Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /home/haberliyorum/public_html/class/online.php on line 10

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/haberliyorum/public_html/class/online.php on line 11
Konya Haber - Türk Lirası seçimin ardından pozitif ayrıştı
Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Konya trafiğine helikopterli denetim!      Hasan Angı açıkladı! Konya'da kaç aday adayı başvuru yaptı?      Konya'da trafik kazası: 2'si ağır 9 yaralı      7 milyon gence cep harçlığı      Bakan Murat Kurum: "Dere güzergahında yapılaşmalara müsaade etmeyeceğiz"      AK Parti teşkilatına hangi sorular sorulacak?      TİGEM 78 bin ton inek sütü satacak      Konya'da milli heyecan      Gram altın 6 haftada yüzde 11 eridi      Konyalı vatandaşın kediyle muhabbeti      MEB, ilkokullarda "özel yetenek keşfini" başlattı      Yaş fiyatı 20 lira olan bamya tezgahta 175 lira      A Milli Futbol Takımı, Konya'ya geldi      Arkadaşını parasını almak için öldürmüş      "Konya şehrimizin eşsiz desteğini göreceğimize inancım tam"      İsveç, Türkiye maçının hazırlıklarını tamamladı      Konyalı iş adamı Karatay için AK Parti’den aday adayı oldu      "Bu sefer iyi bir sonuç almayı ümit ediyoruz"      Şehit Ahmet Erol adına yaptırılan cami ibadete açıldı      Konya'daki "gaybubet evi" yapılanması davasından sanıkların savunması alındı     

Türk Lirası seçimin ardından pozitif ayrıştı

01.07.2018
  
 
Bu yıla 3,80 seviyelerinde başlayan ve yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, yılın ilk yarısında rekor üstüne rekor kırdı. Değer kazanan dolar endeksi ve seçim atmosferinin negatif etkisiyle yükseliş eğilimini koruyan dolar /TL, 23 Mayıs'ta 4,92 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.
 
Dolar, gelişen ülke para birimleri karşısında değer kazanmaya devam ederken, TL de 24 Haziran'daki seçimlerle siyasi belirsizliğin ortadan kalkması sonucu gelişen ülke para birimlerinden pozitif ayrıştı. TL, dolar karşısında bu hafta yüzde 1,86 değer kazandı.
 
 
- En çok Arjantin pezosu değer kaybetti
 
TL bu hafta gelişen ülke para birimleri arasında dolara karşı en iyi performansı gösteren para birimi olurken, gelişmekte olan ülke para birimleri ise dolar karşısında ortalama yaklaşık yüzde 1,5 değer kaybetti.Bu dönemde gelişen ülke para birimlerinin performansına bakıldığında, dolar karşısında en çok Arjantin pezosunun değer kaybettiği görüldü. Yüzde 7 değer kaybeden Arjantin pezosunu, yüzde 2,5 ile Şili pezosu, yüzde 2,4 ile Brezilya reali takip etti.
 
Analistler, TL'de seçim öncesi görülen negatif ayrışmanın, seçimlerin ardından azalan belirsizliklerle tersine döndüğünü, gelecek dönemde atılacak doğru adımlarla dolar kurlarındaki düşüşün ivme kazanabileceğini belirtti.
 
- "Dolar/TL, kısa vadede 4,80'i geçemez"
 
Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirme yapan Anadolu Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kocaman, yıl başından bu yana TL’de yaşanan hızlı değer kaybı sonrasında, TL'nin son günlerde diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştığını dile getirdi.
 
Bunda erken seçimin atlatılması sonrasındaki pozitif beklentilerin etkili olduğunu bildiren Kocaman,"Seçim politikaları ile birlikte mali disiplinde görülen bir miktar gevşemenin, yeni kabine ile yeniden sıkılaştırılacağına dair beklentiler, sıkı para politikasının devam ettirileceğine yönelik söylemlerin etkili olduğunu düşünmekteyiz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Kocaman, seçim sonrası yaşanan bu pozitif ayrışmanın devamı için piyasada beklentilerin karşılanması ve güvenin artırılması gerektiğine dikkati çekerek, bunun sağlanması halinde TL’de değer kazanımın devam edeceğini dile getirdi. Dolar/TL'nin 4,60’ın altında kalıcılık sağlaması halinde 4,56 ardından 4,50-4,45 bandına doğru geri çekilebileceğini ifade eden Kocaman, 4,70’in aşılması halinde ise 4,80'nin görülebileceğini ancak kısa vadede 4,80 seviyesinin kırılamayacağını dile getirdi.
 
-"Dolar/TL 4,25-4,30 bandına kadar gerileyebilir"
 
İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu da, seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının ve  ikinci tur  olmadan başkanlık yarışının sona ermesinin, TL varlıklar üzerinde daha önceden belirsizlik yüzünden oluşan değer kayıplarının geri alınmasını sağladığını kaydetti.
 
Turşucu, TL’deki değer kazancının kalıcı olmasının iki faktöre bağlı olduğunu belirterek şunları kaydetti:
 
"Birincisi dış faktörler ve güçlenen ABD doları. Dolarında güçlenmenin sürdürmesi durumunda bu yurt içinde TL üzerinde negatif baskı yaratmaya devam edebilir. Bir diğer dış faktör ise buna bağlı olarak gelişmekte olan ülkelerden para çıkışlarının devam edip etmeyeceği. İçeride ise piyasalar ekonomi yönetiminde hangi isimler olacağı ve nasıl adımlar atılıp nasıl bir söylem içerisinde olunacağını bekliyor. 8 Temmuz ‘da yeni bakanlar belli oluyor ve piyasalar için olumlu bir haber. Ancak bunun ardından söylemler belirleyici olacak görünüyor. Piyasaların aradığı güven ortamının oluşması durumunda TL’deki değer kazancı devam edebilir ve Dolar/TL düşüşünü sürdürebilir."  
Turşucu, teknik olarak dolar/TL'de 4,50 ve 4,45'in önemli  destek seviyeleri olduğunu, 4,45 seviyesinin altına gerilemelerin başlaması durumunda ise 4,25-4,30 bölgesine kadar düşüşün devam edebileceğini kaydetti.
 
-"Kabineye ilişkin olumlu beklentiler TL varlıklara yansıdı"
 
GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, seçimlerin ardından kabineye ilişkin olumlu beklentilerin TL varlıkların fiyatlarına yansıdığını kaydetti.
 
Türk varlıklarında seçim sonrası pozitif ayrışma devam ettiğini bildiren Erken, TL'nin değer kazanımı ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında ilk sırada yer aldığını dile getirdi. Erkan, seçim belirsizliğinin ortadan kalkması sonrasında yatırımcıların yeni kabine içerisinde ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve bu süreçte de maliye ve para politikası adımlarının nasıl olacağına dikkat ettiğini belirterek şunları kaydetti:
 
"Mali politikalarda oluşturulacak disiplin, kamu harcamalarında gerçekleşecek olası kısıntılar ile sıkı para politikası koşullarının desteklenmesi, kurda olumsuz yönde hareketleri engelleyebilir. Ayrıca özellikle enflasyon beklentilerinin yükseldiği ve gelişen ülke tahvillerindeki çıkışların dikkati çektiği bir ortamda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikasına yönelik atacağı adımlar da takip edilecek en önemli gündem maddeleri. Piyasa ilk etapta meclis ve hükümete ilişkin takvimi dikkate alacaktır. Yeni kabinede kimler olacak, ekonomi yönetimi kimlerden oluşacak ve ekonomik reformların uygulanabilirliği ne olacak, piyasa bunları merak ediyor."
 
Erkan, teknik açıdan dolar/TL'nin 4,5850- 4,5550 bölgesi üzerinde kaldığı sürece 4,66 başta olmak üzere 4,70 ve 4,74 dirençlerine doğru çıkışını sürdürmek isteyeceğini ifade etti.
 
Kurun 4,66 seviyesinden baskı görmesi durumunda ise 4,5850 - 4,5550 seviyelerine kadar gerileyebileceğini dile getiren Erkan, "Dolar/TL'ye yönelik kısa vadeli tepki düşüncesinin devam edebilmesi içinse, 4,5850 -4,5550 bölgesi altındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 4,5120 başta olmak üzere 4,48 ve 4,45 destekleri dikkat çekebilir." değerlendirmesinde bulundu.


 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» 7 milyon gence cep harçl
» Gram altın 6 haftada yü
» MEB, ilkokullarda "özel
» Yeni dolar hamlesi! Bugü
»  İşsize kolay maaş gel
» Pakdemirli: "Türkiye'nin
»  Milyarlarca lira "poşet
» Akaryakıttan ÖTV feraga
» Dikkat! İkinci emeklilik
» İşsizlik rakamları aç
» ​Çumra Belediyesinde h
»  Devletten gençlere 20 b
» Hükümetten dev teşvik
»  Genç Mali Müşavirler
» Tarım ÜFE ekimde arttı
»  "Tarım sigortası maliy
» SGK'dan müjde! 5 gün i
» Merkez rakamı açıklad
» Kırmızı et üretimi ar
»  Çiftçiye 58 ilde ÇATA
» KOMEK fotoğrafçılık k
»  Haksız fiyat artışlar
»  Bürokraside belge devri
» Sözleşmeler dönüştü
» Kıdemde ‘giriş-çık
» Bilişim protokolleri ile
» Flaş değişiklik! O par
» Kirada oturan herkesi ilg
» Bakan Albayrak Twitter'da
»  İŞKUR istihdamda 1 mil
»  "2. Türk-Yemen İş For
»  Bir gün çalışana da
»  Beyşehir’de “hayat
»  Bakanlığın indirim ye
» Konya'da zam şampiyonu
»  Benzinde ÖTV kaybı sı
» "Çok zor şartlardan bug
» Yumurta ihracatı rekora
»  Gram altın son iki ayda
»  Otomotiv sektöründe sa
»  Bilinçsiz gübre kullan
» "Ekonomide olumlu gelişm
»  "Bedelsiz arsa tahsisi"
» Kıdem tazminatında yüz
» Altın hesapları 40 mily
» Tarımın sorunları KTB
» Değirmen makinecilerinin
» Konya tarihinde rekor ihr
» ÖTV indirimi sonrası s
» Gıda fiyatlarındaki spe
»  Konya’dan 187 ülkeye
» Berat Albayrak'tan vatand
»  Türkiye Sigorta Birliğ
» Konya'ya yeni yatırım
»  Ar-Ge'ye 1,1 milyar lira
»  Turizm gelirinin 35,2 mi
»  "İlkokullarda okul yeme
»  BES'in büyüklüğü 15
» KTB’den enflasyonla mü
»  OSB’lerde ruhsat ve ya
» Dijital Şehircilik Zirve
» Üniversite mezunlarını
» Murat Kurum'dan İmar Bar
» İçişleri Bakanlığın
» İŞKUR ile Çelikkayalar
» TESK'ten vergi indirimi t
» Bakan Varank'tan Konya'da
» Yumurta üreticilerinden
» İnşaat maliyet endeksi
»  Ölüm aylığı artık
»  Konut satışında KDV v
» Avustralya modeli yok, 3
» Konya'da sonbahar!
»  MTV'den 16,1 milyar lira
»  TOKİ'nin indirim kampan
»  Konut satışında KDV v
» Harçlar ve vergilerle 40
» Ticaret Bakanı: Yüzde 3
» Memurun fazla mesai ücre
» Devletin kasasına ÖTV'd
» Yeni iş kuran gençlere
»  TESK'ten "yerli üretim
»  Hayvancılık destekleri
»  TOKİ'nin indirim kampan
»  Motodrag sezonu Konya'da
»  Söylentisi bile yetti!
» Sanayi üretimi arttı
» Milyonlarca veliyi ilgile
»  "Kira artışları enfla
»  Konya Ticaret Borsası,
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com