Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Konya'da ahilik çalıştayı gerçekleştirildi      İttifakta tek aday formülü      Son dakika: 500 bin dolar yatırıma Türk vatandaşlığı      "Adakale Mahallemizde tüm sözler tamamlandı"      SGK borcu yapılandırmasında son şans      Rıza Çalımbay'ın tek düşüncesi kazanmak!      "İdlib kararı Erdoğan’ın başarılı duruşunun zaferi"      Hatice Kübra Tongar, Beyşehir’e geliyor      Et sorununa 'küçükbaş hayvan' çözümü      Konya'da 6 çoban köpeği zehirlendi!      Konya'da bıçaklı kavga cep telefonu kamerasında!      TOKİ'nin yüzde 24 indirim kampanyası başlıyor!      Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Gelir dağılımında çok iyi seviyelere geldik      "Türkiye ile olan ilişkimiz kardeş gibidir"      Konya'da bıçaklı kavga: 1 yaralı      Emniyette önemli çalışma! En geç bir saat içinde bitecek      Afyonkarahisar'daki otobüs kazasında kahreden tesadüf      "Her Tacikistan vatandaşının Konya’ya gelme arzusu var"      Havzan Sosyal Tesisi ve Çocuk Sokağı törenle açıldı      Konya'da Ahilik Haftası kutlamaları başladı     

Konya’da havuç hasadı başladı

03.07.2018
  
 
Konya'nın merkez Meram ilçesine bağlı 6 bin nüfuslu Kaşınhanı Mahallesinde 32 yıldan beri kardeşi ile birlikte havuç üretimi yapan 48 yaşındaki Kaşınhanı Mahallesi Muhtarı ve havuç üreticisi Mustafa Aslan, mahallelerinin Türkiye’de havuç üretiminin yüzde 65’ini karşıladığını belirterek, bu yıl 20 bin ton havuç üretmeyi hedeflediğini söyledi.

Havuç hasadının normalde Temmuz’un birinde başladığını ifade eden Mustafa Aslan, "Bu yıl havaların sıcak gitmesinden dolayı 20 gün önceden başladık. Haziran’ın beşi gibi hasada başladık bu yıl. Hasadımız bu yıl bereketli geçiyor. Hasadımızın aşaması ihracata yapıyoruz büyük ağırlıklı ve iç piyasamız var. İnşallah bu sene bereketli bir sezon bekliyoruz Konya Meram Kaşınhanı Mahallesi olarak. Türkiye’nin havuç ihtiyacının yüzde 65’ini burası üretiyor. Burada kaliteli havuçlarımız oluyor. Soğuk hava ve ön soğutma depolarımız var. Bizim için ihracat çok önemli, devletimiz için de önemli. Benim bu yıl hedefim Allah izin verirse 20 bin ton kendim üreteceğim. Bunun yarısını ihracat, yarısını da iç piyasaya satacağım” dedi. 

Havuç ekiminde kendi bölgeleri kısıtlı olduğu için icar ettiklerini ifade eden Aslan, "Tarla meblağları çok yüksek olduğu için bizim icarımız çok yükseldi. Bu yıl tohumumuz yüzde 60 yükseldi doların, euronun yüksekliğinden. Yüzde 60 net diyorum. Bir liraya aldığımız tohum 1,5 lira oldu şu anda. Ben kendim Romanya ve Bulgaristan’a ihraç ediyorum. Buralar güzel pazarlar. Ama biz destek olmadığı için gümrük parası olduğu için bize zorluk oluyor bunda. Arabistan’a biz kendimiz gönderemiyoruz dilimiz olmadığı için. Bunu Hatay’dan ihracatçılara veriyoruz. Onlar Arap ülkelerine ihracat yapıyor. Bizim buradan 50 bin ton Arap ülkelerine ihracat yapılıyor. Önceden yüzde 80’e kadar üretiyorduk, yüzde 65’e kadar üretimimiz düştü. 3-4 yıldan beri biz havuçtan para kazanamıyoruz. Ama bu yıl çok umudumuz var. Tohumumuz, naylonumuz, poşetimiz geçen seneye göre yüzde 40-45 zamlandı, sandık da yüzde 40 zamlandı. Bu yıl umudumuz var” şeklinde konuştu. 

Havuç üreticisi Aslan, yılın 12 ayı boyunca havuç hasadında çalıştıklarını anlatarak şöyle devam etti: “Ben günlük 60 kişi çalıştırıyorum, 12 ay çalışıyoruz. Soğuk hava depolarımız var oradan tedarik ediyoruz. Bizde 24 saat havuç var. Konya Kaşınhanı bölgesi olarak burada çok istihdam yapıyoruz. Kaşınhanı büyük bir yer, önceden 200 tane havuçcu vardı burada şu anda 42 tane havuçcu kaldı. Yıl yıl küçülüyor, büyüyen büyüyor büyümeyen kayboluyor. Teknolojiye uyuyorsan uyuyorsun, uymuyorsan bitiyorsun. Burada üretimimizin 50-60 tona kadar ulaştığı günler oluyor siparişimize göre. Bir sezonda 20 bin ton havuç işliyoruz burada. Ortalama olarak bu ayda biraz yüksek olur, on ikinci aydan sonra 40 tona ineriz, beşinci ayda 20 tona ineriz" şeklinde konuştu. 
Havuca teşvik istediklerini de vurgulayan üretici Aslan, “Biz havuca teşvik ediyoruz. Bugün narenciyeye her şey oluyor, havuca desteğimiz yok. 1994 senesinden beri destek verilmedi. İhracata ton başı destek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Havucun tarladaki fiyatının 2 lira, markette ise 5 lira olmasının sebebinin açıklayan üretici Mustafa Aslan, sebzenin depolarda uzun süre kalmasından dolayı olduğunu anlatarak, “Mayıs ayında havuç enflasyon şampiyonu oldu, iyi bir rekor kırdı. Neden? Havuç, bu yıl çok sıcak geçtiğinden soğuk hava depolarında bozulma yaptı. Soğuk hava deposuna 100 ton koyduysak 50 ton, 60 ton çıkardık. Yani fire verdi burada. Fire verince açık verdi. Havuç da rekor kırdı. 15 yılda bir yakalıyor bu rekoru, o da çiftçi için iyi. Şimdi tüketicilere, Türkiye geneline söylüyorum; havuç diyorlar ki yerinde 3-4 lira, pazarda 5 lira. Ben halci olarak da buradan 15 ton mal gönderiyorum hal dükkanıma bunun 5 tonunu sabah iyi paraya satıyorum, 5 tonunu normal paraya satıyorum. Aşırı sıcaktan dolayı sıcak aylarda malın 5 tonunu döküyorum. Pazarcı arkadaş alıyor 20 kasa, 20 kasanın hepsini satmıyor ki. Şimdi biz 2 liraya satıyoruz. Bu markette olduğu zaman 5 lira yazıyor ben okudum. Bu hallerde 3 liraya satılıyor. Bunun nakliyesi, sandık masrafı, navlun masrafı var. Tüketiciye bu beş liraya varıyor. Biraz fazla oluyor ama fire olduğu için bu böyle, bu sebze bunu elinde bekletemezsin” dedi. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
»  Son dakika: 500 bin dola
» SGK borcu yapılandırmas
»  O kural değişti! Artı
»  Sosyal yardımlara çeki
»  Konya-İzmir uçuşları
»  TESK'ten sicil affı tal
» Mahkemeden, milyonlarca e
» Sanayicilere 300 bin lira
»  85 bin şirkete ceza kap
» İşsizlik rakamları aç
» Sanayi üretimi arttı
»  İcra tehdidiyle gönder
»  Patronun hakareti üzeri
»  Otomobilde ilk tercih "R
»  Hurda araçta "teşvik"
»  Konya OSB’de 5. kısm
»  'Borca batık' şirketle
» Seyit Faruk Özselek'ten
»  Anadolu'nun ilk ünivers
»  "Tüketicinin en büyük
»  Varlık Fonu yönetim ku
» ÖKC bildirim zorunluluğ
» Ambalajlı su fiyatların
» Çalınan kredi kartında
»  Milyonerlere 7 ayda 27 b
» Bakan Albayrak'tan büyü
»  Z Raporu bildirimi 1 Eki
» Yeni nesil tefecilik yön
» Kamuya 53 bin yeni person
»  Türkiye büyümede OECD
»  Tüketici derneğinden e
» Konya'da okul servis fiya
»  Dış fırçası ve duva
»  Otomotiv sektörü ihrac
» "Ekonomik baskılara kar
» Bakan Albayrak: Türk eko
»  Esnaf sayısı arttı
»  Dikey Geçiş Sınavı t
»  Elektrik tüketimi ağus
» Küçükbaş hayvancılı
» 'Fırıncının yaptığ
»  Destek ve önlem paketi
»  Sanayide 'güç birliği
»  Bazı kimyasal ürünler
» BDDK'dan "sahtecilik" uya
» Hükümet harekete geçti
»  İhracatçıya parasın
» Tüketici sosyal medyadan
»  Bakan Albayrak: IMF'ye b
» TESK'ten enflasyon değer
» Okkalar İnşaat’tan Ko
» Zam şampiyonu salça old
» Konya'da otomobil uçurum
»  Halkbank'a kur operasyon
»  Genç girişimciye 200 b
»  TESK'ten stokçulukla m
» Halkbank: 1763 müşteri
»  İhracı kayda bağlı m
»  Gençlere 8.402 TL teşv
» Yetki belgesi olmayan eml
»  Gram altın ağustosta y
» Bayramda kartla 6 milyar
»  Bunu yapan yandı, aylı
»  Ticaret Bakanlığından
»  Bayramda akaryakıta 3,7
»  "Varlık barışı"nda s
»  Hayvan hastalıklarına
»  Matrah artırana vergi i
»  Tüketiciyi aldatana ac
»  Dövizdeki yükseliş f
»  TESK'ten korsan okul ser
»  Tüketicileri aldatan re
» Konya’nın ihracatı ar
»  'Kurbanlık' bilançosu
»  Kira ödemelerinde "lira
»  Merkez Bankası'ndan bir
» Dış ticaret rakamları
» Bakan Albayrak kritik rak
»  İnşaat maliyet endeksi
» TESK'ten yapılandırmada
» Mobilyada "KDV indirimi"
» Gayrimenkulde yeni kampan
» TOKİ’den 2018'de ikinc
» Bakan Albayrak'ın mesajl
» Türkiye'nin yaş üzüm
» Lüks otomobil satışlar
» Vergi borcu olanlara son
»  Maliye'den 2.8 milyon m
»  Köylerin elektriği gü
»  İşsizlik maaşında y
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com