Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Sağlık Bakanlığından anne ölümlerini azaltmak için müdahale timi      Avustralya modeli yok, 3 yıl kuralı var      Beyşehir’de doğa yürüyüşü etkinliği      TUSAŞ'tan 'Atak'lı Afrika açılımı      Selçuklu’da hizmetler istişare ediliyor      Konya'da sonbahar!      MTV'den 16,1 milyar lira gelir bekleniyor      Konya dahil 4 ilde operasyon! 35 gözaltı kararı      TOKİ'nin indirim kampanyasından 13 bin kişi yararlandı      Konut satışında KDV ve tapu harcı indiriminde son 10 gün      2B'den 3 yılda yaklaşık 2 milyar lira gelir bekleniyor      Erdoğan: Yeniden diriliş, şahlanış döneminin arefesindeyiz      Denizaltıcılardan "tam isabet"      Türkiye Motodrag Şampiyonası Konya'da tamamlandı      Rize'de maç sonu saha karıştı! Uğur Demirok'a yumruk      Rıza Çalımbay: Çok da mutlu değili      Konya'da şüpheli çanta paniği!      Konya'da şüpheli ölüm      Harçlar ve vergilerle 40 milyarlık gelir      Ticaret Bakanı: Yüzde 300 zam yapan tespit ettik     

Öğrencisine en fazla para harcayan vakıf üniversitesi Konya'dan

26.07.2018
  
 
YÖK tarafından ilk kez hazırlanan "Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2018 Raporu"nda, vakıf üniversitelerinin öğrenci başına cari gider miktarları ile bursluluk oranları, TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen toplam proje bütçeleri ile bu üniversitelerin ÖSYM tarafından yapılan ALES, TUS gibi sınavlardaki başarılarına yer verildi.

Buna göre vakıf yükseköğretim kurumları arasında öğrenci başına cari gider yani harcama miktarı en fazla olan üniversite yıllık 116 bin 269 lirayla iki yıl önce eğitim-öğretime başlayan Konya Gıda Tarım Üniversitesi olarak belirlendi.

Bu üniversiteyi, öğrenci başına yıllık 60 bin 87 lira harcayan Koç Üniversitesi ile 51 bin 610 lira harcayan Sabancı Üniversitesi izledi. Bu üniversiteleri sırasıyla 39 bin 775 lira ile İstanbul Şehir Üniversitesi, 32 bin 789 lira ile İstinye Üniversitesi, 27 bin 393 lira ile Bilkent Üniversitesi, 24 bin 819 lira ile İstanbul Bilim Üniversitesi, 22 bin 629 lira ile Bezmialem Vakıf Üniversitesi, 22 bin 153 lira ile Yüksek İhtisas Üniversitesi ve 20 bin 381 lira ile İstanbul Ticaret Üniversitesi takip etti.

Bununla birlikte 22 üniversitenin öğrenci başına yaptığı harcama 10 bin liranın altında kaldı. Bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının öğrenci başına cari giderlerinin ise 3 bin liranın altında olduğu görüldü.

- Öğrencilerine tam burs veren üniversiteler 

Raporda, ÖSYM kılavuz verilerine göre, vakıf üniversitelerinin tam bursluluk oranlarına ilişkin bilgilere de yer verildi. Buna göre, İbn Haldun Üniversitesi ile Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi tüm öğrencilerine tam burs sağlayan üniversiteler olarak öne çıktı.

Bu üniversiteleri, öğrencilerinin yüzde 23'üne tam burs veren Beykoz Üniversitesi, yüzde 20'sine tam burs veren Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Koç Üniversitesi takip etti.

Bu üniversiteleri, yüzde 18 tam burslu öğrenci oranıyla Bezmialem Vakıf Üniversitesi, yüzde 17 ile KTO Karatay Üniversitesi, yüzde 16 ile İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve TED Üniversitesi izledi.

Öte yandan, 10 üniversitenin sadece, YÖK tarafından zorunlu kılınan asgari yüzde 10 bursluluğu verdiği, 29 vakıf üniversitesinin ise sadece yüzde 11 burs oranı olduğu görüldü.

Raporda vakıf üniversitelerinin, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını sürdüren ve farklı alanlarda üniversite sıralamaları yayımlayan URAP'ın yaptığı  2017-2018 genel puan tablosuna da yer verildi. Buna göre, vakıf üniversiteleri arasında en yüksek puana sahip üniversiteler sırasıyla Bilkent, Koç ve Sabancı oldu.

- Proje bütçelerinde Bilkent Üniversitesi ilk sırada

TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından geçen yıl vakıf üniversitelerine sağlanan proje bütçeleri arasında birinciliği 27 milyon 790 bin lira ile Bilkent Üniversitesi, ikinciliği 16 milyon 360 bin lira ile Sabancı Üniversitesi, üçüncülüğü ise 15 milyon 790 bin lira ile Koç Üniversitesi aldı.

- Üniversitelerin sınav başarıları 

Raporda, vakıf üniversitelerinin ÖSYM tarafından yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Dikey Geçiş Sınavı (DGS), Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) gibi sınavlardaki başarı sıralamalarına da yer verildi.

Buna göre, ALES eşit ağırlık puanı 70 ve üzerinde olan adaylara göre başarı oranı en yüksek üniversite yüzde 69,44 ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi oldu (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 5'inci sıra). TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesini yüzde 66,67 ile Koç Üniversitesi (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 6'ncı sıra) ve yüzde 62,50 ile Bezmialem Vakıf Üniversitesi (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 7'nci sıra) izledi. 

ALES sözel puanı 70 ve üzerinde olan adaylara göre birincilik yüzde 71,82 başarı oranıyla İstanbul Şehir Üniversitesi'nin oldu (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 3'üncü sıra). Yüzde 66 ile İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ikinci (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 5'inci sıra), yüzde 64,52 ile Koç Üniversitesi üçüncü sırada (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 6'ncı sıra) yer aldı.

ALES sayısal puan türünde 70 ve üzeri alan adaylar dikkate alındığında da, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi yüzde 72,64 ile en yüksek orana sahip vakıf üniversitesi olurken (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 7'nci sıra), onu yüzde 65,76 ile Bezmialem Vakıf Üniversitesi (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 9'uncu sıra), yüzde 62,19 ile Bilkent Üniversitesi (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 10'uncu sıra) takip etti.

Vakıf üniversiteleri içinde, TUS yerleşme oranı en yüksek üniversite yüzde 32,14 ile Koç Üniversitesi oldu (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 3'üncü sıra). Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi yüzde 22,30 ile ikinci (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 45'inci sıra), Başkent Üniversitesi ise yüzde 21,15 ile üçüncü sırada (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 51'inci sıra) yer aldı.

DGS ile lisans programlarına yerleşen aday oranlarına göre, Beykoz Üniversitesi yüzde 79,19 ile birinci olurken, yüzde 70,61 ile Yaşar Üniversitesi ikinci, yüzde 67,97 ile Doğuş Üniversitesi üçüncü sırada yer aldı. 

Koç Üniversitesinin 83,26 puanla e-YDS puan ortalaması en yüksek üniversite olduğu sıralamada, Bilkent 76,48 puanla ikinci, İstanbul Bilgi Üniversitesi 67,10 puanla üçüncü oldu.

Bazı üniversitelerin KPSS puan ortalamalarının düşük olduğu dikkati çekti. Çeşitli alanlarda KPSS sıralamalarında vakıf üniversiteleri devlet üniversitelerine göre geride kaldı.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Avustralya modeli yok, 3
» Konya'da sonbahar!
»  MTV'den 16,1 milyar lira
»  TOKİ'nin indirim kampan
»  Konut satışında KDV v
» Harçlar ve vergilerle 40
» Ticaret Bakanı: Yüzde 3
» Memurun fazla mesai ücre
» Devletin kasasına ÖTV'd
» Yeni iş kuran gençlere
»  TESK'ten "yerli üretim
»  Hayvancılık destekleri
»  TOKİ'nin indirim kampan
»  Motodrag sezonu Konya'da
»  Söylentisi bile yetti!
» Sanayi üretimi arttı
» Milyonlarca veliyi ilgile
»  "Kira artışları enfla
»  Konya Ticaret Borsası,
»  Elektrik faturalarında
» Vergide yeni dönem! Çal
» Yapılandırma ilk taksid
» İşsizlik rakamları aç
»  Atlar Konya sokaklarınd
»  TESK'ten "mesleki eğiti
»  Türkiye'den enflasyona
» Hazine ve Maliye Bakanı
»  TESK'ten tasarruf fırsa
» Küspe fiyatı 90 liradan
»  Vatandaş satın aldığ
»  Tarım Kredi'den 100 ür
»  E-ticaret 50 milyar lira
»  Türkiye’ye yatırımc
» Bakan duyurdu! O ödeme a
»  KOSGEB'den işletmelere
»  Enflasyonla Topyekun Mü
» Yeni 'hal yasası' geliyo
»  Ticaret Bakanlığından
» Konya'da tarla gününde
»  Piyasaya KDV iadesi dopi
» Yıl sonuna kadar elektri
» "Bize haklarımızı vers
» Çelikkayalar'dan dev bir
»  Lüks araç satışına
»  Milyoner sayısı 8 ayda
» "Ekonomide dengelenme sü
»  Gençlere müjde: Bunu y
» Ticaret Bakanlığından
»  Ve taslak hazırlandı!
» Çoğu kişi bilmiyor! G
» Enflasyon arttı
» Ekmekte 'kar marjı'nın
» Konya'nın zam şampiyonu
»  "Zamların sorumlusu kü
» TMO'dan mısır üreticis
» Konya'da trafiğe kayıtl
» Karabacak’tan birlik ve
» İhracatta eylül ayında
» Anadolu'nun gururu: AYD
» Elektrik ve doğalgaz zam
» "Enflasyon problemini en
»  Konya'da mali müşavir
»  Ayda ortalama 442 dakika
»  Gram altın eylülde yak
» Küçük esnafa büyük k
»  Merkez bankaları altın
»  Sosyal yardımda 'artı'
»  Akfen'in Konya'daki 3 g
» Konya'nın ihracat rakaml
» Rüzgardan elektrik üret
»  Bakan Selçuk'tan, bir m
» Bakan açıkladı: Milyon
»  100 bin liralık tarla y
» OSB’ler imar barışıy
»  TESK'ten "naylon poşet"
»  Basit usule tabi mükell
»  Vatandaşa 2 müjde
» Otomobile ödenen ÖTV'de
»  Tüm çalışanları ilg
» Memura 3 zam
»  İnşaat maliyet endeksi
»  İşsizlik Fonu'ndan iş
»  Bakan Pekcan, yeni döne
»  İşleri aynı kazançla
» Kıdem tazminatı yine g
» Mali müşavir olmak iste
»  TESK'ten "fırsatçılı
» Konya'ya yeni sanayi site
»  Harun Aydın'dan 'yerli
»  TESK'ten "pos cihazı ko
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com