Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Konya'da üç kişi aracın altında kalmaktan son anda kurtuldu! İşte o anlar      Konya'daki dev maça Rus hakem      Konya dahil 20 ildeki operasyona 10 gözaltı daha!      Konya'daki kömür rezervi ekonomiye kazandırılacak      Yeni KHK'lar geliyor: İki ayrı KHK'yı önümüzdeki günlerde yayımlayacağız      Türkiye Otizm Meclisi Selçuklu'da toplandı      Konya'da şaka gibi kaza! İndiği araç çarptı | VİDEO      Sanatçı Mustafa Konyalı hayatını kaybetti      Meclis Başkanlığı'na yeniden İsmail Kahraman seçildi      Konya'da aranan eski vergi müfettişi tutuklandı      Üç tekerlekli araçlar Konya trafiğinde kayboldu      Süper Lig'de puan durumu      Beyşehir'de otomobil devrildi: 1 yaralı      Konya geneline kar uyarısı!      Konya, İzmir'de tanıtıldı      NATO’daki skandalı Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt ortaya çıkardı      Emeklilik e-devlet'le yapılacak      Kabe imamı Abdurrahman El Ussi, Türkiye ve Erdoğan'a dua etti      Konya'da off road heyecanı      ByLock mesajları FETÖ'nün gerçek yüzünü gösterdi     

Anadolu'daki en büyük sanat buluşması Konya'da başladı

08.09.2017
  
 
Yönetmen Mehmet Taşdiken öncülüğünde kurulan ve bir grup sanatçı tarafından ‘gönüllülük projesi’ olarak başlatılan, Anadolu mimarisi olarak inşa edilen ve sanatçılara ait kerpiç evlerin oluşturulduğu Sonsuz Şükran Köyü’nün kurulu olduğu Çavuş Mahallesi’nde başlayan etkinlik, yörede büyük bir coşkuya sahne oldu.

Sonsuz Şükran Köyü’nün Kurucusu ve Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, her yıl bu tarihlerde Anadolu’daki en büyük sanatçı buluşmasını  gerçekleştirdiklerini,  artık tüm basın,sosyal  medya ve televizyonların da ‘Sonsuz Şükran Köyü ve Anadolu’ya Şükran Buluşmaları’ denildiğinde, bunu böyle yazıp konuşmaya başladığını, Anadolu topraklarında böyle bir köyde bu etkinlikleri gerçekleştirmenin  kendilerini de onurlandırdığını söyledi. 

Köyde bu yıl düzenlenen “kültür ve sanat buluşması”nda, sanatın her alanında etkinliklerin yapılacağını anlatan Taşdiken,  festivalin bu yılki ana konusunu ise  ‘film müzikleri’nin oluşturacağını  belirtti.

Konuşmasında, sanatçılar olarak doğdukları kendi topraklara olan borçlarını ödemeye çalıştıklarını vurgulayan Taşdiken,  “Doğduğumuz topraklara bir şey yapmak, doğduğumuz topraklara aldığımız şeyleri iade edebilmek için sanatın gücüyle, kültürün varlığıyla mutlak suretle gereken kültürün varlığıyla, biz bütün gücümüzle siz ve kendi topraklarımıza borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Bu borç, bir manevi borçtur, Sonsuz Şükran Köyü de aynı şekilde gönüllülük hareketi olarak yüzlerce sanatçının katılarak hiçbir karşılık beklemeden yeni Anadolu topraklarından, Selçuklu kültüründen bu büyük coğrafyanın ve bu büyük kültürün ama mutlak surette çağdaşlaştırılmasıyla, biz geleneksellere saygılı ama asla bağlı değiliz. Çünkü geleneksel , zaten var olan bir  arşiv  değeri taşıyan,  saygı duyulması gereken  bir şeydir.  Önemli olan o geleneklerden  dünya ölçeğinde yeni şeyler,  yenilikler yaratabilmektir. Her an yeni bir oluş,  insanın, hayatın,  esası da zaten budur.  Biz de yeni şeyler  yapmaya çalışarak,  her sene biraz daha  güçlü farklı şeyler  yapmaya çalışarak,  huzurunuza  sevgiyle  saygıyla  ve büyük bir aşkla  geliyoruz”dedi.

Sonsuz  Şükran Köyü’ndeki festivale gelen sanatçıların 5 Kuruş para almadan etkinliğe katılıp konserler verdiğini, sanatını icra ettiğini anlatan Taşdiken, şöyle devam etti:

“8 yıldan beri de kimlerin geldiğini  gördünüz.  Türkiye’de nerede  ise  sanat dünyasının çok  önemli isimleri geldi,  bundan sonra da gelmeye  devam edecekler  ve her gelen  inanın buraya size çarpılarak  gidiyorlar,  çok önemli bir iş yaptığımızı düşünüyorum.  Her gelen, bu topraklardan, bu insanlardan  bakkala geldiği zaman yaptığı  alışverişten  yolda giderken sizin verdiğiniz selamlardan  inanılmaz şekilde etkileniyorlar  ve bunları da her gittikleri  yerde, her ortamda ifade ediyorlar.  Biz de doğduğumuz topraklara bir çeşit  katkı yapmaya hizmet  yapmaya devam edeceğiz inşallah.  Bu sene iki önemli şey yapıyoruz; ilk defa Anadolu’dan büyük şükran ödülü veriyoruz,  bu ödül herhangi palyatif bir jürinin,  sembolik, kayırmacı bir  düşünceyle yaptığı bir iş değil,  bundan sonra  150 tane sanatçının bir araya  gelerek, her  sanat dalından  insanın biraraya gelerek  seçtiği bir isim  Anadolu’dan büyük şükran ödülü alacak.

Göreceksiniz 5 yıl sonra Türkiye’nin en itibarlı  ödülü olacak bu ödül,  sanat dünyasının  oskarı olacak bu ödül.  Çünkü içinde samimiyet var,  içinde objektiflik var,  gerçekçilik var,  kayırmacılık yok,  politik bir yaklaşım yok,  içinde başka türlü niyetler  yok, tamamen kim hangi sanat dalında Türkiye’nin bir değeri ise ona verilecek bu ödül.  Bu sene bu ödülü ilk defa ihdas ediyoruz, Kültür ve Turizm Bakanlığı  Sinema Genel Müdürlüğü ile  de işbirliği halinde  film müzikleri dalında  vermeye karar verdik ve film müziklerinde müzisyen Cahit Berkay’a Anadolu’dan büyük şükran ödülü vereceğiz.”

Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Şahin, konuşmasında, kendi memleketinde Sonsuz Şükran Köyü’nü kurduğu için Mehmet Taşdiken’e teşekkür ederken, İlçe Kaymakamı Emre Zeyrek ise, projenin ciddi anlamda güzel bir proje olduğunu düşündüğünü dile getirerek, “Geçmişle gelecek arasında bağ kuracağını, fakat aynı zamanda geçmişin değerlerini unutturmayacağını, geçmişteki evlerimizin yaşamak ve huzur bulmak için ne kadar güzel şekilde donatıldığını orada dolaştığımızda görüyoruz.”diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında, Ayna Grubu’ndan ünlü sanatçı Erhan Güleryüz konser programında sevilen eserleriyle  hayranlarını coştururken, sahneye çıkan Müzisyen Bayhan Gürhan da  farklı yorumuyla ve bazı sanatçılarla düet yaparak seslendirdiği eserlerle beğeni topladı.

Festival kapsamında,meydan sohbetleri ve söyleşiler ile köylülerle sohbet odası sohbetleri de gerçekleştirilirken, “Dünden bugüne köy kültürü” konuşuldu, Çavuş Mahallesi meydanındaki açık alanda “Bizim Eller Filmi” gösterildi.

Sanatçıların sergilenen fotoğraf ve çalışmaları da alanda katılımcıların beğenisine sunuldu.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Konya'da üç kişi arac
» Konya dahil 20 ildeki ope
» Yeni KHK'lar geliyor: İk
» Konya'da şaka gibi kaza!
» Sanatçı Mustafa Konyal
» Konya'da aranan eski verg
» Beyşehir'de otomobil dev
» Konya geneline kar uyarı
» Konya, İzmir'de tanıtı
» NATO’daki skandalı Bin
» Kabe imamı Abdurrahman E
» ByLock mesajları FETÖ'n
» Konya projeleri konuşuld
» Cumhurbaşkanı Erdoğan:
» Konya'da park halindeki o
» Konya'da polis merkezinin
» '2019'da bir reform gerç
»  Çumra'da aynı gece iki
» Konya ve çevresine yağ
»  TSK'nın İdlib'e intika
» Konya'da yapılan İHA'ya
» Karatay'ın parkları ilk
»  Emniyetten darbecilere 3
» Konya'da otomobil traktö
» Konya'da bıçaklı-torna
» Diyanet'in ilk kadın ba
» "KOMEK Fotoğrafçılık
»  Naim Süleymanoğlu haya
» Konya'da feci kaza! 9 ya
» Yıldırım'dan Namazdağ
» Konya ve çevresine rüzg
» Konya'da sahte para opera
»  İmzalar atıldı! Türk
» HAK'ın kuruluşuna iliş
» Başbakan Yıldırım, Da
»  Madenlerde "Risk Analizi
» Mahkemeden stajyerleri se
» Konya’da otomobil polis
»  Okul seçmelerinde elenm
» Konya dahil 16 ilde opera
» 'ABD, DEAŞ'ı bitirmiyor
» Kayıp yüzyılların pe
» "Direksiyona geçtiğimiz
» Zafer Biryol, Gülen'in t
» Konya'da kaldırım kenar
» Konya’da biçerdöver a
» Konya'da jandarmadan uyu
» Konya'da kuş kurtarma op
» Konya'da ehliyetsiz sür
» Konya’da ilk 'çocuk so
» Anadolu Medyası: Artık
» Çumra'da başarılı ö
» Konya'daki Suriyeli sayı
» "Projenin Konya ile anıl
» Kazma-kürekli kavgayı K
» Konya Büyükşehir Beled
» Konya'da korkutan yangın
» Konyaspor Başkanı Fatih
» Konya'da "park yeri" kavg
»  Erdoğan: Türk askeri i
» 30 ilde büyük operasyon
»  MHP Meram İlçe Teşkil
» Takograf yönetmeliğinde
» Konya'da bıçaklı kavga
» Şikayetçiyiz
» Mimar Şefik Birkiye Kony
» Başkan Altay sosyal tesi
» Konya'da eşi ve kayınva
» Konya dahil 7 ilde FETÖ'
» Erdoğan, Katar'daki Tür
» Konya dahil birçok ilde
» Konya'da elini mibzere ka
» Kalehan-Ecdat Bahçesi’
» Sınırda teröristlere g
» Konya Büyükşehir’den
» FETÖ'nün askeri mahrem
» Vekiller yurt dışında
» Konya dahil 20 ilde 34 as
» Meram’a yeni bir arter
» Karadiken Göleti bereket
» Konya'da elektrik akımı
»  Tahir Akyürek'ten sert
» "Günümüzün lider şeh
» Konya Büyükşehir deste
» FETÖ'nün askeri mahrem
» AİHM, 25 bin başvuruyu
» "Sadece Konya değil, Tü
» Beyşehir Gölü'nde sula
»  Dikey yanlışımız
» ÖSYM, son 10 yılın tü
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com