Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Meclise bedelli askerlik başvurusu      AK Parti Selçuklu İlçe Teşkilatının yeni yürütme kurulu      Böbrek ameliyatını "cep"ten görüntüleyerek yapıyor      Konya'da küçük boy mercan balığı satışına ceza      Tropikal Kelebek Bahçesi'ne 348 bin ziyaretçi      Eskişehir'den kalkan askeri uçak Isparta'da düştü: 3 şehit      TBMM'den trafik hatalarını anında bildirecek sistem önerisi      6 milyon emekliye kötü haber      Konya'nın ikinci sömestr umre kafilesi dualarla uğurlandı      Konya Lokantacılar Odası'nda Karamercan güven tazeledi      Konya'da üzerine ağıl tavanı çöken genç öldü      OHAL uzatıldı      Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı      Hakim ve savcıya yardımcı geliyor      Uçuşlarda yeni dönem! Mart ayında başlıyor      Komandolar Afrin'e Mehter Marşı ile uğurlandı      Çumra’da 'Çudep' programı!      Konyaspor'dan tepki: Adil anlatın, adil yönetin      Konya'da yaşayan Suriyeli sayısı belirlendi      2017 rakamları açıklandı! İlk sırada Mevlana Türbesi var     

Anadolu'daki en büyük sanat buluşması Konya'da başladı

08.09.2017
  
 
Yönetmen Mehmet Taşdiken öncülüğünde kurulan ve bir grup sanatçı tarafından ‘gönüllülük projesi’ olarak başlatılan, Anadolu mimarisi olarak inşa edilen ve sanatçılara ait kerpiç evlerin oluşturulduğu Sonsuz Şükran Köyü’nün kurulu olduğu Çavuş Mahallesi’nde başlayan etkinlik, yörede büyük bir coşkuya sahne oldu.

Sonsuz Şükran Köyü’nün Kurucusu ve Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, her yıl bu tarihlerde Anadolu’daki en büyük sanatçı buluşmasını  gerçekleştirdiklerini,  artık tüm basın,sosyal  medya ve televizyonların da ‘Sonsuz Şükran Köyü ve Anadolu’ya Şükran Buluşmaları’ denildiğinde, bunu böyle yazıp konuşmaya başladığını, Anadolu topraklarında böyle bir köyde bu etkinlikleri gerçekleştirmenin  kendilerini de onurlandırdığını söyledi. 

Köyde bu yıl düzenlenen “kültür ve sanat buluşması”nda, sanatın her alanında etkinliklerin yapılacağını anlatan Taşdiken,  festivalin bu yılki ana konusunu ise  ‘film müzikleri’nin oluşturacağını  belirtti.

Konuşmasında, sanatçılar olarak doğdukları kendi topraklara olan borçlarını ödemeye çalıştıklarını vurgulayan Taşdiken,  “Doğduğumuz topraklara bir şey yapmak, doğduğumuz topraklara aldığımız şeyleri iade edebilmek için sanatın gücüyle, kültürün varlığıyla mutlak suretle gereken kültürün varlığıyla, biz bütün gücümüzle siz ve kendi topraklarımıza borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Bu borç, bir manevi borçtur, Sonsuz Şükran Köyü de aynı şekilde gönüllülük hareketi olarak yüzlerce sanatçının katılarak hiçbir karşılık beklemeden yeni Anadolu topraklarından, Selçuklu kültüründen bu büyük coğrafyanın ve bu büyük kültürün ama mutlak surette çağdaşlaştırılmasıyla, biz geleneksellere saygılı ama asla bağlı değiliz. Çünkü geleneksel , zaten var olan bir  arşiv  değeri taşıyan,  saygı duyulması gereken  bir şeydir.  Önemli olan o geleneklerden  dünya ölçeğinde yeni şeyler,  yenilikler yaratabilmektir. Her an yeni bir oluş,  insanın, hayatın,  esası da zaten budur.  Biz de yeni şeyler  yapmaya çalışarak,  her sene biraz daha  güçlü farklı şeyler  yapmaya çalışarak,  huzurunuza  sevgiyle  saygıyla  ve büyük bir aşkla  geliyoruz”dedi.

Sonsuz  Şükran Köyü’ndeki festivale gelen sanatçıların 5 Kuruş para almadan etkinliğe katılıp konserler verdiğini, sanatını icra ettiğini anlatan Taşdiken, şöyle devam etti:

“8 yıldan beri de kimlerin geldiğini  gördünüz.  Türkiye’de nerede  ise  sanat dünyasının çok  önemli isimleri geldi,  bundan sonra da gelmeye  devam edecekler  ve her gelen  inanın buraya size çarpılarak  gidiyorlar,  çok önemli bir iş yaptığımızı düşünüyorum.  Her gelen, bu topraklardan, bu insanlardan  bakkala geldiği zaman yaptığı  alışverişten  yolda giderken sizin verdiğiniz selamlardan  inanılmaz şekilde etkileniyorlar  ve bunları da her gittikleri  yerde, her ortamda ifade ediyorlar.  Biz de doğduğumuz topraklara bir çeşit  katkı yapmaya hizmet  yapmaya devam edeceğiz inşallah.  Bu sene iki önemli şey yapıyoruz; ilk defa Anadolu’dan büyük şükran ödülü veriyoruz,  bu ödül herhangi palyatif bir jürinin,  sembolik, kayırmacı bir  düşünceyle yaptığı bir iş değil,  bundan sonra  150 tane sanatçının bir araya  gelerek, her  sanat dalından  insanın biraraya gelerek  seçtiği bir isim  Anadolu’dan büyük şükran ödülü alacak.

Göreceksiniz 5 yıl sonra Türkiye’nin en itibarlı  ödülü olacak bu ödül,  sanat dünyasının  oskarı olacak bu ödül.  Çünkü içinde samimiyet var,  içinde objektiflik var,  gerçekçilik var,  kayırmacılık yok,  politik bir yaklaşım yok,  içinde başka türlü niyetler  yok, tamamen kim hangi sanat dalında Türkiye’nin bir değeri ise ona verilecek bu ödül.  Bu sene bu ödülü ilk defa ihdas ediyoruz, Kültür ve Turizm Bakanlığı  Sinema Genel Müdürlüğü ile  de işbirliği halinde  film müzikleri dalında  vermeye karar verdik ve film müziklerinde müzisyen Cahit Berkay’a Anadolu’dan büyük şükran ödülü vereceğiz.”

Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Şahin, konuşmasında, kendi memleketinde Sonsuz Şükran Köyü’nü kurduğu için Mehmet Taşdiken’e teşekkür ederken, İlçe Kaymakamı Emre Zeyrek ise, projenin ciddi anlamda güzel bir proje olduğunu düşündüğünü dile getirerek, “Geçmişle gelecek arasında bağ kuracağını, fakat aynı zamanda geçmişin değerlerini unutturmayacağını, geçmişteki evlerimizin yaşamak ve huzur bulmak için ne kadar güzel şekilde donatıldığını orada dolaştığımızda görüyoruz.”diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında, Ayna Grubu’ndan ünlü sanatçı Erhan Güleryüz konser programında sevilen eserleriyle  hayranlarını coştururken, sahneye çıkan Müzisyen Bayhan Gürhan da  farklı yorumuyla ve bazı sanatçılarla düet yaparak seslendirdiği eserlerle beğeni topladı.

Festival kapsamında,meydan sohbetleri ve söyleşiler ile köylülerle sohbet odası sohbetleri de gerçekleştirilirken, “Dünden bugüne köy kültürü” konuşuldu, Çavuş Mahallesi meydanındaki açık alanda “Bizim Eller Filmi” gösterildi.

Sanatçıların sergilenen fotoğraf ve çalışmaları da alanda katılımcıların beğenisine sunuldu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Meclise bedelli askerlik
» Konya'da küçük boy mer
» Tropikal Kelebek Bahçesi
» Eskişehir'den kalkan ask
»  TBMM'den trafik hatalar
» 6 milyon emekliye kötü
» Konya'nın ikinci sömest
» Konya Lokantacılar Odas
» Konya'da üzerine ağıl
» OHAL uzatıldı
» Konya dahil 15 ilde FETÖ
» Hakim ve savcıya yardım
» Uçuşlarda yeni dönem!
» Komandolar Afrin'e Mehter
» Çumra’da 'Çudep' prog
» Konya'da yaşayan Suriyel
» 2017 rakamları açıklan
» Darbe girişimi davaları
» TRT Genel Müdürü, KONT
» Hava savunmaya 'top'lu ka
» Araç sahiplerine e-devle
» Öğretmen ve öğrencile
» Konya'da montunu üşüye
» Konya'da korsan servise c
» Yılın radyosu KONYA FM
» Başbakan Yıldırım: Ha
» Konya'da trafik kazası:
» Dışişleri Bakanı Çav
»  Bakanın talimatı müca
» Başkan Akyürek: Okullar
» Konya Valiliğinden uyar
» Başbakan Yıldırım: Am
» Konya'da üşüyen yaral
» Diyanet İşleri Başkan
» 6.3 milyon araç sahibine
» Konya'da 20 kilometrelik
» Beyşehir Belediyesi’nd
»  "MYO'lara kısa dönem a
» FETÖ elebaşı Gülen'in
» Uğur İbrahim Altay'dan
» Muharrem Karabacak güven
» Ahmet Keleşoğlu anıld
» Konya'da başıboş köpe
» Konya'da alkollü sürüc
» Konya'da karla karışık
» Resmen başladı! Kaza so
» Numan Kurtulmuş: Hedef 3
»  Osmanlı'nın Sevakin Ad
» Başkan'dan miniklere tiy
» 'Sağlık Bakanlığında
» TSK'ye yeni kalekollar ge
» Beyşehir Gölü’nde el
» Taşeron işçiye sınav
»  Çumra'da kaybedeni olm
» "Yitik kimliğimizi bulac
» ABD'nin Kudüs kararına
» Konya’da şüpheli öl
» Konya'da traktörün alt
» Konya dahil 17 ilde FETÖ
» TSK 2017'de etkisiz hale
»  TSK'dan "bordo bereliler
» Konya'da zehirlenme şüp
» Dışişleri Bakanı Çav
» Günübirlik kiralanan ev
»  51 il bütünşehir olac
» Mevzuata uymayan araçlar
» Dışişleri Bakanlığı
» Yusuf Tekin, eğitim gün
»  Korsan ürünlere etkin
» Yeni bakanlık geliyor
» Konya'da kaza anı saniye
» Konya'da yemin töreni he
» Konya'da kar yağışı b
» Çumra Fen Lisesinin teme
» Konya'da bariyere çarpan
»  Emniyet Özel Harekat Da
» Bekir Bozdağ: Anayasa Ma
» DASK'a devlet desteği!
» 70 öğretmene gözaltı
»  Diyanet İşleri Başkan
» Beyşehir Belediyesi’ne
» Özel Harekat Dairesi, ba
» Konya'daki kazada ağır
» Tahir Akyürek: Yol, köp
»  Sağlık Bakanı Demirca
» Erdoğan: Tek terörist k
»  Konya'da trafik kazası:
» Konya'daki FETÖ/PDY çat
» Meram’da Tuzcuoğlu'na
» Konya'daki FETÖ/PDY çat
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com