Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Süper Lig'de puan durumu ve gelecek hafta      Tır devrildi yol kapandı      Kamuda sülük ve hacamat eğitimi      Konya'da hırsızlık şüphelisi apartman görevlisince yakalandı      'Sosyal medya dili yozlaştırıyor'      Dünya uyardı Barzani duymadı      Muhtarlardan Selçuklu'ya tam not!      Orhan Erdem açıkladı: Bazı dersler zorunlu oldu      Başbakan Yıldırım'dan asgari ücret açıklaması      Başbakan Yıldırım'dan belediyelere uyardı: Bu vatandaşa zulümdür      Konya'da süs havuzuna düşen küçük çocuk yaşam savaşını kaybetti      "Budist terörü var yogayla geçiştiremezsiniz"      31 ilçede eğitim yardımı başvuruları başladı      Konyaspor: Avrupa'da biz de varız demek istiyoruz      Beyşehir'deki parklara yoğun ilgi!      Konyaspor'da sol kanat çöktü! İşte sakat oyuncuların durumu      Atiker Konyaspor'da Vitoria Guimaraes mesaisi      Konya'da otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 4 yaralı      Konya'nın 19 ilçesine 227 kilometre kanalizasyon hattı      Eze: Daha iyi olacağım     

Anadolu'daki en büyük sanat buluşması Konya'da başladı

08.09.2017
  
 
Yönetmen Mehmet Taşdiken öncülüğünde kurulan ve bir grup sanatçı tarafından ‘gönüllülük projesi’ olarak başlatılan, Anadolu mimarisi olarak inşa edilen ve sanatçılara ait kerpiç evlerin oluşturulduğu Sonsuz Şükran Köyü’nün kurulu olduğu Çavuş Mahallesi’nde başlayan etkinlik, yörede büyük bir coşkuya sahne oldu.

Sonsuz Şükran Köyü’nün Kurucusu ve Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, her yıl bu tarihlerde Anadolu’daki en büyük sanatçı buluşmasını  gerçekleştirdiklerini,  artık tüm basın,sosyal  medya ve televizyonların da ‘Sonsuz Şükran Köyü ve Anadolu’ya Şükran Buluşmaları’ denildiğinde, bunu böyle yazıp konuşmaya başladığını, Anadolu topraklarında böyle bir köyde bu etkinlikleri gerçekleştirmenin  kendilerini de onurlandırdığını söyledi. 

Köyde bu yıl düzenlenen “kültür ve sanat buluşması”nda, sanatın her alanında etkinliklerin yapılacağını anlatan Taşdiken,  festivalin bu yılki ana konusunu ise  ‘film müzikleri’nin oluşturacağını  belirtti.

Konuşmasında, sanatçılar olarak doğdukları kendi topraklara olan borçlarını ödemeye çalıştıklarını vurgulayan Taşdiken,  “Doğduğumuz topraklara bir şey yapmak, doğduğumuz topraklara aldığımız şeyleri iade edebilmek için sanatın gücüyle, kültürün varlığıyla mutlak suretle gereken kültürün varlığıyla, biz bütün gücümüzle siz ve kendi topraklarımıza borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Bu borç, bir manevi borçtur, Sonsuz Şükran Köyü de aynı şekilde gönüllülük hareketi olarak yüzlerce sanatçının katılarak hiçbir karşılık beklemeden yeni Anadolu topraklarından, Selçuklu kültüründen bu büyük coğrafyanın ve bu büyük kültürün ama mutlak surette çağdaşlaştırılmasıyla, biz geleneksellere saygılı ama asla bağlı değiliz. Çünkü geleneksel , zaten var olan bir  arşiv  değeri taşıyan,  saygı duyulması gereken  bir şeydir.  Önemli olan o geleneklerden  dünya ölçeğinde yeni şeyler,  yenilikler yaratabilmektir. Her an yeni bir oluş,  insanın, hayatın,  esası da zaten budur.  Biz de yeni şeyler  yapmaya çalışarak,  her sene biraz daha  güçlü farklı şeyler  yapmaya çalışarak,  huzurunuza  sevgiyle  saygıyla  ve büyük bir aşkla  geliyoruz”dedi.

Sonsuz  Şükran Köyü’ndeki festivale gelen sanatçıların 5 Kuruş para almadan etkinliğe katılıp konserler verdiğini, sanatını icra ettiğini anlatan Taşdiken, şöyle devam etti:

“8 yıldan beri de kimlerin geldiğini  gördünüz.  Türkiye’de nerede  ise  sanat dünyasının çok  önemli isimleri geldi,  bundan sonra da gelmeye  devam edecekler  ve her gelen  inanın buraya size çarpılarak  gidiyorlar,  çok önemli bir iş yaptığımızı düşünüyorum.  Her gelen, bu topraklardan, bu insanlardan  bakkala geldiği zaman yaptığı  alışverişten  yolda giderken sizin verdiğiniz selamlardan  inanılmaz şekilde etkileniyorlar  ve bunları da her gittikleri  yerde, her ortamda ifade ediyorlar.  Biz de doğduğumuz topraklara bir çeşit  katkı yapmaya hizmet  yapmaya devam edeceğiz inşallah.  Bu sene iki önemli şey yapıyoruz; ilk defa Anadolu’dan büyük şükran ödülü veriyoruz,  bu ödül herhangi palyatif bir jürinin,  sembolik, kayırmacı bir  düşünceyle yaptığı bir iş değil,  bundan sonra  150 tane sanatçının bir araya  gelerek, her  sanat dalından  insanın biraraya gelerek  seçtiği bir isim  Anadolu’dan büyük şükran ödülü alacak.

Göreceksiniz 5 yıl sonra Türkiye’nin en itibarlı  ödülü olacak bu ödül,  sanat dünyasının  oskarı olacak bu ödül.  Çünkü içinde samimiyet var,  içinde objektiflik var,  gerçekçilik var,  kayırmacılık yok,  politik bir yaklaşım yok,  içinde başka türlü niyetler  yok, tamamen kim hangi sanat dalında Türkiye’nin bir değeri ise ona verilecek bu ödül.  Bu sene bu ödülü ilk defa ihdas ediyoruz, Kültür ve Turizm Bakanlığı  Sinema Genel Müdürlüğü ile  de işbirliği halinde  film müzikleri dalında  vermeye karar verdik ve film müziklerinde müzisyen Cahit Berkay’a Anadolu’dan büyük şükran ödülü vereceğiz.”

Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Şahin, konuşmasında, kendi memleketinde Sonsuz Şükran Köyü’nü kurduğu için Mehmet Taşdiken’e teşekkür ederken, İlçe Kaymakamı Emre Zeyrek ise, projenin ciddi anlamda güzel bir proje olduğunu düşündüğünü dile getirerek, “Geçmişle gelecek arasında bağ kuracağını, fakat aynı zamanda geçmişin değerlerini unutturmayacağını, geçmişteki evlerimizin yaşamak ve huzur bulmak için ne kadar güzel şekilde donatıldığını orada dolaştığımızda görüyoruz.”diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında, Ayna Grubu’ndan ünlü sanatçı Erhan Güleryüz konser programında sevilen eserleriyle  hayranlarını coştururken, sahneye çıkan Müzisyen Bayhan Gürhan da  farklı yorumuyla ve bazı sanatçılarla düet yaparak seslendirdiği eserlerle beğeni topladı.

Festival kapsamında,meydan sohbetleri ve söyleşiler ile köylülerle sohbet odası sohbetleri de gerçekleştirilirken, “Dünden bugüne köy kültürü” konuşuldu, Çavuş Mahallesi meydanındaki açık alanda “Bizim Eller Filmi” gösterildi.

Sanatçıların sergilenen fotoğraf ve çalışmaları da alanda katılımcıların beğenisine sunuldu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
»  Tır devrildi yol kapand
» Konya'da hırsızlık ş
»  'Sosyal medya dili yozla
» Muhtarlardan Selçuklu'ya
» Konya'da süs havuzuna d
» Konya'da otomobil ile mot
» Konya'nın 19 ilçesine 2
»  TSK'dan Irak'ın kuzeyin
» Meyve yüklü kamyon devr
» Beyşehir Gölü’nde el
» Bir haftada 40 terörist
» Aksaray-Konya yolunda kaz
» Selçuklu'ya trafik eğit
» Meram'daki turnuva başla
» Silopi-Habur bölgesindek
» Başbakan Binali Yıldır
» "Türkiye Eko-Etiket" dö
» Oda ve borsa seçimleri e
» Irak ve Suriye tezkeresi
» Karatay'da kayıt zamanı
» Kuzey Irak'a hava harekat
» Misak-ı Milli sesleri
» Irak tezkeresinin ayrınt
» "14. Konya Uluslararası
»  Sınır ötesi operasyon
» Beyşehir Gölü’nde el
»  Türk Silahlı Kuvvetler
» Konya'da balkondan düşe
» Yürekler ağza geldi! G
»  Okul çevrelerinde sık
» Konya'nın da aralarında
» Konya'da kaçak kazı yap
» Kadir Topbaş istifa etti
»  2 korgeneral, 1 tuğgene
» TSK Irak'ın Kuzeyindeki
» Konya'da iki otomobil ça
» Konya'da elektrik akımı
» Kalkınma Bakanı Lütfi
» Diyanet İşleri Başkan
» Konyalı şehitlerin cena
» Konya şehidini kalbine g
» MGK bildirisi: IKBY'deki
» Konyalı şehidin cenaze
» Konya'da sıcaklık 10 de
» Konya dahil 5 ildeki uyu
» Konya'da freni boşalan k
»  'Şehit veririz, gazi ve
» Öğretmen adayları KOME
» Konya'nın da aralarında
» Konya'da bin 500 konutluk
» Diyanet İşleri Başkan
» Silopi-Habur bölgesindek
» Medya, medya
» Kör Ahmet anıldı!
» 21. dönem POMEM başvuru
» Şehidimizin Konya'daki b
» Konya'da cesedi bulunan k
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  Jandarma'dan uyuşturucu
» Konya'ya fırtına uyarı
» Savaş uçakları, PKK ka
» 31 bin ByLock’çu liste
» Selçuklu'ya 4 anaokulu b
» Komando birlikleri Suriye
» Konya'da feci kaza! Otomo
» Konya'ya yeni gölet! 2 b
» Bülent Tüfenkci: İkinc
» Konya'da sulama kanalına
» Yerel medyanın sorunlar
» Konya’da Gaziler Günü
» Konya'da imam hatipliler
» Çumra Ziraat Fakültesin
» Karatay Belediyesi'nden
» Konya'nın bazı ilçeler
»  Ayşe Türkmenoğlu: Tü
» Konya trafiğinde kavga!
»  Konya'da trafik kazası!
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
» Sistem değişiyor! Kurma
» Konya'ya yağış geliyor
» Konya'daki operasyona 8 t
» Beyşehir’de 19 Eylül
» Konya'daki uyuşturucu op
»  Hedef dünyada ilk beş!
» Kosova mahallesi konağı
» Şehit Aybüke öğretmen
» Yeni Diyanet İşleri Ba
» Çipli kimlik kartları b
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan
»  SİHA'lar vurdu, ihanet
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com