Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      Hafız kızlar Konya'yı gururlandırdı! Çin'deki robot yarışmasında ödül aldılar      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

Gençlerden üretim için ortak ses

01.12.2018
  
 
Ülke gençliğinin tarımsal üretime dahil olması için ne tür beklenti ve ihtiyaçlarının olduğunun konuşulduğu programa Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, 26. Dönem Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanı Mehmet Babaoğlu ve Konya milletvekilleri katıldı. 
 
Proje açılışında konuşan Proje Koordinatörü Ahmet Katıksız “Biz, bu projeyi bundan yaklaşık 1 yıl önce hazırladık. Ülkemizin üretim sürecine katkıda bulunmak ve tarımsal üretim sürecine gençliğin dahil olması için gençlerimizin ne tür beklenti ve ihtiyaçları olduğunu kendileriyle konuşmak için yola çıktık. Öncelikle 7 bölgemizden gençlerimizle bir araya geldik. Bölgesel çalıştaylarda gençlerimizin tarımsal üretim sürecine dahil olmaları için beklenti ve ihtiyaçlarını aldık. Ortaya çok önemli sonuçlar çıktı. Gençlerin çiftçilik mesleğinin saygınlığının olmadığını söylemeleri ve bu yüzden meslek olarak tercih etmemeleri bunlardan en çarpıcı olandı. Bizim tarımsal üretime gençliğin dahil olmasını sağlamak için öncelikle çiftçilik mesleğinin saygınlığını arttırmamız gerekiyor. Türkiye olarak genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. Gençlerin üniversite bitirdim kamuda iş istiyorum algısından uzaklaşmasını sağlamamız ve üniversite bitirdim üretime dahil olmak istiyorum yaklaşımına sahip olmalarını sağlamamız gerekiyor. Türkiye olarak geçtiğimiz günlerde bir ekonomik saldırı kimisinin tabiriyle bir kriz yaşadık. Bu krizin hala etkileri devam ediyor.

Bunun nedeni neydi diye baktığımızda üretim direncimizin olmadığını görüyoruz. Bizim üreten bir Türkiye olarak yolumuza devam etmemiz ve dıştan gelen saldırılara karşı bir direnç oluşturmamız bizi güçlendirecektir. Bugün bu salonda 7 ayrı coğrafyadan 81 ilden temsilci gençlerimiz var. Biz bu gençlerimizin hiçbirinin siyasi düşüncesini, inançlarını, ideolojilerini bilmiyoruz. Sadece üretmek istediklerini ve ülkemizin üretim sürecinde yer almak istediklerini biliyoruz. Bizi ilgilendiren de bu olmalı. Gençlik ayrıştırılmak istemiyor. Gençliği ayrıştırmadan birlikte çalışma kültürü etrafında toplamalı ve üretim sürecine dahil etmeliyiz. Kırsalımız, köylerimiz boşalıyor bizim. Her göç eden genç kırsaldaki üretimin biraz daha azalmasına neden oluyor. Üretimden koptukça ekonomik açıdan yoksullaşıyoruz. Ortak bir motivasyona ihtiyacımız var bizim. Anadolu’nun yükünü hep birlikte sırtlayarak dünyanın gelişmiş ülkeleriyle rekabet edebileceğimiz bir motivasyona ihtiyacımız var.Bekliyoruz, değişimin ve dönüşümün gelip kendiliğinden bizi bulmasını bekliyoruz. Beklerken yanılıyoruz çünkü değişim ve dönüşüm üretim sürecinin içine giren toplumları bulurken biz çağrın gerisinde kalmaya devam ediyoruz.
Hayallerimiz var bizim, her birimizin yaşama dair, Ve, yaşadığımız coğrafyaya dair hayalleri,
Ve, karşılık bulması için hayallerimizin yarım kalmaması için her birimizin ayrı ayrı sorumluluk üstlenmesi gerektiğini biliyoruz.  Bizler, sorumluluk üstlendikçe beklemek yerine değişim ve dönüşüm için mücadele ettikçe beklediğimiz değişim ve dönüşüm hepimizi bulacak. Aksi durumda her gün biraz daha dışa bağımlı hale gelen ve beklemekten öteye geçemeyen nesiller yetişecek" dedi.
Ahmet Katıksız şunları aktardı:

"Genç Çiftçi Projemiz daha önce gerçekleştirdiğimiz Sosyal Yoksulluk Projesinin bir sonucu. dijital dünyada milyonların içinde olan ama gerçek yaşamda yalnız olan gençlerin yalnızlaşmasının bir nedeni de üretime yönelmemeleri olarak karşımıza çıkmıştı. Peki gençler üretmek için ne istiyor sorusunu sorarak karar alıcılarımıza ulaştırmak için bir politika belgesi hazırlamak adına başlattık bu yolculuğu. Öyle çok büyük hayallerimiz yok bizim, tarımsal üretim için Anadolu’nun farklı coğrafyalarından ilgili ve yetenekli birkaç gencin tarımsal ve kırsal alandaki üretime dahil olmasını sağlayabilirsek ve ülkemiz için rol model olabilecek gençlerin uzun vadede ortaya çıkmasını sağlayabilirsek başarıya ulaşmış olacağız.Çünkü biliyoruz ki bazen bir tek gencin ortaya koyduğu bir model ve yaklaşım oluşturduğu etkiyle binlerce gencin yaşamına etki edecek hareketliliği başlatabilir. Bizim hareketlenmeye, hareketlenip hayaller kurmaya ve kurduğumuz hayaller için emek vermeye ihtiyacımız var.Hayalimiz; üretmek için toprağa dokunmaya…Bugün zirvemizi gerçekleştiriyoruz ve zirve sonucunda 81 ilden gençlerimizle tarımsal üretime yönelmeleri için ne tür beklenti ve ihtiyaçları olduğunu bölgesel çalıştaylar sonucunda ortaya koyduğumuz sonuçların üzerine inşa ederek bir sonuç bildirgesi oluşturacağız ve bunu da kamuoyu ile paylaşacağız.."
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 
 
Bu yazı toplam 104 kere okundu
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» Sanayi üretimi ekimde bi
» Meram'da esnafa kira zamm
» 24 milyon metrekare arazi
» Esnaf siciline bağımsı
» Hazine ve Maliye Bakanı
» 1 Ocak'tan sonra ücretli
» Rekabet cezalarındaki al
»  Esnafa 2 bin 10 lira maa
» Bazı ürünlerin ithalat
» Türkiye ekonomisi yüzde
»  Dünyanın tek yüzer n
»  Konteynerler yerli X-ray
» Milyonları ilgilendiriyo
» Çelik üreticileri ihrac
» Türkiye’nin en büyük
» Bakan Pekcan: 2018'i reko
»  "Çiftçilerin yüzde 82
» Gümrük Genel Tebliğind
» Asgari Ücret Tespit Komi
»  Benzinli otomobiller "ge
»  222 ülkede Türk makine
» Konya'da yemeklere zam yo
»  "2018'de bir milyon 110
»  Otomobil ve hafif ticari
» Konya'daki araç sayısı
» Konya'nın zam şampiyonu
» Enflasyon rakamları aç
» Bunu yapmayanlar dikkat!
»  Beyşehir Belediyesi il
» Ücretli poşetle tasarru
» Cam ve plastik şişelere
»  Otomotiv ihracatında y
»  Asgari ücrette pazarlı
»  YÖK, ALES'ten muaf "uzm
»  Gram altın yaklaşık 4
»  Alışverişte "File, be
» Konya ihracat rekoru kır
» Bakan Pakdemirli'den KTB'
» Gençlerden üretim için
» "Varlık Barışı"nda s
»  "Mutlaka yerli tohum kul
» Murat Kurum: Hedef poşet
»  Gram altın son 4 ayın
» Konya İl Halk Kütüphan
» Vali Toprak: Konyalı san
» Cep telefonunda taksit d
» Cumhurbaşkanı Kararı R
» Elektronik ürün taksitl
»  Tarımsal üretim ve ihr
» Konya'da kalifiye elaman
» Gelecek hafta başlıyor!
»  Yapılandırma için 30
» Selçuklu Belediyesinden
» Konya Tanıtım Günleri
» Ev sahipleri dikkat! Boş
»  OSBÜK ve TİM arasında
» Pakdemirli'den ithal hayv
» Bir ilk olacak! Asgari ü
»  'TürkAkım'da Avrupa i
» Çelikkayalar'dan muhteş
» MÜSİAD EXPO'ya Konya ç
»  Bakan Albayrak'tan önem
» Murat Kurum: 592 bin konu
»  Orhan Erdem: 3600 ek gö
»  Milyonlar dikkat! 3 ay s
»  Bakanlıktan "pancar al
» Araç sahipleri dikkat! F
»  Konyalı KOBİ'lere sın
»  Beyaz ette yüzde 35'e v
» İşverenin 12 ayı geçm
» Cüzdanlarda ortalama 2,2
»  Hazineye ait bin 793 ta
» Kısa çalışma ödeneğ
» İşte fiyatları düşü
» Son gün 30 Kasım! O bor
»  "Ekmek fiyatlarında un
»  Tercih yapmayan adaylard
»  Bakım yaptırmak isterk
» 7 milyon gence cep harçl
» Gram altın 6 haftada yü
» MEB, ilkokullarda "özel
» Yeni dolar hamlesi! Bugü
»  İşsize kolay maaş gel
» Pakdemirli: "Türkiye'nin
»  Milyarlarca lira "poşet
» Akaryakıttan ÖTV feraga
» Dikkat! İkinci emeklilik
» İşsizlik rakamları aç
» ​Çumra Belediyesinde h
»  Devletten gençlere 20 b
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com