»  Z Raporu bildirimi 1 Eki
» Yeni nesil tefecilik yön
» Kamuya 53 bin yeni person
»  Türkiye büyümede OECD
»  Tüketici derneğinden e
» Konya'da okul servis fiya
»  Dış fırçası ve duva
»  Otomotiv sektörü ihrac
» "Ekonomik baskılara kar
» Bakan Albayrak: Türk eko
»  Esnaf sayısı arttı
»  Dikey Geçiş Sınavı t
»  Elektrik tüketimi ağus
» Küçükbaş hayvancılı
» 'Fırıncının yaptığ
»  Destek ve önlem paketi
»  Sanayide 'güç birliği
»  Bazı kimyasal ürünler
» BDDK'dan "sahtecilik" uya
» Hükümet harekete geçti
»  İhracatçıya parasın
» Tüketici sosyal medyadan
»  Bakan Albayrak: IMF'ye b
» TESK'ten enflasyon değer
» Okkalar İnşaat’tan Ko
» Zam şampiyonu salça old
» Konya'da otomobil uçurum
»  Halkbank'a kur operasyon
»  Genç girişimciye 200 b
»  TESK'ten stokçulukla m
» Halkbank: 1763 müşteri
»  İhracı kayda bağlı m
»  Gençlere 8.402 TL teşv
» Yetki belgesi olmayan eml
»  Gram altın ağustosta y
» Bayramda kartla 6 milyar
»  Bunu yapan yandı, aylı
»  Ticaret Bakanlığından
»  Bayramda akaryakıta 3,7
»  "Varlık barışı"nda s
»  Hayvan hastalıklarına
»  Matrah artırana vergi i
»  Tüketiciyi aldatana ac
»  Dövizdeki yükseliş f
»  TESK'ten korsan okul ser
»  Tüketicileri aldatan re
» Konya’nın ihracatı ar
»  'Kurbanlık' bilançosu
»  Kira ödemelerinde "lira
»  Merkez Bankası'ndan bir
» Dış ticaret rakamları
» Bakan Albayrak kritik rak
»  İnşaat maliyet endeksi
» TESK'ten yapılandırmada
» Mobilyada "KDV indirimi"
» Gayrimenkulde yeni kampan
» TOKİ’den 2018'de ikinc
» Bakan Albayrak'ın mesajl
» Türkiye'nin yaş üzüm
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com