Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
165 milyon avroluk hibeye başvuru süresi uzatıldı      Yarın Regaip Kandili      Konya dahil 7 ildeki operasyona 11 tutuklama      Akyürek: Çanakkale ile Afrin 103 yıllık bir kahramanlık buluşmasıdır      PYD/PKK yanlıları Çeçenistan savaşından Afrin yalanı üretti      Erdoğan, 'yerel seçimde ittifak olacak mı?' sorusuna yanıt verdi      İvriz'in güzelliğine güzellik katacak proje      Körfez ülkelerinden 200 iş adamı ve yatırımcı Konya'da buluştu      Konya'da yasak kuş avlayanlara 8 bin 314 lira ceza kesildi      Konya'daki FETÖ/PDY çatı davasında son gelişmeler      Konya'nın da aralarında bulunduğu 11 ilde FETÖ operasyonu      Konya'da 'fener alayı'      Torba tasarı yasalaştı      Erdoğan'dan 'Erken seçim' açıklaması      356 hakim ve savcının görev yeri değişti      Konya'daki FETÖ/PDY çatı davası devam ediyor      Afrin'de patlayıcı ve mayın temizliği sürüyor      Özaltun, sportif dernek ve kulüp yöneticileriyle buluştu      E-devlet'ten büyük kolaylık! Adres, elektrik ve su taşıma      KOMEK ve ASEM’den “engelsiz yürekler” etkinliği     

Naci Ağbal'dan hurda araç indirimi açıklaması

13.04.2017
  
 
Ağbal, Türkiye Perakendeciler Federasyonu'nun düzenlediği "Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor 2017 Konferansı ve Fuarı"nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yeniden yapılandırma ile ilgili bir soru üzerine Ağbal, geçen yıl yeniden yapılandırma kanunu yaptıklarını hatırlatarak yaklaşık 80,4 milyar TL vergi birim ve alacağını yapılandırdıklarını söyledi. Ağbal, söz konusu düzenlemeyi 2016 Haziran ayından 2017 Mart ayına taşıdıklarını kaydederek, yaklaşık 47 milyar TL’lik vergi alacağını yapılandıracaklarını ve düzenlemeden yaklaşık 7,2 milyon vatandaşın yararlanacağını vurguladı. Yeniden yapılandırmadan sosyal güvenlik prim borcu olanların da yararlanacağını belirten Ağbal, "Burada yaklaşık 3 milyona yakın işletmemiz, yeniden yapılandırmadan sosyal güvenlik prim borçları bakımından yararlanacak. Orada da 23,6 milyon TL’lik yeniden yapılandırma yapacağız. 16 Nisan’dan sonra süratli bir şekilde yasa tasarısını Meclis’e getireceğiz. Böylelikle 2016 Temmuz’u ile 2017 Mart’ı arasında vergi ve sosyal güvenlik alacaklarından 70 milyar TL’lik bir alacağı yapılandırmış olacağız. 7 milyonun üzerinde vatandaşımız vergi, trafik para cezası, motorlu taşıtlar vergisi, il özel idarelerine, belediyelere olan borçlarından dolayı yararlanacaklar Gümrük vergisi borçları da buna dahil. 2017 mayıs ayında başvuruları almayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Bakan Ağbal, yeniden yapılandırma için haziran ayından itibaren ilk ödemelerin başlayacağını belirterek, 36 aya kadar taksitlendirme imkanı getireceklerini, vergi, prim borcunu peşin ödemek isteyen mükelleflerin peşin ödeme indiriminden yararlanacaklarını bildirdi.

Esnaf, küçük ve ölçekli işletmelerin yaklaşık 70 milyarı aşan borçlarını yeniden yapılandırma imkanına kavuşacaklarını dile getiren Ağbal, şunları söyledi: "Buradaki temel amacımız, 2016 Haziran ayına kadar yeniden yapılandırma yapmıştık ama bu alçak darbe girişimi sonrası ekonomideki yavaşlamadan dolayı başta esnafımız olmak üzere bazı mükellefler vergi ve prim borçlarını ödemekte bir miktar zorlanmıştı. Ekonomiye katkı verecek birçok düzenlemeyi ardı ardına hayata geçirdik. Burada da bir ihtiyaç ortadaydı. Böylelikle bu yaptığımız düzenlemeyle işletmelerimiz, vergi mükelleflerimiz önlerine daha güvenle bakacaklar. Bu borçlarından dolayı yapılandırma imkanına kavuşacaklar. Son dönemde ekonomide yakalamış olduğumuz olumlu ivmeyi daha da yukarıya taşıyacak bir düzenleme olacak."

- "Bütün vergi mükelleflerimiz bu düzenlemeden yararlanacak"

Bakan Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kanun tasarısının geçen yıl yapılan kanunla aynı kapsamda olacağını, bütün vergi mükelleflerinin bu düzenlemeden yararlanacaklarını kaydetti. Gerek kurumlar vergisi gerek gelir vergisi gerek de katma değer vergisi mükelleflerinin her birisinin düzenlemeden yararlanacağını kaydeden Ağbal, "Burada yeniden yapılandırma, sadece kesinleşmiş ve vadesinde ödenmemiş borçları kapsayacak. Dolayısıyla buradaki amacımız vadesi geçtiği halde ödenemeyen borçları bu bakımdan yeniden yapılandırma imkanına kavuşturmak oldu. Kimin vergi dairelerine, kimin sosyal güvenlik dairelerine borcu varsa, bütün mükelleflerimiz bu imkandan yararlanacak.” ifadelerini kullandı.

Hurda araç teşviki olup olmayacağına ilişkin soruya, Ağbal, “Şu an hurda araç indirimi şeklinde bir çalışmamız söz konusu değil. Bizim sektörle zaman zaman istişare toplantılarımız oluyor. Burada son yaptığımız toplantıda sektör, mevzuatın uygulanmasından kaynaklanan belirsizliklerin ortadan kaldırılmasını, bir takım konularda teknik düzenleme taleplerinde bulundu. Bugün kendileriyle teknik konuları, mevzuat düzenlemelerindeki aksaklıkları konuşacağız. Herhangi bir şekilde bir vergi indirimi, hurda indirimi gibi bir çalışmamız bulunmamaktadır.” yanıtını verdi.

Maliye Bakanı Ağbal, referandum için yapılan çalışmaların bütçeye yük olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine de yaptıkları düzenlemelerin, aldıkları kararların referandumla ilişkili kararlar olmadığını söyledi. 2016 Ağustos ayından itibaren ekonomide meydana gelen yavaşlamayı, canlanmaya döndürmek için ardı ardına kararlar aldıklarını kaydeden Ağbal, söz konusu düzenlemelerde ekonomiye orta ve uzun vadede katkı sağlayacak hem bütçeden destekler getirdiklerini, hem de geçici ve kalıcı vergi indirimleri yaptıklarını anımsattı.

Meseleye, hiç bir zaman için geçici bir mesele olarak bakmadıklarını kaydeden Ağbal, şöyle devam etti:

"Türkiye ekonomisinin önünün açılması için maliye politikasının inisiyatif alması gerekiyordu. Bugüne kadar yaptığımız düzenlemelerde yatırımı, üretimi, ihracatı ve istihdamı kalıcı şekilde yukarıya çekecek düzenlemeler yaptık. Onun için meseleye bugüne dair bir kazanım olarak bakmadık. Bugün net bir şekilde görüyoruz, o dönemden itibaren almaya başladığımız kararlar son derece doğru ve isabetli kararlar olmuştur. Ekonominin son çeyreğinde çok güçlü bir toparlanma ekonomide yaşandı. 2017’nin ilk çeyreğinde de bu güçlü toparlanmanın devam edeceğini görüyoruz. Buna ilişkin göstergeler de arka arkaya geliyor. 2017’nin ikinci çeyreğinden itibaren, özellikle üçüncü ve dördüncü çeyrekte, başta özel sektör yatırımları olmak üzere ekonomideki toparlanmanın devam edeceğini görüyoruz."

Ağbal, kendileri için önemli olanın ekonominin orta vadede büyümesine katkı sağlayacak, kamu maliyesi teşvik ve desteklerini vermek olduğunu, bunları da arka arkaya verdiklerini ifade ederek bunun sonucunda bir kısım harcamalarda artış, bir kısım vergi gelirlerinde ise azalış olduğunu söyledi. Ekonomiyi canlandırmaya yönelik aldıkları bütün tedbirlerin geçici tedbirler olduğunu vurgulayan Ağbal, şunları söyledi:

"Örneğin mobilyada, beyaz eşyada almış olduğumuz tedbirler aynen 2009 ekonomik krizinde olduğu gibi, geçici nitelikteki teşvikler olmuştur. Bunun da çok olumlu yansımalarını hep beraber gördük. Gerek beyaz eşyada gerek mobilya sektöründe olumlu bir atmosfer var. Alan memnun, satan memnun, üreten memnun. Mobilya, beyaz eşya ve konut sektörü… Sadece kendileri değil diğer sektörleri de olumlu etkiledi. Biz sektörlerden gelen talebi dikkate aldık ve bu süreyi 30 Eylül tarihine kadar uzattık. Bir takım harcama kararları aldık. Ekonominin kredi tarafını genişletmek bakımından Kredi Garanti Fonu (KGF) üzerinden 250 milyar TL’lik teşvik imkanı getirdik. Burada da çok güzel rakamlar geliyor. Piyasada da yansımaları çok olumlu. Yaklaşık 100 bini aşan firmamız bu imkandan yararlanmış durumda. 2017 büyümesine özellikle bu kanaldan katkı bekliyoruz.”

- "Otomotiv satışları önümüzdeki aylarda hızla artacak"

Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) bugün açıkladığı verilere ilişkin soru üzerine Ağbal, otomotiv sektörünün Türkiye ekonomisi için son derece stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"2016'nın son çeyreğinde otomotiv üretiminde, ihracatında, yurt içi satışlarında önemli ölçüde artışlar oldu. Otomotiv sektörüne son 6 aylık dönem itibarıyla bakarsanız, bir önceki yılın 6 aylık dönemine göre otomotiv sektörü önemli kazanımlar elde etti. Önümüzdeki dönemde otomotiv sektörünün üretim tarafını da yurt içi pazarın büyümesi tarafını da destekleyeceğiz. Sektörle bu anlamda güzel diyaloglarımız var. Sektör ilk 3 aydaki gelişmeleri bizlerle paylaşıyor biz de onlarla bu meseleleri karşılıklı görüşüyoruz. Merak etmeyin, 2017 yılında Türk otomotiv sektörü için 1 milyon hedefi koyduk. Sektör '900 bin' dedi. Ben de dedim ki 'Türkiye pazarı büyük bir pazar önümüzdeki aylarda ekonomide sağlanacak olumlu gelişmelerden en fazla yararlanacak sektörlerden birisi de otomotiv sektörü olacak.' İnşallah otomotiv satışları önümüzdeki aylarda hızla artacak. Bu konuda sektörün taleplerini dikkate alacağız. Sektörün en çok öncelediği konu mevzuatlardaki belirsizliğin ortadan kaldırılması. Biz de bu konuda gerekli çalışmaları yapıyoruz."

- "Sektör mevzuattan kaynaklanan belirsizliklerin kaldırılmasını talep ediyor"

"1 milyon hedefi için yeni bir vergi düzenlemesi olacak mı?" şeklindeki soru üzerine Ağbal, vergi düzenlemesi yapmadıklarını ifade ederek, "Sektör bunu talep etmiyor. Sektör gerek yetkili satıcı gerekse üretim ayağında üretim, satış maliyetlerini etkileyen mevzuattan kaynaklanan belirsizliklerin ortadan kaldırılmasını talep ediyor. Otomotiv sektöründe satış hacmi 2010 sonrası dönemde önemli ölçüde arttı. 2016 yılı ile 2009 yılını karşılaştırın 2009'daki otomobil satışlarına göre Türkiye 2'ye katladı. İç piyasa hacmi bakımından da büyüyor. Milli gelirdeki artıştan en fazla otomotiv sektörü yararlanıyor. Türkiye'de milli gelir 1 birim büyüdüyse, otomotiv satışları 1,5 birim artmış. Biz diyoruz ki gelin hep beraber Türkiye ekonomisinde yakaladığımız büyüme ivmesini güçlendirelim, siyasi ve ekonomik istikrarı güçlendirelim, bütün sektörlerimiz yararlansın, hem istikrar hem de büyüme olsun." şeklinde konuştu.

- "(Gıdaki kayıt dışılık ve maliyetler) Gereken tedbirleri alacağız"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin gıdadaki kayıt dışılık ile ilgili sözlerinin anımsatılması üzerine Bakan Ağbal, şunları dile getirdi:

"Sayın Bakan kayıt dışının önemi konusunda en duyarlı insanlardan biridir. Ekonomi Bakanımızın özellikle kayıtlı ekonomi üzerindeki maliyetlerin azaltılması konusunda yoğun gayretleri, çabaları ve talepleri var, bunları biliyorum. Onun için kayıt dışı ekonomi ile enflasyon birbirine alternatif veya birisi diğerine feda edilecek konular değil. Bir taraftan kayıt dışı ekonomi ile her anlamda mücadele edeceğiz diğer taraftan da fiyat artışlarının arkasındaki yapısal nedenlere odaklanarak maliyetleri aşağı çekecek, piyasada üretimden tüketime tüm zincir içerisinde fiyatları yukarıya çeken gerek yasal gerek idari düzenlemeler gerekse piyasa koşulları olsun gereken tedbirleri alacağız."

Ağbal, efektif çalışan yeni Gıda Komitesi yapısı oluşturduklarını anlatarak, "Merkez Bankasımız piyasayı yakından takip ediyor. Önümüzdeki günlerde özellikle gıda sektöründe lojistik, üretim merkezlerindeki maliyetlerin aşağı çekilmesi… Üretim ve tüketim zinciri içerisinde özellikle gıdada üretimin bir kısmını yolda kaybediyoruz. Tarladan çıkan ürün ile sofraya gelen ürün miktar olarak aynı değil. Mutlaka gıda sektörünü yapısal olarak değiştirmemiz lazım. Burada Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın, Ekonomi Bakanlığımızın güzel önerileri var, Maliye Bakanlığı olarak üzerimize düşeni yapacağız. Döviz kuru kaynaklı etkiler bir tarafa diğer nedenlerden kaynaklanan enflasyonist etkileri aşağı çekecek düzenlemeleri hayata geçirebileceğiz." dedi.

- "Maliyetleri aşağı çekecek destekler vermemiz lazım"

Ağbal, Antalya'da tarladan çıkan domatesin markete aynı miktarda gelmediğini belirterek, "Bütün zincir içindeki firmalara maliyetleri aşağı çekecek destekler vermemiz lazım. Maliye Bakanı olarak ifade ediyorum. Başta soğuk hava depolaması olmak üzere lojistik, gıda ürünlerinin taşınması noktasında ve piyasaya girecek örgütlü üretici yapılarını kullanmak suretiyle bakanlık olarak destek veremeye hazırız. Fırsatlarımız var. Biz gıdada bu imkanları kullanacağız. Gıda sektörünün en önemli sorunlarından birisi sadece enflasyon oranı değil, bir de oynaklığı. Onların da giderilmesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Ekonomi
» 165 milyon avroluk hibeye
» E-devlet'ten büyük kola
» Konya'daki konut satış
» Nadasa bırakılan tarım
» Sigortada puan sistemi ge
»  TZOB'dan "patates tüket
»  Emekliler ek ödemenin y
» "Konya’nın potansiyeli
»  'Vergi bilinci' için 5,
»  "Milli Tarım Projesi'nd
» Çelikkayalar 16. şubesi
» Başbakan Yıldırım: T
»  Vergi kaçıranları ihb
» Arap yatırımcılar Kony
» Milyonları ilgilendiren
» Konya'da mevsimlik işçi
»  Maliye Bakanı KDV Kanun
» Konya Tarım Fuarı için
»  Kaskoda yarı yarıya ta
»  Tarım işçisinin günl
» Konya'da ekmeğe zam siny
» Bakan müjdeyi verdi! 'On
» Konya'da 'Tarımsal İnsa
» Konya göç verdi!
» Devletten kadınlara 400
» "Fiyatı artık Türkiye
»  Esnafın düğün sezonu
» "Torba tasarı"da 9 madde
» Her 10 kişiden 7'si kred
» TKDK'nin proje başvurula
» "Konya Ovası'nda son yı
»  Elektrikte serbest tüke
» 5 yıllık prime çift ma
»  Türkiye'nin kadın ista
» Konya'nın kadın istatis
» Konya 86 bin 944 traktör
»  "Direniş Karatay'ın Se
»  "İkinci el araçta KDV
» 2018 Mart ayı kira artı
»  Daire başına 2,4 bin l
» Emeklilerin gözü bu top
» İşte Konya'nın zam şa
»  Tarım sigortası yaptı
»  Otomobil tercihinde 10 y
»  "Türkiye 5G'yi hayata g
»  31 bin genç çiftçiye
» Ziya Altunyaldız: İşte
» “Konya ihracatı geliş
» Konyalı iş kadınları
» SGK'dan açıklama: Süre
»  Türkiye’de dakikada 1
» Konya'daki araç sayısı
»  Trafiğe 1 ayda 117 bin
»  "300 koyun projesi"nde b
»  Süt, et ve yumurta üre
» ​Konya'nın ihracatı y
»  Temassız kartlarda şif
»  İnşaat sektöründe is
»  Prim borçluları için
»  Asgari ücretle çalış
»  ATM'den para çekecekler
» "Mazot desteği 2002 önc
» Karamercan: Kadın esnaf
»  Fakıbaba "300 koyun" pr
» Vergiye uyumlu mükellefi
» Teşvik almayana toplu pa
»  Türkiye dünyada en ço
» Motorine 13 kuruş zam!
» Futbolda haftanın progra
»  Ağbal'dan şeker fabrik
» Erdoğan ve Yıldırım'a
»  SGK'dan şüpheli emekli
»  Otomobillerde beyaz ve s
»  "300 koyun projesi"nde b
»  Türkiye genelinde ocak
» Konya'daki konut satışl
»  Devlet 17 milyar liralı
»  Maliye Bakanlığı'ndan
» Özel okulların sorunlar
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Milyonlarca aileye doğum
» Enerjide 10 adım
» "Emeklilik bekleyen esnaf
»  Ocak yağışları tarı
» Bankalarda 117 milyon lir
»  2B arazileri için başv
» TOKİ, Konya'da 21 işyer
»  TESK'ten "çilingir" uya
» "Kıdem tazminatının BE
»  Konya'da büyük buluşm
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com