Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Ahmet Pekyatırmacı'nın bayram mesajı      KONTV Haber zemzem tesislerini görüntüledi      Konya'da 4 köprülü kavşak hizmete girdi      Afrin'de Mehmetçik'in leylek şefkati      Sinek larvaları hastalara şifa oluyor      İşte il il bayram namazı saatleri      Çavuşoğlu: Münbiç'te ortak devriye dönemine geçiliyor      Konya'da otomobil şarampole devrildi: 10 yaralı      Cihanbeyli’de rekor hizmet      Uğur İbrahim Altay: Tüm tedbirleri aldık      Bayram tatilinin ikinci gününde kazalar 24 can aldı      Karapınar'da 2 yeni obruk oluştu      Konya’da refüje çıkan otomobil devrildi: 1 ölü, 3 yaralı      Hacı adayları güzel ülkemiz için dua ediyor      Türkiye Motodrag Şampiyonası Konya'da başladı      İşte Süper Lig'de en ucuz bileti satan takımlar      ​Sorgun: AK Parti’nin bir neferi olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz      İkinci nakil dönemi sonunda öğrencilerin yüzde 98,5'i yerleşti      Konya'da kurbanlıklar alıcılarını bekliyor      Liderlerin bayram programları belli oldu     

KSO'da istihdam teşvikleri anlatıldı

06.08.2018
  
 
Konya Sanayi Odası Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş, Konya Sanayi Odası Genel Sekreteri Mustafa Sedat Taşkazan ve çok sayıda işveren temsilcisi katıldı. Toplantının açılışında konuşan Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş, 2018 yılı içerisinde ilave istihdam teşvikleri, Bir Senden Bir Benden İstihdam Teşviki, İş Başı Eğitim Programı, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü ile Engelli ve Eski Hükümlü Girişimci Desteği uygulamaları hakkında bilgi vereceklerini söyledi. Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile çalışan işletmelerin sayısının az olduğuna dikkat çeken Keleş, kurumları ile çalışmanın işletmelere artı avantajlar sunacağını, hiçbir eksi kazandırmayacağını söyleyerek, desteklerden yararlanılması konusunda her türlü hizmeti vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Çalışanın ücretini bir ay işveren, bir ay devlet verecek

Keleş'in konuşmasının ardından İş ve Meslek Danışmanı Ahmet Garip de, 2018 yılında uygulanacak olan teşvikler hakkında sunumunu yaparak, işletmelerin bu desteklerden nasıl yararlanabileceğini anlattı. Bir Senden Bir Benden Teşvik uygulaması hakkında bilgi veren Garip, "Bu uygulama kapsamında, 2017 yılında kayıtlı sigortalı ortalaması 1 ila 3 olan, imalat sektöründe faaliyet gösteren ve ustalık belgesi olan işyerlerinin 2018 yılında mevcut çalışan sayılarına ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş grubundaki gençlerimizin ücret, prim ve vergileri bir ay işveren bir ay devlet tarafından karşılanacak. Bu teşvik kapsamında sağlanacak desteklerden 2018 yılı Aralık ayı aşılmamak üzere, sigortalının işe alındığı ayı takip eden ilk aydan başlamak üzere her ikinci ay için yararlanılır. Prim Desteği, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak sigortalı ve işveren hisselerinin tamamı tutarında 761,06 TL'lik destek sağlanacak. Ücret Desteği olarak ise, 53,44 TL’nin sigortalının prim günü sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda 1.603,20 TL destek sağlanacak. Vergi Desteğinde ise, Maliye Bakanlığınca destek kapsamındaki sigortalıların asgari ücret üzerinden hesaplanacak gelir ve damga vergileri karşılanacak" şeklinde konuştu.

İş Başı Eğitim Programı istihdam edilebilirliği kolaylaştıracak

Diğer bir destek türü olan İş Başı Eğitim Programının amacını açıklayan Garip, bu program ile mesleki deneyim ve beceri kazandırıldığını, istihdam edilebilirliğin kolaylaştığını, tecrübe eksikliğinin giderildiğini ifade etti.  En az iki çalışanı olan iş yerlerinin bu programdan faydalanabileceğini aktaran Garip, programın beden işçisi, temizlik görevlisi gibi mesleklerde değil, vasıflı mesleklerde uygulanabileceğini söyledi. Programın haftalık en fazla 6 gün olarak düzenlenebileceğini dile getiren Garip, bilişim ve imalat sektörlerindeki mesleklerde  2018 yılı ile birlikte 6 ay, diğer tüm işyerleri için 3 aya kadar programın düzenleneceğini bildirdi.
Kursiyerlere yapılacak ödemeler hakkında da açıklamalarda bulunan Garip, şunları söyledi:

"Katılımcılara Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından günlük 61,65 TL cep harçlığı, siber güvenlik,  bulut bilişim, kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18- 29 yaş arası gençlerimize 2018 yılı ile birlikte günlük 75 TL cep harçlığı veriliyor. Öğrencilere de günlük ücretin yüzde 75’ i, işsizlik ödeneği alanlara yüzde 50’ si ödenecektir."

İşverenlerin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak üzere mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarının bir arada uygulanacağı Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) programının hayata geçtiğini dile getiren Garip, böylelikle işverenlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün,  yine işverenlerin talepleri doğrultusunda oluşturulacak eğitim programı ile yetiştirileceğini bildirdi.

Garip, 8 aya kadar düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlara da, günlük 61,65 TL’ye kadar cep harçlığı ödeneceğini sözlerine ekledi.

Program soru ve cevaplarla devam etti.


 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» İkinci nakil dönemi son
»  Konya'da kurbanlıklar a
» TESK'ten yatırım çağr
»  İmar Barışı'na başv
»  Bayram sonrası 50 bin k
» İnşaat maliyet bedeller
» Bakan açıkladı: 1274 p
»  Vergi Dairesi Başkanı
» Bakan Albayrak: Mali disi
»  Staj ücretine devlet ka
» İşte Türkiye'nin kurba
» Sebze ve meyve satışın
»  Şirketlerin kredi borç
» Konya iş dünyasından b
» Konya Vergi Dairesi Başk
» "Konya iş dünyası olar
»  Tarım ürünleri ithala
»  ASELSAN'ın sipariş bü
» Perakende ticarette taksi
»  "ALO 170" milyonlarca ba
» Başkan Özselek: Bu sava
»  Esnaf Kurban Bayramı'nd
» Konya’dan Türk lirası
» Sanayicilere 1,2 milyarl
»  Anadolu yayıncılarınd
» Konya'da ekmek zammının
»  75 bin öğrenci ilk kez
»  Esnaf sayısı arttı
»  Ticaret istişareyle yol
» Aselsan'ın Konya yatır
» Hazine ve Maliye Bakanı
» "Çeyrek altın" en fazla
»  Ekonomik saldırıya kar
»  Tüketici "nişasta bazl
» Arsa satışlarında Kony
» Erdoğan: Ekonomik savaş
» "Faturalarda esnafa özel
»  Yumurta fiyatından ne
»  Erdoğan'dan 10 milyar T
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  İmar Barışı'nda mür
»  65 yaş aylığı 1 Eyl
»  Yerliler dolar oyununa g
»  TESK'ten "sicil affı" t
»  TDK'dan "doğru Türkçe
»  "SOLTER" güneş enerji
» BorsaKonya'yı örnek ala
»  Takvim netleşti: Devlet
»  Plastik poşetler ücret
»  2018 Yılı Programı ka
» KSO'da istihdam teşvikle
»  Elektrikte serbest tüke
»  Seyahat için üç ayda
»  Bakan Pakdemirli kurbanl
»  Tarım Kredi'nin arpa al
» Ticaret Bakanlığından
»  Kurban Bayramı için 10
» Bakan Pekcan ticaretin ye
»  Sanayi ve teknolojide '1
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  Yeni sistemle 'ekonomiye
» İŞKUR'dan yarım milyon
»  "Süper teşvikler" cari
» Konya’da otomobil fiyat
» Otobüslere uçak standar
» İşte Konya'nın zam şa
»  Otobüs firmalarına ek
» Konya'da kentten köye g
» Markette 15, üreticide 1
»  Akaryakıtta ÖTV ayarla
»  YKS istatistikleri açı
»  Şeker kotaları belirle
»  Yatırımcıya Erdoğan
» Konya ayçiçeği üretim
» Ekmeğe zam yapana ceza!
»  "Ayçiçeğinde piyasay
»  AK Parti'den tarım ve h
» Konya, Dış Ticaret Merk
»  Danıştay, "hesap işle
»  '633 bin 740 sigortalım
» Sütte açıklanan fiyat,
» Konya'da ekmeğe zam kap
»  Ekmek zammına bakanlık
» Selçuk Öztürk: Türkiy
» Selçuklu'nun kültür pr
» Konya SGK hafta sonu da a
»  "Yeni emekli aylığı h
»  OSBÜK’ten Enerji Baka
» Öğrencisine en fazla pa
» KOP’tan sanayide kaynak
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com