Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      İlker Yiğit dua edip seçim çalışmalarına start verdi      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor

17.12.2018
  
 
Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, Hz. Mevlana’nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma etkinlikleri kapsamında, bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Türbeönü Buluşmaları’ son konuğunu ağırladı. Çadır Sohbetleri programına katılan Mehmet Fatih Çıtlak, Medrese eğitimi, İslam ve tasavvuf tarihi, yakın dönem velileri, evliyaları Hz. Mevlana ve Mesnevi’si üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

‘SELÇUKLU VE OSMANLI’NIN ŞAHLANDIĞI MERKEZ KONYA’

Sohbetine, Konya’nın içinde barındırdığı ruha insanımızın, ülkemizin, vatanımızın çok ihtiyacı olduğunu söyleyerek başlayan Çıtlak. Selçuklu ve Osmanlı’nın ayağa kalktığı, şahlandığı yerin merkezinde Konya olmasının tesadüfi bir durum olmadığını, bunun ilahi bir lütuf olduğunu ifade etti. Hz. Mevlana Celalettin’i Rumi’nin İslam medeniyetinde asla göz ardı edilemeyecek ve yaşadığı dönemden sonra da herkesin muhakkak kendisini referans olarak göstermek istediği çok büyük bir alim, veli ve fikir insanı olduğunu belirten Çıtlak, dünya üzerinde Hz. Mevlana’dan başka daha çok tanınmış bir zat bulunmadığını söyledi.

‘HZ. MEVLANA BATIDA YANLIŞ DEĞERLENDİRİLİYOR’

Hz. Mevlana’nın batıda yanlış değerlendirildiğine ilişkin açıklamalarda bulunan Çıtlak: “Diyorlar ki: ‘Hz. Mevlana gibi hoşgörülü olmalı. İslam’da hoşgörü yokmuş Cenab-ı Pir’de varmış. Hz. Mevlana insana çok farklı bakmıştır. Adeta İslam’ı yeniden keşfetmiştir. Yeni bir İslam anlayışı ortaya koymuştur.’ şeklindeki sözlere inanabiliyormusunuz. Buradan açık olarak söylüyorum. İspatlamaya da hazırım. Hz. Mevlana, Peygamber Efendimizden daha hoşgörülü olmamıştır. İslam ahlakından başka bir şey ortaya koymamıştır. Kur’an ve sünnetin ışığından zerre kadar ayrılmamıştır. Bunu böyle anlayalım. O bizim konuşan yüzümüz olmuştur. Bizim birbirimize göstermemiz gereken İslam ahlakını parlatmıştır.” diye konuşan Çıtlak, Hz Mevlana’nın bazı sözlerinin de yanlış yorumlandığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

‘HZ. MEVLANA’NIN SÖZLERİ YANLIŞ YORUMLANIYOR’

“Hz. Pir’in meşhur bir sözü var. ‘Hatasız Dost Arayan Dostsuz Kalır’ genelde bu sözü biz şöyle anlıyoruz. Arkadaşlarının hatalarını, kusurlarını, hal ve hareketlerini beğenmeyip elersen bir gün dostun kalmaz gibi. Halbuki mesele bundan ibaret değil. ‘Dost’ tabiri Mevlevilikte sadece Allah için kullanılır. Etrafında ki insanlarda gördüğün hatalarla onları beğenmiyorsun. Peki onlar kimin kuluydu. Senin yegane dostun olan Allah’ın dostlarıydı. Sen bunlardaki hataları tenkit etmede o kadar ileri gittin ki, en sonunda Allah dedi ki ‘Sen benim yarattıklarımda hiç hoşgörülü olmadın.
Benim hatırıma onları sevemedin dedi.’ ve esas dostun olan Allah senden yüzünü çevirdi. İşte o yüzden hatasız dost arayan dostu olan Allahtan da uzaklaşır.” dedi. Hz. Mevlana’nın tüm dünyada herkes tarafından bilinen ‘Ya Olduğun Gibi Görün, Ya Göründüğün Gibi Ol’ sözüne de değinen Çıtlak: “Alla hu Teala sana insan olarak, insan ol dedi. Olduğun gibi görün insan gibi görün demektir. Bu dünyaya insan olarak geldin. O zaman sende insan olarak görün, göründüğün gibi olmak için de aynaya bak. O zaman göründüğün gibi ol.” diyerek, Mevlana’nın ‘Hamdım, Piştim, Yandım’ sözüne de açıklık getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Hamdım, ben fıtrat olarak insandım, ama bu ahlakı Resulullah’tan aldım ve piştim. Sonra insanlar Resulullah’ın yolunda, Kur’an’ın yolunda gitsinler diye kendimi de ara yerden çıkardım. Yollarını aydınlatmak için kendimi çıra gibi yaktım.” diyerek, insanların zaman zaman birbirlerine hatırlattığı ‘Edep Ya Hu’ sözüne de dikkat çeken Çıtlak: “Hz. Mevlana ‘Edep Ya Hu’ edepsize söylenmez. Edepliye söylenir diyor. Hakareti yapan adama ‘Edep Ya Hu’ denmez. Hakaret yapılan adama denir ki, sen bu edepsiz gibi olma diye” konuştu.

‘MERHAMET ETMEYİ UNUTTUK’

Sohbetinin son bölümünde ‘Merhamet’ duygusuna vurgu yapan Çıtlak: “Kalbinde merhamet duygusu olmayan bir insanın kimseyi düzeltmeye hakkı yoktur. Önce merhameten seveceksin sonra zaten o senin sevdiğine inandığı zaman sen ona bağırsan da sana kırılmaz. Biz, birbirimize merhamet etmeyi unuttuk. O yüzden de ahlaki güzellikleri, maneviyatı birbirimize aktarmakta maalesef yaya kalıyoruz. Merhametli olalım. İnsana Allah için merhamet edelim. Bu merhameti kendileri çıra olmuş insanlar ortaya koymuşlarsa bunları da tanıyalım. Unutmayalım ki göçmüşlerine vefa göstermek. Ancak insan canlısına ait bir hasrettir. Başka hiçbir canlı kendisinden evvel yad etme hasletini yaşayamaz. Bu nedenle göçmüşlerimizi şerefleriyle, güzellikleriyle, yad edelim ki o zaman bizim insan olduğumuzu, olduğumuz gibi görünmemiz, göründüğümüz gibi olmamız hususunda da bize hizmet eden bir uslubu ortaya koysun.” diyerek sohbetini tamamladı.

Daha sonra vatandaşlardan gelen soruları yanıtlayan Çıtlak’a, programın sonunda Şeb-i Arus etkinliklerinin anısına, plaket ve üzerinde Şeb-i Arus yazılı şal takdim edildi.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 
 
Bu yazı toplam 104 kere okundu
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Irak'ın kuzeyinde 7 ter
» YHT kazasında flaş geli
»  Bayraktar Deniz Kuvvetle
»  TSK'nın göz bebeği MP
» İlker Yiğit dua edip se
» Cahit Turhan'dan Konya ra
» Hulusi Akar: Terör örg
» Mevlana'nın "Mesnevi"si
»  Bir tıkla zenginlik hed
»  Mini Ada’ya 3 bini aş
»  Terör örgütü PKK'ya
» Abdurrahman Büyükkörü
» Fatih Çıtlak: Hz. Mevla
» Bakan Kurum'dan Dicle Bar
» Konya'da otomobilin çarp
» Şehr-ül Eminler belli
» Başkan Altay için duygu
»  Ankara'da YHT kazasını
» Hacı Ahmet Özdemir: Kon
»  Fırat'ın doğusuna ope
»  İlahi aşka adanmış b
» Meclis'te bütçe mesaisi
» Akın İpek'in şirketind
» "Tren kazasına ilişkin
»  Mevlana'nın kadim dostu
» Güvenlik güçleri tefec
» Başkan Altay İslam Sana
» Japonlar yapsa herkes duy
» Bakan Kurum: Projeleri h
» Saldırı hazırlığınd
» Nuri Odacı toprağa veri
» Meram Millet Bahçesi Erd
» Su tasarrufuna atıksu ar
» Ankara-Konya treninin kaz
» PKK'lı teröristlerin ba
» Dışişleri: Terör örg
» Yargıtay ByLock'un tekni
» Adalet Bakanlığı suç
» Rumi'nin insanlığa aç
»  "Mevlana, Konya'nın şe
»  FETÖ sabıkası olmayan
» Türkiye sınırına yak
» Başkan Altay’dan taziy
» İçişleri Bakanı Soylu
»  Antalya Emniyet Müdür
» SOBE açılıyor
» Afrin'de 1 askerimiz şeh
» Konyalı iş adamı Nuri
» Bakan Kurum: 2023 yılın
» Karacak Dağı’nı vura
»  Konya'da aydınlatma dir
» Sincar harekatında 30 he
»  Konya’da uyuşturucu o
» Mehmet Koç: Türkiye’n
» Konya'da tehlikeli yolcul
»  "Mevlana'nın torunu olm
»  Çumra’da şampiyon Me
» "SOBE önemli bir sosyal
» Konya'da görev yapan dok
» Erdoğan ikinci 100 günl
»  Konya’dan Ankara’ya
» YHT kazasına ilişkin ol
» İkinci eylem planında "
» Tren kazasında hayatın
» Dicle Barajı'nın kapakl
» Hafızlık öğrencileri
» Türkiye Uzay Ajansı kur
» Kaza yapan trende KTO-Kar
» İbrahim Kalın'dan Ankar
» Futbol camiasından Ankar
» Trende bulunan KONTV Spor
» Murat Kurum'dan başsağl
» 17-25 Aralık belgeleri A
» Konya'da hırsızlık! 2
» Erdoğan yeni ismi açık
»  Türkiye'nin gökyüzün
» Milli Eğitim Bakanı Sel
» Minikler, Beyşehir Beled
»  Meram’a dev spor yatı
» "Mevlana, Anadolu insanı
» 'İklim değişikliğiyle
» Mehmetçik karla kaplı d
» ​Konya'da minibüsün
» Konya'da kar bekleniyor!
» Konya'da dolmuş şoför
» Konya'da "isteseydim öld
»  "Bakım kalesi" 100 mily
»  Akşehir Akademisi Vakf
» 'İş davalarında arabul
»  “SOBE Konya’ya değe
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com