Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Karatay Belediyesinden salep ikramı      Dünyanın tek yüzer nükleer güç santralinin ilk ünitesi hizmete girdi      Konya'da kedi ve köpeğin dostluğu!      Konya'da soygun girişimi iddiası      Konya'da 5. kattan düşen işçi ağır yaralandı      Konteynerler yerli X-ray cihazlarından geçecek      Konya'da ney ustaları ilgi odağı oluyor      Yılbaşı öncesi promosyon mesaisi hızlandı      Konyalı sunucu ve yarışmacının etli ekmek sohbeti      Konya'da yaya geçidi asansöründe mahsur kalan anne ve oğlu kurtarıldı      "Mevlana'nın yolu Kur'an'ın ve Hazreti Peygamber'in yoludur"      Konya'da sema ayin-i şerifi büyük ilgi gördü      Konya'da sıcaklık artacak! Akşam saatlerine dikkat      Takma sakal ve perukla gezen FETÖ şüphelileri!      Hürjet'te "kuvvetli" adımlar      Bütçe mesaisi başlıyor      Minik Furkan, anne karnındaki ameliyatla hayata tutundu      Konya Valisi Toprak'tan yaralı polislerimize ziyaret      FETÖ sohbetlerindeki 'kör bilgisayar' sırrı      Konya'yı heyecanlandırdı     

Beyşehir Belediyesi evde bakım hizmetleriyle yerel yönetimlere örnek oldu

30.11.2018
  
 
Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir Belediyesi tarafından ilçe genelinde yaşayan yaşlı ve kimsesizlere yönelik olarak 4 yıl önce uygulamaya geçirdikleri evde bakım hizmetlerinin adeta hizmette sınır tanımadığını söyledi. 

Belediye bünyesinde kurulan evde bakım hizmetleri biriminin yürüttüğü birçok sosyal faaliyetle ilçede yaşayan ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdüğünü vurgulayan Özaltun, “4,5 yıl önce belediye başkanı olarak göreve başlamamızla birlikte verdiğimiz bir talimatın ardından kurulan evde bakım birimimiz ilçemizde yaşayan yaşlı, kimsesiz, engelli, bakıma ve yardıma muhtaç durumdaki tüm vatandaşlarımıza çok önemsediğimiz hizmetleri sunuyor. Onların daha sağlıklı ve iyi ortamlarda yaşam sürmesine imkan sağlıyor”dedi.

1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren ilçe genelindeki 12’si merkez, 55’i dış mahalle olmak üzere toplam 67 mahalleye hizmet veren evde bakım biriminin kriterlere uygun vatandaşların yaşadıkları mekanların fiziki şartlarının iyileştirilerek daha iyi bir ortamda yaşam sürmelerine imkan sağlamakla birlikte, yalnız olmadıkları duygusunu da vererek aynı zamanda psikolojik destek sağlamayı da amaçladığını belirten Özaltun, şu bilgileri verdi: 

“Belediyemiz bünyesinde 4 personelle görev yapan ilgili birimimiz, bu sosyal faaliyetlerin yürütülmesinde gerçek ihtiyaç sahibi kimselerin tesbit edilmesi için mahalle muhtarlarımız, sosyal yardımlaşma vakfımız, Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleri ve ilçemizde faaliyet gösteren yardım amaçlı diğer derneklerimizden de destek alıyor. Bunların ışığında bölgemizde geniş kapsamlı bir alan taraması gerçekleştiriliyor. Vatandaşlarımızdan da gelen bu konudaki talepler de değerlendirilerek evde bakım hizmeti alacak kişiler belirleniyor. Beyşehir genelinde evde bakım hizmetine başlanılan tarihten bu yana ilçemizde 214 hane bu hizmetten istifade ettirilmiş. Halihazırda aktif olarak 95  aileye  evde bakım hizmeti götürülüyor. Bu birimimiz ihtiyaç sahibi yaşlı ve kimsesizlere çok yönlü hizmet veriyor ve deyim yerindeyse hizmette adeta sınır tanımayan bir mesai gerçekleştiriyor.  Birimimizden yararlanan hemşerilerimizin evlerinde 15’er günlük periyodik zamanlarda genel mekan temizlikleri yapılıyor. Bu maksatla evler tepeden tırnağa temizlenirken, bu yönde geniş kapsamlı bir çalışma sergileniyor; evdeki halılar, tül ve perdeler, kişisel çamaşırlar ve bulaşıklar yıkanıyor.Mutfakta yemekler pişiriliyor, kış öncesi vatandaşlarımızın baca temizliği, kış mevsiminde soba borularının temizliği yapılıyor. Bu evlerde yaşayan ve kişisel bakımlarını yapamayacak durumdakilerin ise banyo, saç sakal ve tırnak kesimi vs. bakımları da düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Evde banyo imkanı olmayanlar ise ekiplerimizce ilçe merkezindeki hamamlara belirli aralıklarla götürülerek banyo ihtiyaçları da gideriliyor. Evlerde ihtiyaç halinde her türlü arızanın giderilmesi, tamirat ve bakımlar da ekiplerimizce karşılanıyor. Ayrıca, vatandaşlarımız rahatsızlandıklarında araçlarımızla ilgili hastane ve sağlık kuruluşlarına götürülerek tedavi ve muayene olmaları sağlanıyor, tedavi ve muayene sürecinin sona ermesinin ardından tekrar yaşadıkları evlerine bırakılıyor. Hastanede tedavileri esnasında görevlilerimiz ihtiyaç halinde refakatçi olarak da hizmet verebiliyor.”

Evde bakım hizmetlerinden istifade eden büyük bölümü yaşlı ve yalnız olan vatandaşların uzun süre yalnız kalmalarından dolayı, ziyaretlerine gelen veya arayan soranı olmadığı için yaşadıkları stresi üzerlerinden atmalarına yardımcı olunduğunu, bu anlamda kendilerine sık sık yapılan ziyaretlerle psikolojik destekler de verildiğini vurgulayan Özaltun, şunları kaydetti:

“Bu birimimizin hizmet vermeye başlamasıyla birlikte artık ilçemizde hiçbir vatandaşımız yalnız olmadığını hissetmekte, her sorununda kapısının çalınacağı bir birimin olduğuna bizzat tanıklık etmektedir. Bu birimimiz faaliyetlerini sürdürürken, belediye başkanı olarak bizler de ilçe yöneticilerimizle, teşkilat mensuplarımızla ya da meclis üyelerimizle sık sık ev ziyaretleri yaparak bu durumdaki vatandaşlarımızla biraraya gelmeye sohbet edip, dert ve isteklerini dinlemeye özen göstermekteyiz. Beyşehir’de hayata geçirilmesiyle birlikte yüz güldüren bir hizmet haline dönüşen ve Beyşehir Belediyemize bu alanda bir süre önce ödül de kazandıran Evde Bakım Hizmetlerimizin aradan geçen 4,5 yıl içerisinde örnek uygulama olarak alınarak birçok il ve ilçede de uygulamaya geçirilen bir proje olması da bizlere haklı bir onur ve gururu yaşatmaktadır. Zaten esas hedeflerimizden birisi de bu uygulamanın çevremizdeki birçok il ve ilçeye de örnek olması ve yaygınlaşması idi. Bunu görmenin de ayrıca mutluluğunu yaşamaktayız.”
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 
 
Bu yazı toplam 51 kere okundu
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Karatay Belediyesinden sa
» Konya'da soygun girişimi
» Konya'da 5. kattan düşe
» Konya'da ney ustaları il
»  Yılbaşı öncesi promo
» Konyalı sunucu ve yarı
» Konya'da yaya geçidi asa
»  "Mevlana'nın yolu Kur'a
» Konya'da sema ayin-i şer
» Konya'da sıcaklık artac
» Takma sakal ve perukla ge
»  Hürjet'te "kuvvetli" ad
» Konya Valisi Toprak'tan y
» FETÖ sohbetlerindeki 'k
» Konya'yı heyecanlandırd
» Arabulucuların ticari uy
» Çumra Türk bayraklarıy
» Bakan Kurum: İmar barı
»  Hac ön kayıtları baş
»  AK Parti'nin 'çevreci s
» Konya'daki cinayetle ilgi
» Akkaya: Amacımız Akşeh
» Bakan Kurum'dan KONTV'ye
» Konya'da otomobil polis a
» Konya'da genç öğretmen
» Kiracıları sevindirecek
» Cumhurbaşkanı Yardımc
» Kutsal yolculuk sürüyor
» Skandal olay! Sarı yelek
» Bakan Kurum: "Büyük bir
» Şeb-i Arus törenleri ba
» Konya'da hareketli dakika
» Uluırmak Evleri'nin teme
» Bakan Kurum KONTV'de konu
» “Selam Vakti” 745. Vu
» 41 eski Hava Kuvvetleri K
» Süt ve yağ ithalatında
» Balıkçılardan Başkan
» e-Devlet'e taşınan 'oku
» Mevlana şehri Şebi Arus
» Uluırmak Evleri'nin teme
» Konya'daki yarışmanın
» Akşehir Belediyesinde bi
» Konya'da zabıtadan ziyar
»  Dünya Konya’da buluş
»  Akıncı Üssü davasın
» Konya'da yağmur duasına
» Abonelik sözleşmesine i
»  Selçuklu'da örnek proj
» İrem öldü, önlem alı
» Konya'ya kar uyarısı! S
»  Beyşehir’de TOKİ sev
» Konya'da kaza! Tırda sı
» KOBİ’lere ışık tuta
» Erozyon ve çölleşmeye
»  Konya'da yasa dışı av
» Çumra OSB’de yıl sonu
» Başkan Akkaya’dan AKŞ
» Uluırmak Evlerinde kura
» Adaylık imtihanı
» Polisin emekli ikramiyesi
» Konya'da kural ihlali yap
» Üç ilde acele kamulaşt
» Konya'ya yağmur ve kar u
» Kiracılar dikkat! Yeni y
»  Beyşehir’in mahallele
»  Konya'da otomobil demir
»  Mevlana Müzesi bu yıl
» Konya'da uyuşturucu oper
» Konya'da doktorun mesleki
» Akşehir Belediyesi’nde
» Selçuklu'ya otel konforu
» Ulusal gönüllü itfaiye
» Kayıp dağcıyı "gitme"
» Meram Belediyesinden 'sib
» Atiker Konyaspor'da Trabz
» Konya merkezli FETÖ/PDY
» Engelliler için İsveç
» Konya'nın da olduğu ço
» Konya merkezli 24 ilde de
» Genç Çiftçi Zirvesi ta
» Başkan Özaltun, Beyşeh
» Trafikteki taşıt sayıs
»  Başkan Altay engelliler
» Konya'da marketi yaktığ
» Emniyet ve jandarmaya 284
» Konya'da hastane personel
»  Konya'da 112'ye gelen g
» Konya’da 3 Aralık Dün
» "Engelsiz yaşamın sağl
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com