Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Konya'da yağmur etkili oldu      Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kudüs Filistin'in başkentidir      Konya'nın bazı noktalarına yağış uyarısı      TSK'dan videolu anma mesajı      25 gün askerliğin devlete maliyeti      Konyalı bakanın yerine gelen isim belli oldu      TESK'ten "sahte altın" uyarısı      4 bin avro maaşla iş hayalleri Antalya'da suya düştü      Bozkır’da çekilen film, kültürü yeniden canlandıracak!      Konya'da hükümlüler “süt inekçiliği” projesi ile meslek ediniyor      Acılı ailelere ikinci şok!      İmar Barışı'nda en çok başvuru İstanbul, İzmir ve Konya'dan      Başkan Toru: Meram’da herkes ev sahibi olacak      Konya Çocuk Film Festivali başlıyor      İl Müftüsü Poçanoğlu yaz kampındaki öğrencilerle buluştu      Konya'da bir iş hanında ceset bulundu      "Ülkemize yönelik saldırıların ekonomiye etkisi kısa sürede bertaraf edilecektir"      Karatay Hobi Bahçelerinde hasat zamanı      Ereğli'de 346 polis adayı mezun oldu      Konyaspor, Marko Jevtovic’i renklerine bağladı     

Anadolu'daki en büyük sanat buluşması Konya'da başladı

08.09.2017
  
 
Yönetmen Mehmet Taşdiken öncülüğünde kurulan ve bir grup sanatçı tarafından ‘gönüllülük projesi’ olarak başlatılan, Anadolu mimarisi olarak inşa edilen ve sanatçılara ait kerpiç evlerin oluşturulduğu Sonsuz Şükran Köyü’nün kurulu olduğu Çavuş Mahallesi’nde başlayan etkinlik, yörede büyük bir coşkuya sahne oldu.

Sonsuz Şükran Köyü’nün Kurucusu ve Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, her yıl bu tarihlerde Anadolu’daki en büyük sanatçı buluşmasını  gerçekleştirdiklerini,  artık tüm basın,sosyal  medya ve televizyonların da ‘Sonsuz Şükran Köyü ve Anadolu’ya Şükran Buluşmaları’ denildiğinde, bunu böyle yazıp konuşmaya başladığını, Anadolu topraklarında böyle bir köyde bu etkinlikleri gerçekleştirmenin  kendilerini de onurlandırdığını söyledi. 

Köyde bu yıl düzenlenen “kültür ve sanat buluşması”nda, sanatın her alanında etkinliklerin yapılacağını anlatan Taşdiken,  festivalin bu yılki ana konusunu ise  ‘film müzikleri’nin oluşturacağını  belirtti.

Konuşmasında, sanatçılar olarak doğdukları kendi topraklara olan borçlarını ödemeye çalıştıklarını vurgulayan Taşdiken,  “Doğduğumuz topraklara bir şey yapmak, doğduğumuz topraklara aldığımız şeyleri iade edebilmek için sanatın gücüyle, kültürün varlığıyla mutlak suretle gereken kültürün varlığıyla, biz bütün gücümüzle siz ve kendi topraklarımıza borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Bu borç, bir manevi borçtur, Sonsuz Şükran Köyü de aynı şekilde gönüllülük hareketi olarak yüzlerce sanatçının katılarak hiçbir karşılık beklemeden yeni Anadolu topraklarından, Selçuklu kültüründen bu büyük coğrafyanın ve bu büyük kültürün ama mutlak surette çağdaşlaştırılmasıyla, biz geleneksellere saygılı ama asla bağlı değiliz. Çünkü geleneksel , zaten var olan bir  arşiv  değeri taşıyan,  saygı duyulması gereken  bir şeydir.  Önemli olan o geleneklerden  dünya ölçeğinde yeni şeyler,  yenilikler yaratabilmektir. Her an yeni bir oluş,  insanın, hayatın,  esası da zaten budur.  Biz de yeni şeyler  yapmaya çalışarak,  her sene biraz daha  güçlü farklı şeyler  yapmaya çalışarak,  huzurunuza  sevgiyle  saygıyla  ve büyük bir aşkla  geliyoruz”dedi.

Sonsuz  Şükran Köyü’ndeki festivale gelen sanatçıların 5 Kuruş para almadan etkinliğe katılıp konserler verdiğini, sanatını icra ettiğini anlatan Taşdiken, şöyle devam etti:

“8 yıldan beri de kimlerin geldiğini  gördünüz.  Türkiye’de nerede  ise  sanat dünyasının çok  önemli isimleri geldi,  bundan sonra da gelmeye  devam edecekler  ve her gelen  inanın buraya size çarpılarak  gidiyorlar,  çok önemli bir iş yaptığımızı düşünüyorum.  Her gelen, bu topraklardan, bu insanlardan  bakkala geldiği zaman yaptığı  alışverişten  yolda giderken sizin verdiğiniz selamlardan  inanılmaz şekilde etkileniyorlar  ve bunları da her gittikleri  yerde, her ortamda ifade ediyorlar.  Biz de doğduğumuz topraklara bir çeşit  katkı yapmaya hizmet  yapmaya devam edeceğiz inşallah.  Bu sene iki önemli şey yapıyoruz; ilk defa Anadolu’dan büyük şükran ödülü veriyoruz,  bu ödül herhangi palyatif bir jürinin,  sembolik, kayırmacı bir  düşünceyle yaptığı bir iş değil,  bundan sonra  150 tane sanatçının bir araya  gelerek, her  sanat dalından  insanın biraraya gelerek  seçtiği bir isim  Anadolu’dan büyük şükran ödülü alacak.

Göreceksiniz 5 yıl sonra Türkiye’nin en itibarlı  ödülü olacak bu ödül,  sanat dünyasının  oskarı olacak bu ödül.  Çünkü içinde samimiyet var,  içinde objektiflik var,  gerçekçilik var,  kayırmacılık yok,  politik bir yaklaşım yok,  içinde başka türlü niyetler  yok, tamamen kim hangi sanat dalında Türkiye’nin bir değeri ise ona verilecek bu ödül.  Bu sene bu ödülü ilk defa ihdas ediyoruz, Kültür ve Turizm Bakanlığı  Sinema Genel Müdürlüğü ile  de işbirliği halinde  film müzikleri dalında  vermeye karar verdik ve film müziklerinde müzisyen Cahit Berkay’a Anadolu’dan büyük şükran ödülü vereceğiz.”

Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Şahin, konuşmasında, kendi memleketinde Sonsuz Şükran Köyü’nü kurduğu için Mehmet Taşdiken’e teşekkür ederken, İlçe Kaymakamı Emre Zeyrek ise, projenin ciddi anlamda güzel bir proje olduğunu düşündüğünü dile getirerek, “Geçmişle gelecek arasında bağ kuracağını, fakat aynı zamanda geçmişin değerlerini unutturmayacağını, geçmişteki evlerimizin yaşamak ve huzur bulmak için ne kadar güzel şekilde donatıldığını orada dolaştığımızda görüyoruz.”diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında, Ayna Grubu’ndan ünlü sanatçı Erhan Güleryüz konser programında sevilen eserleriyle  hayranlarını coştururken, sahneye çıkan Müzisyen Bayhan Gürhan da  farklı yorumuyla ve bazı sanatçılarla düet yaparak seslendirdiği eserlerle beğeni topladı.

Festival kapsamında,meydan sohbetleri ve söyleşiler ile köylülerle sohbet odası sohbetleri de gerçekleştirilirken, “Dünden bugüne köy kültürü” konuşuldu, Çavuş Mahallesi meydanındaki açık alanda “Bizim Eller Filmi” gösterildi.

Sanatçıların sergilenen fotoğraf ve çalışmaları da alanda katılımcıların beğenisine sunuldu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Konya'da yağmur etkili o
»  Cumhurbaşkanı Yardımc
» Konya'nın bazı noktalar
» TSK'dan videolu anma mesa
» 25 gün askerliğin devle
» Konyalı bakanın yerine
»  4 bin avro maaşla iş h
» Acılı ailelere ikinci
» Başkan Toru: Meram’da
» Konya Çocuk Film Festiva
» İl Müftüsü Poçanoğl
»  Konya'da bir iş hanınd
» Karatay Hobi Bahçelerind
»  Ereğli'de 346 polis ada
» Konya'da orman yangını
» Konya Yüksek Hızlı Tre
»  Şırnak'ta saldırı ha
»  Bedelli askerlikte kriti
» PKK'nın lojistik sorumlu
» Tuz Gölü'ne ziyaretçi
» Hulusi Akar askere elleri
» Mehmet Oğuz'dan esnaf zi
»  TESK'ten trafik kazalar
» Konya'dan Roketsan ve MKE
» Konya dahil 13 ildeki ope
» Başkan Altay Konyalı fi
»  İmar Barışı'na gül
» Konya'da haşhaş kırım
» Konya'nın bir mahallesin
»  "Kozmik oda"da devlet s
»  Konya Emniyet Müdürlü
»  Konya'daki hayvanat bah
» Başkan Altay: Konya'ya b
» Konya'da uyuşturucu oper
»  TSK ve Emniyet’te krip
» Beyşehir’e Türk büy
» Konya'nın bu ilçesine y
» 13 ilde FETÖ operasyonu!
» İsveç seçimleri Konya'
»  Fahrünnisa Hatun Kült
» Çumra'da 460 sokak hayva
» Ereğli’ye dev bir yat
» Bedelli askerlik teklifin
» Konya'dan 320 kişi hac i
» Konyalı şehit çocuklar
»  PKK'nın sözde Karadeni
» Konya'da elektrik kesinti
» Konya'da hava durumu
»  Kırmızı ışıkta ge
»  AK Parti'nin vazgeçmedi
» Anadolu Yayıncılar Dern
» Fahrünnisa Hatun Kültü
»  Konya'da kamyon uçuruma
» Akşehir’de 15 Temmuz e
» Meram Tıp Fakültesi Has
»  15 Temmuz’un 2. yılı
» Hulusi Akar görevini dev
» Konya'da feci kaza! Dede
»  90 bin camide eş zamanl
» 2 Cumhurbaşkanlığı Ka
» Konya'da trafik kazası:
» Emekli askeri savcı uyar
» Bir haftada 53 terörist
» Beyşehir’de demokrasi
» "Çalışmaya, üretmeye
» Türkiye'nin en uzun gece
» Meram’da gençlere 15 T
» Konya'da şehitlik ziyare
» Şehit Eren Bülbül'ün
» Akşehir'de 15 Temmuz etk
» Konya'da orman yangını
» FETÖ’nün ilk hedefi m
»  Konya’da tır ile otom
» Konya Mevlana Meydanında
»  Başkan Erdoğan: 15 Tem
» 15 Temmuz gecesi Konya se
»  Tuz Gölü'nün 'kırmı
»  Antalya ve Konya'da FET
»  PKK'nın sözde Karadeni
» Genelkurmay, Savunma Baka
» Cumhurbaşkanlığı Kara
»  FETÖ'nün binlerce taş
» 15 Temmuz gecesi Mecliste
»  İlk hacı kafilesi çar
» Emniyetten 15 Temmuz vide
» Kahraman Şehit Ömer Hal
»  "İsmi gibi, vatan konus
» Zap ve Gara'ya hava opera
»  Her araçla meyve ve seb
»  Nüfusta dijital arşiv
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com