Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      İlker Yiğit dua edip seçim çalışmalarına start verdi      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

Bakan Murat Kurum: "Dere güzergahında yapılaşmalara müsaade etmeyeceğiz"

17.11.2018
  
 
Kurum, yaptığı açıklamada, iklim değişikliğinden kaynaklı aşırı yağışlara karşı bakanlık olarak alınan önlemlere ilişkin bilgi verdi. 

Geçtiğimiz aylarda Ordu ve Rize'de yaşanan aşırı yağışları hatırlatan Kurum, "Ordu'da metrekareye 400 kilogram, Rize'de 100 kilogram yağış düştü. Bunlar belki bir yılda beklenen yağışlar ama bir iki saatte yağdı, afet oldu. İstanbul'da taş büyüklüğünde dolular yağdı. Avrupa'da da yaşandı. Tüm dünyada artık iklim değişikliği ile mücadele etme zorunluluğu aşikar. Buna ilişkin bir iklim değişikliği strateji eylem planı hazırlıyoruz." ifadelerini kullandı. 

Mevcut altyapı hesaplarının normal yağışlara göre yapıldığına işaret eden Kurum, "İklim değişikliğinden en az etkilenecek alt yapı, yol, içme suyu, kanalizasyon, menfez gibi bu projeleri içeren düzenlemeyi hazırlıyoruz."  dedi.

- Bitlis'te dere güzergahında dönüşüm

Dere güzergahı üzerinde yapılaşmalar olduğuna değinen Kurum, "En son Rize'de 7 katlı binayı yıktık. Hafta sonu Bitlis'te dere güzergahı üzerinde büyük bir dönüşüm projesi hazırlayacağız ve Bitlis'in ortasından geçen dereyi inşallah en kısa zamanda ıslah edeceğiz." diye konuştu.

 Kurum, eylem planının detaylarını ise şöyle anlattı:

"Dere üzerindeki yapılaşmalardan tutun da bu bölgedeki yağışların toplanıp, denize veya kanalizasyona deşarjını içeren bir proje hazırlıyoruz. Bu proje ile buradaki yolun standardı, yapılması gereken menfez...Neticede bu bir afet ama bu yağışlardan şehrin en az etkilenmesi için yapılması gerekenleri içerir bir düzenleme hazırlıyoruz. İnşallah bunları da Mekansal Stratejik Planı'mıza koyduğumuzda önümüzdeki süreçte şehirlerin yapılanması, alt yapısı için ihtiyaçlarını içeren bir düzenlemeyi de yapmış olacağız."

- "Bizim için can önemli"

Dere güzergahındaki yapılaşmaya ilişkin de değerlendirmede bulunan Kurum, şu bilgileri verdi:

"Dere güzergahı üzerinde yapılaşmalara, mevcut yapıların burada yaşamasına müsaade etmeyeceğiz. Çünkü vatandaşımızın canı, malı bize emanet. Bizim devlet olarak böyle bir sorumluluğumuz var. Bu canı, malı korumak zorundayız. Bir afet esnasında oradaki binadan kaynaklı şehre olan zarar daha fazla oluyor. Bizim bir canımızı kaybetmemiz mi önemli oradaki dere üzerindeki bina mı önemli? Bizim için can önemli."

Hazırlanacak mekansal ve kentsel dönüşümle ilgili planların bu konuları içereceğini anlatan Kurum, "Biz, yeni yaptığımız binayı tartışmayacağız." dedi.

Kurum, Türkiye'nin her yerinde kültürel ve yöresel mimarinin korunmasının zorunluluk haline getirilmesi için yerel yönetimler aracılığıyla çalışmalar yapacaklarını da kaydetti. 

- "Kayyumlarla bölgelerin çehresi değişti"


Doğu ve Güneydoğu'da bölücü terör örgütünden zarar gören bölgelerdeki yeniden inşa çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kurum,  geçmişte "çukur siyaseti" dolayısıyla ülke ve bölgenin çok zarar gördüğünü, şehitler verildiğini hatırlattı.

Belediyelerin kendilerine gönderilen kaynağı şehre harcamadığını, dağa gönderdiğini aktaran Kurum, "Bu para şehre harcandığı zaman gördük ki şehrin çehresi değişiyor. Kayyumlar üzerinden yollar, altyapı, içme suyu, kanalizasyon gibi her şeyi yenilemiş durumdayız." diye konuştu.

Terörün güvenlik güçlerince bölgeden temizlendiğini belirten Kurum, şunları söyledi:

 "Tüm bölgede, 7 ilçede yaklaşık 25 bin bağımsız bölüm üretimi yapıyoruz. 68 bin vatandaşımız bu işten zarar gördü. 25 bini ağır hasarlı bir şekilde zarar gördü ve bu 25 bin konutu Toplu Konut İdaremiz ve Bakanlığımız hızlı bir şekilde üretimini gerçekleştirdi. Bir kısmının teslimini yaptık, bir kısmının da teslimini yapmaya devam ediyoruz." 

Diyarbakır Sur'da bin 500 taş ev yapılacağını anlatan Kurum, yeşil alanlar oluşturulduğunu, yıkılan camilerin ve tarihi yerlerin yenilendiğini bildirdi.

Konut teslimlerinin 2019'un ortalarına kadar yapılacağını vurgulayan Kurum, şöyle devam etti:

"Sokak iyileştirmesi yaptık. Yaklaşık 3 bin esnafın hiçbir bedel almadan dükkanını, caddesini yeniledik. Görüyoruz ki orada vatandaşımızın memnun olduğu çok güzel bir hayat var. Ticaret, turizm yeniden başladı. Sadece Diyarbakır'da yaptığımız terör olaylarından kaynaklı yatırım miktarı yaklaşık 2 milyar lira."

- Daha yaşanabilir, sosyal, turizm odaklı şehirler

Bölgede yöresel mimari kapsamında az katlı ve bölgenin özelliğine uygun konutlar yapıldığını, İller Bankası Genel Müdürlüğü'nce de bölgenin atık su, içme suyu ve yollarının da yenilendiğini aktaran Bakan  Kurum, "Kayyumlarımız bu noktada fedakar bir çalışma sergiliyorlar. Adeta o bölgelerin çehresi değişti. Biz bitirdiğimiz zaman daha yaşanabilir, daha sosyal, turizm odaklı bir Diyarbakır, Mardin, Hakkari göreceğiz diye ümit ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Siyaset
»  MEB, "LGS raporu" hazır
» İçişleri Bakanı Soylu
» Etyemez: Kangren haline g
»  Leyla Şahin Usta: Güze
» Konya'daki aday tanıtım
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Leyla Şahin Usta: "Türk
»  Hasan Angı: Üreten bir
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Erdoğan: Fırat'ın doğ
»  AK Parti'ye 32 bin adayl
»  Başkan Altay: Hedefimiz
»  Kalaycı medyanın soru
» MHP Genel Başkanı Bahç
» Gülay Samancı: Boş bir
» Bütçe mesaisi başlıyo
» "Sanal ortamda da bir gen
» 'Tek başımıza Türkiye
» Raylı ulaşım sistemler
» AK Parti 14 ilin daha ada
» Güney Amerika'dan dönü
» Ahmet Sorgun TBMM Genel K
»  94 ruhu ile 2023
» Hasan Angı: Hedef 31 il
» AK Partili Mahir Ünal'da
» Uğur İbrahim Altay: Gec
» Leyla Şahin Usta: Konya'
» Bakan Kurum: "Sıfır at
»  Yerel seçimlerde adayl
» Konya'da AK Parti'nin 7 i
»  Yerel seçimlerde aday a
» Çevrenin korunmasına y
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Uzun yıllar Konya'da gö
» Okullarda yeni dönem ba
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
»  Rektör Özçelik’ten
» Adaylar seçim takvimini
» AK Parti 9 büyükşehir,
»  AK Parti'nin açıklanan
» Konya açıklanıyor! Ba
» Ömer Şahin: Hizmet ve g
» ‘Kadına şiddet kırm
»  Cumhur İttifakı ile CH
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» AK Parti'nin belediye ba
» Karabük'e Konyalı başk
» İstanbul, Ankara, İzmir
» MHP Genel Başkanı Bahç
»  AK Parti Genel Merkezi u
» Sıfırdan ittifak
» "Şehirlerimizin 50 yıl
» TOBB ve meslek kuruluşla
» TÜSİAR Seydişehirliler
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Gökhan Tozoğlu: Konya
» Erdoğan: Bu karar bizi b
» Erdoğan adaylar için ta
» İşte listedeki isimler!
» Adalet Bakanı Gül: Ceza
» Bakan Kurum'dan plastik p
»  AK Parti'de temayül yok
»  Rektör Özçelik, STM
» Hasan Angı açıkladı!
» Bakan Murat Kurum: "Dere
» AK Parti teşkilatına ha
» Konyalı iş adamı Karat
»  İşte Konya'da belediye
» AK Parti'den yerel seçim
» İyi Parti Konya İl Baş
» Cumhurbaşkanı Erdoğan,
» Bakan Kurum: "Yüksek bin
» Hasan Kılca Karatay Bele
» Erdoğan: Üç dönem ba
» AK Parti'den kritik 'af'
» AK Parti'de aday adaylı
»  AK Parti'de aday adaylı
»  AK Parti’de son gün
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  Başkan Erdoğan: 7 şeh
» Meclis'in yoğun mesaisi!
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Veli Tolu Karatay Belediy
» Trump’la masada 7 günd
» Cumhurbaşkanı Yardımc
» AK Parti'den bir ilke imz
» AK Parti 18 Kasım'da top
» CHP'li Öztürk Yılmaz:
» Kritik tarih! 18 Kasım'd
» "Konya davanın kalesi ve
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com