Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Adis Jahovic: Önümüzde önemli bir Kasımpaşa maçı var      Mehmetçik karla kaplı dağlarda operasyonlarını sürdürüyor      ​Konya'da minibüsün çarptığı engelli yaya öldü      1 Ocak'tan sonra ücretli olacak! Yüzde 50 azalacak      Rekabet cezalarındaki alt sınır artırıldı      Konya'da kar bekleniyor! Sıcaklık 6 derece düşecek      Bakan Koca'dan sağlıkta istihdam müjdesi      Konya'da dolmuş şoföründen takdir toplayan davranış      Konya'da "isteseydim öldürürdüm" savunması sanığı cezadan kurtaramadı      "Bakım kalesi" 100 milyon dolarlık tasarruf sağladı      Akşehir Akademisi Vakfı yılın en on ödüllerini verdi      'İş davalarında arabuluculuk anayasaya uygun'      “SOBE Konya’ya değer katıyor”      Gülay Samancı: Boş bir safsata      "Mevlana'ya göre insanın en önemli özelliği, kulluğunu bilmesidir"      Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı konser verdi      Prof.Dr. Zekeriya Mızırak’a önemli görev      Konya'da örnek yangın tatbikatı      Emirgazi'de obruk oluştu      Diyarbakır'da aranan katil şüphelisi Konya'da yakalandı     

Sonsuz Şükran Köyü'ne ziyaretçi ilgisi

09.09.2018
  
 
Hüyük’e bağlı Çavuş Mahallesi’nde 9 yıl önce kurulan sanatçılara ait köyün fikir babası ve kurucusu olan Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, yerleşimin kuruluşundaki hedeflerine önemli ölçüde ulaştıklarını söyledi. En önemlisinin burasının kalıcı, yaşanabilir bir ortam, bir mahalle olarak hayatta kalması olduğunu, bunu başardıkları için oldukça mutlu olduklarını belirten Taşdiken “Biz senenin 60 günü ışık yakma mecburiyeti bıraktık buradan ev alan sanatçı arkadaşlarımıza. Yılın 60 günü hemen hemen ya kendileri ya da tanıdıkları buraya geliyor. Kış ayları içerisinde de burada bir hareket sağlanıyor. Sadece yaz döneminde Anadolu’ya Şükran Buluşmaları Festivali değil, yıl içerisinde de çok önemli etkinlikler yapıyoruz. Tabii ki her şey büyüyecektir. Sonsuz Şükran Köyü de daha da büyüyecektir. Ama biz elimizden geldiği, kendi imkanlarımızın yettiği nispette bu büyümeyi de sağlamaya çalışıyoruz” dedi. “Kerpiç ev isteyen çok ama yapılaşma tamamlandı” 

Sonsuz Şükran Köyü’nün kurulmasının ardından buradan kerpiç ev satın almak üzere sanatçılar başta olmak üzere her kesimden insanlardan çok yoğun bir talep geldiğini ancak yerleşimi yeni ev yapımına kapattıklarını vurgulayan Taşdiken, “Şu anda 30 kerpiç ev bulunuyor. Daha bitmemiş, yarım kalanlar da var. Onları da bitirdikten sonra biz burada bu yapı bölümünü kapatıyoruz. Yani Sonsuz Şükran Köyü’nü daha da büyütmeyi düşünmüyoruz. Çünkü büyüdükçe bir takım tavizler vermek zorunda kalacaksınız, ummadığınız şeylerle karşılaşacaksınız. O bakımdan bu 30 hane ile Sonsuz Şükran Köyü macerasını kapatmış bulunuyoruz. Ama buradan ev isteyenler çok, bu modeli başka yerlere taşımak isteyenler çok. Önemli olan başka bir şey daha var; burası şu anda üniversite düzeyinde hem lisans tezi değişik bakımlardan, hem aynı zamanda yüksek lisans ve doktora tezleri de olmaya başladı. Buradaki damsız kerpiç evlerde sinemacı, yönetmen, ressam, sosyolog, heykeltıraşlık sanatını icra eden arkadaşlarımız var. Sanatın hemen hemen her alanından insanlar var. Onlar da burayı artık bir yaşam alanı olarak benimsedi. Evlerine girdiğiniz zaman her an dekorasyon değiştiriyorlar, ev içerisinde yeni şeyler yapıyorlar. Yeni objeler tasarlayıp uyguluyorlar. Her geçen gün evlerin içleri de dışları da değişiyor. Daha güzelleşiyor, daha heyecan verici hale geliyor. Dolayısıyla gelen insanların da ciddi anlamda ilgisini çekiyor” ifadelerini kullandı. Köyün kurulduğu günlerden bu yana üzerinden 9-10 yıl geçtiğini, birçok yeni gelişmenin yaşandığını ve buraya her geçen yıl ziyaretçi ilgisinin katlanarak artmaya başladığını vurgulayan Taşdiken, şöyle devam etti: 

“Bir sanatçı köyü olması münasebetiyle buranın bir cazibesi oluştu. Çünkü, kerpiç yapılar otantik olarak günümüzde yapılmıyor. Kerpiç, yapı malzemesi olarak da kullanılmıyor. Bu çok önemli, halbuki bizim bin yıldan bu yana bir yapı malzememiz ve yapı tekniğimiz. O bakımdan insanlar çok ilgi duyuyorlar. ‘Gelen benim doğduğum ev gibi’, ‘anneannemin evi gibi’ diye hayıflarda bulunuyor ve çok beğeniyor." 

Taşdiken, Sonsuz Şükran Köyü’nün kurulmasının ardından yerleşim alanında yerel bitkiler parkı da oluşturduklarını belirterek, “Önemli bir iş yaptık, geçen yıl yerel bitkiler parkı oluşturduk burada. Amacımız şu; bütün Selçuklu coğrafyasında başta Çavuş köyü olmak üzere, Sivas’tan Afyonkarahisar’a kadar olan bu iklim coğrafyasında ne kadar yerel, endemik, tıbbi, yaygın, yabani bitkiler varsa bu bölgede yetişen onların hepsini bu alanda toplamayı düşünüyoruz" şeklinde konuştu. 

Yılın her mevsiminde ziyaretçi ilgisi çeken Sonsuz Şükran Köyü’nü görmeye gelenler de kerpiç evlerin bulunduğu sanatçı köyü hakkında düşüncelerini dile getirdi. Köyü görmeye İskenderun’dan geldiğini belirten müzik öğretmeni Roza Yılmaz, “İlk kez geliyorum. Kelimelerle ifade etmek zor ama çok güzel topraklar. Türkiye’nin her köşesi ayrı ayrı güzel. Bu köyün kurulması fikri bence çok doğru bir düşünce olmuş” diye konuştu. Sonsuz Şükran Köyü’nü ikinci kez ziyaret ettiğini belirten Ali Erol ise havadarlığı ve sakinliği ile çok güzel bir yerleşim olduğunu ifade ederek, “En azından eski tip evlerin olması da, bize geçmişimize dair ipuçları sunuyor” dedi. 

Düğününe ait dış çekim fotoğraflarının Sonsuz Şükran Köyü’nde gerçekleştirildiğini anlatan Ayşe Poyraz da, “Buradaki ortam çok güzel. Otantik hoş bir ortam. Doğal ortamı bozmamışlar, sadece oturulup vakit geçirilebilecek mekan eksikliği var. Kerpiç evlerin görüntüsü gayet hoş, herkes beğeniyor, biz de beğeniyoruz” ifadelerini kullandı. 

 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Yaşam
» Toros Dağları'nda sis
» Konya'da kedi ve köpeği
» Sanatçıların köyüne
»  KOMEK ve ASEM üyelerind
»  Atık malzemeden yaptı
» Minik öğrenciler ekmek
» Konya'da paraşütçü ba
»  Sonbahar Konya'ya elveda
» Mevlana Meydanındaki vi
»  Ailesinin ekmeğini "kar
» Nostaljik çizgili pijama
» Konya'da geleceğin beyin
» Engelliler için doldurul
» Spor ve siyaset dünyası
» Sigarayı bıraktıracak
»  Sanatçılar ile köylü
»  Kendisi nakil beklerken
»  Bakanlıktan okul kantin
»  "Çevre Etiketi" dönemi
»  Atiker Konyasporlu taraf
» Engelli gence doğum gün
»  Ekmeğini "armut unu"nda
»  Küpe Dağı’nda sonba
»  Erguvani balıkçıl Kon
» Köy okuluna kitap bağı
»  Türkiye'de beklenen ya
» Konya’nın fenomen kuzu
»  Beyşehir’de Masal Kah
»  Sonsuz Şükran köyün
» Uzmanlardan ailelere sab
» Konya'nın unutulmaz tür
» Gelin almaya çekiciyle g
» Sonsuz Şükran Köyü'ne
» Üniversiteli çobanın o
» Konyalı ikiz kardeşler
»  Afrin'de Mehmetçik'in l
» Biçerdöverin göl üzer
» Çıralı Obruğunda sama
» Akşehir’de camiler ço
» Konya'da bir kişi bankay
» Liselere yerleştirme son
»  Türkiye'nin kardeşlik
» 1975 model arabasını 65
»  Konya türküleri, Dutlu
» NEÜ öğretmenlik alanı
» Akşehir'de bayat ekmek i
» Kulaksız ve Tekbaş aile
»  Sigarayı bıraktı kole
» Macera Parkı yaza hazır
» 'Camilerimiz çocuklarım
»  Doğan ve Ergin aileleri
» Konuşamayan minik Emirha
»  Leylekler Vadisi'nde gö
»  Konyalı LGS birincisi m
» Konya'da 5 saat süren ke
» Hadim'de kiraz hasadı ba
» Okulların açılacağı
»  Hayvan hakları için "
» Konyalı berberlerden omb
» Taşra "taş"la kalkınac
» Ramazanın ilk haftasınd
» Konyalı usta Avustralya'
» Oruç stres, kaygı ve de
»  Tüketici teknolojisi pa
» "Bir kişilik oruç tutup
» Filistinli Mekdad doğum
» Meram’da Engelliler Haf
» Türkiye'nin aile istatis
» Oruç tutmak kök hücrel
» "Seydişehir'in Kırkpın
» 'Adrese dayalı lise' sis
»  Evlat edinmede "40 yaş"
» Konya'da siyaset ve iş d
» Konyalı aile İngiliz ma
» Sarıkeçili Yörükleri'
» Diyanetten "çocuk" konul
» Kaya ve Uyar aileleri en
» Türkan annenin "Enes"i t
»  Konya'nın laleleri yurd
» Asırlardır Konya için
» Dünya Otizm Farkındalı
» Huzurevi sakinleri hem e
» Erdoğan’ın 45 yıllı
» Konya'da siyasileri bulu
»  Toroslarda çiçeklerin
»  Minik Nisa, koruyucu ail
»  Özaltun, üçüz bebek
»  Erdoğan'dan 23 milyon m
» Bu kahvehanede "hurmalı
» Terörün ayırdığı ai
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com