Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Konya'da gece yarısı İpone X yoğunluğu      79 eski öğretmen hakkında gözaltı kararı      RTÜK Başkanlığına İlhan Yerlikaya yeniden seçildi      Başbakan müjdeyi verdi! 500 engelli öğretmen ataması yapılacak      İzzet öğretmen engeline rağmen meslek aşkını kaybetmedi      Çumra Belediyesi Öğretmenler Günü      Mustafa-Adile Kağnıcı Camii Konya'da ibadete açıldı      "KOBİ Bilgi Pazarı"nda devlet teşvikleri anlatıldı      Şehit Aybüke Öğretmen Konya'da anıldı      Konya'da otomobilin çarptığı çocuk hayatını kaybetti      Konya'da Ak Partilileri taşıyan minibüs otomobille çarpıştı: 9 yaralı      Konya'da hafif ticari araç ile minibüs çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı      Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ordu sadece Türk milletinin ordusudur      FETÖ'nün 22 ülkeye firar eden 45 imamı için iade talebi      Marsilyalılar Konya'ya hayran kaldı      Mehmet Özdilek: Futbol hatayı affetmiyor      Çumra Belediyesi Öğretmenler Günü      Jandarma'nın yemek duasında değişiklik yapıldı      Öğretmen olmak      "Beyşehir’in yıldızı daha da parlayacak"     

Metin Külünk Konya'da 15 Temmuz'u anlattı: Çoktan tuz buz olurduk

19.07.2017
  
 
Konya Ticaret Odası’nda düzenlenen konferansa, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Sami Şahin, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Prof. Dr. Hüseyin Kara ve Prof. Dr. Mehmet Okka, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, dekanlar, müdürler, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, “Bu süreci tersine çevirmek için insan yetiştirme konusunda şapkamızı masaya bırakıp, başımızı ellerimizin arasına alıp düşünmemiz ve çözüm üretmemiz lazım. Bu sorumluluk bizim üzerimizde. ” diye konuştu.

“ÜMMET KAVRAMININ ARKASINA SAKLANDILAR”

Rektör Prof. Dr. Şahin’in açılış konuşmasının ardından, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, “15 Temmuz İhaneti ve Sonrası-2” konulu konferans verdi.

Milletvekili Külünk, konferansta, Batı’nın 100 yıldır İslam ve Türklerle hesaplaştığını belirterek, “Ümmet kavramının ardına saklanarak Türk kavramına karşı geliştirilmek istenilen düşmanlığın, bu projenin devamı olduğunu unutmayınız. Türk kavramından kastettiğim, biyolojik bir kavram değildir. Bu kavram, Talas’tan, Maveraünnehir’den itibaren İslam’da vücut bularak imparatorluk inşa etmiş bir tarihsel medeniyet birikiminden bahsediyorum. Ama bir akıl, emperyalizmin İslam dünyasına yönelik operasyonlarının en önemli cüzüdür; Türk düşmanlığı üretmek. Bu da dindarlığın arkasına saklanılarak yapılmak istenmiştir” şeklinde konuştu.

“FETÖ’NÜN KULLANIŞ TARİHİ BİTTİ”

Türk Devleti tarihinin “destanlar tarihi” olduğunu ifade eden Külünk, “Malazgirt’i nasıl konuşuyorsak 15 Temmuz da odur. Destandır bu. Çünkü bizim tarihimizde hiçbir zaman psikolojik travmalar, merkeze oturmamıştır. Biz Çanakkale’yi hiçbir zaman ağıt gibi düşünmeyiz. Nasıl düşünürüz? Bir zafer olarak düşünürüz. Destan olarak düşünürüz. İstanbul’un Fethi’ni bir zafer olarak düşünürüz. Dikkat edin millet olarak hiç kendimizi yenilgi travmasına sokmayız. Bu bizim en temel karakterimiz. Özgüvenimiz, tarihimizden kaynaklanan o destanlardan geliyor. Destansı bir 15 Temmuz konuşmalıyız. Kendimizi sorgulamayacak mıyız? 15 Temmuz’daki tanklara karşı verdiğimiz mücadele elbette ki muhteşem ama bundan sonrası için tehlike geçti mi? Küresel sistem, bir tek FETÖ’ye mi oynuyor? FETÖ açık söyleyeyim, ifşa oldu, işi bitti. Kullanış tarihi bitti. Son noktaya kadar götürürler ama yarın bir başkası çıkar. O başkası üzerinden de aynı bu geleneğin bir başka formda yarın karşımıza çıktığında insan devşirmeyeceğinin garantisi var mı?” ifadelerini kullandı.

“BU MEDENİYET, SIRADAN BİR MEDENİYET DEĞİL”

İslam düşüncesinin, kendini yeniden inşa etmesi için ilahiyat fakültelerinde İmam-ı Azam Enstitüleri’nin kurulmasının önemine değinen Külünk, “Erol Güngör’ü, Necip Fazıl’ı, Sezai Karakoç’u bir daha okumalıyız. Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevi hazretlerini bir daha okumalıyız. Biz Fatih’in Akşemseddin ile olan hukuku, Kanuni’nin Yahya Efendi ile hukuku, Şeyh Edebali’nin Osman Gazi ile olan hukukunu bir daha okumalıyız. Bu devlet sıradan bir devlet değil. Bu medeniyet sıradan bir medeniyet değil. Eğer bu perspektifi yeni zamanın ruhuna, aklına, eşyasına uygun şekilde güncelleyip, bunu bir insan profiline dönüştüremezsek gelecekte bizi daha ağır tehlikeler bekliyor. Çünkü neden? İddialarımızı kaybettiğimizde sıradanlaşırız. Sıradanlaştığımızda zaten teslim alınırız.” dedi.

“BU DEVLET HEPİMİZİN”

Külünk, 15 Temmuz sürecinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşu konusunda ise şunları söyledi: “Allah’tan, sayın Erdoğan var. Eğer bu süreci biz, sayın Erdoğan karakterinde milli duruşu olan bir liderle yaşamayıp savrulan bir liderle yaşasaydık bugün çoktan tuz buz olurduk. Bunu biliniz. Sayın Erdoğan’a yönelik partilerimizin kimliği üzerinden düşünmeyiniz, lütfen. Açık söylüyorum; çünkü sayın Erdoğan, küresel sistemle Türkiye’nin çıkarları üzerinden sürdürdüğü mücadelede, bu toprakların menfaatlerini maksimize ettiği için bedel ödüyor. Susardı, karışmazdı olur biterdi. ‘Eyvallah’ derdi. Diyen yok mu? Diyenler olduğu için zaten PKK süreci 35 yılda buraya geldi. Buradan çıkarmamız gereken ders ne olmalı? Arkadaşlar, bu devlet hepimizin. CHP’lisi, MHP’lisi, dindarı, dindar olmayanı, Antalyası, Konyası, Meramı, Karatayı, Fatihi, Harbiyesiyle bu devlet hepimizin. Bu devlet liyakat, ehliyet ve adalet esaslı bir tarihsel sürecin ifadesidir. 15 Temmuz bunu bizi fark ettirdi.” 

“ANADOLU İRFANINI ETE, KEMİĞE BÜRÜNDÜRMELİYİZ”

Milletvekili Külünk, küreselleşmenin ana dinamosunun bilgi ve iletişim teknolojileri olduğunu belirterek, “Bireyin devletin önünde olduğu, öğrencinin öğretmenin önünde olduğu, öğrencinin profesörün önünde olduğu zaman diliminde eğer biz yeni bir fikri inşa edip, bu fikri küreselleştiremezsek tehlike vardır. Ama başarırsak da bu yüzyıl, bizim yüzyılımız olur. Benim hiç endişem yok. Kendimizi zorlamalıyız. Zorlamıyoruz. 15 Temmuz bitti. Sanki toplumda, bir kısmında şöyle bir hava var; ‘tamam işte.’ Bitmedi arkadaşlar. Bakın ben size söyleyeyim; Taksim kalkışmasında ayağa kalktılar, Kazlıçeşme’de bir milyon 250 bin insan buluştu. O bir milyon 250 bin insana cevabı, 17 Aralık’ta verdiler. 17 Aralık’tan sonra Ankara, İstanbul, Mersin, Adana, Trabzon, Erzurum, Samsun buluşmalarının cevabı, 15 Temmuz. 15 Temmuz 2017’ye de bir cevap vereceklerdir. İddialarından vazgeçmiş değiller. Biz bu alanda, bu cephede yüz yüze mücadele ederken, diğer tarafta akıl galibiyetine yönelik kendimizi zorlamaya devam etmemiz lazım ve de Anadolu irfanını mutlaka ete ve kemiğe büründürmek zorundayız” diye konuştu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Siyaset
» Milyonlarca kişiyi ilgil
» Erdoğan: İslam'ın birl
»  AK Parti Konya Milletvek
» Meclis Başkanlığı'na
» Meclis başkanını arıy
» Erdoğan: Bazı yanlışl
»  AK Parti'de il kongreler
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Erdoğan'dan Kılıçdaro
» Başbakan Yıldırım: Hi
» Leyla Şahin Usta: CHP mi
» AK Parti Gençlik Kollar
» Konya Milletvekillerinden
» "İkili eğitimi ortadan
»  AK Parti'den Konya'daki
» Erdoğan’dan 2019 talim
» AK Parti'de grup başkanv
» Devlet Bahçeli: Partimiz
» Erdoğan: S400 füzeleri
» Bakan Kaya'dan istihdam m
» Maliye Bakanı Ağbal'dan
» Başbakan Yıldırım CNN
» Meclis torba tasarıyı g
» Erdoğan, torunuyla foto
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» TBMM Başkanlığı seçi
» Erdoğan: Yeni sistemi ha
» Bahçeli: Yüzde 10 seçi
» Erdoğan: Günümüz şeh
» Başbakan Yıldırım: Am
» 'Torba tasarı'nın 9 mad
» Konya yatırımları konu
» "ABD'ye güvence vermek h
» Başbakan Yıldırım: T
» Yeni Dünya Partisi: Erdo
» 15 yıl önce, 15 yıl so
» Mustafa Kalaycı Konya Ç
» Başkan Hançerli'den Ang
» Konya'da 2019 hesapları
»  Hasan Angı: Çalınmad
» Beyşehir'de "Aşıklar
» Yıldırım: Konya Ak Par
» Meclis yoğun mesai yapac
»  Başbakan Yıldırım: K
» Erdoğan'dan Konya türk
»  İşte AK Parti'nin yeni
» Konya Cumhurbaşkanı Erd
» Erdoğan'dan Kılıçdaro
»  "Milletin adamı Konya'd
» Mahir Ünal: Bizim günde
»  Tahir Akyürek: Erdoğan
» Konya'da Aliya İzzetbego
» Konya'da 22 bin öğrenci
» "Biz Konya'ya güveniyoru
» Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Yıldırım: 3. çeyrek b
» Erdoğan: İdlib tamam ö
» AK Parti Konya İl Başka
» Hasan Angı ilk açıklam
» Erdoğan: Bizler bu yola
»  AK Parti'nin yeni Konya
» Yıldırım, Ağın Köpr
» Yönetime istifa oyunu!
» Sorgun: İl Başkanı ist
» Erdoğan: Kur baskısı a
»  Nüfus Hizmetleri Kanun
»  Müftülüklere nikah k
» "Değerler eğitimiyle il
» Başbakan Yıldırım'dan
»  Musa Arat istifa etti
» İstifayla ilgili tek cü
»  OHAL 3 ay süreyle uzat
» Seçim sistemi değişiyo
» Erdoğan: İsteseniz de i
» Erdoğan: S-500 de alaca
» Leyla Şahin Usta sert ko
»  Ünal: Birilerinin FETÖ
»  'İşçi ve işveren ara
» Devlet Bahçeli: 84'ü s
» Konya'da "Sivil Toplum Bu
» Başbakan Yıldırım'dan
» Bahçeli'den net mesaj: K
» Erdoğan'dan İdlib açı
»  Erdoğan: İdlib'de cid
»  AK Parti kampında bir i
» Erdoğan: Makama gelirken
» Erdoğan, bin 244 gün so
» Meclis'te yeni İçtüzü
» Etyemez ve Özaltun’dan
» Meclis'i yoğun gündem b
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com