Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /home/haberliyorum/public_html/class/online.php on line 10

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/haberliyorum/public_html/class/online.php on line 11
Konya Haber - Konya’da havuç hasadı başladı
Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Konya dahil 5 ildeki operasyona 4 tutuklama      Yeni dolar hamlesi! Bugün resmen başladı      Bakan Kurum'dan dar gelirli vatandaşlara "sosyal konut" müjdesi      İşsize kolay maaş geliyor      Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu! 188 gözaltı kararı      Siber güvenlik ilkokula giriyor      Konya'da ekipler kar ve buzlanmaya karşı 24 saat görev başında      Pakdemirli: "Türkiye'nin buğday üretimi kendi kendine yeterli."      Milyarlarca lira "poşetle" çöpe gidiyor      Akaryakıttan ÖTV feragati 6 ayda 8 milyar lirayı aştı      AK Parti'den yerel seçimlerle ilgili flaş açıklama      Süleyman Soylu'dan polislere müjde!      Konya’da 3 gün sürecek uluslararası sempozyum başladı      Konya'nın 13 ilçesine kuvvetli kar yağışı uyarısı!      Konya'da kaçak avla mücadele! 25 kişiye 42 bin lira ceza      Kış gelmeden kapıları siz çalın!      Konya'da cinayet! 20 yerinden bıçaklanmış      Konya'daki "gaybubet evi" yapılanması davası sanık savunmalarıyla devam etti      Konya'da üst geçit merdiveninin bir bölümü çöktü      Atiker Konyaspor, Galatasaray maçı hazırlıklarına başladı     

Konya’da havuç hasadı başladı

03.07.2018
  
 
Konya'nın merkez Meram ilçesine bağlı 6 bin nüfuslu Kaşınhanı Mahallesinde 32 yıldan beri kardeşi ile birlikte havuç üretimi yapan 48 yaşındaki Kaşınhanı Mahallesi Muhtarı ve havuç üreticisi Mustafa Aslan, mahallelerinin Türkiye’de havuç üretiminin yüzde 65’ini karşıladığını belirterek, bu yıl 20 bin ton havuç üretmeyi hedeflediğini söyledi.

Havuç hasadının normalde Temmuz’un birinde başladığını ifade eden Mustafa Aslan, "Bu yıl havaların sıcak gitmesinden dolayı 20 gün önceden başladık. Haziran’ın beşi gibi hasada başladık bu yıl. Hasadımız bu yıl bereketli geçiyor. Hasadımızın aşaması ihracata yapıyoruz büyük ağırlıklı ve iç piyasamız var. İnşallah bu sene bereketli bir sezon bekliyoruz Konya Meram Kaşınhanı Mahallesi olarak. Türkiye’nin havuç ihtiyacının yüzde 65’ini burası üretiyor. Burada kaliteli havuçlarımız oluyor. Soğuk hava ve ön soğutma depolarımız var. Bizim için ihracat çok önemli, devletimiz için de önemli. Benim bu yıl hedefim Allah izin verirse 20 bin ton kendim üreteceğim. Bunun yarısını ihracat, yarısını da iç piyasaya satacağım” dedi. 

Havuç ekiminde kendi bölgeleri kısıtlı olduğu için icar ettiklerini ifade eden Aslan, "Tarla meblağları çok yüksek olduğu için bizim icarımız çok yükseldi. Bu yıl tohumumuz yüzde 60 yükseldi doların, euronun yüksekliğinden. Yüzde 60 net diyorum. Bir liraya aldığımız tohum 1,5 lira oldu şu anda. Ben kendim Romanya ve Bulgaristan’a ihraç ediyorum. Buralar güzel pazarlar. Ama biz destek olmadığı için gümrük parası olduğu için bize zorluk oluyor bunda. Arabistan’a biz kendimiz gönderemiyoruz dilimiz olmadığı için. Bunu Hatay’dan ihracatçılara veriyoruz. Onlar Arap ülkelerine ihracat yapıyor. Bizim buradan 50 bin ton Arap ülkelerine ihracat yapılıyor. Önceden yüzde 80’e kadar üretiyorduk, yüzde 65’e kadar üretimimiz düştü. 3-4 yıldan beri biz havuçtan para kazanamıyoruz. Ama bu yıl çok umudumuz var. Tohumumuz, naylonumuz, poşetimiz geçen seneye göre yüzde 40-45 zamlandı, sandık da yüzde 40 zamlandı. Bu yıl umudumuz var” şeklinde konuştu. 

Havuç üreticisi Aslan, yılın 12 ayı boyunca havuç hasadında çalıştıklarını anlatarak şöyle devam etti: “Ben günlük 60 kişi çalıştırıyorum, 12 ay çalışıyoruz. Soğuk hava depolarımız var oradan tedarik ediyoruz. Bizde 24 saat havuç var. Konya Kaşınhanı bölgesi olarak burada çok istihdam yapıyoruz. Kaşınhanı büyük bir yer, önceden 200 tane havuçcu vardı burada şu anda 42 tane havuçcu kaldı. Yıl yıl küçülüyor, büyüyen büyüyor büyümeyen kayboluyor. Teknolojiye uyuyorsan uyuyorsun, uymuyorsan bitiyorsun. Burada üretimimizin 50-60 tona kadar ulaştığı günler oluyor siparişimize göre. Bir sezonda 20 bin ton havuç işliyoruz burada. Ortalama olarak bu ayda biraz yüksek olur, on ikinci aydan sonra 40 tona ineriz, beşinci ayda 20 tona ineriz" şeklinde konuştu. 
Havuca teşvik istediklerini de vurgulayan üretici Aslan, “Biz havuca teşvik ediyoruz. Bugün narenciyeye her şey oluyor, havuca desteğimiz yok. 1994 senesinden beri destek verilmedi. İhracata ton başı destek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Havucun tarladaki fiyatının 2 lira, markette ise 5 lira olmasının sebebinin açıklayan üretici Mustafa Aslan, sebzenin depolarda uzun süre kalmasından dolayı olduğunu anlatarak, “Mayıs ayında havuç enflasyon şampiyonu oldu, iyi bir rekor kırdı. Neden? Havuç, bu yıl çok sıcak geçtiğinden soğuk hava depolarında bozulma yaptı. Soğuk hava deposuna 100 ton koyduysak 50 ton, 60 ton çıkardık. Yani fire verdi burada. Fire verince açık verdi. Havuç da rekor kırdı. 15 yılda bir yakalıyor bu rekoru, o da çiftçi için iyi. Şimdi tüketicilere, Türkiye geneline söylüyorum; havuç diyorlar ki yerinde 3-4 lira, pazarda 5 lira. Ben halci olarak da buradan 15 ton mal gönderiyorum hal dükkanıma bunun 5 tonunu sabah iyi paraya satıyorum, 5 tonunu normal paraya satıyorum. Aşırı sıcaktan dolayı sıcak aylarda malın 5 tonunu döküyorum. Pazarcı arkadaş alıyor 20 kasa, 20 kasanın hepsini satmıyor ki. Şimdi biz 2 liraya satıyoruz. Bu markette olduğu zaman 5 lira yazıyor ben okudum. Bu hallerde 3 liraya satılıyor. Bunun nakliyesi, sandık masrafı, navlun masrafı var. Tüketiciye bu beş liraya varıyor. Biraz fazla oluyor ama fire olduğu için bu böyle, bu sebze bunu elinde bekletemezsin” dedi. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Yeni dolar hamlesi! Bugü
»  İşsize kolay maaş gel
» Pakdemirli: "Türkiye'nin
»  Milyarlarca lira "poşet
» Akaryakıttan ÖTV feraga
» Dikkat! İkinci emeklilik
» İşsizlik rakamları aç
» ​Çumra Belediyesinde h
»  Devletten gençlere 20 b
» Hükümetten dev teşvik
»  Genç Mali Müşavirler
» Tarım ÜFE ekimde arttı
»  "Tarım sigortası maliy
» SGK'dan müjde! 5 gün i
» Merkez rakamı açıklad
» Kırmızı et üretimi ar
»  Çiftçiye 58 ilde ÇATA
» KOMEK fotoğrafçılık k
»  Haksız fiyat artışlar
»  Bürokraside belge devri
» Sözleşmeler dönüştü
» Kıdemde ‘giriş-çık
» Bilişim protokolleri ile
» Flaş değişiklik! O par
» Kirada oturan herkesi ilg
» Bakan Albayrak Twitter'da
»  İŞKUR istihdamda 1 mil
»  "2. Türk-Yemen İş For
»  Bir gün çalışana da
»  Beyşehir’de “hayat
»  Bakanlığın indirim ye
» Konya'da zam şampiyonu
»  Benzinde ÖTV kaybı sı
» "Çok zor şartlardan bug
» Yumurta ihracatı rekora
»  Gram altın son iki ayda
»  Otomotiv sektöründe sa
»  Bilinçsiz gübre kullan
» "Ekonomide olumlu gelişm
»  "Bedelsiz arsa tahsisi"
» Kıdem tazminatında yüz
» Altın hesapları 40 mily
» Tarımın sorunları KTB
» Değirmen makinecilerinin
» Konya tarihinde rekor ihr
» ÖTV indirimi sonrası s
» Gıda fiyatlarındaki spe
»  Konya’dan 187 ülkeye
» Berat Albayrak'tan vatand
»  Türkiye Sigorta Birliğ
» Konya'ya yeni yatırım
»  Ar-Ge'ye 1,1 milyar lira
»  Turizm gelirinin 35,2 mi
»  "İlkokullarda okul yeme
»  BES'in büyüklüğü 15
» KTB’den enflasyonla mü
»  OSB’lerde ruhsat ve ya
» Dijital Şehircilik Zirve
» Üniversite mezunlarını
» Murat Kurum'dan İmar Bar
» İçişleri Bakanlığın
» İŞKUR ile Çelikkayalar
» TESK'ten vergi indirimi t
» Bakan Varank'tan Konya'da
» Yumurta üreticilerinden
» İnşaat maliyet endeksi
»  Ölüm aylığı artık
»  Konut satışında KDV v
» Avustralya modeli yok, 3
» Konya'da sonbahar!
»  MTV'den 16,1 milyar lira
»  TOKİ'nin indirim kampan
»  Konut satışında KDV v
» Harçlar ve vergilerle 40
» Ticaret Bakanı: Yüzde 3
» Memurun fazla mesai ücre
» Devletin kasasına ÖTV'd
» Yeni iş kuran gençlere
»  TESK'ten "yerli üretim
»  Hayvancılık destekleri
»  TOKİ'nin indirim kampan
»  Motodrag sezonu Konya'da
»  Söylentisi bile yetti!
» Sanayi üretimi arttı
» Milyonlarca veliyi ilgile
»  "Kira artışları enfla
»  Konya Ticaret Borsası,
»  Elektrik faturalarında
» Vergide yeni dönem! Çal
» Yapılandırma ilk taksid
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com