Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 3 yıllık bir program açıklayacağız      PKK'nın sözde sorumlularına ağır darbe      Beyşehir’de esnafla sabah buluşmaları      Konya İtfaiyesi’nden gece tatbikatı      Konya'da minibüsle çarpışan elektrikli bisiklet sürücüsü kaçtı      Türk Medyası'ndan Azerbaycan'a çıkarma      AK Parti'den bedelli askerlik açıklaması      Obruklara rağmen yaşam mücadelesi veriyorlar      Konya'da hamile yengesini öldüren kişi tutuklandı      MHP Genel Başkanı Bahçeli'den bedelli askerlik açıklaması      Emekli Sandığından emeklilerin farklarının ödeneceği tarih belli oldu      Hollanda kampı başladı! İşte Konyaspor’un kamp kadrosu      Konya'da yağmur etkili oldu      Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kudüs Filistin'in başkentidir      Konya'nın bazı noktalarına yağış uyarısı      TSK'dan videolu anma mesajı      25 gün askerliğin devlete maliyeti      Konyalı bakanın yerine gelen isim belli oldu      TESK'ten "sahte altın" uyarısı      4 bin avro maaşla iş hayalleri Antalya'da suya düştü     

Konya’da havuç hasadı başladı

03.07.2018
  
 
Konya'nın merkez Meram ilçesine bağlı 6 bin nüfuslu Kaşınhanı Mahallesinde 32 yıldan beri kardeşi ile birlikte havuç üretimi yapan 48 yaşındaki Kaşınhanı Mahallesi Muhtarı ve havuç üreticisi Mustafa Aslan, mahallelerinin Türkiye’de havuç üretiminin yüzde 65’ini karşıladığını belirterek, bu yıl 20 bin ton havuç üretmeyi hedeflediğini söyledi.

Havuç hasadının normalde Temmuz’un birinde başladığını ifade eden Mustafa Aslan, "Bu yıl havaların sıcak gitmesinden dolayı 20 gün önceden başladık. Haziran’ın beşi gibi hasada başladık bu yıl. Hasadımız bu yıl bereketli geçiyor. Hasadımızın aşaması ihracata yapıyoruz büyük ağırlıklı ve iç piyasamız var. İnşallah bu sene bereketli bir sezon bekliyoruz Konya Meram Kaşınhanı Mahallesi olarak. Türkiye’nin havuç ihtiyacının yüzde 65’ini burası üretiyor. Burada kaliteli havuçlarımız oluyor. Soğuk hava ve ön soğutma depolarımız var. Bizim için ihracat çok önemli, devletimiz için de önemli. Benim bu yıl hedefim Allah izin verirse 20 bin ton kendim üreteceğim. Bunun yarısını ihracat, yarısını da iç piyasaya satacağım” dedi. 

Havuç ekiminde kendi bölgeleri kısıtlı olduğu için icar ettiklerini ifade eden Aslan, "Tarla meblağları çok yüksek olduğu için bizim icarımız çok yükseldi. Bu yıl tohumumuz yüzde 60 yükseldi doların, euronun yüksekliğinden. Yüzde 60 net diyorum. Bir liraya aldığımız tohum 1,5 lira oldu şu anda. Ben kendim Romanya ve Bulgaristan’a ihraç ediyorum. Buralar güzel pazarlar. Ama biz destek olmadığı için gümrük parası olduğu için bize zorluk oluyor bunda. Arabistan’a biz kendimiz gönderemiyoruz dilimiz olmadığı için. Bunu Hatay’dan ihracatçılara veriyoruz. Onlar Arap ülkelerine ihracat yapıyor. Bizim buradan 50 bin ton Arap ülkelerine ihracat yapılıyor. Önceden yüzde 80’e kadar üretiyorduk, yüzde 65’e kadar üretimimiz düştü. 3-4 yıldan beri biz havuçtan para kazanamıyoruz. Ama bu yıl çok umudumuz var. Tohumumuz, naylonumuz, poşetimiz geçen seneye göre yüzde 40-45 zamlandı, sandık da yüzde 40 zamlandı. Bu yıl umudumuz var” şeklinde konuştu. 

Havuç üreticisi Aslan, yılın 12 ayı boyunca havuç hasadında çalıştıklarını anlatarak şöyle devam etti: “Ben günlük 60 kişi çalıştırıyorum, 12 ay çalışıyoruz. Soğuk hava depolarımız var oradan tedarik ediyoruz. Bizde 24 saat havuç var. Konya Kaşınhanı bölgesi olarak burada çok istihdam yapıyoruz. Kaşınhanı büyük bir yer, önceden 200 tane havuçcu vardı burada şu anda 42 tane havuçcu kaldı. Yıl yıl küçülüyor, büyüyen büyüyor büyümeyen kayboluyor. Teknolojiye uyuyorsan uyuyorsun, uymuyorsan bitiyorsun. Burada üretimimizin 50-60 tona kadar ulaştığı günler oluyor siparişimize göre. Bir sezonda 20 bin ton havuç işliyoruz burada. Ortalama olarak bu ayda biraz yüksek olur, on ikinci aydan sonra 40 tona ineriz, beşinci ayda 20 tona ineriz" şeklinde konuştu. 
Havuca teşvik istediklerini de vurgulayan üretici Aslan, “Biz havuca teşvik ediyoruz. Bugün narenciyeye her şey oluyor, havuca desteğimiz yok. 1994 senesinden beri destek verilmedi. İhracata ton başı destek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Havucun tarladaki fiyatının 2 lira, markette ise 5 lira olmasının sebebinin açıklayan üretici Mustafa Aslan, sebzenin depolarda uzun süre kalmasından dolayı olduğunu anlatarak, “Mayıs ayında havuç enflasyon şampiyonu oldu, iyi bir rekor kırdı. Neden? Havuç, bu yıl çok sıcak geçtiğinden soğuk hava depolarında bozulma yaptı. Soğuk hava deposuna 100 ton koyduysak 50 ton, 60 ton çıkardık. Yani fire verdi burada. Fire verince açık verdi. Havuç da rekor kırdı. 15 yılda bir yakalıyor bu rekoru, o da çiftçi için iyi. Şimdi tüketicilere, Türkiye geneline söylüyorum; havuç diyorlar ki yerinde 3-4 lira, pazarda 5 lira. Ben halci olarak da buradan 15 ton mal gönderiyorum hal dükkanıma bunun 5 tonunu sabah iyi paraya satıyorum, 5 tonunu normal paraya satıyorum. Aşırı sıcaktan dolayı sıcak aylarda malın 5 tonunu döküyorum. Pazarcı arkadaş alıyor 20 kasa, 20 kasanın hepsini satmıyor ki. Şimdi biz 2 liraya satıyoruz. Bu markette olduğu zaman 5 lira yazıyor ben okudum. Bu hallerde 3 liraya satılıyor. Bunun nakliyesi, sandık masrafı, navlun masrafı var. Tüketiciye bu beş liraya varıyor. Biraz fazla oluyor ama fire olduğu için bu böyle, bu sebze bunu elinde bekletemezsin” dedi. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Milli Eğitim Bakanı Sel
»  TESK'ten "sahte altın"
» Bozkır’da çekilen fil
» Konya'da hükümlüler
» İmar Barışı'nda en ç
» "Ülkemize yönelik sald
» Kartlı ödemeler yılın
» Konya'da satılan konut s
» "Besi danasının kilosu
» Ticaret Bakanlığından
» Türkiye’nin ilk uçak
»  İşsizlik Fonu altı ay
» Selçuk Öztürk'ten Kony
»  Tütünle mücadelede ye
» Konya'da yeniden yapılan
»  Selçuk Öztürk: İş d
» Hazine ve Maliye Bakanı
» İkinci 500'e tarım damg
» Sanayi üretimi yüzde 6,
»  TESK'ten "yerel üretim"
» Bankalarda 98 milyon lira
»  Memura 3 bin 133 lira
» İşsizlik rakamları aç
»  Tütün ürünlerinde ve
»  Takasbank Altın Transfe
» Konya'nın büyüyen güc
»  Türk jeti dünya sahnes
» Erdoğan'dan emeklilere v
»  "Destekleme ödemelerini
» Konya Genç Mali Müşavi
» Ticarette yeni bakanlıkl
»  Bakan Albayrak'tan enfla
» Türkiye’nin e-ihracat
»  İlk 10’u hedefleyen e
»  Yeni sistemin ekonomi ku
» KOP'un bağlı olduğu ba
»  Maliye Bakanlığı "ver
» Konya'dan Çin ve Rusya'y
» Hububat hasadında servet
»  "İmar Barışı'nda 54
»  Anneye 1300 lira
»  Vatandaşa çağrı: Tar
»  Memura 3 ayrı zam
» Bağımsız yerel bir der
» Ortak ATM'lerin ücretsiz
» Sanayiciler KOS’taki ya
»  2 milyon kişi 'imar bar
» İkinci el oto satıcıla
»  Otomotivden "ilk yarı"d
»  Kurbanlık fiyatları be
»  Binlerce kişiyi ilgilen
» 15 milyon kişiye 14 yıl
» 100 bin kişiye emekli ol
»  Genç çiftçilere 2018
»  Otomobil ve hafif ticari
» Konya'da oda başkanları
» Konya’da havuç hasadı
»  Trafiğe 5 ayda 426 bin
» Konya ilk kez İstanbul'u
» Konya ihracatı Türkiye
»  Prim borcu nedeniyle eme
» 2 milyon kişi devletle b
»  Gram altın seçimin ard
» Emeklilere ömür boyu g
» Türk Lirası seçimin ar
» TCMB'den kredi kartı iş
» BES'ten emekli olanların
»  Konutta indirim kampanya
» Konya’da Tarla Günü e
» Dev doğalgaz deposu içi
» İmar Barışı'nda başv
» "Seçim gündemi geride b
»  Ayçiçeği tohumunda g
» Konya Genç Mali Müşavi
» Tohum ve fidan-fide deste
»  ÖSYM'nin eski soruları
»  Meclisin ekonomi vitrini
» MÜSİAD Konya seçim son
»  KOBİ'lere devlet destek
»  Köylerde birlikte üret
» Hurda araç teşvikinde
»  Çiftçi Kayıt Sistemi
» Yerli otomobilde tüketic
» Konya'da Mayıs ayında k
»  Meram’dan kadınlara t
» Bakan Ağbal: Bütçe may
» Cebimize giren "bozukluk"
» Konya Ovasında hasat haz
»  İkinci el araçta talep
»  YÖK Başarı Bursların
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com