Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
İlaca, dövizdeki hareketlilikten kaynaklı zam yok      TBMM Başkanı Binali Yıldırım: Kınıyoruz      Milyonlarca Müslüman hacı oldu! KONTV Haber kutsal topraklarda      "Sınır Kartalları" bayrama görev başında girdi      Afrin’de terörden uzak ilk Kurban Bayramı      Konya'dan Filipinler’e bayram ziyareti      "Konya’yı en iyi şekilde temsil edeceğiz"      Konya'da iki otomobil çarpıştı: 7 yaralı      Konya’da geleneksel bayramlaşma programı yapıldı      "Bu zor dönemi fırsata çeviriyoruz"      Bayram tatilindeki kazalarda 69 kişi hayatını kaybetti      MHP Lideri Bahçeli: Zorbalıklara sessiz kalmayacağız      Murat Özaltun, hayvan pazarını ziyaret etti      KONTV Haber kutsal topraklarda! Milyonlarca Müslüman Arafat’ta vakfeye durdu      Bakan Murat Kurum bayrama Konya'da girdi! Birlik mesajı verdi      Bahçeli: Erken seçimi gündeme getirmek doğru değil      Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan terörle mücadele kahramanlarına kutlama      Erdoğan, üs bölgesindeki askerlerin bayramını telefonla kutladı      Bakan Akar ve komuta kademesinden Aktütün'e bayram ziyareti      Devlet iş kapısı olmaya devam ediyor     

SOBE'de güç birliği!

05.08.2018
  
 
Selçuklu Belediyesi ev sahipliğinde Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfında düzenlenen istişare toplantısında 30 kişiden oluşan vakfın mütevelli heyetinin yanı sıra Konya üst düzey protokolü de yapılacak bütün faaliyetlere destek için bir araya geldiler.  

Dünya genelinde ve ülkemizde her yıl giderek hızlı artış gösteren otizmli bireyler için farkındalık oluşturma ve onların sosyal hayata geçişlerini sağlama noktasında yüzlerce otizmli bireye ve ailelerine hizmet veren Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı, tüm etkinliklerde kent protokolünün desteğiyle bilimselliği ve başarıyı ön planda tutmaya devam ediyor.

Yurtiçinde ve yurtdışında örnek model olarak kabul edilen Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfının,  yüksek maliyetlerle yerine getirdiği çalışmaların sürdürebilirliğini sağlamak amacıyla yapılan istişare toplantısına; Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı Başkanı Mustafa Ak, SOBE Genel Koordinatörü Fatma Güllüoğlu, Eğitim Uzmanları ve otizmli bireylerin aileleri katıldı.

Programın açılış konuşması için söz alan Selçuklu Otizmli Bireyler Vakfı Başkanı Mustafa Ak, Selçuklu Belediyesinin sosyal sorumluluk anlayışı ile yapmış olduğu bir tesisin çalışmaları konusunda bilgi verdi.

SOBE’nin Türkiye’nin en kapsamlı ve en güzel otizm merkezlerinden biri olduğunun altını çizen Ak, Otizmli çocukların hayatlarını kolaylaştırmak, ailelerine destek vererek  ailelerin çocuklarıile birlikte sosyal hayata dahil edebilmelerini sağlamakamacıyla yola çıktıklarını ifade ederek şunları söyledi;

  “SOBE’nin geçmişi 7 yıl öncesine dayanıyor. Bundan 2 yıl önce 30 mütevelli heyeti ile birlikte Sobe Vakfını oluşturduk. Otizmle en iyi mücadele yolu yoğun eğitimdir. Özellikle küçük yaşta verilen eğitim çok önemlidir. Tesisimizi açtıktan sonra spor salonlarımızı, binicilik tesisimizi, havuzumuzu ve el becerilerinin geliştirildiği etkinliklerimizi faaliyete geçirdik. Otizmde yoğun bir eğitim ve eğitimde süreklilik önemli olduğu için konusunda uzman eğitim kadrosunu ve idari yapımızı oluşturduk. Akademik çalışmalara Necmettin Erbakan Üniversitemiz destek verdi. Üniversitemiz bizlere destek vermek üzere otizm uygulama merkezi kurdular. Tabi burada otizmli bireylerimize eğitimler birebir verilmekte ve yoğun bir çaba harcanmaktadır. Normal bir eğitimden kat kat fazla bütçe gerektirmektedir. Devletimiz eğitimlerin sadece 2 saatini karşılamaktadır. Fakat 25-30 saat eğitim verilmesi yönünde programlarımız mevcuttur. Şu ana kadar mütevelli heyetimizin destekleriyle bugünlere ulaştık. Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfımız, sadece ilimiz için değil, ülkemiz için bir örnek. Türkiye’nin her yerinden yerel yönetimlerden, sağlık müdürlüklerinden, sosyal hizmetlerden yöneticiler gelerek tesislerimizi incelediler ve böyle bir tesisi kendi şehirlerinde uygulamak için çalışmalara başladılar. Yani tesisimiz tüm şehirlerimiz için en iyi bir model olarak görülmektedir. Tüm bu faaliyetlerin artarak devam edebilmesi için önemli desteğe ihtiyacımız var. Sosyal hayatın bir parçası olan bu çalışmalara toplumumuzun sahip çıkmasını istiyoruz, maddi ve manevi desteklerini bekliyoruz” 

Otizmin görülme sıklığının 1985 yılında her 2500 çocukta 1 görülürken, 2001 yılında her 250 çocukta 1 görüldüğünü ifade eden SOBE Genel Koordinatörü Fatma Güllüoğlu’daotizmin dünya genelinde ciddi bir tehdit olduğunu, 2 ay öncesine kadar her 68 doğumda 1 görülen otizm teşhisinin, şu an her 59 çocukta 1 görülmekte olduğuna dikkat çekti.

Yine dünya genelinde 2100 yılına dair büyük kaygıların yer aldığını ifade eden Güllüoğlu, otizmin en korkutucu tarafının ise kaynağının ve halen çözümü bulunamadığını belirtti.

SOBE  yıllar önce faaliyette olsaydıhayatlarında çok şeyin değişmiş olacağını dile getirenbir anne ise duygularını şöyle aktardı;  “Çocuğumuza 2 yaşında otizm teşhisi kondu. Şu an oğlum 18 yaşında. Daha önce SOBE gibi böyle güzel imkanlar yoktu. Kreşler çocuğumu kabul etmiyordu. Çok uzak bir şehre tedavi için her hafta gidip geliyorduk, fakat hiçbir faydasını görmüyorduk. Eğer Sobe de verilen bu imkanlar 18 yıl önce olmuş olsaydı, benim çocuğum şu an normal çocuklar gibi hayata tutunacaktı. Buradaki imkanlar keşke ülkemizin her yerinde olsa. Gerçekten Sobe nin kıymetini biliyorum. Burada bütün aileler umutlarını yeşertebiliyor, çocukları ile daha mutlu oluyorlar. Ben belediyemize ve otizm vakfında görev yapan tüm çalışanlara teşekkür ediyorum” dedi

SOBE bünyesinde tesisin oluşum sürecinde ve fiziki altyapının sağlanmasında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın büyük emeklerinin olduğunu ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,  konuşmasında şunları söyledi; 

“Bizlere çalışmalarımızda moral kaynağı olan ve her zaman desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz başta olmak üzere, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, değerli rektörlerimize, üst düzey yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Burada hem belediye, hem üniversite, hem de eğitim kadrosu ile büyük bir işbirliği var, büyük bir emek var. Otizmli bireyler merkezimizin işleyişi için bir vakıf kuruldu, mütevelli heyeti oluşturuldu.  Alanında önemli bir boşluğu dolduran örnek bir yapı meydana geldi. Şundan eminiz ki sobe ileride çok daha iyi yerlere gelecek. Biz elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Mütevelli heyetimiz zaten hem maddi hem de manevi destek veriyorlar. İmkanı olan herkesin destek vermesini arzu ediyoruz. Burası Konya’nın en önemli değerlerinden bir tanesidir. Bir sefere mahsus değil, sürekli destek verilmesi gerekmektedir. Başta sayın Valimize, mütevelli heyetimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum”

Otizmli bir birey olmanın veya otizmli bir bireye sahip olmanın ciddi bir sınav olduğunu ifade eden Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker’ de konuşmasında şunları söyledi;

“Otizmli bir bireye sahip olmak ciddi bir sınavdır. Bu sınav tek başına kazanılacak bir sınavda değildir. Bilimsel verilerde otizmli bireylerin giderek büyüyen bir artışı görülmektedir. Yarın bu sınavla da kimlerin karşılaşacağını bilemiyoruz. Allah çok büyük zorluklarla bizleri sınava tabi tutmasın. Burada elbirliği ile güzel bir çalışma yürütülmektedir. Dünyada eşine ender rastlanabilen bir çalışmanın ürünü görülmektedir. Daha önce Belediye Başkanımızla birlikte yurtdışında birçok incelemelerde bulunduk. Böyle bir tesisin kurulması yönünde ortak akıl çalışmalarıyla bu noktaya geldik. Otizm konusunda yüksek lisans eğitimi veren bir kurum olduk. Tabi burada konunun sadece aileyi ilgilendiren boyutundan ziyade toplumu ilgilendiren bir boyutu var. İlahiyat fakültemizle, eğitim fakültemizle, tıp fakültemizle, sağlık bilimleri fakültemizle, beden eğitim bölümümüzle, çocuk ve yetişkin psikiyatrimizle her alanıyla destek vermeye gayret ediyoruz. Bazı işlerimiz gönüllülük esasına göre yürütülüyor. Buradan çıkacak olan bilimsel faaliyetler geleceğe ışık tutacak olup otizm konusunda iyi bir temel atıldığına inanıyorum. Bu konunun milli olması yerli olması çok önemlidir. Çünkü ailenin değerlerini çocuğun değerlerini yerel kaynaklı beslemeniz gerekiyor. Otizm bütünüyle görülmesi gereken bir ülke sorunudur. Yurtdışından da gelip tesislerimizi inceleyen ülkeler var. İyi bir model oluşturduğumuza inanıyorum” 

Otizm konusundaki çalışmaların 7 yıl öncesine dayandığını ifade eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, otizm merkezinin büyük bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade ettiği konuşmasında SOBE’nin kuruluşu ile ilgili bilgi verdi. 

İlk planda engelli ailelerin çocuklarını bırakabilecekleri bir yer inşa etmek üzere yola çıktıklarını ifade eden Başkan Altay,küçük bir kıvılcımla başlayan projenin bugün devasa boyutlara geldiğini kaydetti.

Eğitim modeli ve yapılacak işlerle ilgili yapılan çalışmaların bugün meyvelerini verdiğini ifade eden Altay konuşmasına şöyle devam etti;

“Güzel bir tesisimizde güçlü altyapısıyla başarılı hizmetler vermeye başladık. Üniversitelerimiz bilimsel anlamda bize destek verdi. Necmettin Erbakan Üniversitemiz buraya bir bölüm açtı. Yüksek lisans derslerimiz SOBE bünyesinde devam ediyor. Mütevelli heyetimize çok teşekkür ediyorum. Maddi ve manevi desteklerini hiç esirgemiyorlar. Fakat Konya olarak el ele vererek zorlukları birlikte aşmamız gerekiyor. Kamu yararına gerçekleştirilen bu projenin gelecek kuşaklara da hizmet vermesi yönünde ciddi desteklere ihtiyacı var. Sadece ilimize değil ülkemize hizmet verebilecek düzeyde imkânların sağlanmasını arzu ediyoruz. Burada otizmli bireylerimizin ve ailelerin yaşadığı dünyayı herkesin görmesi gerekir. Günlük telaşla akıp giden günlerin içerisinde burada yaşanan hayatların görülmesi, onların da bu dünyada var olduğunu fark etmemiz ve yanlarında olmamız son derece önemlidir Sayın Valimize ve vakfımızın mütevelli heyetine ve tüm emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum” 

İstişare toplantısında son olarak söz alan Konya Valisi Yakup Canpolat da konuşmasında dezavantajlı gruplar olarak bilinen yaşlıların, hastaların, otizmlilerin ve tüm engellilerin yaşadığı sıkıntıların sosyal sorumluluk kapsamında devlet millet işbirliği ile çözülebileceğinin altını çizdi.

Vali Canpolat konuşmasına şöyle devam etti; 

“Kurumlarımız nasıl sosyal sorumluluk projeleri yapıyorsa, iş adamlarımızın da hali vakti yerinde olan kişilerin de bu sosyal sorumluluk projeleri içinde yer almaları gerekmektedir. Artık iletişim çağındayız. İnsanların birbirinden haberdar olmaması mümkün değil. Kent yaşantısı maalesef insanları yalnızlaştırdı. Diğer insanların yaşantısına daha duyarsız hale geldik. Bu şekilde modern çağın getirdiği yaşantı bizleri daha gerilere getirdi. Eskiden daha etkin olan aile, mahalle ve köy kavramları gücünü giderek yitirmeye başladı. Toplumun her ferdinin maddi manevi anlamda sosyal sorumluluk projelerinde yer alması gerekmektedir. Her şeyi devletten bekleyen mantığı da değiştirmemiz gerekiyor. Kurumlar yapılması gereken çalışmalara her zaman öncülük ediyorlar. Fakat böyle hayırlı ve güzel işlerin sürdürülebilirliği için artık toplumumuzun her kesimi katkıda bulunursa yapılan işleri daha ileriye sağlıklı bir şekilde taşıyabiliriz. Otizm konusunda dünya genelinde ciddi bir tehdit var. Toplum olarak hem bilimsel anlamda hem de fiziki altyapılarımızla gelecek tehditlere karşı hazırlıklı olmamız gerekiyor. Vakıf bünyesinde görevli personellerimize, gönüllü hizmet veren kurum kuruluş ve hemşehrilerimize çok teşekkür ediyorum”
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Milyonlarca Müslüman ha
»  "Sınır Kartalları" ba
»  Afrin’de terörden uza
» Konya'dan Filipinler’e
»  Konya'da iki otomobil ç
» Konya’da geleneksel bay
» Bayram tatilindeki kazala
» Murat Özaltun, hayvan pa
» KONTV Haber kutsal toprak
» Bakan Murat Kurum bayrama
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  Erdoğan, üs bölgesind
» Bakan Akar ve komuta kade
»  Yaklaşık 100 bin Müsl
» Konya'da bayram namazı k
» Bayram beslenmesi için '
» Diyanet İşleri Başkan
»  Şehit Halisdemir'in kab
» Bayram tatilinin ilk üç
» Konya Valisi Yakup Canbol
» Konya'da demir korkulukla
» Konya'da silahlı kavga:
» Konya'da otomobilin çarp
»  PKK’lının maillerind
» Bir haftada 40 terörist
»  Bakan Pakdemirli'den vat
»  "İvriz Kaya Anıtı"na
» Konya’da kablo hırsız
» Konya-Seydişehir-Antalya
» Ahmet Pekyatırmacı'nın
» KONTV Haber zemzem tesisl
» Konya'da 4 köprülü kav
» İşte il il bayram namaz
» Çavuşoğlu: Münbiç'te
»  Konya'da otomobil şaram
» Cihanbeyli’de rekor hiz
» Uğur İbrahim Altay: Tü
» Bayram tatilinin ikinci g
» Karapınar'da 2 yeni obru
» Konya’da refüje çıka
» Hacı adayları güzel ü
»  Jandarma 30 bin personel
» FETÖ ihanetine 204 davad
»  'Bayram tatilinde uykusu
»  Kongre sonrası Erdoğan
» Bedellide ilk 3 döneme a
» Konya'da otomobil sulama
» Konya'da bekçi köpeğin
» İçişleri Bakanı Soylu
»  Bakan Çavuşoğlu Konya
» Konya'da refüje çarpan
»  İçişleri Bakanı Soyl
»  Diyanet İşleri Başkan
» Bayram tatilinde jandarma
» FETÖ tutuklularına AİH
»  Konya'daki cinayetle ilg
»  AVM çalışanları içi
» Alman patronundan etkilen
» Emniyetten sahte para uya
»  Kurban Bayramı öncesi
» Mekke duygulandıran gör
» Konya'daki kazada traktö
» Başkan Oğuz: Verdiğimi
» Akşehir'de kurban yakala
» Mekke'de bayram öncesi s
» Konya Büyükşehir Beled
» Konya'da esnaf dövize ka
» Konya'da otomobil sulama
» Atak'ın gelişmiş model
»  İşte 'bedelli'de ilk i
»  Konya'da kamyonun yakıt
» Türkiye şehitlerini uğ
»  OHAL Komisyonu, 30 bin b
»  'Şehitlik İslam'ın in
» Konya'daki uyuşturucu op
» Beyşehir’de akşam soh
»  Bayram öncesi otobüs b
» Sürücülere bayram tati
» Konya'da üzerine kaynar
» Fatma Toru, Kur’an kurs
» Başkan Altay Karatay Muh
» Adıyaman'da 4 asker şeh
» Konya'da tırla midibüs
» Orhan Erdem’den Çumra'
»  En yaşlı ile en genç
» Şehir Hastanesinin yolu
» PKK'lı terörist böyle
»  Beyşehir’de park hali
» "Ekonomik darbe girişimi
» Konya'da erkek cesedi bul
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com