Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      İlker Yiğit dua edip seçim çalışmalarına start verdi      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

Emniyet ve jandarmaya 284 motosiklet tahsis edildi

04.12.2018
  
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Trafik Motosikletleri Teslim Töreni'ne" katıldı.

Soylu, trafik hizmetlerinde kullanılmak üzere satın alınan 284 motosikletin Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın emrine tahsis edildiğini söyledi.

Bir birey olarak Türkiye hayali, İçişleri Bakanı olarak da ulaşmak istediği bir hedefi olduğunu aktaran Soylu, "Hedefim, hiç kimsenin, her ne sebeple olursa olsun burnunun kanamadığı, eline iğne dahi batmadığı bir Türkiye tablosuna ulaşmaktır. Ne terörle, ne bir kavgayla, ne bir trafik kazasıyla, ne de başka bir sebeple... Herkesin dikkatli, tedbirli olduğu, güvenlik kurallarına uyduğu, elbette ki devletin üzerine düşen sorumlulukları eksiksiz şekilde yerine getirdiği; en son güvenlik teknolojilerinin kullanıldığı; insan hayatı söz konusu olduğunda ne devlette ne de insanın kendisinde bir ihmalin olmadığı bir Türkiye hayal ediyorum." diye konuştu.

Soylu, Ankara'da arka kapağı açık şekilde seyreden kamyonun ölümüne yol açtığı üniversiteli kızın durumunu hatırlatarak, "Basit hatalar, basit ihmaller diyoruz ama giden can, asla basit değil. Allah kimseye vermesin, kimseyi böyle imtihan etmesin. İhmal basit, ama anne babanın yüreğindeki yangın basit değil. Dışarıya çıksa belki dünyayı yakar. İşte onun için, insan hayatına mal olacak hiçbir şeyi ihmal edemeyiz, etmemeliyiz. Biz bu duygu ve bu motivasyonla çalışıyoruz. Hükümet olarak, İçişleri Bakanlığı olarak, insan hayatının söz konusu olduğu her durumda hem aldığımız tedbirleri, hem de kapasitemizi arttırıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Sakin ve mülayim konuşamam"

Soylu, terör, uyuşturucu, şehir ve trafik güvenliği konularında özellikle büyük bir gayret ve sorumluluk içinde olduklarını dile getiren Soylu, "Bazen sert tedbirler alıyoruz. Bazen sert sözler de söylüyoruz. Bize kızıyorlar. Bazen kınıyorlar. Ama kimse kusura bakmasın, ülkemde geçen yıl 941 gencim uyuşturucudan hayatını kaybetmişse, ben sakin konuşamam. Bu ülkede yılda 7 binden fazla insanımızı trafik kazalarında kaybediyorsak, sakin ve mülayim konuşamam. Bu ülkede evlatlarımızı teröre şehit verirken birileri kalkıp onlara destek veriyorsa, sakin konuşamam. Elbette ki mesele sadece konuşmakla çözülmüyor." dedi.

"Üç noktaya dikkat ediyoruz" diyen Soylu, şöyle konuştu:

"Birincisi kararlılık. Biraz önce belirttiğim gibi bir ilkemiz ve hedefimiz var. Bakanlığımızın diğer sorumluluk alanlarında olduğu gibi trafik alanında da 'Kara Yolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı'nı hazırladık. Bu planda 2020 yılında trafik kazaları neticesinde ölümleri yüzde 50 oranında azaltmayı kendimize rakamsal hedef olarak belirledik. Dikkat ettiğimiz ikinci nokta, yasal mevzuat adımlarıdır. Kanunsuz, hukuksuz yapılan hiçbir işin sürekliliği olmaz ve o işten verim de alınmaz. Onun için yasal düzenlemelere, protokollere ağırlık verdik. Okul servis araçlarından, yaya öncelikli trafik anlayışına geçişi sağlayan yasal düzenlemelere; taksilere yönelik talimatları içeren genelgelerden, slalom, abarth eksoz gibi kusurlu hareketleri ceza kapsamına almaya kadar birçok konuda mevzuat düzenlemeleri gerçekleştirdik. Ve üçüncü nokta olarak da kapasitemizi arttırıyoruz. Hem personel hem ekipman ve araç gereç hem de dijital teknoloji anlamında önemli yatırımlar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Çünkü, aldığımız kararlar ne kadar isabetli olursa olsun, bunu sahada uygulayacak insan ve ekipmana ihtiyacımız var."

"Motosikletlerden alınan verim fazladır"

Olaylara daha hızlı müdahale etmeleri ve trafik hizmetlerinde kullanılması amacıyla emniyet ve jandarmaya 284 adet araç teslim ettiklerini dile getiren Soylu, şu bilgileri verdi:

"Bu bizim üçüncü serimiz. Asayişe yaklaşık olarak ekstra yıllık milli bütçeden aldıklarımızın yanı sıra 60 veya 100 tane emniyet alıyor. Onun ötesinde bu yaklaşık 750 motosikleti emniyet ve jandarmaya teslim edeceğiz. 250 tanenin daha siparişler verildi. Çok yakın zamanda gelecek 1000 yeni motosikletle hakikaten çok önemli bir adımı hep birlikte atmış oluyoruz. Bunların 60 tanesi, daha önce motosikletli ekipleri olmayan jandarma trafik birimlerimizde kullanılacak. Şimdi diyeceksiniz ki, 'Bu araçların alımı böyle bir tören yapacak kadar önemli mi?' Evet önemli. Çünkü hem ciddi bir rakam, hem de vatandaşımıza sunduğumuz hizmetin kalitesine doğrudan etki eden bir yatırımdır. Şu noktaya da ayrıca dikkatleri çekmek isterim; motosikletlerden aldığımız verim, normal polis araçlarından aldığımız verimden fazladır. Kişisel bir şey değil, teknik bir sebep. Çünkü; motosikletli ekipler, olay yerine daha hızlı ulaşabiliyor. Keza normal araçların giremediği yerlere girebiliyor. Özellikle trafik kazalarında, kaza sebebiyle yol da tıkandığı için, normal ekip araçlarının kaza yerine ulaşabilmesi zaman alıyor. Oysa motosikletli timler, aralardan, kaldırımlardan, bir şekilde olay yerine hızlıca gidebiliyor."

Motosikletlerle dar ve ara sokaklarda suçlu takibinin daha kolay yapıldığına dikkati çeten Soylu, "Dolayısıyla emniyet teşkilatımızın her biriminde motosiklet sayısını elimizden geldiğince arttırmaya, bir yandan da araçlarımızın ortalama yaşını gençleştirmeye gayret ediyoruz. Bugün aldığımız araçlarla bakanlığımız bünyesindeki motosikletlerin yaş ortalaması 5'ten 4'e düştü. Ayrıca araçların kalitesi, gücü ve teknolojisi de giderek artıyor. Trafik hizmetlerinde tüm Türkiye'de kullanılan araç sayısı 6 bin 242 olup, bugün aldıklarımızla birlikte bunun bin 568 tanesi, yani yaklaşık yüzde 25'i motosiklettir. Önümüzdeki yıllarda bu sayıyı inşallah daha da arttırmayı hedefliyoruz. Aynı şekilde gerek insanlı-insansız hava araçlarımızla, gerekse kameralarımızla da trafikteki izleme kabiliyetimizi sürekli arttırmaya gayret ediyoruz. Bu sayede hem kural ihlallerini hem de olası kazalara müdahale zamanımızı en aza indiriyoruz. Eylül ve Ekim aylarında ölüm sayılarında yüzde 6, yaralamalı trafik kazalarında yüzde 9 oranında bir azalma kaydettik. Bunu daha da fazla azaltmalıyız. Bunu hep birlikte yapmalıyız." şeklinde konuştu.

"Personel ve ekipman sayısı artıyor"

Soylu, trafik personelinin sayısını arttırma ve uzmanlaşmalarına ağırlık verdiklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arkadaşlarımıza özel eğitimler veriyoruz. Trafikte görevli arkadaşlarımızı, başka birimlerde görevlendirmemeye gayret ediyoruz. Bildiğiniz gibi; sürücü belgesi ve pasaport işlemlerini nüfus müdürlüklerine, araç tescil işlemlerini de noterlere devretmiştik. Bu birimlerden boşa çıkan arkadaşlarımızı da trafik hizmetlerinde görevlendirmek suretiyle, bu birimimizdeki personel sayımızı önemli ölçüde arttırdık. Önümüzdeki günlerde emniyet teşkilatına 6 bin 600 personeli daha emniyete katılacak. Bunun bin 500'ünü tekrar trafiğe vereceğiz. Özellikle İstanbul'a 400-500 trafik polisi vereceğiz. Bin 200 bekçiyi İstanbul'da göreve başlattık. Ocak ve şubat aylarında iki aylık bir dönemde eğitimden geçirilerek şubatın sonunda var olan 2 bin 800 bekçimize ek olarak bin 200 bekçi göreve başlamış olacak. Hedefimiz İstanbul'da şehir içi trafiği belediye ile birlikte zabıtalarla eş güdüm içerisinde ilk başta yürütmek daha sonra onlara devretmektir. Jandarmamızda da 2016 yılında 2 bin 712 olan trafik personeli sayımızı, bugün alımını yaptığımız motosiklet ekipleriyle beraber toplamda yüzde 81'lik artışla 4 bin 918 personele çıkarmış oluyoruz. Bir taraftan emniyetten diğer taraftan jandarmada personel sayımızı artırıyoruz."

Soylu, trafik meselesinin ancak vatandaşla el ele verilerek çözülebileceğini onun içinde toplumda duyarlılığın artırılması gerektiğini hatırlattı.

"Vatandaşlarımızın duyarlılığına muhtacız" diyen Bakan Soylu, "Burada, aramızda küçük kardeşlerimiz var. Onları da aslında bunun için çağırdık. Biz her arabaya binemeyiz ama arabadaki küçük çocuklarımız belki bu ikazları yapmayı başarabilirler. 'Kırmızı Düdük' kampanyasının çıkış mantığı işte buydu. Hem geleceğin bilinçli yaya ve sürücülerini yetiştirmek, hem de araç kullanan anne babalara etkili bir uyarı verebilmek, bu meseleye farkındalığı arttırmak istedik. Kampanyayı Kurban Bayramı'nda yapmıştık ama bitirmedik. Netice almadan da bitirmek istemiyoruz." şeklinde konuştu.

"Trafikte kimse efsunlu değil"

Bakan Soylu, bugüne kadar trafik konusunda attıkları küçük büyük her adımdan mutlaka bir netice aldıklarını, bir kazayı önlemiş ve bir can kaybının önüne geçmiş olmayı kazanım olarak gördüklerini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye'de kazaların en çok yaşandığı ilk 20 noktada aldığımız tedbirlerle, geçmiş bayramlarda bu noktalarda yaşanan ortalama can kaybını yüzde 10'dan yüzde 1'e indirdik. Maket trafik polisi uygulamasında, kullandığımız yerlerdeki kazalarda yüzde 17,5 azalış elde ettik. Otoyollarda ortalama hız koridoru uygulamasına geçtik. Bu uygulamaya geçtiğimiz ilk bir yıl verilerine göre otoyollarda geçen yıla oranla araç yoğunluğu yüzde 26 artmasına rağmen kazalarda yüzde 7, can kayıplarında yüzde 6 azalış elde ettik. Trafik meselesinde kimse efsunlu değil. Artık bu acıları yaşamayalım. Emniyet kemeri takmak, dünyanın sonu değil ama emniyet kemeri takmamak hayatın sonu olabilir. Bugün dünya engelliler günü. Engelleri vatandaşlarımızın çoğu, maalesef trafik kazaları yüzünden engelli hale geldi. Bazı insanlar emniyet kemeri takınca sıkıldığını söylüyor. Allah göstermesin, herhalde ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum olmak kadar sıkıcı değildir. Biz bir gayret içindeyiz ve bu gayreti gösterirken bütün vatandaşlarımızı yanımızda görmek, yanımızda hissetmek istiyoruz."

Törene, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Salih Karataş, İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu ile polis ve askeri yetkililer katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya kask hediye edilen tören, 284 öğrencinin "Kırmızı Düdük" çalmasıyla sona erdi.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 
 
Bu yazı toplam 106 kere okundu
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Irak'ın kuzeyinde 7 ter
» YHT kazasında flaş geli
»  Bayraktar Deniz Kuvvetle
»  TSK'nın göz bebeği MP
» İlker Yiğit dua edip se
» Cahit Turhan'dan Konya ra
» Hulusi Akar: Terör örg
» Mevlana'nın "Mesnevi"si
»  Bir tıkla zenginlik hed
»  Mini Ada’ya 3 bini aş
»  Terör örgütü PKK'ya
» Abdurrahman Büyükkörü
» Fatih Çıtlak: Hz. Mevla
» Bakan Kurum'dan Dicle Bar
» Konya'da otomobilin çarp
» Şehr-ül Eminler belli
» Başkan Altay için duygu
»  Ankara'da YHT kazasını
» Hacı Ahmet Özdemir: Kon
»  Fırat'ın doğusuna ope
»  İlahi aşka adanmış b
» Meclis'te bütçe mesaisi
» Akın İpek'in şirketind
» "Tren kazasına ilişkin
»  Mevlana'nın kadim dostu
» Güvenlik güçleri tefec
» Başkan Altay İslam Sana
» Japonlar yapsa herkes duy
» Bakan Kurum: Projeleri h
» Saldırı hazırlığınd
» Nuri Odacı toprağa veri
» Meram Millet Bahçesi Erd
» Su tasarrufuna atıksu ar
» Ankara-Konya treninin kaz
» PKK'lı teröristlerin ba
» Dışişleri: Terör örg
» Yargıtay ByLock'un tekni
» Adalet Bakanlığı suç
» Rumi'nin insanlığa aç
»  "Mevlana, Konya'nın şe
»  FETÖ sabıkası olmayan
» Türkiye sınırına yak
» Başkan Altay’dan taziy
» İçişleri Bakanı Soylu
»  Antalya Emniyet Müdür
» SOBE açılıyor
» Afrin'de 1 askerimiz şeh
» Konyalı iş adamı Nuri
» Bakan Kurum: 2023 yılın
» Karacak Dağı’nı vura
»  Konya'da aydınlatma dir
» Sincar harekatında 30 he
»  Konya’da uyuşturucu o
» Mehmet Koç: Türkiye’n
» Konya'da tehlikeli yolcul
»  "Mevlana'nın torunu olm
»  Çumra’da şampiyon Me
» "SOBE önemli bir sosyal
» Konya'da görev yapan dok
» Erdoğan ikinci 100 günl
»  Konya’dan Ankara’ya
» YHT kazasına ilişkin ol
» İkinci eylem planında "
» Tren kazasında hayatın
» Dicle Barajı'nın kapakl
» Hafızlık öğrencileri
» Türkiye Uzay Ajansı kur
» Kaza yapan trende KTO-Kar
» İbrahim Kalın'dan Ankar
» Futbol camiasından Ankar
» Trende bulunan KONTV Spor
» Murat Kurum'dan başsağl
» 17-25 Aralık belgeleri A
» Konya'da hırsızlık! 2
» Erdoğan yeni ismi açık
»  Türkiye'nin gökyüzün
» Milli Eğitim Bakanı Sel
» Minikler, Beyşehir Beled
»  Meram’a dev spor yatı
» "Mevlana, Anadolu insanı
» 'İklim değişikliğiyle
» Mehmetçik karla kaplı d
» ​Konya'da minibüsün
» Konya'da kar bekleniyor!
» Konya'da dolmuş şoför
» Konya'da "isteseydim öld
»  "Bakım kalesi" 100 mily
»  Akşehir Akademisi Vakf
» 'İş davalarında arabul
»  “SOBE Konya’ya değe
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com