Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Mustafa Akış TRT Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı      Özselek: Konya, savunma sanayinde gurur kaynağı olacak      Sigara içmeyenin mesaisi erken bitecek      Diyanete 9 bin 500 sözleşmeli personel alınacak      YSK'den sandık kurulu başkanlarına uyarı mesajları      FETÖ, lisansüstü öğrenci alımı duyurusunu ByLock'tan bildirmiş      'Velesbit'ten bisiklet kampanyasına destek! 500 kask hediye edecek      Gazzelilerden Erdoğan'a teşekkür      Konya'da kavgaya müdahale eden polis memuru bıçakla yaralandı      "Erdoğan doğduğunda anne ve babası tarafından Süleyman Hilmi Tunahan Hazretlerine götürüldü"      Oy kullanırken bunlara dikkat!      Seçim yasakları başladı      Galatasaray'ın şampiyonluğu Konya'da kutlandı      Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanmasına ilişkin yeni düzenleme      FETÖ'nün önde gelen üyesi firari Aydoğan Vatandaş ABD'de görüntülendi      Meram’da otel konforunda ücretsiz konaklama      Tarihin yazılacağı gün      Konya'da oynanacak Süper Kupa maçının tarihi belli oldu      Cuma hutbesinde "yaz Kur'an kursları" çağrısı      Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bilinmeyen yönleri belgesel oluyor     

Metin Külünk Konya'da 15 Temmuz'u anlattı: Çoktan tuz buz olurduk

19.07.2017
  
 
Konya Ticaret Odası’nda düzenlenen konferansa, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Sami Şahin, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Prof. Dr. Hüseyin Kara ve Prof. Dr. Mehmet Okka, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, dekanlar, müdürler, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, “Bu süreci tersine çevirmek için insan yetiştirme konusunda şapkamızı masaya bırakıp, başımızı ellerimizin arasına alıp düşünmemiz ve çözüm üretmemiz lazım. Bu sorumluluk bizim üzerimizde. ” diye konuştu.

“ÜMMET KAVRAMININ ARKASINA SAKLANDILAR”

Rektör Prof. Dr. Şahin’in açılış konuşmasının ardından, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, “15 Temmuz İhaneti ve Sonrası-2” konulu konferans verdi.

Milletvekili Külünk, konferansta, Batı’nın 100 yıldır İslam ve Türklerle hesaplaştığını belirterek, “Ümmet kavramının ardına saklanarak Türk kavramına karşı geliştirilmek istenilen düşmanlığın, bu projenin devamı olduğunu unutmayınız. Türk kavramından kastettiğim, biyolojik bir kavram değildir. Bu kavram, Talas’tan, Maveraünnehir’den itibaren İslam’da vücut bularak imparatorluk inşa etmiş bir tarihsel medeniyet birikiminden bahsediyorum. Ama bir akıl, emperyalizmin İslam dünyasına yönelik operasyonlarının en önemli cüzüdür; Türk düşmanlığı üretmek. Bu da dindarlığın arkasına saklanılarak yapılmak istenmiştir” şeklinde konuştu.

“FETÖ’NÜN KULLANIŞ TARİHİ BİTTİ”

Türk Devleti tarihinin “destanlar tarihi” olduğunu ifade eden Külünk, “Malazgirt’i nasıl konuşuyorsak 15 Temmuz da odur. Destandır bu. Çünkü bizim tarihimizde hiçbir zaman psikolojik travmalar, merkeze oturmamıştır. Biz Çanakkale’yi hiçbir zaman ağıt gibi düşünmeyiz. Nasıl düşünürüz? Bir zafer olarak düşünürüz. Destan olarak düşünürüz. İstanbul’un Fethi’ni bir zafer olarak düşünürüz. Dikkat edin millet olarak hiç kendimizi yenilgi travmasına sokmayız. Bu bizim en temel karakterimiz. Özgüvenimiz, tarihimizden kaynaklanan o destanlardan geliyor. Destansı bir 15 Temmuz konuşmalıyız. Kendimizi sorgulamayacak mıyız? 15 Temmuz’daki tanklara karşı verdiğimiz mücadele elbette ki muhteşem ama bundan sonrası için tehlike geçti mi? Küresel sistem, bir tek FETÖ’ye mi oynuyor? FETÖ açık söyleyeyim, ifşa oldu, işi bitti. Kullanış tarihi bitti. Son noktaya kadar götürürler ama yarın bir başkası çıkar. O başkası üzerinden de aynı bu geleneğin bir başka formda yarın karşımıza çıktığında insan devşirmeyeceğinin garantisi var mı?” ifadelerini kullandı.

“BU MEDENİYET, SIRADAN BİR MEDENİYET DEĞİL”

İslam düşüncesinin, kendini yeniden inşa etmesi için ilahiyat fakültelerinde İmam-ı Azam Enstitüleri’nin kurulmasının önemine değinen Külünk, “Erol Güngör’ü, Necip Fazıl’ı, Sezai Karakoç’u bir daha okumalıyız. Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevi hazretlerini bir daha okumalıyız. Biz Fatih’in Akşemseddin ile olan hukuku, Kanuni’nin Yahya Efendi ile hukuku, Şeyh Edebali’nin Osman Gazi ile olan hukukunu bir daha okumalıyız. Bu devlet sıradan bir devlet değil. Bu medeniyet sıradan bir medeniyet değil. Eğer bu perspektifi yeni zamanın ruhuna, aklına, eşyasına uygun şekilde güncelleyip, bunu bir insan profiline dönüştüremezsek gelecekte bizi daha ağır tehlikeler bekliyor. Çünkü neden? İddialarımızı kaybettiğimizde sıradanlaşırız. Sıradanlaştığımızda zaten teslim alınırız.” dedi.

“BU DEVLET HEPİMİZİN”

Külünk, 15 Temmuz sürecinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşu konusunda ise şunları söyledi: “Allah’tan, sayın Erdoğan var. Eğer bu süreci biz, sayın Erdoğan karakterinde milli duruşu olan bir liderle yaşamayıp savrulan bir liderle yaşasaydık bugün çoktan tuz buz olurduk. Bunu biliniz. Sayın Erdoğan’a yönelik partilerimizin kimliği üzerinden düşünmeyiniz, lütfen. Açık söylüyorum; çünkü sayın Erdoğan, küresel sistemle Türkiye’nin çıkarları üzerinden sürdürdüğü mücadelede, bu toprakların menfaatlerini maksimize ettiği için bedel ödüyor. Susardı, karışmazdı olur biterdi. ‘Eyvallah’ derdi. Diyen yok mu? Diyenler olduğu için zaten PKK süreci 35 yılda buraya geldi. Buradan çıkarmamız gereken ders ne olmalı? Arkadaşlar, bu devlet hepimizin. CHP’lisi, MHP’lisi, dindarı, dindar olmayanı, Antalyası, Konyası, Meramı, Karatayı, Fatihi, Harbiyesiyle bu devlet hepimizin. Bu devlet liyakat, ehliyet ve adalet esaslı bir tarihsel sürecin ifadesidir. 15 Temmuz bunu bizi fark ettirdi.” 

“ANADOLU İRFANINI ETE, KEMİĞE BÜRÜNDÜRMELİYİZ”

Milletvekili Külünk, küreselleşmenin ana dinamosunun bilgi ve iletişim teknolojileri olduğunu belirterek, “Bireyin devletin önünde olduğu, öğrencinin öğretmenin önünde olduğu, öğrencinin profesörün önünde olduğu zaman diliminde eğer biz yeni bir fikri inşa edip, bu fikri küreselleştiremezsek tehlike vardır. Ama başarırsak da bu yüzyıl, bizim yüzyılımız olur. Benim hiç endişem yok. Kendimizi zorlamalıyız. Zorlamıyoruz. 15 Temmuz bitti. Sanki toplumda, bir kısmında şöyle bir hava var; ‘tamam işte.’ Bitmedi arkadaşlar. Bakın ben size söyleyeyim; Taksim kalkışmasında ayağa kalktılar, Kazlıçeşme’de bir milyon 250 bin insan buluştu. O bir milyon 250 bin insana cevabı, 17 Aralık’ta verdiler. 17 Aralık’tan sonra Ankara, İstanbul, Mersin, Adana, Trabzon, Erzurum, Samsun buluşmalarının cevabı, 15 Temmuz. 15 Temmuz 2017’ye de bir cevap vereceklerdir. İddialarından vazgeçmiş değiller. Biz bu alanda, bu cephede yüz yüze mücadele ederken, diğer tarafta akıl galibiyetine yönelik kendimizi zorlamaya devam etmemiz lazım ve de Anadolu irfanını mutlaka ete ve kemiğe büründürmek zorundayız” diye konuştu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Siyaset
» Ahmet Sorgun: AK Parti b
» MHP'li Kalaycı: "HDP asl
» Yeniceoba'da AK Parti bul
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Akyürek: Türkiye’yi i
» Ahmet Sorgun: Bu seçim,
» Akşehir'de kiraz festiva
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Mustafa Akış Çumra'yı
» Selçuklu’da sandık m
»  Önce cumhurbaşkanı se
» Kritik seçime 3 gün kal
» Mehmet Akif Yılmaz Çumr
» Mustafa Akış: Milletimi
» Erdoğan: Şimdi gece gü
» Mustafa Kalaycı: Yerli o
» Mustafa Akış, KONTV'de
» Başbakan Yıldırım: Cu
» Konyalı genç milletveki
» Ev ödevleri kaldırıld
»  Yurt dışı oylarında
»  24 Haziran ilklerin seç
»  Yurt dışındaki oy kul
» Abdulhamit Gül'den süre
»  Seçmene 13 adımda oy v
» AK Parti ve Recep Tayyip
» Çumra OSB 9 kat büyüd
» MHP Genel Başkanı Bahç
»  MHP Konyalılarla bayram
»  51 ülkedeki 90 temsilci
» Orhan Erdem: 24 Haziran'd
» Celil Çalış: Mazottaki
» MHP’li Kalaycı: "Bölg
» AK Parti Konya'dan bin ar
» 'Yaslı ada Demokrasi ve
»  Akyürek: 24 Haziran'dan
»  Tüyleri diken diken ede
» AK Parti Beyşehir’de b
» Esin Kara’dan huzurevi
» Kalaycı: 24 Haziran’da
» 'İstanbul 'evet' dediyse
»  Bayramın ilk günü yur
»  Meclis yeni döneme haz
» "24 Haziran ikinci bayram
» Erdoğan: Bürokratik oli
» Mustafa Kalaycı'dan PKK
»  AK Parti Konya Teşkilat
»  Angı: Bu şehir AK Part
» "Bizim birliğimizi, kard
» Angı: 24 Haziran ikinci
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
»  Erdoğan KONTV'de konuş
» Erdoğan: 24 Haziran sır
» Kalaycı: Vekil imam ve m
» Erdoğan: Terör örgütl
»  AK Parti'den Güneydoğu
» Propaganda serbestliği v
» "Konya bu konuda ciddi me
» Erdoğan büyüme rakamla
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» 'Dijital tarım ile çift
» Fatih Satılmış: Cumhur
» "24 Haziran seçimlerinde
» Seçimlere iki hafta kald
» "Gönül coğrafyamız T
» Tahir Akyürek: Türkiye
» 'Cumhurbaşkanlığında
»  Halk her şeyin farkınd
» Devlet Bahçeli: Türk ma
» Başbakan Yıldırım: G
» İçişleri Bakanı Soylu
» Konya'da karne sevinci
» "Konya yine rekor düzeyd
» Erdoğan: Sincar, Kandil,
»  Öğrenci affına ilişk
»  Bahçeli Konya'da konuş
» "Türkiye ile uğraşan
» Konya'da 24 Haziran için
» Kalaycı: Esnafın vergi
» Cumhuriyet Saadet Partisi
» "Bu ülkede hiç kimse ay
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Gümrük ve sınır kapı
» Yurt dışı oylarına ü
» "Kandil'e mart ayında ba
» Kalaycı: Çiftçimizin y
» Celil Çalış: Tarımda
» Abdüllatif Şener Konya'
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com