Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Sağlık Bakanlığından anne ölümlerini azaltmak için müdahale timi      Avustralya modeli yok, 3 yıl kuralı var      Beyşehir’de doğa yürüyüşü etkinliği      TUSAŞ'tan 'Atak'lı Afrika açılımı      Selçuklu’da hizmetler istişare ediliyor      Konya'da sonbahar!      MTV'den 16,1 milyar lira gelir bekleniyor      Konya dahil 4 ilde operasyon! 35 gözaltı kararı      TOKİ'nin indirim kampanyasından 13 bin kişi yararlandı      Konut satışında KDV ve tapu harcı indiriminde son 10 gün      2B'den 3 yılda yaklaşık 2 milyar lira gelir bekleniyor      Erdoğan: Yeniden diriliş, şahlanış döneminin arefesindeyiz      Denizaltıcılardan "tam isabet"      Türkiye Motodrag Şampiyonası Konya'da tamamlandı      Rize'de maç sonu saha karıştı! Uğur Demirok'a yumruk      Rıza Çalımbay: Çok da mutlu değili      Konya'da şüpheli çanta paniği!      Konya'da şüpheli ölüm      Harçlar ve vergilerle 40 milyarlık gelir      Ticaret Bakanı: Yüzde 300 zam yapan tespit ettik     

KSO'da istihdam teşvikleri anlatıldı

06.08.2018
  
 
Konya Sanayi Odası Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş, Konya Sanayi Odası Genel Sekreteri Mustafa Sedat Taşkazan ve çok sayıda işveren temsilcisi katıldı. Toplantının açılışında konuşan Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş, 2018 yılı içerisinde ilave istihdam teşvikleri, Bir Senden Bir Benden İstihdam Teşviki, İş Başı Eğitim Programı, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü ile Engelli ve Eski Hükümlü Girişimci Desteği uygulamaları hakkında bilgi vereceklerini söyledi. Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile çalışan işletmelerin sayısının az olduğuna dikkat çeken Keleş, kurumları ile çalışmanın işletmelere artı avantajlar sunacağını, hiçbir eksi kazandırmayacağını söyleyerek, desteklerden yararlanılması konusunda her türlü hizmeti vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Çalışanın ücretini bir ay işveren, bir ay devlet verecek

Keleş'in konuşmasının ardından İş ve Meslek Danışmanı Ahmet Garip de, 2018 yılında uygulanacak olan teşvikler hakkında sunumunu yaparak, işletmelerin bu desteklerden nasıl yararlanabileceğini anlattı. Bir Senden Bir Benden Teşvik uygulaması hakkında bilgi veren Garip, "Bu uygulama kapsamında, 2017 yılında kayıtlı sigortalı ortalaması 1 ila 3 olan, imalat sektöründe faaliyet gösteren ve ustalık belgesi olan işyerlerinin 2018 yılında mevcut çalışan sayılarına ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş grubundaki gençlerimizin ücret, prim ve vergileri bir ay işveren bir ay devlet tarafından karşılanacak. Bu teşvik kapsamında sağlanacak desteklerden 2018 yılı Aralık ayı aşılmamak üzere, sigortalının işe alındığı ayı takip eden ilk aydan başlamak üzere her ikinci ay için yararlanılır. Prim Desteği, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak sigortalı ve işveren hisselerinin tamamı tutarında 761,06 TL'lik destek sağlanacak. Ücret Desteği olarak ise, 53,44 TL’nin sigortalının prim günü sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda 1.603,20 TL destek sağlanacak. Vergi Desteğinde ise, Maliye Bakanlığınca destek kapsamındaki sigortalıların asgari ücret üzerinden hesaplanacak gelir ve damga vergileri karşılanacak" şeklinde konuştu.

İş Başı Eğitim Programı istihdam edilebilirliği kolaylaştıracak

Diğer bir destek türü olan İş Başı Eğitim Programının amacını açıklayan Garip, bu program ile mesleki deneyim ve beceri kazandırıldığını, istihdam edilebilirliğin kolaylaştığını, tecrübe eksikliğinin giderildiğini ifade etti.  En az iki çalışanı olan iş yerlerinin bu programdan faydalanabileceğini aktaran Garip, programın beden işçisi, temizlik görevlisi gibi mesleklerde değil, vasıflı mesleklerde uygulanabileceğini söyledi. Programın haftalık en fazla 6 gün olarak düzenlenebileceğini dile getiren Garip, bilişim ve imalat sektörlerindeki mesleklerde  2018 yılı ile birlikte 6 ay, diğer tüm işyerleri için 3 aya kadar programın düzenleneceğini bildirdi.
Kursiyerlere yapılacak ödemeler hakkında da açıklamalarda bulunan Garip, şunları söyledi:

"Katılımcılara Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından günlük 61,65 TL cep harçlığı, siber güvenlik,  bulut bilişim, kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18- 29 yaş arası gençlerimize 2018 yılı ile birlikte günlük 75 TL cep harçlığı veriliyor. Öğrencilere de günlük ücretin yüzde 75’ i, işsizlik ödeneği alanlara yüzde 50’ si ödenecektir."

İşverenlerin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak üzere mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarının bir arada uygulanacağı Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) programının hayata geçtiğini dile getiren Garip, böylelikle işverenlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün,  yine işverenlerin talepleri doğrultusunda oluşturulacak eğitim programı ile yetiştirileceğini bildirdi.

Garip, 8 aya kadar düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlara da, günlük 61,65 TL’ye kadar cep harçlığı ödeneceğini sözlerine ekledi.

Program soru ve cevaplarla devam etti.


 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Avustralya modeli yok, 3
» Konya'da sonbahar!
»  MTV'den 16,1 milyar lira
»  TOKİ'nin indirim kampan
»  Konut satışında KDV v
» Harçlar ve vergilerle 40
» Ticaret Bakanı: Yüzde 3
» Memurun fazla mesai ücre
» Devletin kasasına ÖTV'd
» Yeni iş kuran gençlere
»  TESK'ten "yerli üretim
»  Hayvancılık destekleri
»  TOKİ'nin indirim kampan
»  Motodrag sezonu Konya'da
»  Söylentisi bile yetti!
» Sanayi üretimi arttı
» Milyonlarca veliyi ilgile
»  "Kira artışları enfla
»  Konya Ticaret Borsası,
»  Elektrik faturalarında
» Vergide yeni dönem! Çal
» Yapılandırma ilk taksid
» İşsizlik rakamları aç
»  Atlar Konya sokaklarınd
»  TESK'ten "mesleki eğiti
»  Türkiye'den enflasyona
» Hazine ve Maliye Bakanı
»  TESK'ten tasarruf fırsa
» Küspe fiyatı 90 liradan
»  Vatandaş satın aldığ
»  Tarım Kredi'den 100 ür
»  E-ticaret 50 milyar lira
»  Türkiye’ye yatırımc
» Bakan duyurdu! O ödeme a
»  KOSGEB'den işletmelere
»  Enflasyonla Topyekun Mü
» Yeni 'hal yasası' geliyo
»  Ticaret Bakanlığından
» Konya'da tarla gününde
»  Piyasaya KDV iadesi dopi
» Yıl sonuna kadar elektri
» "Bize haklarımızı vers
» Çelikkayalar'dan dev bir
»  Lüks araç satışına
»  Milyoner sayısı 8 ayda
» "Ekonomide dengelenme sü
»  Gençlere müjde: Bunu y
» Ticaret Bakanlığından
»  Ve taslak hazırlandı!
» Çoğu kişi bilmiyor! G
» Enflasyon arttı
» Ekmekte 'kar marjı'nın
» Konya'nın zam şampiyonu
»  "Zamların sorumlusu kü
» TMO'dan mısır üreticis
» Konya'da trafiğe kayıtl
» Karabacak’tan birlik ve
» İhracatta eylül ayında
» Anadolu'nun gururu: AYD
» Elektrik ve doğalgaz zam
» "Enflasyon problemini en
»  Konya'da mali müşavir
»  Ayda ortalama 442 dakika
»  Gram altın eylülde yak
» Küçük esnafa büyük k
»  Merkez bankaları altın
»  Sosyal yardımda 'artı'
»  Akfen'in Konya'daki 3 g
» Konya'nın ihracat rakaml
» Rüzgardan elektrik üret
»  Bakan Selçuk'tan, bir m
» Bakan açıkladı: Milyon
»  100 bin liralık tarla y
» OSB’ler imar barışıy
»  TESK'ten "naylon poşet"
»  Basit usule tabi mükell
»  Vatandaşa 2 müjde
» Otomobile ödenen ÖTV'de
»  Tüm çalışanları ilg
» Memura 3 zam
»  İnşaat maliyet endeksi
»  İşsizlik Fonu'ndan iş
»  Bakan Pekcan, yeni döne
»  İşleri aynı kazançla
» Kıdem tazminatı yine g
» Mali müşavir olmak iste
»  TESK'ten "fırsatçılı
» Konya'ya yeni sanayi site
»  Harun Aydın'dan 'yerli
»  TESK'ten "pos cihazı ko
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com