Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 3 yıllık bir program açıklayacağız      PKK'nın sözde sorumlularına ağır darbe      Beyşehir’de esnafla sabah buluşmaları      Konya İtfaiyesi’nden gece tatbikatı      Konya'da minibüsle çarpışan elektrikli bisiklet sürücüsü kaçtı      Türk Medyası'ndan Azerbaycan'a çıkarma      AK Parti'den bedelli askerlik açıklaması      Obruklara rağmen yaşam mücadelesi veriyorlar      Konya'da hamile yengesini öldüren kişi tutuklandı      MHP Genel Başkanı Bahçeli'den bedelli askerlik açıklaması      Emekli Sandığından emeklilerin farklarının ödeneceği tarih belli oldu      Hollanda kampı başladı! İşte Konyaspor’un kamp kadrosu      Konya'da yağmur etkili oldu      Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kudüs Filistin'in başkentidir      Konya'nın bazı noktalarına yağış uyarısı      TSK'dan videolu anma mesajı      25 gün askerliğin devlete maliyeti      Konyalı bakanın yerine gelen isim belli oldu      TESK'ten "sahte altın" uyarısı      4 bin avro maaşla iş hayalleri Antalya'da suya düştü     

Türk Lirası seçimin ardından pozitif ayrıştı

01.07.2018
  
 
Bu yıla 3,80 seviyelerinde başlayan ve yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, yılın ilk yarısında rekor üstüne rekor kırdı. Değer kazanan dolar endeksi ve seçim atmosferinin negatif etkisiyle yükseliş eğilimini koruyan dolar /TL, 23 Mayıs'ta 4,92 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.
 
Dolar, gelişen ülke para birimleri karşısında değer kazanmaya devam ederken, TL de 24 Haziran'daki seçimlerle siyasi belirsizliğin ortadan kalkması sonucu gelişen ülke para birimlerinden pozitif ayrıştı. TL, dolar karşısında bu hafta yüzde 1,86 değer kazandı.
 
 
- En çok Arjantin pezosu değer kaybetti
 
TL bu hafta gelişen ülke para birimleri arasında dolara karşı en iyi performansı gösteren para birimi olurken, gelişmekte olan ülke para birimleri ise dolar karşısında ortalama yaklaşık yüzde 1,5 değer kaybetti.Bu dönemde gelişen ülke para birimlerinin performansına bakıldığında, dolar karşısında en çok Arjantin pezosunun değer kaybettiği görüldü. Yüzde 7 değer kaybeden Arjantin pezosunu, yüzde 2,5 ile Şili pezosu, yüzde 2,4 ile Brezilya reali takip etti.
 
Analistler, TL'de seçim öncesi görülen negatif ayrışmanın, seçimlerin ardından azalan belirsizliklerle tersine döndüğünü, gelecek dönemde atılacak doğru adımlarla dolar kurlarındaki düşüşün ivme kazanabileceğini belirtti.
 
- "Dolar/TL, kısa vadede 4,80'i geçemez"
 
Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirme yapan Anadolu Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kocaman, yıl başından bu yana TL’de yaşanan hızlı değer kaybı sonrasında, TL'nin son günlerde diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştığını dile getirdi.
 
Bunda erken seçimin atlatılması sonrasındaki pozitif beklentilerin etkili olduğunu bildiren Kocaman,"Seçim politikaları ile birlikte mali disiplinde görülen bir miktar gevşemenin, yeni kabine ile yeniden sıkılaştırılacağına dair beklentiler, sıkı para politikasının devam ettirileceğine yönelik söylemlerin etkili olduğunu düşünmekteyiz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Kocaman, seçim sonrası yaşanan bu pozitif ayrışmanın devamı için piyasada beklentilerin karşılanması ve güvenin artırılması gerektiğine dikkati çekerek, bunun sağlanması halinde TL’de değer kazanımın devam edeceğini dile getirdi. Dolar/TL'nin 4,60’ın altında kalıcılık sağlaması halinde 4,56 ardından 4,50-4,45 bandına doğru geri çekilebileceğini ifade eden Kocaman, 4,70’in aşılması halinde ise 4,80'nin görülebileceğini ancak kısa vadede 4,80 seviyesinin kırılamayacağını dile getirdi.
 
-"Dolar/TL 4,25-4,30 bandına kadar gerileyebilir"
 
İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu da, seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının ve  ikinci tur  olmadan başkanlık yarışının sona ermesinin, TL varlıklar üzerinde daha önceden belirsizlik yüzünden oluşan değer kayıplarının geri alınmasını sağladığını kaydetti.
 
Turşucu, TL’deki değer kazancının kalıcı olmasının iki faktöre bağlı olduğunu belirterek şunları kaydetti:
 
"Birincisi dış faktörler ve güçlenen ABD doları. Dolarında güçlenmenin sürdürmesi durumunda bu yurt içinde TL üzerinde negatif baskı yaratmaya devam edebilir. Bir diğer dış faktör ise buna bağlı olarak gelişmekte olan ülkelerden para çıkışlarının devam edip etmeyeceği. İçeride ise piyasalar ekonomi yönetiminde hangi isimler olacağı ve nasıl adımlar atılıp nasıl bir söylem içerisinde olunacağını bekliyor. 8 Temmuz ‘da yeni bakanlar belli oluyor ve piyasalar için olumlu bir haber. Ancak bunun ardından söylemler belirleyici olacak görünüyor. Piyasaların aradığı güven ortamının oluşması durumunda TL’deki değer kazancı devam edebilir ve Dolar/TL düşüşünü sürdürebilir."  
Turşucu, teknik olarak dolar/TL'de 4,50 ve 4,45'in önemli  destek seviyeleri olduğunu, 4,45 seviyesinin altına gerilemelerin başlaması durumunda ise 4,25-4,30 bölgesine kadar düşüşün devam edebileceğini kaydetti.
 
-"Kabineye ilişkin olumlu beklentiler TL varlıklara yansıdı"
 
GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, seçimlerin ardından kabineye ilişkin olumlu beklentilerin TL varlıkların fiyatlarına yansıdığını kaydetti.
 
Türk varlıklarında seçim sonrası pozitif ayrışma devam ettiğini bildiren Erken, TL'nin değer kazanımı ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında ilk sırada yer aldığını dile getirdi. Erkan, seçim belirsizliğinin ortadan kalkması sonrasında yatırımcıların yeni kabine içerisinde ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve bu süreçte de maliye ve para politikası adımlarının nasıl olacağına dikkat ettiğini belirterek şunları kaydetti:
 
"Mali politikalarda oluşturulacak disiplin, kamu harcamalarında gerçekleşecek olası kısıntılar ile sıkı para politikası koşullarının desteklenmesi, kurda olumsuz yönde hareketleri engelleyebilir. Ayrıca özellikle enflasyon beklentilerinin yükseldiği ve gelişen ülke tahvillerindeki çıkışların dikkati çektiği bir ortamda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikasına yönelik atacağı adımlar da takip edilecek en önemli gündem maddeleri. Piyasa ilk etapta meclis ve hükümete ilişkin takvimi dikkate alacaktır. Yeni kabinede kimler olacak, ekonomi yönetimi kimlerden oluşacak ve ekonomik reformların uygulanabilirliği ne olacak, piyasa bunları merak ediyor."
 
Erkan, teknik açıdan dolar/TL'nin 4,5850- 4,5550 bölgesi üzerinde kaldığı sürece 4,66 başta olmak üzere 4,70 ve 4,74 dirençlerine doğru çıkışını sürdürmek isteyeceğini ifade etti.
 
Kurun 4,66 seviyesinden baskı görmesi durumunda ise 4,5850 - 4,5550 seviyelerine kadar gerileyebileceğini dile getiren Erkan, "Dolar/TL'ye yönelik kısa vadeli tepki düşüncesinin devam edebilmesi içinse, 4,5850 -4,5550 bölgesi altındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 4,5120 başta olmak üzere 4,48 ve 4,45 destekleri dikkat çekebilir." değerlendirmesinde bulundu.


 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Milli Eğitim Bakanı Sel
»  TESK'ten "sahte altın"
» Bozkır’da çekilen fil
» Konya'da hükümlüler
» İmar Barışı'nda en ç
» "Ülkemize yönelik sald
» Kartlı ödemeler yılın
» Konya'da satılan konut s
» "Besi danasının kilosu
» Ticaret Bakanlığından
» Türkiye’nin ilk uçak
»  İşsizlik Fonu altı ay
» Selçuk Öztürk'ten Kony
»  Tütünle mücadelede ye
» Konya'da yeniden yapılan
»  Selçuk Öztürk: İş d
» Hazine ve Maliye Bakanı
» İkinci 500'e tarım damg
» Sanayi üretimi yüzde 6,
»  TESK'ten "yerel üretim"
» Bankalarda 98 milyon lira
»  Memura 3 bin 133 lira
» İşsizlik rakamları aç
»  Tütün ürünlerinde ve
»  Takasbank Altın Transfe
» Konya'nın büyüyen güc
»  Türk jeti dünya sahnes
» Erdoğan'dan emeklilere v
»  "Destekleme ödemelerini
» Konya Genç Mali Müşavi
» Ticarette yeni bakanlıkl
»  Bakan Albayrak'tan enfla
» Türkiye’nin e-ihracat
»  İlk 10’u hedefleyen e
»  Yeni sistemin ekonomi ku
» KOP'un bağlı olduğu ba
»  Maliye Bakanlığı "ver
» Konya'dan Çin ve Rusya'y
» Hububat hasadında servet
»  "İmar Barışı'nda 54
»  Anneye 1300 lira
»  Vatandaşa çağrı: Tar
»  Memura 3 ayrı zam
» Bağımsız yerel bir der
» Ortak ATM'lerin ücretsiz
» Sanayiciler KOS’taki ya
»  2 milyon kişi 'imar bar
» İkinci el oto satıcıla
»  Otomotivden "ilk yarı"d
»  Kurbanlık fiyatları be
»  Binlerce kişiyi ilgilen
» 15 milyon kişiye 14 yıl
» 100 bin kişiye emekli ol
»  Genç çiftçilere 2018
»  Otomobil ve hafif ticari
» Konya'da oda başkanları
» Konya’da havuç hasadı
»  Trafiğe 5 ayda 426 bin
» Konya ilk kez İstanbul'u
» Konya ihracatı Türkiye
»  Prim borcu nedeniyle eme
» 2 milyon kişi devletle b
»  Gram altın seçimin ard
» Emeklilere ömür boyu g
» Türk Lirası seçimin ar
» TCMB'den kredi kartı iş
» BES'ten emekli olanların
»  Konutta indirim kampanya
» Konya’da Tarla Günü e
» Dev doğalgaz deposu içi
» İmar Barışı'nda başv
» "Seçim gündemi geride b
»  Ayçiçeği tohumunda g
» Konya Genç Mali Müşavi
» Tohum ve fidan-fide deste
»  ÖSYM'nin eski soruları
»  Meclisin ekonomi vitrini
» MÜSİAD Konya seçim son
»  KOBİ'lere devlet destek
»  Köylerde birlikte üret
» Hurda araç teşvikinde
»  Çiftçi Kayıt Sistemi
» Yerli otomobilde tüketic
» Konya'da Mayıs ayında k
»  Meram’dan kadınlara t
» Bakan Ağbal: Bütçe may
» Cebimize giren "bozukluk"
» Konya Ovasında hasat haz
»  İkinci el araçta talep
»  YÖK Başarı Bursların
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com