Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      Hafız kızlar Konya'yı gururlandırdı! Çin'deki robot yarışmasında ödül aldılar      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

KSO'da istihdam teşvikleri anlatıldı

06.08.2018
  
 
Konya Sanayi Odası Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş, Konya Sanayi Odası Genel Sekreteri Mustafa Sedat Taşkazan ve çok sayıda işveren temsilcisi katıldı. Toplantının açılışında konuşan Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş, 2018 yılı içerisinde ilave istihdam teşvikleri, Bir Senden Bir Benden İstihdam Teşviki, İş Başı Eğitim Programı, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü ile Engelli ve Eski Hükümlü Girişimci Desteği uygulamaları hakkında bilgi vereceklerini söyledi. Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile çalışan işletmelerin sayısının az olduğuna dikkat çeken Keleş, kurumları ile çalışmanın işletmelere artı avantajlar sunacağını, hiçbir eksi kazandırmayacağını söyleyerek, desteklerden yararlanılması konusunda her türlü hizmeti vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Çalışanın ücretini bir ay işveren, bir ay devlet verecek

Keleş'in konuşmasının ardından İş ve Meslek Danışmanı Ahmet Garip de, 2018 yılında uygulanacak olan teşvikler hakkında sunumunu yaparak, işletmelerin bu desteklerden nasıl yararlanabileceğini anlattı. Bir Senden Bir Benden Teşvik uygulaması hakkında bilgi veren Garip, "Bu uygulama kapsamında, 2017 yılında kayıtlı sigortalı ortalaması 1 ila 3 olan, imalat sektöründe faaliyet gösteren ve ustalık belgesi olan işyerlerinin 2018 yılında mevcut çalışan sayılarına ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş grubundaki gençlerimizin ücret, prim ve vergileri bir ay işveren bir ay devlet tarafından karşılanacak. Bu teşvik kapsamında sağlanacak desteklerden 2018 yılı Aralık ayı aşılmamak üzere, sigortalının işe alındığı ayı takip eden ilk aydan başlamak üzere her ikinci ay için yararlanılır. Prim Desteği, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak sigortalı ve işveren hisselerinin tamamı tutarında 761,06 TL'lik destek sağlanacak. Ücret Desteği olarak ise, 53,44 TL’nin sigortalının prim günü sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda 1.603,20 TL destek sağlanacak. Vergi Desteğinde ise, Maliye Bakanlığınca destek kapsamındaki sigortalıların asgari ücret üzerinden hesaplanacak gelir ve damga vergileri karşılanacak" şeklinde konuştu.

İş Başı Eğitim Programı istihdam edilebilirliği kolaylaştıracak

Diğer bir destek türü olan İş Başı Eğitim Programının amacını açıklayan Garip, bu program ile mesleki deneyim ve beceri kazandırıldığını, istihdam edilebilirliğin kolaylaştığını, tecrübe eksikliğinin giderildiğini ifade etti.  En az iki çalışanı olan iş yerlerinin bu programdan faydalanabileceğini aktaran Garip, programın beden işçisi, temizlik görevlisi gibi mesleklerde değil, vasıflı mesleklerde uygulanabileceğini söyledi. Programın haftalık en fazla 6 gün olarak düzenlenebileceğini dile getiren Garip, bilişim ve imalat sektörlerindeki mesleklerde  2018 yılı ile birlikte 6 ay, diğer tüm işyerleri için 3 aya kadar programın düzenleneceğini bildirdi.
Kursiyerlere yapılacak ödemeler hakkında da açıklamalarda bulunan Garip, şunları söyledi:

"Katılımcılara Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından günlük 61,65 TL cep harçlığı, siber güvenlik,  bulut bilişim, kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18- 29 yaş arası gençlerimize 2018 yılı ile birlikte günlük 75 TL cep harçlığı veriliyor. Öğrencilere de günlük ücretin yüzde 75’ i, işsizlik ödeneği alanlara yüzde 50’ si ödenecektir."

İşverenlerin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak üzere mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarının bir arada uygulanacağı Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) programının hayata geçtiğini dile getiren Garip, böylelikle işverenlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün,  yine işverenlerin talepleri doğrultusunda oluşturulacak eğitim programı ile yetiştirileceğini bildirdi.

Garip, 8 aya kadar düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlara da, günlük 61,65 TL’ye kadar cep harçlığı ödeneceğini sözlerine ekledi.

Program soru ve cevaplarla devam etti.


 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Sanayi üretimi ekimde bi
» Meram'da esnafa kira zamm
» 24 milyon metrekare arazi
» Esnaf siciline bağımsı
» Hazine ve Maliye Bakanı
» 1 Ocak'tan sonra ücretli
» Rekabet cezalarındaki al
»  Esnafa 2 bin 10 lira maa
» Bazı ürünlerin ithalat
» Türkiye ekonomisi yüzde
»  Dünyanın tek yüzer n
»  Konteynerler yerli X-ray
» Milyonları ilgilendiriyo
» Çelik üreticileri ihrac
» Türkiye’nin en büyük
» Bakan Pekcan: 2018'i reko
»  "Çiftçilerin yüzde 82
» Gümrük Genel Tebliğind
» Asgari Ücret Tespit Komi
»  Benzinli otomobiller "ge
»  222 ülkede Türk makine
» Konya'da yemeklere zam yo
»  "2018'de bir milyon 110
»  Otomobil ve hafif ticari
» Konya'daki araç sayısı
» Konya'nın zam şampiyonu
» Enflasyon rakamları aç
» Bunu yapmayanlar dikkat!
»  Beyşehir Belediyesi il
» Ücretli poşetle tasarru
» Cam ve plastik şişelere
»  Otomotiv ihracatında y
»  Asgari ücrette pazarlı
»  YÖK, ALES'ten muaf "uzm
»  Gram altın yaklaşık 4
»  Alışverişte "File, be
» Konya ihracat rekoru kır
» Bakan Pakdemirli'den KTB'
» Gençlerden üretim için
» "Varlık Barışı"nda s
»  "Mutlaka yerli tohum kul
» Murat Kurum: Hedef poşet
»  Gram altın son 4 ayın
» Konya İl Halk Kütüphan
» Vali Toprak: Konyalı san
» Cep telefonunda taksit d
» Cumhurbaşkanı Kararı R
» Elektronik ürün taksitl
»  Tarımsal üretim ve ihr
» Konya'da kalifiye elaman
» Gelecek hafta başlıyor!
»  Yapılandırma için 30
» Selçuklu Belediyesinden
» Konya Tanıtım Günleri
» Ev sahipleri dikkat! Boş
»  OSBÜK ve TİM arasında
» Pakdemirli'den ithal hayv
» Bir ilk olacak! Asgari ü
»  'TürkAkım'da Avrupa i
» Çelikkayalar'dan muhteş
» MÜSİAD EXPO'ya Konya ç
»  Bakan Albayrak'tan önem
» Murat Kurum: 592 bin konu
»  Orhan Erdem: 3600 ek gö
»  Milyonlar dikkat! 3 ay s
»  Bakanlıktan "pancar al
» Araç sahipleri dikkat! F
»  Konyalı KOBİ'lere sın
»  Beyaz ette yüzde 35'e v
» İşverenin 12 ayı geçm
» Cüzdanlarda ortalama 2,2
»  Hazineye ait bin 793 ta
» Kısa çalışma ödeneğ
» İşte fiyatları düşü
» Son gün 30 Kasım! O bor
»  "Ekmek fiyatlarında un
»  Tercih yapmayan adaylard
»  Bakım yaptırmak isterk
» 7 milyon gence cep harçl
» Gram altın 6 haftada yü
» MEB, ilkokullarda "özel
» Yeni dolar hamlesi! Bugü
»  İşsize kolay maaş gel
» Pakdemirli: "Türkiye'nin
»  Milyarlarca lira "poşet
» Akaryakıttan ÖTV feraga
» Dikkat! İkinci emeklilik
» İşsizlik rakamları aç
» ​Çumra Belediyesinde h
»  Devletten gençlere 20 b
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com