Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      İlker Yiğit dua edip seçim çalışmalarına start verdi      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

Konya’da havuç hasadı başladı

03.07.2018
  
 
Konya'nın merkez Meram ilçesine bağlı 6 bin nüfuslu Kaşınhanı Mahallesinde 32 yıldan beri kardeşi ile birlikte havuç üretimi yapan 48 yaşındaki Kaşınhanı Mahallesi Muhtarı ve havuç üreticisi Mustafa Aslan, mahallelerinin Türkiye’de havuç üretiminin yüzde 65’ini karşıladığını belirterek, bu yıl 20 bin ton havuç üretmeyi hedeflediğini söyledi.

Havuç hasadının normalde Temmuz’un birinde başladığını ifade eden Mustafa Aslan, "Bu yıl havaların sıcak gitmesinden dolayı 20 gün önceden başladık. Haziran’ın beşi gibi hasada başladık bu yıl. Hasadımız bu yıl bereketli geçiyor. Hasadımızın aşaması ihracata yapıyoruz büyük ağırlıklı ve iç piyasamız var. İnşallah bu sene bereketli bir sezon bekliyoruz Konya Meram Kaşınhanı Mahallesi olarak. Türkiye’nin havuç ihtiyacının yüzde 65’ini burası üretiyor. Burada kaliteli havuçlarımız oluyor. Soğuk hava ve ön soğutma depolarımız var. Bizim için ihracat çok önemli, devletimiz için de önemli. Benim bu yıl hedefim Allah izin verirse 20 bin ton kendim üreteceğim. Bunun yarısını ihracat, yarısını da iç piyasaya satacağım” dedi. 

Havuç ekiminde kendi bölgeleri kısıtlı olduğu için icar ettiklerini ifade eden Aslan, "Tarla meblağları çok yüksek olduğu için bizim icarımız çok yükseldi. Bu yıl tohumumuz yüzde 60 yükseldi doların, euronun yüksekliğinden. Yüzde 60 net diyorum. Bir liraya aldığımız tohum 1,5 lira oldu şu anda. Ben kendim Romanya ve Bulgaristan’a ihraç ediyorum. Buralar güzel pazarlar. Ama biz destek olmadığı için gümrük parası olduğu için bize zorluk oluyor bunda. Arabistan’a biz kendimiz gönderemiyoruz dilimiz olmadığı için. Bunu Hatay’dan ihracatçılara veriyoruz. Onlar Arap ülkelerine ihracat yapıyor. Bizim buradan 50 bin ton Arap ülkelerine ihracat yapılıyor. Önceden yüzde 80’e kadar üretiyorduk, yüzde 65’e kadar üretimimiz düştü. 3-4 yıldan beri biz havuçtan para kazanamıyoruz. Ama bu yıl çok umudumuz var. Tohumumuz, naylonumuz, poşetimiz geçen seneye göre yüzde 40-45 zamlandı, sandık da yüzde 40 zamlandı. Bu yıl umudumuz var” şeklinde konuştu. 

Havuç üreticisi Aslan, yılın 12 ayı boyunca havuç hasadında çalıştıklarını anlatarak şöyle devam etti: “Ben günlük 60 kişi çalıştırıyorum, 12 ay çalışıyoruz. Soğuk hava depolarımız var oradan tedarik ediyoruz. Bizde 24 saat havuç var. Konya Kaşınhanı bölgesi olarak burada çok istihdam yapıyoruz. Kaşınhanı büyük bir yer, önceden 200 tane havuçcu vardı burada şu anda 42 tane havuçcu kaldı. Yıl yıl küçülüyor, büyüyen büyüyor büyümeyen kayboluyor. Teknolojiye uyuyorsan uyuyorsun, uymuyorsan bitiyorsun. Burada üretimimizin 50-60 tona kadar ulaştığı günler oluyor siparişimize göre. Bir sezonda 20 bin ton havuç işliyoruz burada. Ortalama olarak bu ayda biraz yüksek olur, on ikinci aydan sonra 40 tona ineriz, beşinci ayda 20 tona ineriz" şeklinde konuştu. 
Havuca teşvik istediklerini de vurgulayan üretici Aslan, “Biz havuca teşvik ediyoruz. Bugün narenciyeye her şey oluyor, havuca desteğimiz yok. 1994 senesinden beri destek verilmedi. İhracata ton başı destek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Havucun tarladaki fiyatının 2 lira, markette ise 5 lira olmasının sebebinin açıklayan üretici Mustafa Aslan, sebzenin depolarda uzun süre kalmasından dolayı olduğunu anlatarak, “Mayıs ayında havuç enflasyon şampiyonu oldu, iyi bir rekor kırdı. Neden? Havuç, bu yıl çok sıcak geçtiğinden soğuk hava depolarında bozulma yaptı. Soğuk hava deposuna 100 ton koyduysak 50 ton, 60 ton çıkardık. Yani fire verdi burada. Fire verince açık verdi. Havuç da rekor kırdı. 15 yılda bir yakalıyor bu rekoru, o da çiftçi için iyi. Şimdi tüketicilere, Türkiye geneline söylüyorum; havuç diyorlar ki yerinde 3-4 lira, pazarda 5 lira. Ben halci olarak da buradan 15 ton mal gönderiyorum hal dükkanıma bunun 5 tonunu sabah iyi paraya satıyorum, 5 tonunu normal paraya satıyorum. Aşırı sıcaktan dolayı sıcak aylarda malın 5 tonunu döküyorum. Pazarcı arkadaş alıyor 20 kasa, 20 kasanın hepsini satmıyor ki. Şimdi biz 2 liraya satıyoruz. Bu markette olduğu zaman 5 lira yazıyor ben okudum. Bu hallerde 3 liraya satılıyor. Bunun nakliyesi, sandık masrafı, navlun masrafı var. Tüketiciye bu beş liraya varıyor. Biraz fazla oluyor ama fire olduğu için bu böyle, bu sebze bunu elinde bekletemezsin” dedi. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Sanayi üretimi ekimde bi
» Meram'da esnafa kira zamm
» 24 milyon metrekare arazi
» Esnaf siciline bağımsı
» Hazine ve Maliye Bakanı
» 1 Ocak'tan sonra ücretli
» Rekabet cezalarındaki al
»  Esnafa 2 bin 10 lira maa
» Bazı ürünlerin ithalat
» Türkiye ekonomisi yüzde
»  Dünyanın tek yüzer n
»  Konteynerler yerli X-ray
» Milyonları ilgilendiriyo
» Çelik üreticileri ihrac
» Türkiye’nin en büyük
» Bakan Pekcan: 2018'i reko
»  "Çiftçilerin yüzde 82
» Gümrük Genel Tebliğind
» Asgari Ücret Tespit Komi
»  Benzinli otomobiller "ge
»  222 ülkede Türk makine
» Konya'da yemeklere zam yo
»  "2018'de bir milyon 110
»  Otomobil ve hafif ticari
» Konya'daki araç sayısı
» Konya'nın zam şampiyonu
» Enflasyon rakamları aç
» Bunu yapmayanlar dikkat!
»  Beyşehir Belediyesi il
» Ücretli poşetle tasarru
» Cam ve plastik şişelere
»  Otomotiv ihracatında y
»  Asgari ücrette pazarlı
»  YÖK, ALES'ten muaf "uzm
»  Gram altın yaklaşık 4
»  Alışverişte "File, be
» Konya ihracat rekoru kır
» Bakan Pakdemirli'den KTB'
» Gençlerden üretim için
» "Varlık Barışı"nda s
»  "Mutlaka yerli tohum kul
» Murat Kurum: Hedef poşet
»  Gram altın son 4 ayın
» Konya İl Halk Kütüphan
» Vali Toprak: Konyalı san
» Cep telefonunda taksit d
» Cumhurbaşkanı Kararı R
» Elektronik ürün taksitl
»  Tarımsal üretim ve ihr
» Konya'da kalifiye elaman
» Gelecek hafta başlıyor!
»  Yapılandırma için 30
» Selçuklu Belediyesinden
» Konya Tanıtım Günleri
» Ev sahipleri dikkat! Boş
»  OSBÜK ve TİM arasında
» Pakdemirli'den ithal hayv
» Bir ilk olacak! Asgari ü
»  'TürkAkım'da Avrupa i
» Çelikkayalar'dan muhteş
» MÜSİAD EXPO'ya Konya ç
»  Bakan Albayrak'tan önem
» Murat Kurum: 592 bin konu
»  Orhan Erdem: 3600 ek gö
»  Milyonlar dikkat! 3 ay s
»  Bakanlıktan "pancar al
» Araç sahipleri dikkat! F
»  Konyalı KOBİ'lere sın
»  Beyaz ette yüzde 35'e v
» İşverenin 12 ayı geçm
» Cüzdanlarda ortalama 2,2
»  Hazineye ait bin 793 ta
» Kısa çalışma ödeneğ
» İşte fiyatları düşü
» Son gün 30 Kasım! O bor
»  "Ekmek fiyatlarında un
»  Tercih yapmayan adaylard
»  Bakım yaptırmak isterk
» 7 milyon gence cep harçl
» Gram altın 6 haftada yü
» MEB, ilkokullarda "özel
» Yeni dolar hamlesi! Bugü
»  İşsize kolay maaş gel
» Pakdemirli: "Türkiye'nin
»  Milyarlarca lira "poşet
» Akaryakıttan ÖTV feraga
» Dikkat! İkinci emeklilik
» İşsizlik rakamları aç
» ​Çumra Belediyesinde h
»  Devletten gençlere 20 b
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com