Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      İlker Yiğit dua edip seçim çalışmalarına start verdi      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

"Mevlana, Anadolu insanına ümit aşılamıştır"

13.12.2018
  
 
Yılmaz, yaptığı açıklamada, Mevlana'nın 745. Vuslat Yıl Dönümü olan Şeb-i Arus'un, Konya'dan sonra İstanbul'da da çeşitli etkinliklerle hatırlanacağını söyledi. 

Batıdan haçlı akınlarının, doğudan Moğol istilalarının tarumar ettiği, Anadolu'da da Anadolu Selçuklularının taht kavgalarıyla birbirleriyle boğuştukları bir dönemde doğudan gelen Hazreti Mevlana'nın, Anadolu insanına ümit aşıladığını anlatan Yılmaz, Mevlana'nın Anadolu insanına, sahip oldukları coğrafyaya sıkı sıkı sarılıp ümitli olmalarını telkin ettiğini kaydetti.

İstanbul Müftüsü Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bana göre Hazreti Mevlana'nın yaptığı en büyük eylem, Anadolu insanına ümit aşılamıştır ve bugün hala o ümit insanlara ulaşmaya devam etmektedir. O bakımdan Mevlana, çok büyük bir insandır ve Osmanlı Devleti'nin kurucu fikirlerinin de sahibidir. Mevlana 1273'de vefat etmiş, Osmanlı Devleti ise 1299'da kurulmuştur yani Hazreti Mevlana, Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan çeyrek asır önce vefat etmiştir. Konya'daki fikri, irfani ve hikemi altyapıyı hazırlamış ve Osmanlı'nın, Anadolu ve Balkanlar'da tutunmasını sağlamışlardır. Aynı zamanda da başka kültürlerle birlikte yaşamanın yol ve yöntemlerini insanlara öğretmişler ve 600 yıl yaşayacak bir cihan devletinin oluşumuna katkı sağlamışlardır."

Mevlana'nın, Muhyiddin-i İbn-i Arabi ve Anadolu erenleri arasında ismi sıkça zikredilen Hacı Bektaş-i Veli gibi isimlerle tarihe yön veren bir devletin oluşumuna katkı sunmanın, ümit aşılamanın yanı sıra ölüm korkusunu da bertaraf ettiğine dikkati çeken Yılmaz, şunları anlattı:

"Mevlana'nın diğer önemli bir özelliği ise ölümü öldürmesidir. Mevlana, ölüm fikrini öldürmüştür yani ölümün ölmek değil, dirilmek olduğunu söylemiştir. Allah da kitabında, 'O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.' diye ölümün terbiye edici bir özelliği olduğunu, asıl amacın, dünya hayatını yaşamak ve sonrasında ölümsüzlüğe ermek olduğunu söylüyor. Mevlana da insanların gözlerinde ve gönüllerinde var olan ölümün, kaçınılası ve korkulası bir hal olmadığını belirterek, 'Bir hapishanede, duvarlar yıkılıyor, denildiği zaman insanlar sevinir mi üzülür mü?' şeklinde soruyor ve 'Tabii ki sevinirler, özgür kalacaklar nihayetinde.' cevabını aldıktan sonra 'İşte bizim maddi ölümümüz, hapishane duvarlarının yıkılması ve ruhumuzun azat olması, hürriyete ulaşması ve Rabb'ine kavuşması gibidir.' diyor. İslami anlamda ölümü temenni etmeyiz ama ölümden de korkan insanlar değiliz." 

Yılmaz, Şeb-i Arus'un, "sevgiliyle kavuşma" anlamına geldiğini hatırlatarak, "Farsçada evlilerin birlikte geçirecek ilk gecenin adı Şeb-i Arus'tur ve Hazreti Mevlana, öldüğü güne bu ismi vererek, 'Ben mahkum olduğum ve uzak kaldığım Rabb'ime ölüm vasıtasıyla kavuşuyorum.' demiş, böylece ölümü sevimli bir hale getirmiştir." diye konuştu.

Hazreti Mevlana'nın, 'Öldükten sonra beni toprakta aramayın, insanların, ariflerin gönüllerinde arayın.' sözlerini hatırlatan Yılmaz, "Bedenin çürüyebilir, toprağa girer, zararı yok kaybolsun ama insanların gönüllerinde yaşayacak işler yapmışsan, hala hayattasın ve ölüm ötesine bir şeyler taşımışsan da hala dirisin demiştir." ifadelerini kullandı.

İstanbul Müftüsü Yılmaz, Mevlana'nın bütün bu öğretilerinin sonucunda Konya ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye ve dünyada hala sevgiyle anıldığını vurgulayarak, Mevlana'nın Konya'da bulunduğunu ancak öğretilerinin Osmanlı'nın başkenti İstanbul'a da taşındığını ve burada pek çok mevlevihane açıldığını anlattı. Yılmaz, bu mevlevihanelerde Hazreti Mevlana'nın düşünceleri, sanat, fikir ve sevgiye dayalı mesajlarının gönüllere nakşedildiğini söyledi. 

Mevlana'nın çağları aşan bir öğretisi olduğuna işaret eden Yılmaz, "Ne olursan ol gel, dinle ve anla.' çağrısında bulunan Hazreti Mevlana, bizim dışarıya açılan penceremizdir." dedi. 

Mesnevi'nin 700 sene öncesinden bugüne yazılmış bir mektup niteliğinde olduğunu anlatan Yılmaz, kendisinin de 6 ciltlik "Dinle Neyden" başlıklı bir kitap yazdığını hatırlattı. 

Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul Müftülüğü olarak 13 Aralık'ta İslam Araştırmaları Merkezi Konferans Salonu'nda "Şeb-i Arus Mevlana'yı Anma Paneli" düzenleyeceklerini bildirdi.

 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 
 
Bu yazı toplam 103 kere okundu
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Irak'ın kuzeyinde 7 ter
» YHT kazasında flaş geli
»  Bayraktar Deniz Kuvvetle
»  TSK'nın göz bebeği MP
» İlker Yiğit dua edip se
» Cahit Turhan'dan Konya ra
» Hulusi Akar: Terör örg
» Mevlana'nın "Mesnevi"si
»  Bir tıkla zenginlik hed
»  Mini Ada’ya 3 bini aş
»  Terör örgütü PKK'ya
» Abdurrahman Büyükkörü
» Fatih Çıtlak: Hz. Mevla
» Bakan Kurum'dan Dicle Bar
» Konya'da otomobilin çarp
» Şehr-ül Eminler belli
» Başkan Altay için duygu
»  Ankara'da YHT kazasını
» Hacı Ahmet Özdemir: Kon
»  Fırat'ın doğusuna ope
»  İlahi aşka adanmış b
» Meclis'te bütçe mesaisi
» Akın İpek'in şirketind
» "Tren kazasına ilişkin
»  Mevlana'nın kadim dostu
» Güvenlik güçleri tefec
» Başkan Altay İslam Sana
» Japonlar yapsa herkes duy
» Bakan Kurum: Projeleri h
» Saldırı hazırlığınd
» Nuri Odacı toprağa veri
» Meram Millet Bahçesi Erd
» Su tasarrufuna atıksu ar
» Ankara-Konya treninin kaz
» PKK'lı teröristlerin ba
» Dışişleri: Terör örg
» Yargıtay ByLock'un tekni
» Adalet Bakanlığı suç
» Rumi'nin insanlığa aç
»  "Mevlana, Konya'nın şe
»  FETÖ sabıkası olmayan
» Türkiye sınırına yak
» Başkan Altay’dan taziy
» İçişleri Bakanı Soylu
»  Antalya Emniyet Müdür
» SOBE açılıyor
» Afrin'de 1 askerimiz şeh
» Konyalı iş adamı Nuri
» Bakan Kurum: 2023 yılın
» Karacak Dağı’nı vura
»  Konya'da aydınlatma dir
» Sincar harekatında 30 he
»  Konya’da uyuşturucu o
» Mehmet Koç: Türkiye’n
» Konya'da tehlikeli yolcul
»  "Mevlana'nın torunu olm
»  Çumra’da şampiyon Me
» "SOBE önemli bir sosyal
» Konya'da görev yapan dok
» Erdoğan ikinci 100 günl
»  Konya’dan Ankara’ya
» YHT kazasına ilişkin ol
» İkinci eylem planında "
» Tren kazasında hayatın
» Dicle Barajı'nın kapakl
» Hafızlık öğrencileri
» Türkiye Uzay Ajansı kur
» Kaza yapan trende KTO-Kar
» İbrahim Kalın'dan Ankar
» Futbol camiasından Ankar
» Trende bulunan KONTV Spor
» Murat Kurum'dan başsağl
» 17-25 Aralık belgeleri A
» Konya'da hırsızlık! 2
» Erdoğan yeni ismi açık
»  Türkiye'nin gökyüzün
» Milli Eğitim Bakanı Sel
» Minikler, Beyşehir Beled
»  Meram’a dev spor yatı
» "Mevlana, Anadolu insanı
» 'İklim değişikliğiyle
» Mehmetçik karla kaplı d
» ​Konya'da minibüsün
» Konya'da kar bekleniyor!
» Konya'da dolmuş şoför
» Konya'da "isteseydim öld
»  "Bakım kalesi" 100 mily
»  Akşehir Akademisi Vakf
» 'İş davalarında arabul
»  “SOBE Konya’ya değe
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com