Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Süper Lig'de puan durumu ve gelecek hafta      Tır devrildi yol kapandı      Kamuda sülük ve hacamat eğitimi      Konya'da hırsızlık şüphelisi apartman görevlisince yakalandı      'Sosyal medya dili yozlaştırıyor'      Dünya uyardı Barzani duymadı      Muhtarlardan Selçuklu'ya tam not!      Orhan Erdem açıkladı: Bazı dersler zorunlu oldu      Başbakan Yıldırım'dan asgari ücret açıklaması      Başbakan Yıldırım'dan belediyelere uyardı: Bu vatandaşa zulümdür      Konya'da süs havuzuna düşen küçük çocuk yaşam savaşını kaybetti      "Budist terörü var yogayla geçiştiremezsiniz"      31 ilçede eğitim yardımı başvuruları başladı      Konyaspor: Avrupa'da biz de varız demek istiyoruz      Beyşehir'deki parklara yoğun ilgi!      Konyaspor'da sol kanat çöktü! İşte sakat oyuncuların durumu      Atiker Konyaspor'da Vitoria Guimaraes mesaisi      Konya'da otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 4 yaralı      Konya'nın 19 ilçesine 227 kilometre kanalizasyon hattı      Eze: Daha iyi olacağım     

Metin Külünk Konya'da 15 Temmuz'u anlattı: Çoktan tuz buz olurduk

19.07.2017
  
 
Konya Ticaret Odası’nda düzenlenen konferansa, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Sami Şahin, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Prof. Dr. Hüseyin Kara ve Prof. Dr. Mehmet Okka, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, dekanlar, müdürler, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, “Bu süreci tersine çevirmek için insan yetiştirme konusunda şapkamızı masaya bırakıp, başımızı ellerimizin arasına alıp düşünmemiz ve çözüm üretmemiz lazım. Bu sorumluluk bizim üzerimizde. ” diye konuştu.

“ÜMMET KAVRAMININ ARKASINA SAKLANDILAR”

Rektör Prof. Dr. Şahin’in açılış konuşmasının ardından, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, “15 Temmuz İhaneti ve Sonrası-2” konulu konferans verdi.

Milletvekili Külünk, konferansta, Batı’nın 100 yıldır İslam ve Türklerle hesaplaştığını belirterek, “Ümmet kavramının ardına saklanarak Türk kavramına karşı geliştirilmek istenilen düşmanlığın, bu projenin devamı olduğunu unutmayınız. Türk kavramından kastettiğim, biyolojik bir kavram değildir. Bu kavram, Talas’tan, Maveraünnehir’den itibaren İslam’da vücut bularak imparatorluk inşa etmiş bir tarihsel medeniyet birikiminden bahsediyorum. Ama bir akıl, emperyalizmin İslam dünyasına yönelik operasyonlarının en önemli cüzüdür; Türk düşmanlığı üretmek. Bu da dindarlığın arkasına saklanılarak yapılmak istenmiştir” şeklinde konuştu.

“FETÖ’NÜN KULLANIŞ TARİHİ BİTTİ”

Türk Devleti tarihinin “destanlar tarihi” olduğunu ifade eden Külünk, “Malazgirt’i nasıl konuşuyorsak 15 Temmuz da odur. Destandır bu. Çünkü bizim tarihimizde hiçbir zaman psikolojik travmalar, merkeze oturmamıştır. Biz Çanakkale’yi hiçbir zaman ağıt gibi düşünmeyiz. Nasıl düşünürüz? Bir zafer olarak düşünürüz. Destan olarak düşünürüz. İstanbul’un Fethi’ni bir zafer olarak düşünürüz. Dikkat edin millet olarak hiç kendimizi yenilgi travmasına sokmayız. Bu bizim en temel karakterimiz. Özgüvenimiz, tarihimizden kaynaklanan o destanlardan geliyor. Destansı bir 15 Temmuz konuşmalıyız. Kendimizi sorgulamayacak mıyız? 15 Temmuz’daki tanklara karşı verdiğimiz mücadele elbette ki muhteşem ama bundan sonrası için tehlike geçti mi? Küresel sistem, bir tek FETÖ’ye mi oynuyor? FETÖ açık söyleyeyim, ifşa oldu, işi bitti. Kullanış tarihi bitti. Son noktaya kadar götürürler ama yarın bir başkası çıkar. O başkası üzerinden de aynı bu geleneğin bir başka formda yarın karşımıza çıktığında insan devşirmeyeceğinin garantisi var mı?” ifadelerini kullandı.

“BU MEDENİYET, SIRADAN BİR MEDENİYET DEĞİL”

İslam düşüncesinin, kendini yeniden inşa etmesi için ilahiyat fakültelerinde İmam-ı Azam Enstitüleri’nin kurulmasının önemine değinen Külünk, “Erol Güngör’ü, Necip Fazıl’ı, Sezai Karakoç’u bir daha okumalıyız. Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevi hazretlerini bir daha okumalıyız. Biz Fatih’in Akşemseddin ile olan hukuku, Kanuni’nin Yahya Efendi ile hukuku, Şeyh Edebali’nin Osman Gazi ile olan hukukunu bir daha okumalıyız. Bu devlet sıradan bir devlet değil. Bu medeniyet sıradan bir medeniyet değil. Eğer bu perspektifi yeni zamanın ruhuna, aklına, eşyasına uygun şekilde güncelleyip, bunu bir insan profiline dönüştüremezsek gelecekte bizi daha ağır tehlikeler bekliyor. Çünkü neden? İddialarımızı kaybettiğimizde sıradanlaşırız. Sıradanlaştığımızda zaten teslim alınırız.” dedi.

“BU DEVLET HEPİMİZİN”

Külünk, 15 Temmuz sürecinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşu konusunda ise şunları söyledi: “Allah’tan, sayın Erdoğan var. Eğer bu süreci biz, sayın Erdoğan karakterinde milli duruşu olan bir liderle yaşamayıp savrulan bir liderle yaşasaydık bugün çoktan tuz buz olurduk. Bunu biliniz. Sayın Erdoğan’a yönelik partilerimizin kimliği üzerinden düşünmeyiniz, lütfen. Açık söylüyorum; çünkü sayın Erdoğan, küresel sistemle Türkiye’nin çıkarları üzerinden sürdürdüğü mücadelede, bu toprakların menfaatlerini maksimize ettiği için bedel ödüyor. Susardı, karışmazdı olur biterdi. ‘Eyvallah’ derdi. Diyen yok mu? Diyenler olduğu için zaten PKK süreci 35 yılda buraya geldi. Buradan çıkarmamız gereken ders ne olmalı? Arkadaşlar, bu devlet hepimizin. CHP’lisi, MHP’lisi, dindarı, dindar olmayanı, Antalyası, Konyası, Meramı, Karatayı, Fatihi, Harbiyesiyle bu devlet hepimizin. Bu devlet liyakat, ehliyet ve adalet esaslı bir tarihsel sürecin ifadesidir. 15 Temmuz bunu bizi fark ettirdi.” 

“ANADOLU İRFANINI ETE, KEMİĞE BÜRÜNDÜRMELİYİZ”

Milletvekili Külünk, küreselleşmenin ana dinamosunun bilgi ve iletişim teknolojileri olduğunu belirterek, “Bireyin devletin önünde olduğu, öğrencinin öğretmenin önünde olduğu, öğrencinin profesörün önünde olduğu zaman diliminde eğer biz yeni bir fikri inşa edip, bu fikri küreselleştiremezsek tehlike vardır. Ama başarırsak da bu yüzyıl, bizim yüzyılımız olur. Benim hiç endişem yok. Kendimizi zorlamalıyız. Zorlamıyoruz. 15 Temmuz bitti. Sanki toplumda, bir kısmında şöyle bir hava var; ‘tamam işte.’ Bitmedi arkadaşlar. Bakın ben size söyleyeyim; Taksim kalkışmasında ayağa kalktılar, Kazlıçeşme’de bir milyon 250 bin insan buluştu. O bir milyon 250 bin insana cevabı, 17 Aralık’ta verdiler. 17 Aralık’tan sonra Ankara, İstanbul, Mersin, Adana, Trabzon, Erzurum, Samsun buluşmalarının cevabı, 15 Temmuz. 15 Temmuz 2017’ye de bir cevap vereceklerdir. İddialarından vazgeçmiş değiller. Biz bu alanda, bu cephede yüz yüze mücadele ederken, diğer tarafta akıl galibiyetine yönelik kendimizi zorlamaya devam etmemiz lazım ve de Anadolu irfanını mutlaka ete ve kemiğe büründürmek zorundayız” diye konuştu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Siyaset
» "Budist terörü var yoga
» Başbakan Yıldırım’d
» "Türkiye Cumhuriyeti Dev
» Sorgun: Gönül almadan o
»  Kalın: Referandum iptal
»  ''Referandum tekrarlanma
» Erdoğan: Yaptırımları
» İşte YÖK'ün üniversi
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
»  TBMM Irak ve Suriye tezk
» 'Üniversite sınavı bir
» Hacı Ahmet Özdemir, Bey
» Cumhurbaşkanlığı hesa
» Erdoğan ve Yıldırım'd
» İşte TEOG'un yerine gel
» "Konya'da eğitim kalites
» MEB Müsteşarı Tekin'de
»  Konya'nın ulaşım proj
»  Erdoğan: Darbeciler ell
» Erdoğan'dan referandum a
» Hükümetten erken seçim
» Ahmet Sorgun: Şimdi hesa
» Bakan Tüfenkci'den 'seç
» Başbakan Binali Yıldır
» Çumra'da vatandaşla bul
» "FETÖ ile mücadelemizi
» Erdoğan'dan sert yanıt:
» Başbakan Binali Yıldır
»  AK Parti Beyşehir'de ba
» "Merkez demekle bu işler
» Murat Çiçek: FETÖ'nün
» Ak Parti Konya'da bayraml
» Erdoğan: Kimse konuşmas
» Konya'yı yönetenler bay
» Erdoğan'dan sert tepki:
» "Myanmar yönetimine daha
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Süper Lig erken kızard
» Cumhurbaşkanı istedi Ba
» Ahmet Sorgun: Kongrelerde
»  Adalet Bakanı Gül: FET
» Erdoğan: Bugüne kadar h
»  Devlet Bahçeli: Türkiy
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Leyla Şahin Usta'dan Kon
» Hükümetten 'erken seçi
» Erdoğan: Suriye'nin kuze
» Erdoğan'dan Zekai Aksaka
» Başbakan Yıldırım'dan
» Başkan Altay'dan Başbak
» "Birer birer bu alçak ö
» Erdoğan'dan Almanya'ya t
» "Konya'nın ekonomik büy
» Erdoğan’dan dört tali
» Halil Etyemez: Suçlu cez
» Başbakan Yıldırım'dan
»  Ahmet Sorgun: AK Parti t
»  Uzun ömürler diliyorum
»  "Mevkilere, makamlara d
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» "Hedeflerden şaşmadan y
» Türkiye 5G'ye geçmeye h
» MHP İl Başkanı Murat
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Mustafa Kalaycı: Konyasp
» "Konya'nın pilot il seç
» Ahmet Sorgun: Farkı kapa
» Erdoğan'dan Almanların
» Ak Parti'de sızmaya kar
» "Gündemimizde erken seç
» Cumhurbaşkanı Erdoğan
» "Berlin ne kadar güvenli
» AK Parti harekete geçti!
» Usta: Kılıçdaroğlu, P
» Lütfi Elvan Konya'da kon
» Cumhurbaşkanı Erdoğan,
» Selçuklu Belediyesi'nden
» Yıldırım: Gündem ekon
» AK Parti'den 6. Olağan K
»  Erdoğan’dan kesin tal
» AK Parti, Konya'daki FET
» ''Müftülere nikah kıym
» Milletvekili Erdoğan, Ko
» Olağanüstü toplantı
»  Bozdağ: Nüfus Hizmetle
»  TBMM'de bir gece
» Erdoğan, bakan ve millet
» Kurtulmuş: Müslüman ka
» Kurullarda görev alacak
» Başbakan yardımcıları
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com