Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Selçuklu Belediyespor'da 'Süper Lig' sesleri      Süper Lig'in gol ortalaması düştü      'Dolandırıcılar sahte vaatlerle insanları baştan çıkarıyor'      MHP yenilendi      FETÖ "rüya" görmeye devam ediyor      Toroslarda çiçeklerin görsel şöleni      Orhan Erdem: 'Biz kimiz' diyenler Çanakkale'ye bakmalı      Konya'ya rüzgar ve fırtına uyarısı      FETÖ'nün yeni taktiği deşifre oldu      Afrin'in kontrol altına alınmasına giden yol      Konya'daki FETÖ/PDY çatı davası sürüyor      Konya'da inşaattan düşen işçi öldü      Konya'da hırsızlık operasyonu      Diltaş'tan 18 Mart Çanakkale Zaferi etkinliği      Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel vefat etti      Sigortada puan sistemi geliyor      Uyum yasalarında dikkat çeken öneriler      Bir haftada 21 terörist etkisiz hale getirildi      Çiftlik Bank’ta FETÖ izleri      Mehmet Hançerli öğrencilerle buluştu     

Anadolu'daki en büyük sanat buluşması Konya'da başladı

08.09.2017
  
 
Yönetmen Mehmet Taşdiken öncülüğünde kurulan ve bir grup sanatçı tarafından ‘gönüllülük projesi’ olarak başlatılan, Anadolu mimarisi olarak inşa edilen ve sanatçılara ait kerpiç evlerin oluşturulduğu Sonsuz Şükran Köyü’nün kurulu olduğu Çavuş Mahallesi’nde başlayan etkinlik, yörede büyük bir coşkuya sahne oldu.

Sonsuz Şükran Köyü’nün Kurucusu ve Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, her yıl bu tarihlerde Anadolu’daki en büyük sanatçı buluşmasını  gerçekleştirdiklerini,  artık tüm basın,sosyal  medya ve televizyonların da ‘Sonsuz Şükran Köyü ve Anadolu’ya Şükran Buluşmaları’ denildiğinde, bunu böyle yazıp konuşmaya başladığını, Anadolu topraklarında böyle bir köyde bu etkinlikleri gerçekleştirmenin  kendilerini de onurlandırdığını söyledi. 

Köyde bu yıl düzenlenen “kültür ve sanat buluşması”nda, sanatın her alanında etkinliklerin yapılacağını anlatan Taşdiken,  festivalin bu yılki ana konusunu ise  ‘film müzikleri’nin oluşturacağını  belirtti.

Konuşmasında, sanatçılar olarak doğdukları kendi topraklara olan borçlarını ödemeye çalıştıklarını vurgulayan Taşdiken,  “Doğduğumuz topraklara bir şey yapmak, doğduğumuz topraklara aldığımız şeyleri iade edebilmek için sanatın gücüyle, kültürün varlığıyla mutlak suretle gereken kültürün varlığıyla, biz bütün gücümüzle siz ve kendi topraklarımıza borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Bu borç, bir manevi borçtur, Sonsuz Şükran Köyü de aynı şekilde gönüllülük hareketi olarak yüzlerce sanatçının katılarak hiçbir karşılık beklemeden yeni Anadolu topraklarından, Selçuklu kültüründen bu büyük coğrafyanın ve bu büyük kültürün ama mutlak surette çağdaşlaştırılmasıyla, biz geleneksellere saygılı ama asla bağlı değiliz. Çünkü geleneksel , zaten var olan bir  arşiv  değeri taşıyan,  saygı duyulması gereken  bir şeydir.  Önemli olan o geleneklerden  dünya ölçeğinde yeni şeyler,  yenilikler yaratabilmektir. Her an yeni bir oluş,  insanın, hayatın,  esası da zaten budur.  Biz de yeni şeyler  yapmaya çalışarak,  her sene biraz daha  güçlü farklı şeyler  yapmaya çalışarak,  huzurunuza  sevgiyle  saygıyla  ve büyük bir aşkla  geliyoruz”dedi.

Sonsuz  Şükran Köyü’ndeki festivale gelen sanatçıların 5 Kuruş para almadan etkinliğe katılıp konserler verdiğini, sanatını icra ettiğini anlatan Taşdiken, şöyle devam etti:

“8 yıldan beri de kimlerin geldiğini  gördünüz.  Türkiye’de nerede  ise  sanat dünyasının çok  önemli isimleri geldi,  bundan sonra da gelmeye  devam edecekler  ve her gelen  inanın buraya size çarpılarak  gidiyorlar,  çok önemli bir iş yaptığımızı düşünüyorum.  Her gelen, bu topraklardan, bu insanlardan  bakkala geldiği zaman yaptığı  alışverişten  yolda giderken sizin verdiğiniz selamlardan  inanılmaz şekilde etkileniyorlar  ve bunları da her gittikleri  yerde, her ortamda ifade ediyorlar.  Biz de doğduğumuz topraklara bir çeşit  katkı yapmaya hizmet  yapmaya devam edeceğiz inşallah.  Bu sene iki önemli şey yapıyoruz; ilk defa Anadolu’dan büyük şükran ödülü veriyoruz,  bu ödül herhangi palyatif bir jürinin,  sembolik, kayırmacı bir  düşünceyle yaptığı bir iş değil,  bundan sonra  150 tane sanatçının bir araya  gelerek, her  sanat dalından  insanın biraraya gelerek  seçtiği bir isim  Anadolu’dan büyük şükran ödülü alacak.

Göreceksiniz 5 yıl sonra Türkiye’nin en itibarlı  ödülü olacak bu ödül,  sanat dünyasının  oskarı olacak bu ödül.  Çünkü içinde samimiyet var,  içinde objektiflik var,  gerçekçilik var,  kayırmacılık yok,  politik bir yaklaşım yok,  içinde başka türlü niyetler  yok, tamamen kim hangi sanat dalında Türkiye’nin bir değeri ise ona verilecek bu ödül.  Bu sene bu ödülü ilk defa ihdas ediyoruz, Kültür ve Turizm Bakanlığı  Sinema Genel Müdürlüğü ile  de işbirliği halinde  film müzikleri dalında  vermeye karar verdik ve film müziklerinde müzisyen Cahit Berkay’a Anadolu’dan büyük şükran ödülü vereceğiz.”

Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Şahin, konuşmasında, kendi memleketinde Sonsuz Şükran Köyü’nü kurduğu için Mehmet Taşdiken’e teşekkür ederken, İlçe Kaymakamı Emre Zeyrek ise, projenin ciddi anlamda güzel bir proje olduğunu düşündüğünü dile getirerek, “Geçmişle gelecek arasında bağ kuracağını, fakat aynı zamanda geçmişin değerlerini unutturmayacağını, geçmişteki evlerimizin yaşamak ve huzur bulmak için ne kadar güzel şekilde donatıldığını orada dolaştığımızda görüyoruz.”diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında, Ayna Grubu’ndan ünlü sanatçı Erhan Güleryüz konser programında sevilen eserleriyle  hayranlarını coştururken, sahneye çıkan Müzisyen Bayhan Gürhan da  farklı yorumuyla ve bazı sanatçılarla düet yaparak seslendirdiği eserlerle beğeni topladı.

Festival kapsamında,meydan sohbetleri ve söyleşiler ile köylülerle sohbet odası sohbetleri de gerçekleştirilirken, “Dünden bugüne köy kültürü” konuşuldu, Çavuş Mahallesi meydanındaki açık alanda “Bizim Eller Filmi” gösterildi.

Sanatçıların sergilenen fotoğraf ve çalışmaları da alanda katılımcıların beğenisine sunuldu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» 'Dolandırıcılar sahte
» FETÖ "rüya" görmeye de
» Orhan Erdem: 'Biz kimiz'
» Konya'ya rüzgar ve fırt
» FETÖ'nün yeni taktiği
» Afrin'in kontrol altına
» Konya'daki FETÖ/PDY çat
» Konya'da inşaattan düş
»  Konya'da hırsızlık op
» Diltaş'tan 18 Mart Çana
»  Eski bakanlardan Hasan C
»  Bir haftada 21 terörist
»  Çiftlik Bank’ta FETÖ
» Mehmet Hançerli öğrenc
»  FETÖ'nün Türk Silahl
» Konya'da destek için bis
»  Afrin'de siviller için
» Mehmetçik, Afrin'de Hila
» Afrin Zaferi için klip!
» Mehmetçik'ten Afrin'de '
» Çanakkale Zaferi’nin y
» Konya'da yüzmek için ba
»  250 bin şehide 250 bin
»  Konya'da öğrencilerden
» TSK birlikleri Afrin'in k
» Konya’da bahar, Derbent
» Karatay Belediyesi 289 bi
» Zaferin yıl dönümünde
»  YPG/PKK'nın 12 odalı y
» "Başarımızda hemşehri
» Afrin merkezden ilk gör
» TSK Afrin'de vurulduğu i
» Erdoğan: Afrin'e giriyor
» Afrin'de 3569 terörist e
» Konya Kitap Günleri aç
»  TSK yeni gözlem noktas
» Nurettin Bay gençlerle b
» Osman Nuri Topbaş Konyal
» “Türkiye'de 300 binden
» NEÜ’de mülakata giren
»  Konya'da "Çanakkale'den
» Konya'da akaryakıt istas
» TSK: 3567 terörist etkis
»  Bakan Gül'den flaş 'Ç
» Teröristler Afrin merkez
»  'Çiftlik Bank, sadece b
»  Konya'da 752 mahallenin
» Konyalı gençlerden Kud
»  Kırık far parçası ş
» Üniversite hastanelerine
» Konyalı sanayicilerden f
»  SOLOTÜRK en çok bu yı
»  TSK ve ÖSO Afrin'de siv
» Konya Büyükşehir'den u
» "Türkiye’deki gelişim
» Konya'da şehitler için
» Konya'da kaçak üretilen
» Afrin'den yeni görüntü
» Anket
» Afrin'de 3530 terörist e
» TSK'dan Afrin'deki terör
» "Başarımızda istişare
» Melike Kuvvet Konya'da to
» Konya'da kimsesiz çocukl
» Erdoğan: Boşuna hevesle
» Çelebi Halk Eğitim Merk
» Yılın hekimleri ve sağ
»  Afrin'de sivilleri engel
» Tuzlukçu Belediye Başka
» Konya'daki FETÖ/PDY çat
» Konya'da inşaat duvarı
» Cumhurbaşkanı Erdoğan,
» Çumra Belediyesi - asfal
» Konya'da üniversite öğ
»  Jandarmadan Afrin operas
» Konya Valiliği: 818 kiş
» Afrin'de 3524 terörist e
» Beyşehir Gölü’nde av
» Çumra'da altyapı çalı
» Konya'da fıstık çuval
» Meram'dan mobil taziye ar
»  İşçi de işveren de a
»  FETÖ'nün sosyal medyad
» Konya'da 4 buçuk kilo er
» http://kanalon.tv/izle-12
» Konya'daki FETÖ/PDY çat
»  Beyşehir’in Yeni Devl
» KOMEK kursiyerlerinden ka
» Cumhurbaşkanı Erdoğan'
» Konyalı şehidimizin cen
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com