Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Vefatının ardından yakınına ulaşılamayanların isimleri internette      Konyaspor zorlu maça hazır!      Konya'dan gönüllü UMKE ekibi Afrin'e uğurlandı      Konya Uluslararası Yeşil Başkentler Kongresi’ne ev sahipliği yapacak      Online anket      Şenol Güneş'ten Mehmet Özdilek açıklaması      Çelik kanatların "operasyona hazırlık" videosu      Mehmet Oğuz'un ziyaretleri sürüyor      TFF'den Konyaspor'a ağır ceza!      Konyalı şehit toprağa verildi      Erdoğan ve Yıldırım'a Konya sunumu yapılacak!      Yardımcı doçentlik kadrosunu kaldıran teklif kanunlaştı      Konya'da hırsızlık şüphelileri yakalanmamak için bakın ne yapmış      İşte seçim ittifakının ayrıntıları      Online Anket      JÖH ve PÖH TSK emrinde      SGK'dan şüpheli emekliliğe büyük takip      Afrin'de 1829 terörist öldürüldü      Ehliyet sınavı görevlilerinin ücretlerine yeni düzenleme      Konyaspor'un rakibi Akhisarspor!     

Engelli milletvekilinin evde eğitimden Meclise uzanan hikayesi

03.07.2017
  
 
AK Parti Engelliler Koordinasyon Merkezi (EKM) Başkanlığı görevini de yürüten Özdemir, fiziki koşulların yol açtığı zorlukları yenerek profesörlüğe ve milletvekilliğine kadar ulaşmış bir kişi olarak bugün artık hem Meclis'te hem de partisinde engelli vatandaşların talep ve sorunlarına çare olmaya çabalıyor.

Özdemir, iki buçuk yaşında geçirdiği çocuk felci nedeniyle hayatını hep engelli bir birey olarak geçirdiğini ancak bunun hayatını olumsuz etkilemesine ne kendisinin ne de ailesinin izin vermediğini anlattı.

Özdemir, "Hayatımı hep engelli olarak sürdürdüm. Ama benim engelliliğim hiç aklıma gelmez. Engellilikle ilgili konularla da milletvekili seçilene kadar bu kadar yoğun ilgilenmedim, kendi işimle meşgul oldum. Sürekli okudum, çalıştım, hayatım mücadeleyle geçti. Profesör oldum. Engellilik diye bir şey gündemimde olmadı. Ben engelliliğimi hiç hissetmeden, düşünmeden ilerledim. Hayat diğer insanlar için nasılsa benim için de öyleydi. Bunun sebebi nedir bilmiyorum. Ama ben böyleyim. Engelimi inkar etmiyorum, ama yoluma çıkmasına da izin vermiyorum." diye konuştu.

-"Annemin beni okula sırtında götürdüğünü hatırlıyorum"

Çocukluğundan bu yana ailesinin kendisine yaklaşımının ve verdiği desteğin de başarılarında payı bulunduğunu dile getiren Özdemir, örnek aldığı kişilerin başında dedesi ve babasının geldiğini söyledi. Özdemir, şöyle devam etti:

"Dedem istiklal harbini, varlığı, yokluğu her şeyi görmüş, elinin emeği, alnının teriyle çalışan tatlı otoritesi olan bir kişiydi. Üzerimde çok etkisi vardır. Babam da manevi hayatıyla maddi hayatını bütünleştirmiş, kafası zehir gibi çalışan, yeniliklere açık bir adamdı. Birinci sınıfa başladığımda okul evimize yakındı ama yollar kötü olduğu için annemin beni okula sırtında götürdüğünü hatırlıyorum. Ama buna ancak altı gün dayanabildik. O kış okulu bıraktım. Ama babam bana evde okuma-yazmayı, dört işlemi öğretti. Ertesi yıl kayıt için gittiğimizde beni ikinci sınıftan başlattılar. Babam benim ilk öğretmenimdi, ondan çok şey öğrendim. Ailem rahatsızlığımla ilgili en ufak bir şey hissettirmedi bana. Hiçbir şeyden de muaf tutmadılar. Hep hayatın içinde oldum. Tarlaya gidilecekse hep beraber gittik, ben araba kullanmayı bile traktörde öğrendim."

Engellilerin özel insanlar olduğunu vurgulayan Özdemir, anne babadan toplumun geneline kadar bu anlayış içinde yaklaşılmasının bu özel insanların hayatlarını kolaylaştıracağını belirtti.

Özdemir, "Her engelli özel insan, kimse kimseye benzemiyor. Herkese o özel olma durumu içinde yaklaşmak lazım. Tüm engeller beraberinde farklı özellikler getiriyor kişilere bunları dikkate alarak davranmak başarılı olmalarını sağlıyor." dedi.

-"Engellilik istihdamda altın dönemi yaşanıyor"

AK Parti'nin engellilerin toplumsal hayatta etkin rol alabilmesine yönelik yasal düzenlemeleri ve bunların gereği uygulamaları hayata geçirmek üzere hareket ettiğinin altını çizen Özdemir, EKM Başkanlığı olarak hazırladıkları broşür ve kitapçıklarla bu hizmetlere ayrıntılı olarak yer verdiklerini aktardı.

Özdemir, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Engellilik istihdamda altın dönemi yaşanıyor. AK Parti iktidara gelene kadar 5 bin 577'dir engelli kamu personeli sayısı şimdi 49 binin üzerinde. Sosyal yardımlar 30 milyon lirayı buldu. Bunun içinde engelli aylığı, 65 yaş aylığı ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının yaptığı yardımlar da var. Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün vakıflardan kaynaklanan bir yardımı maaşı var. Orada da iyileştirmeler oldu. Biz edilgen değil, etken konumda engelliler olsun istiyoruz. Yardımla destekle değil, kendi maaşıyla ayakta duran engelliler için çabalıyoruz."

Engellilerin talepleri karşılandıkça yeni taleplerle geldiklerini anlatan Özdemir, bu haklı talepleri de karışlamak için gayretle hareket ettiklerini belirtti.

-"Gücünüz neye yetiyorsa"

Hacı Ahmet Özdemir, engellilerin eğitiminin de önemine işaret ederek, şunları söyledi:

"Eğitimi kaliteli hale getirdik, iyi bir noktadayız. Yarım milyona yakın formal eğitim alan engellimiz var. Bu muazzam bir rakamdır. Devlet çalışıyor, kalkınma hamlesi içindeyiz. Yollar yaptık, yüksek hızlı tren yaptık dediğimiz zaman artık vatandaş, 'Devletsiniz yapacaksınız' diyor. Sıra daha özel taleplere geldi. Kabasını aldık, ince işçiliğe geçtik. Talepler yavaş yavaş özele indi. Engellilerin taleplerinde birinci sırada iş talepleri var. İkinci sırada engelli maaşlarının uygulamasına ilişkin düzenleme beklentisi, üçüncü sırada ise daha özel talepler geliyor. Çalışan, ayaklarının üzerinde duran, etken konumda, edilgen olmayan bir engelli grubu ile ülkenin yoluna devam etmesini istiyoruz. Yerden bir çöpü kaldırmaya gücünüz yetiyorsa o çöpü kaldırmak lazım. Tutup koskoca bir taşı kaldırmak gerekiyorsa onu kaldırmak lazım. Gücünüz neye yetiyorsa."

Engellilerin de üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesinin önemine işaret eden Özdemir, şöyle konuştu:

"İşe giren engellilerden ricam var; lütfen işinizi aksatmayın, çevrenizle uyumlu olun. Çünkü sizin orada yapacağınız herhangi bir olumsuzluk engelli istihdamının önüne çok büyük bir engel olarak dikiliyor. İşe giren engelliler işe giremeyenlere engel olmasınlar. İşverenler ve iş arkadaşları da engellinin kapasitesine göre ondan iş talep etmeli. İyi niyet çoğu sorunu çözüyor. Yeter ki istismar olmasın dayanışma olsun."

 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Yaşam
»  Anadolu'nun en büyük k
» Konya'da evlendirilmeye
» Konya'nın kış şartlar
» Kara balıklama atlayan K
» Konya’yı böyle hiç g
» Konya'da görme engelli g
» Meke Gölünde kar güzel
» Konya'da 310 gram doğan
» Özaltun’dan yeni doğa
»  Giden Gelmez Dağları f
» "Mini buzul çağı" kür
» Konyalı emekli esnaf bir
» Konya semalarında sığ
» Ömrünü adadığı Mevl
» AA'nın "Yılın Fotoğra
» Karatay'da 2 bin 445 kiş
» Diziye damga vuran Konya
»  Konya semalarında görs
» Yarış hayatı biten atl
» Konya’da 25 engelliye t
» Konya'da sofraların ası
»  Konya semalarında sığ
» Konya’nın gizli kalmı
»  Leylekler Vadisi'ndeki y
» Beyşehir Gölü'nde sı
» Konya'da koruma altındak
» Engeline rağmen sema tut
» Meteor yağmuru Konya'da
» Etliekmeği yemeden Konya
» Uzak Doğuluların Mevlan
» Konya'da polis gelin, dam
» Allah'a kavuşma zikri ve
» Süt üreticisi girişimc
» KOMEK yardım kampanyası
»  Soğuk günlerin sıcak
» İnternette 'fare hareket
»  Toroslarda kışlık "ş
» Konya'nın doğa harikas
» Türkiye Otizm Meclisi Se
» Üç tekerlekli araçlar
» Bakanlıktan yoksul ailel
» Mevlüt Çiller'in torunu
» Konya'da Çinli geline T
» En riskli Karapınar!
» Konya düğün gecesine h
» "Gören elleri" ile yemek
» Konyalı balıkçı çift
» Beyşehir’de tarhana fe
» Konya'da 5 metrelik piton
» Konya'da "yedi bela Emin"
» Beyşehir'de sonbahar
» KOMEK özel gençleri mut
» Konya'da 150 yıllık de
» Kuğulu Park’ta kartpos
» Sarıkeçili Yörükleri'
» Türkiye'nin ilk yerli uz
» Beyşehir Gölü olta tut
» KOMEK ve ASEM’de aşure
» "Trafik kazası" diye git
» 'Ebubekir okusun' diye se
» Selçuklu çocuklara doğ
» Konya'da dede torun üç
» Konya'da 51 yıllık saat
» Konya'nın "mağara cenne
» Beyşehir Gölü'nde gün
» Katı Atık Yönetimi Ça
» 'İdlib'e intikal tarihi
» Bakan Kaya'dan, erken ya
»  'Annem senin katillerine
» Saraçlıkla geçen bir
» Konya'daki karşılaşmad
» Konya'da anne-kız aynı
» Konya'da eşi tarafından
» Türkiye'de beklenen yaş
» Kelebekler Vadisi Parkı'
» Beyşehir'deki parklara y
» Köseoğlu ve Darılmaz a
» Konya'da bir kişi 77 ya
» Konya'da bir kişi devlet
» Şehit Eren Bülbül'ün
» "Selçuklu’da çocuk ol
»  Nesli tükenmekte olan k
» Konya Adliye çalışanı
» Selçuklu'daki çocuk par
» Konyalı hayırseverler A
» Konyalı piknik alanları
» Türkiye'de israfın boyu
» Bu bayramda da gelenek bo
» e-Devlet Kapısı kullan
» Konya'da tarihi çarşı
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com