Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Dünya uyardı Barzani duymadı      Muhtarlardan Selçuklu'ya tam not!      Orhan Erdem açıkladı: Bazı dersler zorunlu oldu      Başbakan Yıldırım'dan asgari ücret açıklaması      Başbakan Yıldırım'dan belediyelere uyardı: Bu vatandaşa zulümdür      Konya'da süs havuzuna düşen küçük çocuk yaşam savaşını kaybetti      "Budist terörü var yogayla geçiştiremezsiniz"      31 ilçede eğitim yardımı başvuruları başladı      Konyaspor: Avrupa'da biz de varız demek istiyoruz      Beyşehir'deki parklara yoğun ilgi!      Konyaspor'da sol kanat çöktü! İşte sakat oyuncuların durumu      Atiker Konyaspor'da Vitoria Guimaraes mesaisi      Konya'da otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 4 yaralı      Konya'nın 19 ilçesine 227 kilometre kanalizasyon hattı      Eze: Daha iyi olacağım      Başbakan Yıldırım’dan TEOG açıklaması      TSK'dan Irak'ın kuzeyine hava harekatı      Hükümet düğmeye bastı: Fiyatlar düşecek!      Meyve yüklü kamyon devrildi: 1 ölü      Konyaspor'un rakiplerinde son durum! İşte aldığı sonuçlar     

Bakan Çelik'ten Almanya'ya Konya yanıtı: Bu iş sizin elinizde

19.07.2017
  
 
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "AB'ye Türkiye'nin tam üyeliğinin de Türkiye'nin milli çıkarları açısından bir gereklilik olduğunu gördüğüm için bunun savunulması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Çelik, çeşitli temaslarda bulunmak üzere bulunduğu Brüksel'de, 24 TV yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye- AB ilişkilerinde gelinen son durumu değerlendiren Çelik, "Bilindiği gibi son bir yıldır ağır bir krizin içinden geçiyorduk. Bu kriz 15 Temmuz darbe girişiminden önce başka sebeplerle başladı, 15 Temmuz darbe girişiminde Türkiye'ye beklediğimiz ve hak ettiğimiz desteğin verilmemesi karşısında çeşitli tartışmalarla bu derinleşti. Şimdi gelinen noktada, bu krizin en azından belli bir noktada donduğunu söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO Zirvesi marjında yaptığı görüşmelerin yeni bir yol haritasının çıkmasına dönük bir tablo ortaya çıkardığını vurgulayan Çelik, "Komisyon Başkanı (Jean-Claude) Juncker bir yol haritası önerdi. Büyük oranda da bu yol haritasını gerçekleştirebilecek durumdayız. En önemli kısmı, karşılıklı olarak temasların artırılması." diye konuştu.

Türkiye - AB ilişkilerinde krizi derinleştirenin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimin ardından AB'den Türkiye'ye beklenen güçlü desteğin verilmesi olduğuna dikkati çeken Bakan Çelik, "Ama maalesef son derece yanlış bir tavır sergilendi. Daha yaklaşık olarak 24 saat geçmemişti ki Genişlemeden Sorumlu Komiser, adeta bu darbe girişimine dönük tutuklamaların önceden hazırlandığına dair bir tweet attı. Bu, bir bakıma, aslında bu FETÖ'cülerin ilk baştan beri bu kontrollü darbe denklemini darbenin ters tepmesinden sonra formüle ettiklerini ve çeşitli kurumlara yaydıklarını gösteriyor." dedi.

Taraflara "itidal" tavsiye eden açıklamaların da demokrasi açısından tehlikeli olduğuna işaret eden Çelik, "Meşru bir tarafla gayri meşru bir taraf arasında kullanılmaması gereken bir ifade." diye konuştu.

Çelik, Türkiye'ye yönelik bir dayanışma sergilenseydi, Avrupa kurumlarının, AB'nin sınırları dışında, bir Avrupa ülkesinde, AB'ye üye olmayan ama adaylık süreci devam eden bir ülkede bir darbe girişimi gerçekleştiğinde çok güçlü bir mesaj verebileceğini göstermiş olacağını kaydetti. Çelik, dayanışma mesajının Türkiye gibi bir İslam ülkesinden, Ankara'dan verilmesi halinde DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı da güçlü bir mesaj olacağını vurguladı.

Bakan Çelik, Türkiye ile dayanışma gösterilmemesi konusuna ilişkin, "Bir kısmı yanlış yaptı, bir kısmı da eksik yaptı. Böylesine büyük bir demokratik dayanışma fırsatı kaçırılmış oldu. Şimdi geldiğimiz noktada bunun daha iyi idrak edildiğini görüyoruz." dedi.

Darbe girişimine ilişkin tablonun çok net olduğunu belirten Çelik, "İnsanların öldürülmesi, parlamentonun bombalanması, Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın öldürülmek istenmesi, hukuk ve siyaset açısından olabilecek en tehlikeli katliam girişimidir." ifadelerini kullandı.

FETÖ mensuplarının yıllar içinde bir propaganda mekanizması kurduklarına, kayda değer para güçlerinin olduğuna ve her türlü kimlik ve kisve altında yaşayabildiklerine dikkati çeken Çelik, "Türkiye sadece bir darbe girişimiyle ve sadece bir katliam girişimiyle karşı karşıya kalmadı. Türkiye Cumhuriyeti devletine ait olan egemenlik tapusunun başka bir güce devredilmesiyle ilgili, o güç her neyse artık, bir işgal girişimiyle karşı karşıya kaldı." diye konuştu.

Çelik, "En azından şu noktada olunduğunu görüyoruz: 'Bu darbe girişimi gayrimeşrudur, Türkiye Cumhuriyeti'nin buna karşı aldığı tedbir alma hakkı vardır.' Eleştiri, alınan tedbirin orantılı olup olmadığı noktasındadır. Bu tartışmayı da aramızda sürdürüyoruz." dedi.

- "Önemli olan Türkiye'nin milli çıkarlarıdır"

OHAL'in uzatılmasının AB ile ilişkilere nasıl yansıyacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Çelik, AB Bakanı olarak konuya Türkiye ve AB perspektifleri arasında ortak noktalar bulmaya çalıştığını söyledi.

Çelik, "Tabii ki beni ilgilendiren kısmı öncelikle Türkiye'nin milli çıkarlarıdır. AB'ye Türkiye'nin tam üyeliğinin de Türkiye'nin milli çıkarları açısından bir gereklilik olduğunu gördüğüm için bunun savunulması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Türkiye'nin yaptığı reformlara ve tam üyelik perspektifinin bir devlet politikası haline geldiğine işaret eden Çelik, "Bizim şunu net bir şekilde görmemiz lazım. Bu OHAL meselesi demokrasimizi, hukuk devletimizi korumak için bir zorunluluk şu anda. Biz bu şok tedavisini yapmazsak örgütle bu mücadeleyi veremezdik." diye konuştu.

Türkiye'nin Avrupa'da güçlü dostları olduğunu belirten Çelik, Türkiye'nin içe kapanmadığını ve eleştiriden çekinmediğini kaydetti.

Çelik, Türkiye'yi AB'ye yaklaştıran tarihi reformların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde liderlik ettiği reform paketleri sayesinde gerçekleştiğini vurgulayarak, "Bu kadar ağır saldırı altındayken Türkiye'nin özgürlük güvenlik dengesini koruma konusundaki hassasiyetinin de takdir edilmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

Çelik, şöyle devam etti:

"Türkiye, DEAŞ'la ve PKK ile mücadele ederken egemen bir devlet olarak kendi güvenliğini ve sınırlarını koruyor. Aynı zamanda, Türkiye Avrupa'nın güvenliğini ve sınırlarını koruyor. Biz 18 Mart anlaşmasını yapmasaydık, göç krizini bu şekilde yönetmeseydik, DEAŞ'la ve diğer terör örgütleriyle bu şekilde mücadele etmeseydik şu anda karşı karşıya olunan bütün krizlerin hepsi Avrupa'nın sokaklarında dolaşıyor olacaktı. Avrupa'nın sokaklarında dolaşan bu kriz de Avrupa'nın siyasi haritasını değiştirecek etkiler doğuracaktı."

- "Erdoğan düşmanı olan kesim Avrupa değerlerine de düşman"

Bakan Çelik, Avrupa'da artan "Erdoğan karşıtlığı"na ilişkin bir soruya ise "Erdoğan düşmanı, İslam düşmanı, antisemitik, Yahudi düşmanı, göçmen düşmanı olan bu kesimler esasında Avrupa değerlerine de düşman kesimler." yanıtını verdi.

Almanya'daki Der Spiegel dergisinde bir yılda başlığında "Erdoğan" geçen 120 haber, içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eleştirilip kötülendiği 2 bine yakın haber yapıldığına dikkati çekerek, "Bu psikolojik olarak takıntılı bir durum." değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, "Kendi kamuoylarını zehirliyorlar. Böyle yaparak aslında kendi kamuoylarına yanlış bir izlenim oluşturarak kendi içlerindeki sorunları örtmeye çalıştıklarını zannediyorlar. Peki bu Erdoğan düşmanlığı dediğimiz şeyin başlangıcı nedir? Sayın Cumhurbaşkanımızın Avrupa'ya bir vicdan aynası tutmasıdır." diye konuştu.

- "Almanya bir adım atarsa Türkiye'den bunun karşılığını makul bir şekilde görecek"

Bakan Çelik, Almanya'nın Konya üssündeki askerlerini ziyaret talebine ilişkin ise "Almanya'nın son zamanlarda sayın Cumhurbaşkanımıza, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve kurumlarına karşı tavrı bu kadar yakın ilişki içinde olduğumuz bir ülke, bir müttefik olduğumuz ülkeye yakışmıyor. Biz onlara da söyledik, 'Bu işin normalleşmesi sizin elinizde." ifadesini kullandı.

Çelik, Türkiye'deki referandum sürecinde Almanya'nın ortaya koyduğu bazı engelleme ve yasaklar ile, Almanya'daki bazı dergilerin Türkiye ve Erdoğan karşıtı tutumlarına işaret ederek, ortada sistematik bir faaliyet olduğunu belirtti.

Bakan Çelik, "Bu normalleşme Almanya'nın elindedir. Almanya bu normalleşme çerçevesinde, Türkiye ile eskisi gibi makul yaklaşımlar çerçevesinde ilişki kurarsa Türkiye'den zaten makul karşılıklar görecektir." dedi.

Türkiye'nin egemen bir devlet olduğunu ve Almanya'ya sunduğu PKK dosyalarının sonuçlandırılmadığını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

"FETÖ üst düzey yöneticileri birinci dereceden himaye ediliyor, Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanlarına referandum zamanında toplantı yapması, vatandaşlarımızla bir araya gelmesi engelleniyor. Başka daha çeşitli görünür görünmez engelleme kanalları var. Bunlar tabii, ilişkilerin makul, dengeli bir şekilde yürütülmesine hizmet etmiyor. Dediğim gibi, Almanya bir adım atarsa Türkiye'den bunun karşılığını makul bir şekilde görecek."

- "Avrupa sadece imza atmıştır, hiçbir sözü yerine getirmemiştir"

Çelik, vize serbestisine ilişkin bir soruya, gelecek hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Brüksel'de üst düzey siyasi diyalog toplantısına katılacaklarına dikkati çekerek, "Bununla ilgili bir kağıt üzerinde çalışıyoruz diye bahsetmiştim. Onu hemen hemen son haline getirdik sayılır. Biraz titiz bir çalışma yürütülüyor. Avrupa'daki bir takım uygulamalar da mukayeseli olarak inceleniyor. Bu kağıdı verdikten sonra onların cevabını bekleyeceğiz." yanıtını verdi.

AB'nin 18 Mart anlaşmasında verdiği sözleri tutmadığını dile getiren Çelik, "Avrupa sadece imza atmıştır anlaşmaya, imza attıktan sonra verdiği hiçbir sözü yerine getirmemiştir. Türkiye ise imza atmıştır ve verdiği her sözü yerine getirmiştir. AB, ahlaki, siyasi ve mali sorumlulukla karşı karşıyadır." diye konuştu.

Türkiye'nin Avrupa kıtasının dışında kalamayacağını vurgulayan Bakan Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti'nin milli çıkarları açısından, iş dünyasının çıkarları açısından AB ile ilişkilerin güçlendirilmesi her zaman için Türkiye'nin lehinedir, faydasınadır. Ama burada bizim yapacaklarımız kadar kuşkusuz AB'nin yapacakları da var. Umarım önümüzdeki dönemde Almanya seçimlerinden sonra, Almanya seçimlerine kadar bu türbülansın devam edeceğini tahmin ediyorum, daha makul bir iletişim diliyle karşı karşıya kalırız." dedi.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Siyaset
» "Budist terörü var yoga
» Başbakan Yıldırım’d
» "Türkiye Cumhuriyeti Dev
» Sorgun: Gönül almadan o
»  Kalın: Referandum iptal
»  ''Referandum tekrarlanma
» Erdoğan: Yaptırımları
» İşte YÖK'ün üniversi
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
»  TBMM Irak ve Suriye tezk
» 'Üniversite sınavı bir
» Hacı Ahmet Özdemir, Bey
» Cumhurbaşkanlığı hesa
» Erdoğan ve Yıldırım'd
» İşte TEOG'un yerine gel
» "Konya'da eğitim kalites
» MEB Müsteşarı Tekin'de
»  Konya'nın ulaşım proj
»  Erdoğan: Darbeciler ell
» Erdoğan'dan referandum a
» Hükümetten erken seçim
» Ahmet Sorgun: Şimdi hesa
» Bakan Tüfenkci'den 'seç
» Başbakan Binali Yıldır
» Çumra'da vatandaşla bul
» "FETÖ ile mücadelemizi
» Erdoğan'dan sert yanıt:
» Başbakan Binali Yıldır
»  AK Parti Beyşehir'de ba
» "Merkez demekle bu işler
» Murat Çiçek: FETÖ'nün
» Ak Parti Konya'da bayraml
» Erdoğan: Kimse konuşmas
» Konya'yı yönetenler bay
» Erdoğan'dan sert tepki:
» "Myanmar yönetimine daha
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Süper Lig erken kızard
» Cumhurbaşkanı istedi Ba
» Ahmet Sorgun: Kongrelerde
»  Adalet Bakanı Gül: FET
» Erdoğan: Bugüne kadar h
»  Devlet Bahçeli: Türkiy
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Leyla Şahin Usta'dan Kon
» Hükümetten 'erken seçi
» Erdoğan: Suriye'nin kuze
» Erdoğan'dan Zekai Aksaka
» Başbakan Yıldırım'dan
» Başkan Altay'dan Başbak
» "Birer birer bu alçak ö
» Erdoğan'dan Almanya'ya t
» "Konya'nın ekonomik büy
» Erdoğan’dan dört tali
» Halil Etyemez: Suçlu cez
» Başbakan Yıldırım'dan
»  Ahmet Sorgun: AK Parti t
»  Uzun ömürler diliyorum
»  "Mevkilere, makamlara d
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» "Hedeflerden şaşmadan y
» Türkiye 5G'ye geçmeye h
» MHP İl Başkanı Murat
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Mustafa Kalaycı: Konyasp
» "Konya'nın pilot il seç
» Ahmet Sorgun: Farkı kapa
» Erdoğan'dan Almanların
» Ak Parti'de sızmaya kar
» "Gündemimizde erken seç
» Cumhurbaşkanı Erdoğan
» "Berlin ne kadar güvenli
» AK Parti harekete geçti!
» Usta: Kılıçdaroğlu, P
» Lütfi Elvan Konya'da kon
» Cumhurbaşkanı Erdoğan,
» Selçuklu Belediyesi'nden
» Yıldırım: Gündem ekon
» AK Parti'den 6. Olağan K
»  Erdoğan’dan kesin tal
» AK Parti, Konya'daki FET
» ''Müftülere nikah kıym
» Milletvekili Erdoğan, Ko
» Olağanüstü toplantı
»  Bozdağ: Nüfus Hizmetle
»  TBMM'de bir gece
» Erdoğan, bakan ve millet
» Kurtulmuş: Müslüman ka
» Kurullarda görev alacak
» Başbakan yardımcıları
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com