Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      İlker Yiğit dua edip seçim çalışmalarına start verdi      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

Konya'da ahilik çalıştayı gerçekleştirildi

19.09.2018
  
 
Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, KTO Karatay Üniversitesi ile Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) tarafından düzenlenen “Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı” kutlama etkinlikleri gerçekleştirildi.

AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

Etkinlikler, Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ve zabıta atlı ekipleri eşliğinde yürüyüş ile başladı. Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, birliğin yönetim kurulu üyeleri, esnaf odalarının başkanları, esnaflar, çıraklık okulu öğrencileri ve vatandaşların katıldığı programda Şed kuşanma merasiminin yanı sıra yılın çırağı, yılın kalfası ile yılın ahileri ödüllendirildi. Programda ayrıca bereket ve hatim duası yapıldı, Mevlid-i Şerif okundu.

AHİLİK ÇALIŞTAYI YAPILDI

Hafta kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi, KTO Karatay Üniversitesi ile Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği işbirliğiyle “Ahilik Çalıştayı” da yapıldı.Çalıştayın açılışında konuşan AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, ahiliğin kardeşlik, cömertlik, dostluk, yardımlaşmak ve paylaşmak olduğuna dikkati çekerek, “Bu yönden bakıldığında ahilik sadece bir ticaret esası ile kalmamış aynı zamanda bir yardımlaşma anlayışı olarak da karşımıza çıkmıştır. Ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Ama bu sürdürülebilir değil. Elhamdülillah 16 yıldır Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte devlet ve millet arasındaki anlayış değişti ve bu anlayış sayesinde pek çok mesafe kat edildi. Tabii ki milleti ve devleti ile barışık bir lider birilerinin işine gelmedi. Bugüne kadar birliğimizi ve dirliğimizi bozmak üzere çok fazla operasyon ve senaryolara maruz kaldık. Ama Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizde yapılmak istenen tüm operasyonlara da dur dedik” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, konuşmasına Ahi Evran’ın, ‘Elin, kapın, sofran açık; belin, dilin, gözün kapalı gerek’ sözü ile başladı. Ahi Evran tarafından kurulan Ahilik Teşkilatı’nın yüzyıllar boyunca esnaf ve sanatkârların hem mesleki hem de ahlaki gelişimine öncülük ettiğinin altını çizen Başkan Uğur İbrahim Altay, “Geçmişimizin kilometre taşlarından biri olan Ahilik Teşkilatı, günümüzün esnaf birlikleri ve meslek odalarının da temelini oluşturmuştur. Sahip oldukları iş ahlakı ve çalışma disipliniyle esnaf ve sanatkârlarımız, bu güçlü mirası evrensel değerlerle bütünleştirerek yüzyıllardır medeniyetimizin ilerlemesine ve ülkemizin kalkınmasına önemli katkılar sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

"BU İŞİN BAŞLANGICI KONYA’DIR"

Altay, Selçuklu ve Osmanlı’da olduğu gibi Türkiye’de de esnaf ve sanatkârların toplumun ana omurgası olmayı sürdürdüğünü belirterek, bu tür yapı, organizasyon ve sistemlerin varlığının sürmesiyle ülkenin daha güçlü olarak yoluna devam edeceğine vurgu yaptı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hafta kapsamında Konya’da çok güzel programlar icra edildiğini belirterek, “Sultan Alâeddin’in ayak izlerinin olduğu yerlerde yöneticilik yapıyoruz. Ahi Evran’ın ayak izlerinin olduğu yerlerde ticaret yapıyoruz. Bu da Konya’nın ne kadar büyük bir şehir ve misyonunun ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesi. Bu güzel bir başlangıç olacak ve bu birliktelik gelecek yıllarda daha güzel etkinliklere de bir kapı açacak. Bu işin başlangıcı Konya’dır. En güzel kutlamaları da Konya hak ediyor” diye konuştu.

"BU GÜÇLÜ YAPIYI GELECEK NESİLLERE AKTARMALIYIZ"

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, devletin ve milletin bekası için geleneklere bağlı kalmanın öneminden söz ederek, “Bu açıdan ahilik kültürünü yaşatan ve nice yüzyıllarca yaşatılmasına kaktı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Ahiliği devletin ana omurgası olarak görmekteyiz. Bugün de bu yapıyı ne kadar güçlü tutarsak ve bu yapıyı ne kadar güçlü bir şekilde gelecek nesillere aktarabilirsek geleceğe de o denli güvenle bakarız” dedi. Öztürk, ülke olarak ekonomik anlamda zor bir süreçten geçildiğini belirterek, moral bozmadan inancımızı kaybetmeden çalışmaya devam edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Öztürk, “Bizim inancımızda ümitsizliğe yer yok. Bin yıldır devlet ne zaman zor bir döneme girse ahiler en önde biz buradayız diyerek zorluktan kurtulmaya öncülük etmişlerdir. Bugünün ahileri ve müteşebbislerinin de bu zorlukları aşmak için öncülük edeceklerine inanıyoruz. Geçmişte çok daha zor dönemlerden geçtik. O günlerde ne yaptıysak bugünlerde de aynı şeyi yapacağız ve çok daha güçlü bir Türkiye olacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk İyibildiren de Anadolu’nun Türkleşmesine ve Müslümanlaşmasına büyük katkı sağlayan, ecdadımızın dünyaya hükmeden bir devlet haline gelmesini sağlayan önemli teşkilatlardan biri olan Ahilik Teşkilatı’nın yüzyıllardır bu toprakların özünü ve nüvesini oluşturduğunu belirtti.

AHİLİK SALONDAN ÇIKTI VE ESNAFIN İÇİNDE BİR BAYRAM OLARAK KUTLANDI

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Karabacak ise, bu yıl ilk defa Alâeddin’den itibaren Mevlana Bulvarı ve Tarihi Bedesten Çarşısı içerisinden Kapu Camii’ne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdiklerini hatırlatarak organizasyonda emeği geçen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti. Karabacak, “Ahilik salondan çıktı ve ahilik bizzat esnafın bayramı olarak esnafın içinde kutlanmış oldu. Bundan dolayı çok mutluyum. Ahilik, Selçuklu ve Osmanlı Devletileri’nin kuruluşunda toplumun ekonomi başta olmak üzere sosyal, siyasal ve kültürel alanlarda örgütlenmesini sağlamış yüzyıllar boyunca milletimizin birlik ve beraberliğinin korunmasında etkin bir rol oynamıştır” dedi.

Konuşmalarından ardından geçilen çalıştayda “Geçmişten Günümüze Ahilik” ile “Şehir ve Ticaret” başlıkları ele alındı.

BAŞKAN ALTAY’DAN YERLİ ÜRETİM VURGUSU

Başkan Altay, çalıştay kapsamında KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak ve bütün ilçelerden gelen oda başkanları ile de bir araya gelerek istişarelerde bulundu. Altay, bütün oda başkanlarından yerli üretim ve yerli tüketim konusunda hassasiyet gösterilmesini istedi.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Irak'ın kuzeyinde 7 ter
» YHT kazasında flaş geli
»  Bayraktar Deniz Kuvvetle
»  TSK'nın göz bebeği MP
» İlker Yiğit dua edip se
» Cahit Turhan'dan Konya ra
» Hulusi Akar: Terör örg
» Mevlana'nın "Mesnevi"si
»  Bir tıkla zenginlik hed
»  Mini Ada’ya 3 bini aş
»  Terör örgütü PKK'ya
» Abdurrahman Büyükkörü
» Fatih Çıtlak: Hz. Mevla
» Bakan Kurum'dan Dicle Bar
» Konya'da otomobilin çarp
» Şehr-ül Eminler belli
» Başkan Altay için duygu
»  Ankara'da YHT kazasını
» Hacı Ahmet Özdemir: Kon
»  Fırat'ın doğusuna ope
»  İlahi aşka adanmış b
» Meclis'te bütçe mesaisi
» Akın İpek'in şirketind
» "Tren kazasına ilişkin
»  Mevlana'nın kadim dostu
» Güvenlik güçleri tefec
» Başkan Altay İslam Sana
» Japonlar yapsa herkes duy
» Bakan Kurum: Projeleri h
» Saldırı hazırlığınd
» Nuri Odacı toprağa veri
» Meram Millet Bahçesi Erd
» Su tasarrufuna atıksu ar
» Ankara-Konya treninin kaz
» PKK'lı teröristlerin ba
» Dışişleri: Terör örg
» Yargıtay ByLock'un tekni
» Adalet Bakanlığı suç
» Rumi'nin insanlığa aç
»  "Mevlana, Konya'nın şe
»  FETÖ sabıkası olmayan
» Türkiye sınırına yak
» Başkan Altay’dan taziy
» İçişleri Bakanı Soylu
»  Antalya Emniyet Müdür
» SOBE açılıyor
» Afrin'de 1 askerimiz şeh
» Konyalı iş adamı Nuri
» Bakan Kurum: 2023 yılın
» Karacak Dağı’nı vura
»  Konya'da aydınlatma dir
» Sincar harekatında 30 he
»  Konya’da uyuşturucu o
» Mehmet Koç: Türkiye’n
» Konya'da tehlikeli yolcul
»  "Mevlana'nın torunu olm
»  Çumra’da şampiyon Me
» "SOBE önemli bir sosyal
» Konya'da görev yapan dok
» Erdoğan ikinci 100 günl
»  Konya’dan Ankara’ya
» YHT kazasına ilişkin ol
» İkinci eylem planında "
» Tren kazasında hayatın
» Dicle Barajı'nın kapakl
» Hafızlık öğrencileri
» Türkiye Uzay Ajansı kur
» Kaza yapan trende KTO-Kar
» İbrahim Kalın'dan Ankar
» Futbol camiasından Ankar
» Trende bulunan KONTV Spor
» Murat Kurum'dan başsağl
» 17-25 Aralık belgeleri A
» Konya'da hırsızlık! 2
» Erdoğan yeni ismi açık
»  Türkiye'nin gökyüzün
» Milli Eğitim Bakanı Sel
» Minikler, Beyşehir Beled
»  Meram’a dev spor yatı
» "Mevlana, Anadolu insanı
» 'İklim değişikliğiyle
» Mehmetçik karla kaplı d
» ​Konya'da minibüsün
» Konya'da kar bekleniyor!
» Konya'da dolmuş şoför
» Konya'da "isteseydim öld
»  "Bakım kalesi" 100 mily
»  Akşehir Akademisi Vakf
» 'İş davalarında arabul
»  “SOBE Konya’ya değe
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com