Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      İlker Yiğit dua edip seçim çalışmalarına start verdi      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

İsrail Kudüs'ü Filistin'den koparmayı amaçlıyor

06.07.2018
  
 
İsrail, uzun yıllardır adım adım yürüttüğü Batı Şeria'yı işgal planıyla zorla yerlerinden ettiği Filistinlilerin topraklarına yasa dışı Yahudi yerleşim yerleri inşa ediyor.

Tel Aviv yönetimi, 1967'de yaşanan Altı Gün Savaşının ardından işgal ettiği Batı Şeria'da, kanunlara aykırı Yahudi yerleşim yerleri inşa etmeye başladı. 

Bugün itibarıyla Batı Şeria'da 250'ye yakın illegal Yahudi yerleşim yeri bulunuyor ve buralarda 400 bine yakın Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

İsrail'in Yahudi yerleşim yeri inşa etmek için son hedefi ise Han el-Ahmer bölgesi.Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasında kritik bir öneme sahip bölgede yer alan Han el-Ahmer'de, İsrail'in 1953'te Necef Çölü (Negev) bölgesinden zorla göç ettirdiği Bedevi Filistinli aileler yaşıyor.

Nüfusu 190 olan Han el-Ahmer, İsrail'in Doğu Kudüs'ten Ölü Deniz'e kadar uzanan yaklaşık 12 bin dönümlük araziden "Filistinlilerin çıkarılmasını öngören" E1 projesi kapsamındaki topraklarda yer alıyor.

İsrail yönetimi, 1999'da aldığı kararla Han el-Ahmer bölgesine Yahudi yerleşim yeri kurulmasını onaylamasına rağmen uluslararası tepkiler nedeniyle bu planı uzun bir süredir rafta tutuyordu.  

İsrail'in bu planı hayata geçerse Tel Aviv ile Eriha kentleri arasında yer alan Batı Şeria'daki Ma'ale Adumim, Mishor Adumim and Kfar Adumim Yahudi yerleşim yerleri birleştirilecek ve Doğu Kudüs'ün diğer Filistin topraklarıyla fiziki bağı büyük ölçüde koparılmış olacak. 

- İsrail yıkmakta Filistinliler ise direnmekte kararlı  

İsrail Adalet Mahkemesi geçen mayısta, Han el-Ahmer bölgesinde Filistinli Bedevilerin yaşadığı derme çatma evler ile başka bölgelerden gelenlerle birlikte 170 öğrencinin eğitim gördüğü bir okulun yıkılmasına karar verdi.

Bu kararın ardından İsrail ordusu geçen günlerde Han El-Ahmer'i askeri bölge ilan ederek yakın bir zamanda yıkımın gerçekleşeceği sinyalini verdi.  

Bu gelişme üzerine BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssell, BM Cenevre Ofisi'nde geçen salı düzenlenen basın toplantısında, Bedevi topluluğunun bulunduğu Han el-Ahmer'in İsrail makamları tarafından yıkılmaya hazırlandığı yönündeki haberlerden derin endişe duyduklarını getirdi. 

Avrupa Birliği'nden (AB), dün yapılan yazılı açıklamayla İsrail'e işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Han el-Ahmer'de bedevilere ait ev ve ağılları yıkma kararından vazgeçmesi çağrısı geldi.

Tepkilere rağmen İsrail yönetimi dün iş makinaları ve polis eşliğinde Han el-Ahmer'e gelerek bölgedeki evleri yıkma girişiminde bulundu. İsrail polisi, hem yıkıma karşı duran köy halkı hem de köy halkına destek amacıyla bölgeye gelen Filistinlilerin direnişiyle karşılaştı. 

Direnişi kırmak isteyen İsrail polisinin sert müdahalesi sonucu 4 Filistinli yaralandı, 31 Filistinli de darp edildi. 

Filistinlilerin gösterdiği direniş sayesinde yıkım ertelenmiş olsa da İsrail güçlerinin birkaç gün içerisinde bölgeyi boşaltarak Filistinlilere ait evleri yıkması bekleniyor. 

Yıkımı önlemek isteyen bölge halkı ve onlara destek vermek amacıyla Han el-Ahmer'de bulunan Filistinliler ise gece gündüz nöbet tutuyor. 

Direnişe destek vermek amacıyla Han el-Ahmer'e gelen Filistin'de Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Yerleriyle Mücadele Konseyi Sözcüsü Abdullah Ebu Rahme, İsrail yönetiminin bölgede yaşayan Filistinlileri göçe zorlama ve evleri yıkmakta kararlı olduğunu dile getirdi.

 Ebu Rahme, İsrail'in yıkım planı ve bölge sakinlerini yerlerinden etme girişimini engelleme mücadelesine destek olmak için herkesi Han el-Ahmer'de başlattıkları nöbete destek vermeye çağırdı.

Han el-Ahmer sakinlerine destek vermek amacıyla bölgeye gelen Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Yerleriyle Mücadele Konseyi Başkanı Velid Assaf ise İsrail'in Batı Şeria'da 46 yerleşim yerini yıkma ve bölge halkını yerlerinden etme tehdidine dikkati çekerek, söz konusu yıkım çalışmaları sonucu Kudüs'ü Batı Şeria'dan ve Batı Şeria'nın güney kesimini de orta kesiminden ayırmanın amaçlandığını söyledi.

Han el-Ahmer sakinlerini korumak için nöbet tutmaya devam edeceklerini belirten Assaf, "İsrail, yıkımla bölge sakinlerini uzaklaştırmaya çalışmanın yanı sıra ciddi suçlar işliyor ve ABD'nin tarafgirliğini fırsat bilerek hesap vermekten kaçınıyor." dedi.

- "Kadın ve çocuklar korkuyla bekliyor"

İsrail yıkımdan vazgeçmez ise Han el-Ahmer halkını zor günler bekliyor. Zira hayvancılıkla geçimini sağlayan bu kişilerin ne gidebilecekleri bir evi ne de yeni bir ev inşa edecek arazileri bulunuyor. Yıkım tehdidi nedeniyle köy halkı endişeli bekleyişlerini sürdürüyor. 

İsrail'in evlerini yıkarak kendilerini yerlerinden etmesinden ciddi endişe duyduklarını dile getiren Han el-Ahmer sakinlerinden Faysal ed-Dahuk, "Kadın ve çocuklar korkuyor ancak bizler beklemeye devam edeceğiz. Aktivistlerin dayanışma amacıyla nöbet tutmaları bize topraklarımızı savunma konusunda güç veriyor. Bizler yalnız değiliz, Filistin Devletinin başkenti Kudüs kapılarındaki varlığımızı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Direnişin başarıya ulaşıp ulaşmaması uluslararası kamuoyunun İsrail'e göstereceği tepkiye bağlı ancak Filistinliler Han el-Ahmer'deki nöbeti sürdürmekte ve İsrail polisine direnmekte kararlı gözüküyor. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Dünya
» İsrail askerleri 150 Fil
» Sincar ve Karacak Dağı'
» YPG/PKK'yı korku sardı!
» Erdoğan ile Trump görü
» Arjantin G20 Zirvesi Sonu
» Irak'ın kuzeyinde 14 ter
»  İsrail'in son Gazze sal
»  İsrail, Türklerin Kud
» Dünya Müslüman Alimler
» TSK Münbiç'te 60'ıncı
» İdlib'de muhalifler ağ
»  ÖSYM'den KPSS ortaöğr
»  YPG/PKK Münbiç'i çuku
» Kudüs 831 yıl sonra tam
» TSK'dan Irak'ın kuzeyine
»  Erdoğan'ın selamı Bil
»  Mekke-Medine hızlı tre
» Cumhurbaşkanı Erdoğan,
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
»  İsrail'den Filistin yö
» PKK'ya bağlı YBŞ'li te
»  İsrail'den Gazze sını
» "Milli Eğitim ülkemizin
» TSK'dan Münbiç hattınd
» İsrail askerleri Gazze s
» BM: Gazze'deki durum fela
»  İdlib'de sivil savunmac
» Mekke'de ceviz büyüklü
» Tahran bildirisi onayland
»  İsrail'den Filistinli c
» İsrail güçleri Filisti
» İsveç'te Konyalı polit
» Arakanlı Müslümanları
»  ABD karıştı! 'Ülke
»  BM'den Gazze'de yeni sav
»  Arakan'da buruk Kurban B
»  Kabe'nin örtüsü deği
»  Mısırlı imamdan duygu
» Hacı adayları kutsal to
»  Kabe'de sabah namazı
» Otomotiv devlerinden usul
»  Mekke-i Mükerreme'de ha
»  MSF Lübnan Ofisi Direkt
»  FKÖ Genel Sekreteri Ure
»  "Filistin halkı işgal
» Filistinli cesur kız Tem
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» "Mekke'nin Yolu" girişim
»  Gazze şehidini Türk ba
» Harameyn Hızlı Tren Pro
»  Washington Post'ta tam s
» Boşnakların kapanmayan
»  Gazze'ye Türkiye damgas
»  İsrail saldırıları v
» Pensilvanya’nın Amerik
» İsrail Kudüs'ü Filisti
» Münbiçlilerden Türk as
» İsrail askerleri Türk b
» Gazze sınırında Erdoğ
» Erdoğan'ın seçim zafer
»  İsrail basını Erdoğa
»  Senegalli alimden Erdoğ
» "YPG/PKK ile DEAŞ esir a
» Heniyye'den Türkiye'ye
»  Gazze sınırındaki 'Mi
» Kuzey Irak'taki Kandil Da
»  Gazze'nin boğazındaki
» Gazze 'Milyonluk Kudüs'
» İsveçli papazın Müsl
» Irak'ın kuzeyinde terör
» Gazze'de şehit sayısı
» Türkiye, Filistin'deki k
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
»  Şehitler Nekbe acısın
» Filistin'de İsrail terö
» Gazze'de 5 çocuk şehit
» İsrail askerleri 3 Filis
» TSK'dan Afrinlilere acil
» ABD, İngiltere ve Fransa
»  Bosna Hersek'teki FETÖ
» Gazze'de şehit sayısı
» Trump YPG/PKK kontrolünd
» Tel Rıfat havadan görü
» Numune Hastanesi kapılar
» Afrin'de patlayıcı ve m
» Afrin'de tuzaklanan patla
» Afrin ve 6 belde merkezi
» PYD/PKK'nın eve tuzaklad
» Teröristler hendekleri A
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com