Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Ahmet Pekyatırmacı'nın bayram mesajı      KONTV Haber zemzem tesislerini görüntüledi      Konya'da 4 köprülü kavşak hizmete girdi      Afrin'de Mehmetçik'in leylek şefkati      Sinek larvaları hastalara şifa oluyor      İşte il il bayram namazı saatleri      Çavuşoğlu: Münbiç'te ortak devriye dönemine geçiliyor      Konya'da otomobil şarampole devrildi: 10 yaralı      Cihanbeyli’de rekor hizmet      Uğur İbrahim Altay: Tüm tedbirleri aldık      Bayram tatilinin ikinci gününde kazalar 24 can aldı      Karapınar'da 2 yeni obruk oluştu      Konya’da refüje çıkan otomobil devrildi: 1 ölü, 3 yaralı      Hacı adayları güzel ülkemiz için dua ediyor      Türkiye Motodrag Şampiyonası Konya'da başladı      İşte Süper Lig'de en ucuz bileti satan takımlar      ​Sorgun: AK Parti’nin bir neferi olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz      İkinci nakil dönemi sonunda öğrencilerin yüzde 98,5'i yerleşti      Konya'da kurbanlıklar alıcılarını bekliyor      Liderlerin bayram programları belli oldu     

Öğrencisine en fazla para harcayan vakıf üniversitesi Konya'dan

26.07.2018
  
 
YÖK tarafından ilk kez hazırlanan "Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2018 Raporu"nda, vakıf üniversitelerinin öğrenci başına cari gider miktarları ile bursluluk oranları, TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen toplam proje bütçeleri ile bu üniversitelerin ÖSYM tarafından yapılan ALES, TUS gibi sınavlardaki başarılarına yer verildi.

Buna göre vakıf yükseköğretim kurumları arasında öğrenci başına cari gider yani harcama miktarı en fazla olan üniversite yıllık 116 bin 269 lirayla iki yıl önce eğitim-öğretime başlayan Konya Gıda Tarım Üniversitesi olarak belirlendi.

Bu üniversiteyi, öğrenci başına yıllık 60 bin 87 lira harcayan Koç Üniversitesi ile 51 bin 610 lira harcayan Sabancı Üniversitesi izledi. Bu üniversiteleri sırasıyla 39 bin 775 lira ile İstanbul Şehir Üniversitesi, 32 bin 789 lira ile İstinye Üniversitesi, 27 bin 393 lira ile Bilkent Üniversitesi, 24 bin 819 lira ile İstanbul Bilim Üniversitesi, 22 bin 629 lira ile Bezmialem Vakıf Üniversitesi, 22 bin 153 lira ile Yüksek İhtisas Üniversitesi ve 20 bin 381 lira ile İstanbul Ticaret Üniversitesi takip etti.

Bununla birlikte 22 üniversitenin öğrenci başına yaptığı harcama 10 bin liranın altında kaldı. Bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının öğrenci başına cari giderlerinin ise 3 bin liranın altında olduğu görüldü.

- Öğrencilerine tam burs veren üniversiteler 

Raporda, ÖSYM kılavuz verilerine göre, vakıf üniversitelerinin tam bursluluk oranlarına ilişkin bilgilere de yer verildi. Buna göre, İbn Haldun Üniversitesi ile Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi tüm öğrencilerine tam burs sağlayan üniversiteler olarak öne çıktı.

Bu üniversiteleri, öğrencilerinin yüzde 23'üne tam burs veren Beykoz Üniversitesi, yüzde 20'sine tam burs veren Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Koç Üniversitesi takip etti.

Bu üniversiteleri, yüzde 18 tam burslu öğrenci oranıyla Bezmialem Vakıf Üniversitesi, yüzde 17 ile KTO Karatay Üniversitesi, yüzde 16 ile İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve TED Üniversitesi izledi.

Öte yandan, 10 üniversitenin sadece, YÖK tarafından zorunlu kılınan asgari yüzde 10 bursluluğu verdiği, 29 vakıf üniversitesinin ise sadece yüzde 11 burs oranı olduğu görüldü.

Raporda vakıf üniversitelerinin, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını sürdüren ve farklı alanlarda üniversite sıralamaları yayımlayan URAP'ın yaptığı  2017-2018 genel puan tablosuna da yer verildi. Buna göre, vakıf üniversiteleri arasında en yüksek puana sahip üniversiteler sırasıyla Bilkent, Koç ve Sabancı oldu.

- Proje bütçelerinde Bilkent Üniversitesi ilk sırada

TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından geçen yıl vakıf üniversitelerine sağlanan proje bütçeleri arasında birinciliği 27 milyon 790 bin lira ile Bilkent Üniversitesi, ikinciliği 16 milyon 360 bin lira ile Sabancı Üniversitesi, üçüncülüğü ise 15 milyon 790 bin lira ile Koç Üniversitesi aldı.

- Üniversitelerin sınav başarıları 

Raporda, vakıf üniversitelerinin ÖSYM tarafından yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Dikey Geçiş Sınavı (DGS), Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) gibi sınavlardaki başarı sıralamalarına da yer verildi.

Buna göre, ALES eşit ağırlık puanı 70 ve üzerinde olan adaylara göre başarı oranı en yüksek üniversite yüzde 69,44 ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi oldu (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 5'inci sıra). TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesini yüzde 66,67 ile Koç Üniversitesi (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 6'ncı sıra) ve yüzde 62,50 ile Bezmialem Vakıf Üniversitesi (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 7'nci sıra) izledi. 

ALES sözel puanı 70 ve üzerinde olan adaylara göre birincilik yüzde 71,82 başarı oranıyla İstanbul Şehir Üniversitesi'nin oldu (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 3'üncü sıra). Yüzde 66 ile İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ikinci (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 5'inci sıra), yüzde 64,52 ile Koç Üniversitesi üçüncü sırada (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 6'ncı sıra) yer aldı.

ALES sayısal puan türünde 70 ve üzeri alan adaylar dikkate alındığında da, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi yüzde 72,64 ile en yüksek orana sahip vakıf üniversitesi olurken (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 7'nci sıra), onu yüzde 65,76 ile Bezmialem Vakıf Üniversitesi (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 9'uncu sıra), yüzde 62,19 ile Bilkent Üniversitesi (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 10'uncu sıra) takip etti.

Vakıf üniversiteleri içinde, TUS yerleşme oranı en yüksek üniversite yüzde 32,14 ile Koç Üniversitesi oldu (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 3'üncü sıra). Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi yüzde 22,30 ile ikinci (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 45'inci sıra), Başkent Üniversitesi ise yüzde 21,15 ile üçüncü sırada (Devlet üniversiteleri dahil edildiğinde 51'inci sıra) yer aldı.

DGS ile lisans programlarına yerleşen aday oranlarına göre, Beykoz Üniversitesi yüzde 79,19 ile birinci olurken, yüzde 70,61 ile Yaşar Üniversitesi ikinci, yüzde 67,97 ile Doğuş Üniversitesi üçüncü sırada yer aldı. 

Koç Üniversitesinin 83,26 puanla e-YDS puan ortalaması en yüksek üniversite olduğu sıralamada, Bilkent 76,48 puanla ikinci, İstanbul Bilgi Üniversitesi 67,10 puanla üçüncü oldu.

Bazı üniversitelerin KPSS puan ortalamalarının düşük olduğu dikkati çekti. Çeşitli alanlarda KPSS sıralamalarında vakıf üniversiteleri devlet üniversitelerine göre geride kaldı.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» İkinci nakil dönemi son
»  Konya'da kurbanlıklar a
» TESK'ten yatırım çağr
»  İmar Barışı'na başv
»  Bayram sonrası 50 bin k
» İnşaat maliyet bedeller
» Bakan açıkladı: 1274 p
»  Vergi Dairesi Başkanı
» Bakan Albayrak: Mali disi
»  Staj ücretine devlet ka
» İşte Türkiye'nin kurba
» Sebze ve meyve satışın
»  Şirketlerin kredi borç
» Konya iş dünyasından b
» Konya Vergi Dairesi Başk
» "Konya iş dünyası olar
»  Tarım ürünleri ithala
»  ASELSAN'ın sipariş bü
» Perakende ticarette taksi
»  "ALO 170" milyonlarca ba
» Başkan Özselek: Bu sava
»  Esnaf Kurban Bayramı'nd
» Konya’dan Türk lirası
» Sanayicilere 1,2 milyarl
»  Anadolu yayıncılarınd
» Konya'da ekmek zammının
»  75 bin öğrenci ilk kez
»  Esnaf sayısı arttı
»  Ticaret istişareyle yol
» Aselsan'ın Konya yatır
» Hazine ve Maliye Bakanı
» "Çeyrek altın" en fazla
»  Ekonomik saldırıya kar
»  Tüketici "nişasta bazl
» Arsa satışlarında Kony
» Erdoğan: Ekonomik savaş
» "Faturalarda esnafa özel
»  Yumurta fiyatından ne
»  Erdoğan'dan 10 milyar T
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  İmar Barışı'nda mür
»  65 yaş aylığı 1 Eyl
»  Yerliler dolar oyununa g
»  TESK'ten "sicil affı" t
»  TDK'dan "doğru Türkçe
»  "SOLTER" güneş enerji
» BorsaKonya'yı örnek ala
»  Takvim netleşti: Devlet
»  Plastik poşetler ücret
»  2018 Yılı Programı ka
» KSO'da istihdam teşvikle
»  Elektrikte serbest tüke
»  Seyahat için üç ayda
»  Bakan Pakdemirli kurbanl
»  Tarım Kredi'nin arpa al
» Ticaret Bakanlığından
»  Kurban Bayramı için 10
» Bakan Pekcan ticaretin ye
»  Sanayi ve teknolojide '1
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  Yeni sistemle 'ekonomiye
» İŞKUR'dan yarım milyon
»  "Süper teşvikler" cari
» Konya’da otomobil fiyat
» Otobüslere uçak standar
» İşte Konya'nın zam şa
»  Otobüs firmalarına ek
» Konya'da kentten köye g
» Markette 15, üreticide 1
»  Akaryakıtta ÖTV ayarla
»  YKS istatistikleri açı
»  Şeker kotaları belirle
»  Yatırımcıya Erdoğan
» Konya ayçiçeği üretim
» Ekmeğe zam yapana ceza!
»  "Ayçiçeğinde piyasay
»  AK Parti'den tarım ve h
» Konya, Dış Ticaret Merk
»  Danıştay, "hesap işle
»  '633 bin 740 sigortalım
» Sütte açıklanan fiyat,
» Konya'da ekmeğe zam kap
»  Ekmek zammına bakanlık
» Selçuk Öztürk: Türkiy
» Selçuklu'nun kültür pr
» Konya SGK hafta sonu da a
»  "Yeni emekli aylığı h
»  OSBÜK’ten Enerji Baka
» Öğrencisine en fazla pa
» KOP’tan sanayide kaynak
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com